Sông Lam - nová vietnamská restaurace na Praze 1 RSS

Štítky: , , , , , ,

49 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. ad histerie kolem Glutamatu – četl jste někdo skutečnou odbornou studii, která potvrzuje jeho škodlivost? V nějakém impaktovaném časopise (Lancet atd.). Nebo je to prostě fáma ala jedna paní povídala – nerostou po tom děti, koukněte na Číňany jak jsou malí.. Připomíná mi to stejnou histerii kolem Eček. Fuj konzervanty to nejim, to není bio…
    Tím nechci tvrdit, že Glutamát kudy chodí tudy léčí a všechny chemické sračky co se o jídel dávají tam nezbytně musí být.
    Ale názor: „Nejak de mi nezda, ze by vietnamske hospodynky davaly doma do polevky glutasol“ je směšný. Nějak se mi nezdá, že by v Čechách jedli omáčku s koprem…

  2. ↪ 31 zdenek: bože, je to pořád dokola.

    jediný důvod, proč se v bistrech glutasol do polévek přidává, je možnost zvětšit objem vydané polévky,bez zvyšování množství základu (maso, kosti, zelenina) pro vývar. jakýkoli motiv, který se odvolává na autentičnost, je pouhou zástěrkou pro snižování foodcostu. na září připravíme podrobnější materiál o polévce pho a její přípravě a tohle téma tam proberme zevrubně.

  3. ↪ 31 zdenek: Mně zase přijde směšný dávat do vývaru glutasol proto, abych ho nemusela vařit x hodin s příslušných základních surovin a odvolávat se na autentičnost. Tady taky 90% kuchařů cpe do polévky masox apod., a co, tak to budu považovat za superautentické? A pokud dokážu pochopit restauraci, co tohle prodává, protože přesně jak píše Cuketka, je to otázka nákladů, tak nedokážu pochopit ty, co se nacpou polévkou zcela nebo částečně z kostky, zatáhnou stovku a jdou spokojeně domů s pocitem jak se autenticky vietnamsky/čín­sky/česky nejedli a pak mi ještě vysvětlí, jak jsem pitomá. O škodlivosti glutamátu se tu snad diskuze nevede…

  4. porad dokola – proc se do ceskeho strudlu dava cukr, ktery prebiji prirodni zdravou sladkost jablek? Protoze to nekterym lidem vice chutna. Glutasol se v asii nepouziva pouze v restauracich a fastfoodech, ale kupodivu i v domacnostech. Tak jako v arabskych zemich soli vice nez u nas. Ale zrejme spravny hovezi vyvar by se nemel solit vubec.

  5. ↪ 34 zdenek: ani tenhle argument neobstojí. vietnamská kuchyně už přeci svůj hlavní, tradiční a přirozený zdroj umami má — je to rybí omáčka.

  6. proč používáme cukr? když med je zdravější a tradičnější. Proč používáme chilli, které zabíjí ostatní chutě (a to my gurmeti nesnášíme). Ale líbí se mi Váš pokus o převychování asiatů. Glutamát prostě není cool – chorid sodný je ok. Dejvická nádražka není cool – Sasazu je ok. Už to chápu.

  7. Scalex & Ala, vezmete mě do klubu? Pak to těm Rychlejm protiglutamátovejm šípům natřeme…

  8. ↪ 36 zdenek: pořád zbytečně utíkáte od debaty a teď už jen zesměšňujete (proč? mohla to být fajn diskuze). jestli tam vidíte jen snobské štítění se před jakoukoliv zmínkou od MSG, jste vedle a vkládáte si to tam sám.

    glutamát v pho evidentně neřešíme jen tu, tady pár názorů odjinud: http://www.lovingpho.com/…utamate-msg/

  9. tak ještě jednou: přišla mi hloupá a směšná poznámka „Nejak de mi nezda, ze by vietnamske hospodynky davaly doma do polevky glutasol.“

    • ve Vietnamu se prostě běžně používá, jak potvrzuje i Váš odkaz „in Vietnam where most cooks use it“
    • Vy jste do toho zamotal, že to dělají kvůli snížení foodcostu, ale o tom já vůbec nemluvil – Pho z masoxu/polo­tovaru/nedosta­tečného množství základu není dobré a glutamát to nezachrání
    • já se pouze ptal co je špatně na používání Glutamátu. Že to někomu nechutná – chápu. Ale je to jako si stěžovat na thajskou kuchyni, když nemám rád kokos.
  10. ↪ 39 zdenek: Sorry, tohle nejsou argumenty, ale demagogie.

    Takže naposledy a dost off topic. Hospodyňka není kuchař ve velkovývařovně ani u stánku nebo ve fastfoodu. Hospodyňka je někdo, kdo vaří ze základních surovin a záleží jí na tom, co její blízcí jedí, typicky to byly třeba babičky, teď těžko říct.

    1) Ve Vietnamu se glutamát běžně používá, stejně jako u nás sra..ky typu maggi, masox apod. Žádný z kuchařů citovaných v článku glutamát nepožívá a jeho používání nedoporučuje, kromě jednoho, který uvádí množství 1%.

    1. Pho je v základu vývar (maso, kosti, koření jako badyán, anýz, kardamon atd), pokud se vaří dostatečně dlouho z dostatečného množství surovin, nepotřebuje dodávat chuť umělým zvýrazňovačem, to přesně se v odkazu píše. Konkrétně pho v restauraci, které se vlákno týká, bylo glutamátu plné a docela ráda bych viděla základ toho vývaru.
    2. Glutamát není základní surovina typická pro jakoukoliv kuchyni (ostatně to není ani kokos pro thajskou kuchyni), je to jen zvýrazňovač chuti. Pod pojmem umami se nemyslí bílý prášek dosypaný do jakéhokoliv jídla. Používání glutamátu, aby dodal chuť něčemu, co samo o sobě chuť skoro nemá, to je špatně. Místo toho, aby se uvařil pořádný vývar se udělá kotel z bůhví čeho a kostky nebo glutamátu, to je špatně.
  11. když dojdou argumenty tak se vytáhne karta demagogie..

    1. „Hospodyňka není kuchař ve velkovývařovně ani u stánku nebo ve fastfoodu.“ Ano, ale vietnamská hospodyňka běžně glutamát používá.
    2. „Žádný z kuchařů citovaných v článku glutamát nepožívá“ Ano, ale ani jeden z nich není Vietnamec žíjící ve Vietnamu.
    3. „a docela ráda bych viděla základ toho vývaru“. To je nová informace – původně jste si stěžovala pouze na glutamát, ne na slabý vývar.
    4. "Glutamát není základní surovina typická pro jakoukoliv kuchyni ". To není ani náš cukr. V čem je kostkový cukr menší sra.. než glutamát?
  12. ↪ 41 zdenek: 1) Informaci o tom, že vietnamská hospodyňka glutamát běžně používá máte odkud (počítám, že z Vietnamu asi nejste)?

    1. Dva z těch 5 kuchařů se jmenuji Nguyen a další Thrang… ale máte pravdu, asi tomu nerozumí.
    2. Co na tom nechápete, vývar, který má nějakou chuť, to jest je z masa/kostí a dalších ingrediencí, nepotřebuje kilo glutamátu. Jak poznáte slabý vývar, když chutná jako glutamát?
    3. Jak s tím proboha souvisí cukr? Umíte udělat bábovku bez cukru (med, melasa, sladidlo a tak chutnají maličko jinak, ale to asi víte)? Já ne, ale umím udělat hovězí vývar bez maggi a pho bez glutamátu. Jinak pokud máte cukrovku, cukru se obloukem vyhnete. Pokud máte intoleranci na glutamát, těžko poznáte, v čem vůbec je.
  13. ↪ 42 kacka_zvykacka: timto reaguji i Zdenkovi…ja celkem Zdenkovu analogii s bilym cukrem (resp. s jednoduchymi cukry obecne) chapu a ac nejsem diabetik, jednoduche cukry ve sve strave minimalizuji zcela zamerne (nemyslim si, ze dokud clovek neni oficialne cukrovkarem, skodi mu cukry a pripadne tuky o neco mene nez – prozatim – „zdravemu“ cloveku. Proč čekat až si cukrovku opravdu způsobím…?).
    Samozrejme asi neni realne ani v pripade cukru, stejne tak glutamatu (a dalsich…), zcela zabranit jeho konzumaci, zvlaště v případech, kdy se člověk stravuje mimo domov. Proto radeji v 90% spoleham na vlastni kucharske umeni, byt jsem samozrejme okradena o spoustu gurmanskych zazitku ale s jistotou minimalni konzumace at jiz glutamatu nebo cukru.
    Asi hodne zalezi na zivotnim pristupu a na zivotnim stylu každého…kazdy z Vás má ve svých argumentech pro mě kus pravdy a v každém případě se mi Vaše diskuze líbí (pokud se nezvrtne v nejake zbytecne osobni utoky). Každý se prostě musí rozhodnout sám, zda mu používání glutamátů vadí a případně proč mu vadí a oceňuji to, že nám k tomu dáváte užitečné informace v oblasti pro mnohé z nás méně známé (toto myslím zcela upřímně a podotýkám, že bez jakékoliv ironie).
    Jen si bohužel myslím, že lidé obecně raději jedí (a to vědomě) co je nezdravé, často až nebezpečně nezdravé, co je předražené, o špatné jakosti – hlavně že chutné a pohodlně dosažitelné atd. než by slevili ze svého pohodlí a začali si např. vařit sami, z čersvtých surovin, vyžadovali v obchodech i v restauracích kvalitní čerstvé suroviny…ale to bych odbíhala od Vaší diskuze…

  14. ↪ 37 Mme. Verdurin: Já už jsem to vzdala, budete to muset vzít za mě :-)

  15. Zdravím Vás po delší odmlce…Ke konci diskuze se vyjadřovat nebudeme, spíše naopak.
    Pho: značně jsme omezili glutasol v našich vývarech. Spotřebujeme 20kg kostí denně na oba druhy vývarů a vaříme je poctivě kolem 6 hodin. Myslíme si, že základ již máme dobrý a můžeme jen dolaďovat drobnosti. Možná někteří jedinci budou zklamaní, ale špetka glutasolu v našich vývarech přesto zůstane. Jednoduše proto, že do našeho receptu patří a chutná nám, což bereme za prioritní. Tímto bychom rádi vyloučili používání glutasolu v nynější době pouze z ekonomických důvodů.
    Bun cha: Pořídili jsme nový gril. Čekáme jen na doplnění ventilace. Doufáme, že to bude co nejdříve a kvalitu masa pozvedne o stupeň výše.

    Na závěr bychom jen rádi připomněli naše stránky pro sledování aktualit:
    http://www.songlam.cz
    https://www.facebook.com/…514254046765
    https://twitter.com/!/SngLamRestauran

    Děkujeme

  16. ↪ 45 Song Lam Restaurant: s tím grilem dobrá zpráva, určitě rád zajdu ochutnat!

  17. Já jsem restauraci teď opětovně navštívila s větším časovým odstupem a musím říct, že já jsem tam fakt spokojená, hlavně s Pho Bo…mňam, úplně se mi sbíhají sliny:-)

  18. Dnes vyzkoušeno tamní Bún chá – výborné!

  19. Vcera jsem hledal vietnamskou restauraci v centru. Mel jsem chut na Pho. Volba padla na Song Lam.
    Prostredi nikoho neurazi. Ceny mirne vyssi nez v HA NOI nebo v bistru na JzP. Pho velmi nevyrazna.
    Priste tedy radeji dojedu na JzP.

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.