Letní lehká jídla RSS

Štítky: , , , , , ,

17 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Ahoj! Léto je v plném proudu a já se ptám – jaké jsou vaše oblíbená letní lehká jídla? Pokud možno i bezgrilová – neb k němu se dostanu jedině na chatě. Díky!

  2. Lečo.
    Hummus.
    Chleba s máslem a šnitlíkem.
    Chleba s máslem a rajče.

  3. Vařené nové brambory sypané nastrouhanýn tvarohem, posolené a lehce polité rozpuštěným máslem. K tomu okurkový salát se zakysanou smetanou. Jednoduchá, lehká ale výtečná kombinace.

  4. Tzatziki.
    Opečený toast+rajče zahradní+ olivový olej+mozzarela (nesmrtelná kombinace).
    Těstoviny s rajčatovou omáčkou (olej+cibule+čes­nek+rajčata+pes­to+parmazán).
    Meloun.

  5. Salát z těstovin, zeleniny, bylin a řeckého jogurtu. Slaný závin z listového těsta. Zeleninový salát a chleba s máslem. Vařené nové brambory s bylinkama a hrnek mléka.

  6. Lilek a la Jean, pikantní mrkvový salát, melounový salát s fetou a olivami, zapečená rajčata plněná mletým masem, ratatouille, různé quiche, těstoviny na milion způsobů, brambory s roketou a fetou, marocký salát, …

  7. Rozhodně vítězí gazpacho, doma jsme ho dotáhli k dokonalosti. A samozřejmě rajčata s mozzarelou.

  8. Naše oblíbená letní jídla:
    saláty, nejoblíbenější rajčatovej nebo řeckej, případně okurkovej s kefírem
    jídla z květáku a zeleniny
    bílé maso s rýží
    těstovinovej salát
    nové brambory s cottage nebo s kysanou smetanou+nastrou­haný výrazný sýr
    chleba s tvarohem a navrch plátky rajčat a česneku
    ovocné knedlíky a koláče
    jahody rozmačkané s cukrem s kysanou smetanou
    citrónovej jogurt do nanukovejch formiček…

    Dneska jsme měli plněnou tortillu (krůtí maso, kupa zeleniny, jogurtový dresing) a taky se to do toho vedra hodilo.

  9. Studene soba nudle s jarni cibulkou a omackou tsuyu…a jeste nekdy s vajickem namekko :)

  10. Risotto stokrát jinak, těstoviny stokrát jinak + velmi variabilní pesto (momentálně miluju koprové se slunečnicovýma semínkama), studené polévky – tarator, gazpacho, chlodnik …), nové bramory jen se solí a máslem + šlikar (okurek s kyškou), různé ovocně-zeleninové saláty se sýrem (teď miluju jahody s lollo biondo s medovo-balsamikovou zálivkou, vše sypané parmezánem), zeleninová a luštěninová jídla, tvarohové nočky s rozmačkanými jahodami (meruňkami, borůvkami, malinami) …
    jako dezert panna cotty, domácí zmrzliny, různá želé, ovoce …

  11. ↪ 7 Lida: Prosím napište mi, jak jste ho dovedli k dokonalosti. Rozmazlila jsem se ve Španělsku a domácí pokusy neskončily valně (a to jsem měla domácí zeleninu!)

    Jinak jsem pro těstovinovo-zeleninové saláty na sto a jeden způsob (dnes s tuňákem, cizrnou, kysanou smetanou a bazalkou), hlavně pořádně vychlazené. Ale jinak jsem divná, i ve vedrech si dám ráda teplou polévku:-)

  12. Není to sice zrovna dvakrát lehké, ale minulý prodloužený víkend na chalupě jsem vařila právě typicky „letně chatařsko-chalupářsky“, takže cmunda, lívance s borůvkovým žahourem, kulajda, bramboračka a kynuté knedlíky meruňkové a borůvkové. Pro mě jsou tyhle jídla to zároveň sentimentální návrat do dětství a vzpomínka na prázdniny.

  13. Gazpacho spolu s jeho starším a těžším bráchou salmorejem v létě nic nepřekoná.

  14. ↪ 11 olu: recept jsme si vyladili podle chuti:
    3 větší rajčata bez jadýrek (nebo plechovku krájených), 2/3 okurky (také vykrojit semínka), 1/2 červené a 1/2 žluté masité papriky (tenkostěnné nejsou dobré) – vše nakrájet na malinké kostičky
    přidat cca 2 dl tomatového džusu, 2 lžíce olivového oleje extra virgin, 1 lžíci cukru, 3 lžíce balzamikového octa, sůl, pepř (dochucuji postupně) a podle potřeby 1 – 2 dl ledové vody
    lehce projedu ponorným mixérem – opravdu jen trochu, aby zůstala zřetelná struktura zeleniny a nechám dobře vychladit
    Vyzkoušejte, přeji dobrou chuť!

  15. ↪ 11 olu: ještě to nejdůležitějáí – špetku celerové soli ! s ní to chutná neodolatelně

  16. ↪ 15 Lida: ↪ 14 Lida:
    Zní to fajn a kdyby k nám do UK letos někdy zavítalo léto (better late than never; dnes odpoledne max 13°C), tak rád použiji.
    Ale chyběl by mi tam mladý česnek. Právě se nám chystá dozrávat na záhonech, jen co vysvitne ten málo zde vídaný žlutý kotouč na obloze…

  17. Letní jídla k pojídání nejsou totéž, co letní jídla připravit – jíst se dá mnoho z toho, co se peče v troubě:
    slané koláče, plněná zelenina, moje tipy zde:

    http://vilemina.blog.cz/1207/letni-tipy
    http://vilemina.blog.cz/…iznich-kraju
    http://vilemina.blog.cz/…-ze-santa-fe
    http://vilemina.blog.cz/…ro-volne-dny

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.