Knihy o dějinách jídla RSS

Štítky: ,

2 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Právě jsem zjistila, že na FF Masarykovy univerzity se na jaře vyučuje předmět „Potrava, jídlo, strava v dějinách“. V Brně bohužel nebudu, abych se tam zkusila vetřít, každopádně v anotaci předmětu je doporučená literatura. Třeba bude některé nadšence zde zajímat. Dávám komplet, ať si mohou vybrat i případně polsky-rozumící:-)

    Hlad a hojnost :dějiny stravování v Evropě. Edited by Massimo Montanari, Translated by Zora Jandová. Praha : Lidové noviny, 2003. 227 s. ISBN 80–7106–560–9.

    Jídlo a pití v pravěku a ve středověku. Edited by Magdalena Beranová. Vyd. 1. Praha : Academia, 2005. 359 s., [1. ISBN 80–200–1340–7.

    Tradiční české kuchařky :jak se vařilo před M.D. Rettigovou. Edited by Magdalena Beranová. 1. vyd. Praha : Libri, 2001. 279 s. ISBN 80–7277–075–6.

    Hodovní stůl a dvorská společnost :strava na raně novověkých aristokratických dvorech v českých zemích (1550–1650). Edited by Josef Hrdlička. Vyd. 1. České Budějovice : Historický ústav Jihočeské univerzity, 2000. 337 s. ISBN 80–7040–462–0.

    Kuchařstwij : o rozličných krmijch, kterak se užitečnie s chutij strogiti magij, jakožto zwěřina, ptácy, ryby a giné mnohé krmě wsselikému kuchaři aneb hospodáři, knijžka tato potřebná y vžitečná, a ocet jak se dělá, také zadu naydess. Edited by Čeněk Zíbrt. Na Nowem Miestie Pražském : Nákladem F. Šimáčka, 1891.

    Brillat-Savarin, Jean Anthelme: Fyziologie chuti aneb Úvahy o gastronomickém umění. Lidové noviny, Praha 1994, 310 s.

    Rolník v evropské tradiční kultuře. Edited by Josef Petráň – Lydia Petráňová. 1. vyd. Praha : SET OUT, 2000. 215 s. ISBN 80–86277–08–9.

  2. Srdečně zdravím,
    protože jsem na tenhle příspěvek narazil jen náhodou, odpovídám až teď. Realizuji se více než čtyřicet let jako kuchař amatér se slušným ohlasem, neboť o prázdninách vařím i velkým skupinám náročných strávníků. Protože se jsem se jídlem zabýval a zabývám předlouho i teoreticky, vyrobil jsem zatím tuhle jednosemestrovou maličkost, v nejbližší době by měl přibýt další cyklus, tentokrát podrobněji věnovaný jednotlivým okruhům potravin. Kolega Martin Markl se věnuje v přednáškách enologii a naším snem je za čas oddělení historické gastronomie. Přednášky jsou veřejně přístupné, přijít tedy může kdokoliv, kdo nebude hlasitě rušit. Vzorek knížek je čistě výběrový, aby měli studenti motivaci a věděli, že neexistují jen kuchařky, i když třeba Martinicová je pro francouzskou kuchyni k nezaplacení.
    Liborcito

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.