České sýry, ach ach ach... RSS

Štítky: , , , ,

90 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. kami:

    jindy to neděláte, ale když dojde na sýry, saháte často k slovům absolutní, jediný, objektivní etc – přitom já ty citace předřečníků takto kategoricky nevidím, ať hledám, jak hledám :) nevidím tady ani netoleranci k preferencím druhých.

    buď mám citlivost na téma český sýrů jinde než vy, nebo jsem slepej :)

  2. Tak, tohle bylo to, nač jsem čekala :)))

    „Nicméně, kdo podle Vás tvrdí nebo tvrdil, že Eidam CHUTNÁ v ČR nejvíc? Že se ho nejvíc PRODÁ je fakt, ale 1) je to nepochybně tím, že je v nabídce zcela disproporčně nejsilněji zastoupen, 2) patří k nejlevnějším sýrům, 3) jak bylo řečeno, pro průměrného českého spotřebitele chuť rozhodně není rozhodujícím faktorem – tím jsou cena a dostupnost. A v těch Eidam vede. “

    Tohle je právě ona jasná ilustrace toho, jak nesprávné premisy vedou v nesmyslným závěrům.
    A zejména je pěkné, jak jsou v těchto případech vždy tato kategorická tvrzení „nepochybná“ :)))))

    Narozdíl od Vás patent na chytrost nemám, proto pochybuji. Pochybuji o jasných, kategorických tvrzeních, pronášených s bohorovností přímo olympskou, a snažím se různá tvrzení podrobovat je co nejlepšímu možnému zkoumání.

    Proč by příčinou toho, že se Eidamu prodá nejvíce, neměla být právě jeho chuť? Je to totiž na naprosto stejné úrovni „nepochybnosti“ jako tvrzení, že příčinou je jeho nízká cena.
    Ale také lze klidně „nepochybně“ tvrdit, že příčinou je třeba klesající výskyt vrabce obecného v Čechách. Korelace je celkem uspokojivá :)

  3. ha :) už jsme zase u trhu.

    různé druhy sýrů a jejich prodeje. je třeba se taky mrknout na to, jak vypadá prodejní kultura sýrů v česku. předtím, než k nám vtrhlo cheesy, tak tady výhradně sýrové speciálky skoro neexistovaly (nepočítám prodejny luxusních lahůdek).

    to je jedna věc a druhá – jen pomalu se nám mění struktura producentů. řekněte sami, bylo možno někde koupit „řemeslný“ sýr od farmáře nebo malého sýraře?

  4. Ještě tu (tedy s výjimkou toho odkazovaného skvělého MPFC skeče, kde je Czechoslovakian sheep smoked cheese jmenován po boku vnezuelského bobřího sýra) nepadly uzené sýry – to je myslím taky jedna z těch pár specialit místních sýrařů, které ve světě moc nedělají a na rozdíl od taveňáků a tvarůžků mi dokonce i chutná.

  5. 61. Pane Cuketko, tak třeba "pro mě osobně má chuť rezolutní právo veta. " by nestačilo? ;)

    Sýry… možná proto, že sýry jsou mou osobní zálibou, jak ostatně sám víte.
    Ale hlavně mi vadí davová klišoidnost a neschopnost či neochota podrobit soudobý módní názor kritice vlastního rozumu. Ne proto, že tohle je studené, teplé, lehčí než tamto… ale proto,že se „to teď tak přece řiká“
    Váš foodblog není pochopitelně jediný, který čtu. Ale je jediný, na který přispívám. Právě proto, že není povrchní, že máte ve zvyku „chodit věcem na kloub“ a nejste příliš zmítán těmi „foodie frikulínskými trendy;)“.

    A proto se mi pranic nelíbí, když se tu objeví takový konglomerát klišé typu „Eidam je hmota bez chuti a zápachu“, „kdo tvrdí, že české sýry jsou kvalitní, měl by vrátit část honoráře“, „české sýry jsou tristní“…
    A mám holt nutkavou potřebu bojovat s větrnými mlýny :)

    63. Nu, však proč si dělám sýry sama?;)

  6. 63: jestli myslíte dřív, tak mě nenapadá kde mimo přímo výrobny, pokud v poslední době, tak na Kubáni měla stánek farma Držovice a sýry podle mě vůbec neměli špatné.

  7. kami:

    mě se vás bersekr mód líbí :) alespoň je tu živo!!

    by nestačilo? ;) jasně, že by to nestačilo! „pro mě osobně“ to je potřeba nějak dovysvětlovat? :) „veta“ – tím přeci říkám jen to, že sýry, který mi nechutná, nejím, byť by byl sebelepší technologicky etc. jestli jste z toho vyčetla, že právo veta pro chuť zmanená i to, že třeba technologicky nepovedený sýr plný éček, když bude chutnat, tak u mě zvítězí, tak jste si to vyložila špatně.

  8. 65: Pozor, právo veta přece neznamená, že by na ničem jiném nezáleželo. Naopak právo veta může mít v jedné věci i víc lidí (nebo v tomto případě faktorů) najednou. Klidně taky všichni zúčastnění, i takové případy jsou… Právo veta je jen právo říct,že „přes něco nejede vlak“ jeho neuplatnění ještě neznamená, že něco projde…

  9. „A proto se mi pranic nelíbí, když se tu objeví takový konglomerát klišé“ neboli „A proto se mi pranic nelíbí, když se tu objeví někdo, s jehož názorem nesouhlasím“. :-P

    @Kami: Jen si poslužte, ale pozor na krevní tlak :-). Jo a chcete-li tady doučovat logiku, naučte se sama vyjadřovat tak, aby Vaše argumenty obstály alespoň podle Vašich vlastních měřítek.

    My Olympané se už jen bavíme..

    Sýru zdar!

  10. :)))))) Jsem se musela zeptat manžela, co to je, Dračí doupě jsem nehrála už drahně let :)

    „jestli jste z toho vyčetla, že právo veta pro chuť zmanená i to, že třeba technologicky nepovedený sýr plný éček, když bude chutnat, tak u mě zvítězí“ Ano, vyčetla, takže jsem upřímně ráda, že tomu tak není ;)

    Kytko, při vyzvedávání bedýnky (Vinotéka Šmerák) jsem narazila na sýry z farmy Filoun, zatím jsme ho nenačali, ale výběr tam mají dost velký, třeba budou srovnatelné s Držovicemi a přitom bez front.

  11. mimochodem – narazil jsem na Jižním svahu na tento zajímavý počin: http://www.jizni-svah.cz/…zi-syry.html

    neměl jsem možnost ochutnat, ale čím víc takových nových osobností se objeví, tím lépe ;) sýry zatím nejsou v prodeji, ale prý už se brzy dočkáme.

  12. Ano, vyčetla, takže jsem upřímně ráda, že tomu tak není ;)

    problém online diskuzí, člověk aby měl odborníka na výrokovou logiku neustále při ruce. i proto jsem navrhoval se přesunout k degustaci :)

  13. 59. Rozumím kami, i když tedy to, že mám ve střevě receptor skladkosti jsem fakt netušil :) Tučnost jinak podle mne nehraje roli jen v chuti samotné, ale také v konzistenci, kterou také člověk silně vnímá. Tučnější sýry působí jemněji, protože tuk se rychle rozplývá v ústech (na tomhle triku jsou postavené třeba i belgické pralinky, které mají vyšší obsah kakaového másla, než běžná čokoláda).

    Jinak pokud by se srovnávací akce přece jen uskutečnila, navrhuji k sýrům, které zde byly zmíněny, za sebe také cheddar. V Tescu např. prodávají český zatavený bloček (značku si nepamatuji) a britský Pilgrims Choice, kupuju ho občas na hamburgery.

  14. 69. Mme. Verdurin: Píšete něco o logice. Tak tedy malá lekce výrokové logiky.
    Vezmeze dva kvalitativně stejné vzorky sýra. Necháte je ochutnat 10 lidí. 8 z nich řekne, že jim chutná sýr A. Dva řeknou, že jim chutná sýr B. Který výrok je pravdivý? No oba přeci.
    Také výrok " většině lidí chutná sýr A" je pravdivý. Ale výrok „sýr B je nekvalitní“ je nepravdivý a dokonce popírá základní předpoklad výběru vzorků. Tudíž tímto testem nijak nedokážete, zda Madeta vyrábí či nevyrábí kvalitní sýry. A to je myslím to, co Vás v tom zmíněném článku nadzvedlo a proč jste založila toto vlákno

  15. @cestovatel: Díky, že jste se s námi podělil o své poznatky nabyté v 8. třídě ZŠ. Určitě by z Vás paní učitelka měla radost. Nevím tak docela, proč jste tak učinil, ale zdá se, že jste vnitřně nespokojen s tím, co jsem zde napsala, a máte potřebu mi můj názor jaksi objektivně vyvrátit. Proto Vám a dalším odpovím.

    Než přistoupím k rekapitulaci své (pro většinu snadno pochopitelné) teze, ráda bych připomněla, že na fóru, jakým diskuse na cuketka.cz jsou, se nevěnujeme exaktní vědě (ne že bych měla podezření, že kdokoli z diskutujících ano, na to je celé vlákno poněkud příliš prodchnuto silnými emocemi a myšlenkovými zkraty) a proto OBJEKTIVITA nikdy nebyla, není a nebude cílem ani atributem zdejších diskusí.

    V rámci zdejšího diskursu je ale jistě možné říci, že něco je dobré či špatné (s uvedením důvodů pochopitelně, a to i SUBJEKTIVNÍCH), chutné či nechutné, kvalitní či nekvalitní – opět za předpokladu, že to podepřu argumenty. Rozumí se přitom samo sebou, že zde nehlásáme nějakou absolutní Pravdu (nejsme v kostele), ale vlastní názor. Samotná subjektivně (jak jinak, že?) vnímaná chuť je v jakémkoli takovém hodnocení důležitým faktorem. Subjektivní, intenzivně vnímané senzorické charakteristiky (chuť, vůně, vzhled, textura… a z nich vyplývající emocionální reakce) toho, co jíme – toť pravý raison d'être tohoto blogu, dovolila bych si říci. (Mr. Cuketka mě – prosím – když tak uvede na pravou míru.)

    Tak a teď co mě na článku naštvalo.

    1. Myšlenková chudost, zavádějící titulek. „Jak ale chutná správný sýr“ se z něj přes úvodní otazník věru nedovíme.
    2. Jako jediný zdroj informací o „správném sýru“ jsou uvedeny dva čeští mlékarenští giganti.
    3. „medalie na sýrových soutěžích“ nejsou specifikovány. Kdepak se ty soutěže konaly a kdo na nich byl zastoupen? Ono být medailistou okresního přeboru a olympiády jsou dvě trochu odlišné věci.
    4. Rovnítko mezi slovem"nejpro­dávanější" a „nejoblíbenější“ je silně zavádějící. Je to jako říci, že „nejoblíbenějším českým dodavatelem energie je ČEZ“ nebo „nejoblíbenější železniční společností jsou České dráhy“ – protože mají nejvíc zákazníků.
    5. Tvrzení, že „Madeta vyrábí sýry srovnatelné s francouzskými“ je též problamatické. Na jednu stranu je fakt, že množina „francouzských sýrů“ je asi tak stokrát (WARNING! nejde o přesné číslo) větší než množina „sýrů vyráběných v Madetě“, takže je možné, že by se pro Madetiny výrobky ve větší množině francouzských sýrů „srovnatelné“ neboli podobné sýry našly. Tuto větu je ale možné chápat např. i tak, že jakýsi teoretický kvalitativní střed sýrů z Madety se rovná kvalitativnímu středu sýrů z Francie¨. To ovšem není pravda, protože – jak sami citovaní mlékaři uvádějí: „Čím déle sýr zraje, tím bohatší aroma má – odehraje se v něm totiž daleko větší počet procesů.“ Pokud se tedy shodneme na tom, že bohaté aroma je žádoucí vlastností sýra a pozitivně přispívá k jeho celkové kvalitě, musíme konstatovat, že sýry z Madety (průměr) v tomto směru za francouzskými (průměr) zaostávají, respektive že v kategorii vyzrálých sýrů s bohatou, komplexní chutí i aromatem nejsou čeští výrobci sýrů francouzským schopni konkurovat, neboť takovéto sýry takřka vůbec nevyrábějí. Z nejrůznějších důvodů, z nichž některé zde byly uvedeny (ne mnou).

    Cokoli z řečeného „objektivně“ dokázat nelze, takže diskuse vedená tímto směrem je bezpředmětná. A míjí se s duchem i smyslem tohoto fóra.

    Co zde naopak NEzaznělo:

    1. České sýry jsou nekvalitní.
    2. Suroviny a výrobní postupy nejsou pro kvalitu relevantní, záleží jen na chuti. Mojí.
    3. Blind testem dokážeme, že to tak je. Vědecky a objektivně.

    Smyslem blind testů, jak už Mr. C. uváděl, bývá především odhalení předpojatosti neboli „bias“ vůči jedné skupině výrobků, která pramení z informovanosti hodnotitele o identitě vzorku. V tomto případě by šlo o to zjistit, zda to, že víme, že jíme francouzský/český sýr, náhodou neovlivňuje naše hodnocení vzorku pozitivním/ne­gativním směrem. Pokud ano, jsme za trumbery a české sýry od francouzských nerozeznáme. Pokud ne, o kvalitě českých sýrů to neříká nic, jen to potvrzuje, že nejsme otroky profrancouzských, případně antičeských, předsudků. C'est tout.

    Dobrou noc a sýru zdar!

  16. Hele, pěkná onanie ega. :O)

  17. Jen se snažím odpovídat ve stejném duchu…

  18. To je nějaká povinnost?

  19. Mme. Verdurin, Ovšemže máte pravdu, všichni máme pravdu. I zaseknuté hodiny mají pravdu. Ty s ručičkami dokonce 2× denně.

  20. „Suroviny a výrobní postupy nejsou pro kvalitu relevantní, záleží jen na chuti. Mojí.“ – to byste si měla dát patentovat, velice neotřelá myšlenka. Připomíná mi to strýce ze Saturnina a jeho výrobu mýdla. ;-)
    Holt se stylizace do té literární postavy, jejíž jméno jste si vybrakla za nick, držíte důsledně. ;-)

  21. aida: Teď jste se trochu nachytala, zřejmě kvůli nepozornému čtení ;) Mně ty vývody od Mme. Verdurin přijdou korektní a logické (a dobře se čtou:), bohužel reakce argumentují ad hominem, což je škoda.

  22. Michalo – máte pravdu, omlouvám se.

  23. Přiznám se, že u něčeho tak malicherného, jako je onen nejmenovaný Eidam, jsem nečekal, že si to tolik lidí vezme osobně. Každopádně existují mnohem lepší a důležitější témata, o které stojí za to se pohádat ;).

  24. Ringo: přesně…

  25. A vida, já zase nikdy nejedl a ani neslyšel o Blaťáckém zlatu.Až za měsíc pojedu zpátky do CR určitě ho vyzkouším! A vsadím se, že stoho zase bude pěkná závislost. Sýry mám rád všechny, ať je to Eidam, Niva, Hermoš či tvargle :)

  26. Blaťácké zlato jsem měla moc ráda samotné už jako dítě, teď mám ráda to se zeleným pepřem, občas.
    Niva a hermelín potřebují řádně uležet, pak jsou se svými originály srovnatelnější…mám dojem, že u nás se taky se sýry špatně zachází (skladování).
    A nedávno jsem si uvědomila, že zatímco dříve býval nějaký ten taveňák nebo trojúheníčky vždy do rezervy v ledničce, už asi sedm let je nekupuju vůbec.

  27. Souhlasím s vileminou, že u nás zřejmě neumí sýry skladovat a imho je leckdy nenechají ani vyzrát (např. niva). A eidam mám ráda, u některých jídel na něm vyloženě trvám:). Taky záleží na výrobci. Vždycky jsem nadšená z „cihly“, kterou seženu u nás na vsi z místní mlékárny. Eidam, který kupuju v pražských supermarketech je dost často opravdu bez chuti a zápachu (proto plátkový upřednostňuju třeba primátor nebo madeland).

  28. nevite nekdo kde v Praze koupit Monterey Jack cheese?
    dík M.

  29. Fakt, nejlepší je dělat si sýry doma vlastní. Ježíšek nám donesl kozu, rozdojenou, dává 2–3 litry mléka denně. Nádherná závislost!

  30. date mi na sebe kontakt kldine od vas neco koupim jinak prosim nepiste irelevantni komentare dekuji
    M.

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.