domácí pressovač - pákovka RSS

Štítky: , , , ,

98 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Ahoj, úplně jistý si tím nejsem, ale mám pocit, že má Catler menší průměr páky, než 58mm, na které se dělá většina nepřetlakových misek. Vnitřek catleru spolu s pákou (vyjma pěkného nerezového futrálu) je společný s mnoha levnými linkovými východními No name, bohužel. U těchto typů se moc s nepřetlakovými miskami nepočítá. Změř vnitřní průměr páky a pokud to bude plus mínus 58mm, zkus třeba Hraspo, event. Coffee Source, ale nejlepší je misku do páky zkusit. Mnohdy se to liší jenom nějakou desetnikou mm a potom buď nedrží (dá se koupit silnější pružinka), nebo nejde nasadit. A nebo to nejde upnout do hlavy kvůli vysokému těsnění. Je to trošku střelba na terč bez terče, ale třeba to vyjde. Ještě je druhá cesta odbrousit dvojité dno z přetlakové misky – pokud ovšem catler tam nemá nějaký přetlakový krám přímo v páce. Jak na to najdeš na fóru Primacafe, někde to tam je i s obrázky, použij funkci „hledat“. Flexku, pilník a je to!

  2. No pokud to bude 53 mm, tak ty melo pred nejakou dobou myslim na velkych kavovarech Dalla Corte (u nas dodava La Boheme, treba by misku nechali vyzkouset a kdyztak prodali (ale k vyzkouseni,'zda by padla i jinak jsem se nedostal, plastovej tamper k Dalla Cortkam na AEG 53 mm misku celkem sedel. A okometricky podobnou velikost misky ma i Mypressi Twist, ktere ma i nepretlakove, tak by se treba daly sehnat jako nahradni dil. Obrusovani je dost silenstvi (podstoupil jsem). Je tam problem i v tom, ze to hlavni dno je to, ktereho se potrebujes zbavit a to, ktere potrebujes zachovat, je jen vlepene (aspon ja to tak mel a konstrukcne to dava smysl)

  3. Obecně řečeno s kávami namletými před rokem :-) těžko dosáhnete dobrých výsledků.Upřímně ,Segafredo není až taková kvalita jakou si většina lidí představuje.Zkuste si objednat pro porovnání nemletou (zrno) směs na espresso z nějaké domácí pražírny (Doubleshot,Pri­macafe apod.),kde je záruka čerstvosti.
    Na gramáži až tak nezáleží jako na správně zvolené hrubosti mletí a správném utlačení (tempování) v páce(misce)­.V praxi to znamená naplnit misku i více než doporučených 7gramů u jedné porce.Vhodnou kombinací mletí a utlačení by se mělo dosáhnout extrakce 25 ml nápoje za 25 vteřin,což odpovídá obecným doporučením.
    Misky nabízejí např. http://www.kavovarydoplnky.cz a jsou docela komunikativní.Nevím jaký průměr misek je u vašeho kávovaru,ale nejvíce rozšířené jsou 58mm jako používá např.Rancilio a Gagia.U jiných průměrů je to docela problém.

  4. Sypu si popel na hlavu,přečetl jsem si jen první stranu příspěvku a teď koukám,že se to tu docela dopodrobna rozebíralo takže jsem ničím novým nepřispěl.Omlouvám se.

  5. ↪ 5 Iskaral Pust: V tomto komentáři je tolik pitomostí, že by jeden padl. Například uvádět jak plus, že je v kávovaru mlýnek, no to může říct jen ten, kdo o kávě nic neví. Na jedné straně Vám vadí uskladňování kávy v ledničce, ale vedle toho ji klidně necháte zničit horkem uvnitř integrovaného mlýnku.
    Kávovary Catler jsou nepředstavitelné šunty, měl jsem tu čest si dva vyzkoušet u přátel ve firmách a nedal bych za ně ani ň. Například ten s tím integrovaným mlýnkem stojí dnes, a to se píše rok 2013, kolem 14 papírů a pořádné espresso to neudělá, už proto, že má špatný mlýnek, který kávu nepomele tak, jak by bylo třeba. Ani přes své zkušenosti s kávou jsem nebyl schopen za dvě hodiny udělat kávu, která by byla espressu aspoň na dostřel.
    Další nepravda-domácí kávovary mají jen jeden bojler. No tak Rancilio V3 za stejnou cenu, jako ten Catler, má sice jen jeden bojler, zato má 3 deci obsah, což je, pro domácí účely až přebytečné. Já vlatním gaggii classic, která má jen decový bojler a pokud dělám třeba kapučíno návštěvě, tak naprosto s přehledem našlehám smetanovou pěnu a okamžitě připravuji espresso. Nejde o nic, než o příkon.
    Další věc-prý žádný domácí kávovar neumí udělat správné espresso. No, otázka je, jaký kávovar. Pokud je to jakýkoli automat nebo páka za tři tisíce, tak jistě ne. Ale Gaggie a Rancilie to zmáknou bez problémů. Jde jen o to, správně nahřát sprchu, páku, namlít správně správné množství kvalitní kávy a předehřát šálky. Jasně, že kdo na to kašle, může mít profi kávovar a udělá rybniční vodu, jak to vídáváme v kavárnách. Na jedné straně bazírujete na kdejaké tisícovce za hardvér, ale jste schopen dát denně 40 kaček za kavárenské espresso. To fakt nechápu.

  6. ↪ 11 Kytka: To je naprostá pravda, s tou pákou a protikusem. Páka u mé Gaggie váží sama o sobě půl kila. Je to neuvěřitelný macek. To už ledacos signalizuje o tlaku a celkově o práci kávovaru. U Catlera to byl vulgární výlisek.

  7. ↪ 4 farfalla: No, to jste napsal naprosto přesně, s tou pěnou. Tyhle kávovary dělají pěnu. Jenže na správném espressu má být crema, nikoli schiuma. Do češtiny přeloženo má na něm být krém, nikoli pěna. Jaký je mezi něma rozdíl? No, nebetyčný. Pěna vzniká tak, že jsou vzduchové bublinky fixovány třeba do mléka nebo jiné tekutiny a vzniká tak pěna. Někdy mívá menší, jindy větší bubliny. Zatímco crema, tedy krém, vzniká smísením tekutiny, v našem případě vody s tuky, pod tlakem vymačkanými z pomleté kávy. Je to, tedy, úplně jiný materiál. Jednak je kréma samozřejmě hustší, díky tuku elastičtější a proto se, při rozhrnutí lžičkou, vrací do své původní polohy, zatímco pěna zůstane odhrnuta trvale. Takže samotný fakt, že je hladina kávy pokryta centimetrovou vrstvou něčeho světlého, neboť pěna bývá obvykle světle hnědá až béžová, zatímco kréma oříškově zbarvená, vůbec neznamená, že je káva v pořádku. Problém u dnešních mašinek typu automat deLonghi, Jura, Krups atd nebo levných pák je v tom, že obvykle jsou osazeny přetlakovými miskami a různými napěňovači, aby káva vypadala solidně. Vím to z vlastní zkušenosti. Mám u své páky čtyři misky. dvě nasingle, dvě na double, přičemž každá z nich je v jednom provedení přetlaková a druhá klasická. Rozdíl mezi nimi je v tom, že při pohledu v protisvětle jsou vidět dírky po celé ploše, zatímco u přetlakových je jen jdna malá dírečka o průměru ani ne jeden milimetr uprostřed misky. Pak ale do misky dám jakoukoli kávu, třeba rok pomletého Dadáka, a na povrchu kávy je pěna, až zrak přechází. Nicméně světlá a řídká. Stačí ji ale vyměnit za misku klasickou a z kávovaru teče nádherně oříšková kréma. No, to jen pro vysvětlení, proč automat na kávu dělá vysokou pěnu.

  8. ↪ 91 mill: Catler dělá tři typy kávovarů. Ten nejdražší, za cca 14 tisíc, má v příslušenství jak misky přetlakové, tak nepřetlakové. Další dva levnější modely mají jen přetlakové. Ale nepomohly ani ty nepřetlakové misky. Jinak průměr misek je menší než 58mm.

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.