Výroba 

Prkénka vyrábí Matějova dílna v Telči. Všechny modely prkének jsou zhotoveny výhradně z českého třešňového dřeva. Třešeň má velmi jemnou a uzavřenou strukturu. Její póry jsou malé a proto nejsou náchylné k zanášení nečistotami. Tvrdost dřeva je střední, což ocení hlavně ostří nožů.

Prkénko mini je vyrobeno z jednoho kusu rostlého dřeva. Prkénko velké je naopak slepené ze sedmi dílů pro extra stabilitu. Prkénko „70“ tvoří dílků desetkrát tolik. Vytvrzené lepidlo má atest pro styk s potravinami.

Povrch prkének je při výrobě velmi jemně vybroušen. Postupně se takhle upravuje na pět různých hrubostí. Na každém stupni se ještě prkénko opakovaně namáčí, nechává zaschnout a zase brousí. Tak dlouho, dokud jeho povrch nezíská odolnost vůči vodě.

Po vybroušení je prkénko napuštěno čistým lněným olejem. Poté se nechává zrát tři týdny, aby měl olej dostatek času na polymeraci. Na konci procesu lněný olej změní strukturu a vytvrdne. Nejde pak ze dřeva vymýt, a to ani saponátem.

 

Rozměry

Prkénko mini 23 × 15 × 2 cm, prkénko velké 39 × 27 × 4 cm, prkénko „70“ 38 × 26 × 3,5 cm. Při výrobě každého prkénka zohledňujeme charakter dřeva, proto má výsledná délka a šířka možnou vůli asi 0,5 cm.

 

Údržba

Prkénko po použití můžete umýt v teplé vodě s trochou mycího prostředku. Dbejte na to, abyste prkénko namočili z obou stran a nechte ho vyschnout volně opřené.

Prkénko nemyjte v myčce na nádobí.

Nikdy na prkénko nepokládejte teplé hrnce a nenechávejte ho na přímém zdroji tepla (například na topení).

Dřevo je živý materiál, který neustále reaguje na prostředí. Tvar i povrch prkénka se může v průběhu času změnit. Stopy po krájení nožem nejsou na závadu a dokreslují přirozenou patinu. 

 

Zpět na hlavní stránku