Olivový olej RSS

Štítky: , , , ,

52 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Vidím, že milovníků Zakynthosu je víc :-). V Exa Hoře jsme si dávali zakythoskou specialitu – králíka a byl skvělý. Byl perfektně upečený a ochucený, na to že bylo asi 35 °C to chutnalo bezvadně. Myslel jsem, že v tom vedru nebudu mít ani chuť, ale králík mne přesvědčil a ještě stříhal ouškama :-). Taky jsem tam koukal na ty stánky u starého olivovníku, ale neměl jsem odvahu si vzít olej, na který praží celý den sluníčko :-(. Proto jsem raději v Lithakii sáhnul po Aristeonu v plechovkách a jsem mu věrný i tady v Čechách. Taky mám velmi dobré zkušenosti s celými olivami, sendviče s ovčím sýrem a zeleninou jsem bohužel neviděl, tak třeba letos, docela jste mě navnadila :-). Protože to vypadá, že Zakynthos zase zvítězí, je to zkrátka destinace, kde se člověk nenudí a je pořád co objevovat. A zvlášť na motorce je o zábavu postaráno :-).

  2. Jj, my meli celý pobyt skútra a kazdy rok cca 700 km – zname to tam skoro nazpamet :-) olej jsme meli i od stanku u stareho olivovniku, byl vybornej, letos mi sestra privezla ochuceny s rozmarynem. Zminovany stanek s obcerstvenim najdete u silnice na vyhlidce, po ceste z Katastari podel pobrezi na sever prvni, v serpentine, vzadu sraz kde se pasou kozy. Mackanovy tomatovy dzus babča ochucuje (sul, pepr, tabasco). My jsme s pritelem trochu „dobrodruzi“, na utesech v Porto Roxa jsme si sbirali sul a pak jsme s ni normalne doma solili :-). Jinak co muzu doporucit a ruku do ohne bych asi dala – nadherna zatoka Limnionas Bay (?), proste cestou z Ag. Leon se da k mori jet bud do Porto Roxa nebo sem, tak v tom Limnionas – skvely koupani, na utesu je restaurace s vyhledem na more (nadhernej zapad slunce), a meli tam vynikajici cerstvy ryby na grilu. No, Zakynthos je proste srdecni zalezitost (pokud clovek nejede poprve do Laganas).

  3. Odbočka od gastro tématu: kam na Zakyntos byste doporučili a s jakou CK?

  4. ↪ 33 mpik: Poprve CK Jihospol (OK, mensi CK), podruhe Exim Tours (to nebylo tak komorni, clovek je spis poradove cislo, ale zas vetsi spokojenost s hotelem). Oba roky mesto Argassi- jsme mlady par bez deti a nevydrzime se valet u more, doma jezdime na motorce a tady jsme byli porad nekde na skutru, koupani vetsinou kazdy den jinde, vecer se chceme dobre najist a jit se projit – tady nam to naprosto vyhovovalo. Plaze jsou nic moc a uzke, pro rodiny s detma, pripadne lidi, co se na zacatku vyvali a na konci pobytu odvali doporucuju napr. Kalamaki, Alykes/Alikanas, Tsilivi, hodne jezdi taky do Agios Sostis. Zapadni pobrezi nadherne, ale vetsinou vysoke utesy a casto vitr. Myslim ze si tam kazdej najde svoje. Jedina rada – vyhnete se Laganas, ktere kazda CK popisuje jako „zive letovisko“, pokud nechcete plaz, kde je hlava na hlave a 90% lidi jsou mladi asi Britove nebo Nemci – nevim, proste mladi, kteri sem jezdej na tahy, celej pobyt jsou nalozeny v lihu a uz v poledne na plazi nemuzou trefit ulicku mezi lehatkama. Jinak milionkrat doporucuji obcerstveni na vyhlidce v serpentine za Katastari (prvni stanek), a restauraci v Limnionas Bay (sem jedte na veceri, ten zapad slunce je bozi).

  5. ↪ 34 L-u-c-a-a: Souhlasím s Lucou, je to dost variabilní ostrov, takže každý si najde co má rád. My jsme byli „chytře“ v Laganas a pokud má někdo rád naše euro spoluobčany 24/7 opilé, tak se tam určitě vyřádí, my už nikdy víc. Jinak ty zmiňované lokality mohu jen doporučit a těším se na večeři se západem slunce, my jsme se nabažili romantického západu ma vyhlídce v Agalas. Byli jsme s cestovkou Mile a služby bez problémů, můžu je doporučit. Pomohli a poradili, spíš servis v hotelu Majestic byl občas pomalejší a jídlo nebylo žádná sláva. Určitě se letos přesuneme na východní pobřeží, kde jsem zaznamenal spoustu hezkých lokalit, ale Aristeon v Lithakii určitě proběhne. :-) Jinak k cestovce o moc víc neřeknu, problémy nebyly, tak mám kladný pocit, ale specializuji se na olivové oleje, hodnocení cestovek mi zas až tak nejde :-).
    Luco, jak se Ti líbilo v Argasi? Co ubytování? My jsme ten výběžek k Vasilikos projížděli na motorce a říkali jsme si, že to je pro letos to pravé… :-) A jak dlouho to z Limnionas Bay trvalo za tmy nazpět? :-)

  6. ↪ 35 pnn: Ahoj, z Limnionas Bay do Argassi to trva tak hodinu – dle toho, jak silny mate skutr. My jsme meli ten obyc, myslim do 50cm3?, a vzhledem k tomu ze od ty restaurace je to peknej krpal – serpentiny na hlavni silnici, chvilkama jsem myslela, ze jeden bude muset slezt a tlacit :-) Jak jsme tenkrat jeli, vsede byla tma, sem tam stekl pes (pritel hned strasil vlkodlakem), a za kopcem zrovna horelo :-) Jinak nejcerstvejsi novinka, mozna tam letos pojedem zas. A opet do Argassi, jen do jineho hotelu. Nam Argassi vyhovovalo. Kdo ma male deti a jede se valet, asi moc spokojen nebude. My jsme po snidani sedli na skutra a vratili se pred veceri nebo za tmy – ale je to tim ze nas to oba bavi, a na motorku jsme zvykli, uz jsme dvakrat dojeli i do Chorvatska a po Cechach taky trajdame, jakmile je volno. Jako vychozi bod na vylety to bylo dobry misto. Podel silnice a more se da dojit i pesky do hl. mesta Zakynthosu. Jinak varovani, silnice jsou tam jako casto jako zrcadlo, takze na motorce pripadne bacha. Pokud bychom jeli letos, tak to muzeum olivoveho oleje chci urcite videt. Jinak jeste doporucuju – kdyz jedete z Exo Hora do Ag. Leon, je tam odbocka na nejakou farmu. Prodavaji tam moc dobry syry – kravsky i ovci – jen ted nevim jak se presne jmenuje, musela bych se kouknout do denicku :-)

  7. Uvažuji o koupi oleje Sitia, tak bych se chtěla zeptat těch, kteří jej používají, zda jej používají i do vaření. Na oliv. olejích nešetřím a nemám je jen do salátů, ale používám je i na vaření. Jaká je Vaše zkušenost? Osobně si myslím, že i v Řecku oleje extra virgin používají i v teplé kuchyni, ale občas se setkám s názorem, že panenské oleje nejsou prý na tepelnou úpravu vhodné. Nějak jsem z příspěvků vydedukovala, že Sitia je chuťově neutrální, tak bych jej ráda zkusila. Nedávno jsme v restauraci dostali k pečivu nějaký luxusní olivový olej a ten byl tak hořký, že nešel jíst ani za studena, neumím si představit, že bych jej dala do jídla. Děkuji za odpověď.

  8. Jsem tu nováček ale tohle téma jsem si nemohl nechat ujít. Osobně nejradši používám olivové oleje ze Španělska.(Mám vlastního dodavatele-kyselost 0.18, oblast Andalusie, jméno nedám nechci dělat reklamu) Pokud kupuji olivový olej v supermarketu tak asi italský Monini ale není to zase zázrak. Je mi líto, že jsem nenašel cestu k řeckým olivovým olejům ale snad se to někdy změní. Všiml jsem si, že tady nikdo nevysvětlil hořkost olivového oleje. Stane se to když je sucho a olivy obsahují málo vody, oleje je míň ale je lepší. Já si na tu hořkost zvykl zhruba za 1 rok. Ale pokud kupujete nemíchané oleje tak vyjde káždý rok jinak. Ješte bych chtěl upozornit na oleje v supermarketech, že tyto oleje jsou míchaný aby měli každý rok tu samou chuť. Což nepovažuji až za tak velký problém ale velké společnosti vykupují zbytky z lisování a ješte jednou to lisují, což menší producenti si nedovolí. Další věc je, že smíchají špičkový olej s kyselostí pod 0.2 s horšími a pak mají kyselost 0.5 nebo víc. Olivový olej se na teplou kuchyň hodí, přepalovací teplota se pohybuje mezi 160–210C, záleží na více faktorech. Třeba steak se nemusíte bát dělat na olivovém oleji.(Samozřejmně s pravidly jak se dělá steak) Nehodí se na čisté smažení. Osobně používám doma v 99% jen máslo a olivový olej. Smažené doma vubec nejím.

  9. Díky za informaci. Jinak – navštívila jsem řecký obchod Greek Corner (Francouzská 31) a bylo mi sděleno, že olej Sitia již neprodávají, že výrobce zkrachoval. Koupila jsem tedy výborné tzatziky, skvělý řecký jogurt, taramo pomazánku a chobotničky v oleji, olivový olej mi doporučili značku Sparta.

  10. To 9300: Tomu nerozumiem, preco nechcete robit reklamu vyrobku/dodava­telovi, s ktorym ste spokojny? Na to predsa tieto diskusie sluzia – sirit a zdielat informacie.

  11. Rád jméno dám ale SZ, na vyžádání. Nepříjdu první den a nebudu tady dávát jména menších dodavatelů. Nejsem Pnn, který vypadá jak překupník. Pokud není tak se velice omlouvám.

  12. ↪ 41 9300i: :-) Vidím, že pochválit tady olej je smrtící. No, kdo ochutná, udělá si obrázek sám. Každopádně Sítii doporučuji také a při trošce šikovnosti strýček Google (Bože, už zase dělám reklamu :-) ) poradí. Sítie není jen klasická značka, ale hlavně oblast na Krétě, tudíž je tam více lisů a firem…

  13. ↪ 36 L-u-c-a-a: JJ díky za připomenutí :-). Působí to jako malý doping před dovolenou. My jsme měli motorku o trošku silnější 80 cm3, ale že bychom si nějak vyskakovali, to zase ne. Když jsme sjeli k moři na Vasilikossu z hodně prudkého kopce dolů, tak už to nevypadalo, že ještě vyjedeme nahoru a to byla asfaltka. Vidím, že jsme se minuli o chvilku, za nás už nehořelo a jen byla do daleka cítit spálenina. Mám pár fotek, někde to vypadalo jako strašidelný les z pohádky :-). Se sýry je to dobrý typ, snad chvilku vydrží (alespoň do večera), protože když jsme jezdili, tak bych teplotu na sluníčku typnul tak minimálně na 35°C. Na jednu farmu jsme se tam taky chtěli podívat, ale pracujícího Řeka jsme neviděli, tak jsme to zase otočili… Pravda je, že to bylo v poledne a jen blázen nebo turista by lezl v tu chvíli ven. :-)

  14. To 9300i: bohužel jsem nenašla způsob, jak poslat soukromou zprávu (na Orbionu, což je cestovatelský portál, to normálně funguje, ale tady jsem nenašla, jak ji poslat), tak prosím o sdělení výrobce toho oliv. oleje, s nímž jste spokojený. Už to bude vaše třetí návštěva, tak vás snad ukecám :-) Díky.

  15. Omlouvám se za tu SZ, nevšiml jsem si toho, taky jsem to nenašel. Výrobce i dodavatel je rodina Lozano Červenka. Zbytek si vygooglujte.
    Tip: poprvé si kupte menší balení, olej je mírně nahořklý nebo požádejte o ochutnání.

  16. ↪ 45 9300i: mám ještě doma půl lahve, ne toho jejich, ale toho ze sousední farmy, který dělají v biokvalitě ;) Jsou hodně povedené, nezkušené konzumenty ale podle mě odradí typická a opravdu výrazná hořkost. maj ale dobrý poměr cena výkon a to zapojení rodiny je tam symaptické, takže proč ne. vídávám je na kulaťáku a koupit si od nich olej byla radost – byli pěkně nabrífovaní, nechali ochutnat, nekecali blbosti. u mě dobrý ;)

  17. ↪ 45 9300i: „olej je mírně nahořklý“
    Semantics! Změňte adjektivum na „peprný“. Dělaj to všichni.

  18. Na saláty používám olivový olej ve spreji, dobře se mi s ním pracuje, kupuji v kauflandu většinou terra cretu, ta mi vyhovuje. Na tepelnou úpravu používám pouze slunečnicový olej nebo dobré domácí sádlo.

  19. Můžete mi doporučit nějaký olivový olej na studenou kuchyni, který by měl jednoduchou dobrou chuť bez hořkosti?
    Děti si oblíbily olivový olej, který jsme dostali od někoho (dovezený přímo z oblasti výroby), ale jakýkoli jsme koupili tady, tak si děti stěžujou, že je moc hořkej…

  20. ↪ 49 lemrousek: jestli mate moznost zajit treba do Wine Food Marketu na Smichove, maji tam oleje hezky rozdelene podle vyraznosti a vetsinou je i opravdu znaji a poradi vam nejaky jemny. Z bezne prodavanych mi treba horka nepripada ani Minerva, ale mozna uz jsem imunni:) Jinak nevim, jestli je to pravidlo, ale casto mi horke pripadaly hlavne takove ty obycejnejsi supermarketove oleje ze Spanelska – to nebyla peprnost v dochuti, kterou mam naopak rada, ale fakt neprijemna, ihned patrna horkost. Naopak statisticky nejlepe na tom u me byly a jsou oleje recke.

  21. Já mám tedy také s hořkostí panenských oliv. olejů problém. Z u nás běžně prodávaných v supermarketech jsem nenašla snad žádný, který by mi nepřišel hořký (Minerva, Primadonna z Lidlu), snad jen Eridanous z Lidlu a jeden druh Borghese mi přišly lepší. Přitom dovezené oleje z dovolené (Zakynthos, Chorvatsko) mi přijdou jemné beze stop hořkosti. Tak si kladu otázku, jestli se k nám vozí prostě horší kvalita olejů a to, co si přivezu ze zahraničí, je lepší kvalita, nebo jestli to není naopak – jestli v zahraničí neprodají pod pojmem „extra virgin olivový olej“ nějakou chuťově nevýraznou směs, protože turista si olej většinou odveze domů, takže nemá možnost olej pak reklamovat, a k nám se přitom nedovážejí autentické extra virgin oliv. oleje, u kterých je třeba nějaká hořkost normální? Já jsem nikdy dříve oliv. oleje samotné neochutnávala, do salátu jsem dělala zálivky, jejich chuť zkoumám až poslední dobou.

  22. Já myslím, že hořkost, nebo trpkost je pozitvní vlastnost. Dovážíme portugalské delikatesy a koncem minulého roku jsme přibrali gourmet řadu olivových olejů od Esporāo (http://www.umporto.cz/cs/search?…). Rozdíl oproti „základním“ extra panenským je právě v trpké, nebo svíravé chuti. Je to podobné jako s dražšími červenými víny, která většinou jsou výrazně svíravá.

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.