Dáváte dýška? A proč vlastně? RSS

Štítky: , , , , , ,

46 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Ono to rozdělování dýšek záleží hodně na tom jaká je ve kterém podniku domluva. Dost často se praktikuje, že kvalitního kuchaře si majitel zaplatí, ale číšník má pouze minimální možnou mzdu a předpokládá se, že si na place vydělá. Není potom divu, že se nedělí s kuchařem, který ho seřve jak malé dítě za to, že si host dovolil chtít jinou přílohu než je v lístku.
    Jinak dýška dávám vždy, když je obsluha v pořádku a slušná, a nebo alespoň přívětivá a snaží se, i když s chybami.
    Při pohledu z druhé strany, příjemného hosta, který slušně (nemyslím přehnaně) platí si číšník určitě bude lépe pamatovat a tudíž dostane o něco lepší servis. Tím myslím, že už ví co preferuje a může se přizpůsobit.
    Opačný extrém se sice taky pamatuje dobře, ale v rámci zachování duševního zdraví se mu personál bude pokud možno vyhýbat. Tím nemyslím, že ho nechá čekat, ale omezí komunikaci na nejnižší možnou míru a úsměv na povinný profesionální.

  2. Takže když si dám k obědu guláš za 80 korun a číšníkovi, který mi to donesl těch pět metrů z kuchyně, nic navíc nedám, tak by se mi v rámci zachování svého duševního zdraví měl příště vyhýbat? Hmm, to tedy musí mít nervy úplně nadranc, jestli ho tohle rozhodí.

  3. 30. dobrá, dobrá jen jsem vyslovil to, co se asi občas děje, jak by taky jinak většina kuchařů co znám, mohla být alkoholiky. shrnu svůj příspěvek, dýška dávám, ne závratná( cca 10–15%), ale podle zásluh, takže ničemná obsluha (asi jako já) nedostane nic a špatná kuchyně taky ne.

  4. 31. no to s tou změnou přílohy si to vystihl dokonale. Většina kuchařů má keci, ale ti opravdu kvalitní bud dojdou na plac a začnou se hádat v lepším případě doporučí něco jiného, tam kde jsou přílohy separé asi nepůjde o tak vysokou gastronomii, aby to toho kuchaře rozhodilo. Ostatně já rád měním položky v degustačním menu a podle toho se celkem dobře pozná jak to mají pinglové a vařečky mezi sebou nastavené. V dobrém podniku s tím kuchař většinou nemá problém a maximálně si pro sebe řekne, že jsem imbecil.

  5. ad 32: Já nemluvila jen o dýšku, čtěte pozorně. A asi už vůbec ne o obědech za 80,– kč, tam předpokládám, že se maximálně zaokrouhluje. Měla jsem na mysli spíš chování hosta, který vás považuje za vlastního sluhu, je arogantní a máte v jeho podání osobního trenéra na celý večer. Naštěstí takových moc není, ale věřte mi, že stačí jeden za čas a začínáte přemýšlet o tom, že krmení dravé zvěře bude bezpečnější. A proboha neberte to osobně :)

  6. 34: Já myslím, že ten opravdu kvalitní s tím problém rozhodně nemá, takže se na plac hádat nepůjde. Doporučit ano to už je věc jiná. Pokud host žádá něco co kuchař k dispozici nemá, nebo je neproveditelné,tak to vyřídí i nosítko s půlkou mozku a neobtěžuje s tím v kuchyni (doufám). A s tou změnou přílohy mám i brutálnější zkušenost než kecy. Vší silou vržený kuchařský nůž mne kdysi celkem vyděsil, ale je to dávno a teď už spíš k pobavení :)

  7. 36: a do koho se to zabodlo? do kachličky asi těžko .o) Ale s něčím extra mimo menu, změnou pořadí atd. je ale pořád dosti problém. Jelikož jsem z oboru a asi taky trochu postižen, dokážu být velkej prudič a naschvál zkouším co všechno jde a nejde. Podle toho se pozná dobrej číšník nebo kuchař nebo podnik, když se opravdu snaží. Jsou podniky, kde není problém říct: tohle se nedá žrát, udělejte to jako jste to dělali předtím a oni prostě to nové menu upraví.

    Jak kde, já jsem prostě vycvičil personál na to, že pokud je to technicky možné, tak se zákazníkovi musí vyhovět. Stejné jako u KFC nebo MCDonald. Schválně si vyzkoušejte něco změnit v menu, na 90% to udělají jen proto, aby zákazník byl spokojen. Kdyby ne a ten zákazník byl mistery client, tak by z toho měli docela hodně bodů dole.

  8. Zabodlo se to do dřevěných dveří asi tak 1 a půl metru ode mne, čili záměrně, ale i tak vylekalo :)
    Já doufám, že takhle vycvičený personál je už ve většině podniků alespoň trochu slušné úrovně.
    Jednoho dobrého prudiče jsem zažila. Po zhruba 3 hodinách teroru, kdy už jsem nevěděla jestli mám brečet nebo řvát jak lítá saň mi pán s milým úsměvem povídá: slečno vy hodně vydržíte, nechcete jít pracovat ke mně?

  9. 38: to jsem mohl být i já, taky to takle občas prubnu. Jednou jsem to taky vyzkoušel z jednou krasavicí co perfektně servírovala a ona, že s tím nemá problém, ale o zítřka už pinglovat nebude, že prej bude profi zpěvačka. A taky, že jo .o)

  10. Asi ne, už je to skutečně velmi dlouho. Ale jsou extrémy, které člověku tak nějak utkví, ať už jde o hosta nebo kolegu.
    A zpěvačka rozhodně nejsem, jsem vlastenec a nenechala bych národ takhle trpět :)

  11. 37 : já to mám teda spíš opačně – protože jsem z oboru, tak vím co je a není možné, nevymýšlím si blbosti ale na druhou stranu nemám problém vrátit studené nebo jinak nekvalitní jídlo, upatlanou skleničku a podobně.

  12. Zajímavý náhled do gastro pozadí. Co tedy navrhujete, když v obyčejné restauraci bylo jídlo lepší než obsluha? Přijde mi trochu škoda, že nejde ocenit více kuchaře než číšníka.

  13. 42: ale proč by to nešlo, prostě si nechejte zavolat kuchaře i v té obyčejné restauraci a dejte mu tip rovnou

  14. 43: souhlas :)

  15. Pracuju v kavárně, dýška si nechávat NESMÍME!!! a vůbec nevím z jakého důvodu.. vše jde těm ,,nahoru,, .. docela mě to mrzí.. byli by to peníze navíc a nemalý.. :(

  16. 45: taky můžete dýško s díky odmítnout ;-)

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.