Nejlepší bůček? RSS

Štítky: Zatím bez štítků.

56 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. aida: opět úpěnlivě prosím – máte na své tvrzení nějaké odborné argumenty „vepřové opravdu zdravé není a asi nejhůř je na tom právě ten tolik vychvalovaný bůček“?

    ad moje reakce na tineli byla kvůli „Zlatá slova, a proto si také již po mnoho let držíme krásné první místo v rakovině tlustého střeva v Evropě :-)“. Opět jsem prosil o dokaz na nějaký odborný zdroj (na téma rakovina tlustého střeva). Sám lékař nejsem, ale mám mezi nimi několik přátel a takovéto zjednodušující výroky by se nikdy neodvážily vyslovit. Velmi pěkně to napsal Cuketkav č. 22.

  2. ↪ 31 zdenek: Ale tineli nepsal/a nic o margarínu, to jste si tam dosadil sám; ovšem to přední místo v rakovině tlustého střeva je fakt, to nám nikdo neodpáře.
    Odborné odkazy nemám, hledat se mi je nechce (určitě bych našla, třeba EFSA se tomu docela věnuje, zkuste si objednat jejich mailový newsletter), jen jsem něco jako insider – potravinám a souvisejícím věcem se věnuju profesně, i jsem kdysi cosi v tomto směru vystudovala – stačí to pro vysvětlení? Víc se mi to opravdu rozebírat nechce, budete mi muset věřit. Asi tak.

  3. aida: ano margaríny jsem dosadil já. To že máte jakési vzdělání o potravinách vás nikterak neopravňuje vynášet černobílé soudy nad škodlivostí vepřového masa. A jestli máte i vysokou školu tak jistě víte co je to vědecký výzkum a co jsou recenzované časopisy – EFSA je pouze odborná organizace EU – jedné jsem také členem a nic to neznamená. To jestli nějaká látka je nebo není karcinogenní se velmi špatně dokazuje – před 10–15 si vědci stále nebyli jistí ani azbestem (nevím jaká je situace dnes). Tím samozřejmě nenabádám ke konzumaci vepřového bůčku/masa – ale pochybuji, že když si ho dáte 1–2 do měsíce tak zvýšíte pravděpodobnost rakoviny tlustého střeva (pokud vím, ta je spíše způsobena nedostatkem vlákniny). Dnešní svět mi přijde absurdní – hledá se strašák ve vepřovém mase a do fitcentra se jezdí autem (z toho vás neobviňuji).

  4. To aida: „Ale jezte si co chcete, jen mi nemluvte do toho, co jím já.“ – No, nehnevajte sa, ze vam to poviem, ale skutocne nemam pocit, ze by vam niekto bucek v tejto diskusii vnucoval. Skor mam pocit, ze ostatnym vysvetlujete, preco vy osobne bucek nemozete ani citit (zazitky z detstva, navstevy jatek), co, opat sa nehnevajte, ma relevanciu len pre vas.
    Snad by bolo najrozumnejsie vratit sa v diskusii k zakladnej otazke, a to ako si spravit do chrumkava upeceny bucek.

  5. aida: Nechápu, proč chodíte na diskuzi o bůčku, když ho sama nejíte a nechutná vám. To je vaše osobní věc (spíš si myslím, že vám pouze nechutná, a hledáte si rozumové obhájení svého postoje tím, že je dle vás nezdravý). Nikdo vám ho necpe, tak prosím nevnucujte své názory ostatním.

  6. ale jo, bůček občas jo a to tak nějak: http://www.facebook.com/photo.php?…

  7. Mně je naprosto fuk, že je nezdravý (i to je zřejmě relativní, pro mě by bylo zdravé přibrat :)), ale absolutně nejsem schopná jíst žádné tlusté maso. Takže z vepřového jen panenku, kýtu a hodně vypečenou pečeni, z kotlet už okrajuju, krkovičku bych nepozřela a bůček je noční můra (jakkoli dobře udělaný).

    A nevím, jestli teď nekecám, ale mám pocit, že jsme jediný národ (snad ještě s Němci?), který si až tak moc libuje v tučném mase. A přitom skoro nejíme ryby a je i spoustu jiných zajímavých věcí, co jde jíst… přijde mi to jako škoda.

  8. Bůček moc doma nedělám, paradoxně proto, že se mi málokdy povede dle mých představ, ale doteď mi v hlavě straší kombinace s melounem ze Sansha, tu bych někdy chtěla v kuchyni pokořit.
    Zajímavé je, že nejčastěji asi doma míváme kuřecí – kvůli dítěti (necelé dva a půl roku), které ovšem naprosto zbožňuje právě tučné vepřové typu bun cha, s kuřete se nejvíc stejně vrhá na kůži a máslo by nejradši jedla bez chleba. Zajímavé bylo, když jsem si přečetla rozhovor s Hankou Zemanovou, že se podobně chová její dcera, která odmala konzumovala bio a samé zdravé věci z první kuchařky paní Zemanové. A Hanka Zemanová v rozhovoru přiznávala, že udělala chyby právě tím, že to dítěti spíše odpírala. Uznávám, že tento post nemá žádný vývod a nechci se dopustit zjednodušených tvrzení malé dítě houby ví o výživě a tak si přirozně vybírá to co potřebuje…spíš jen pro zajímavost. Osobně se přikláním k tomu, že všeho s mírou, jediné, co by si člověk fakt měl odpustit jsou nahrážky, nekvalitní potraviny, přesmažený junkfood a průmyslové cukrovinky.

  9. ↪ 37 AnickaP: imho to souvisí i s tím, jak bohatá/chudá země v minulosti byla, někde mohli sníst jen libové maso a zbytek vyhodit nebo dát psům, někde bylo potřeba prase sníst „od rypáčku po ocásek“ Tedy úplně v minulosti to tak bylo všude, ale někde holt už ty recepty z méně oblíbených částí zvířete zapoměli a teprve teď je znovu objevují. A k tomu bůčku a jinému tučnému masu – taky jsem to v dětství nesnášel a jedl jen libové, ale je to jako obvykle i o úpravě, dneska si dobře udělaný bůček dám moc rád, mizerně udělanej nejím furt stále…

  10. ↪ 33 zdenek: VŠ mám, zaměřenou na potraviny, ve výzkumu (který se zabýval karcinogeny a mutageny) jsem dělala, co to jsou impaktované časopisy vím, s EFSA spolupracuju a čím se zabývá tuším – stačí?
    ↪ 34 Vlado: omlouvám se, osobní zážitky jsem opravdu nejspíš nepatří.
    ↪ 35 Juana: říká vám něco slovo osvěta? – tučné potraviny opravdu nejsou zdravé, nechápu tuhle mánii vaší generace, my starší jsme od toho už dávno upustili (naše babičky chápu, nebylo na výběr, byl to tehdy zdroj energie při velké fyzické námaze a relativně úzkém výběru surovin). Že je to nezdravé tvrdí i WHO a FAO, těm snad věřit budete? Já vím, všeho s mírou, sama se tím řídím, ale tuhle propagaci tučných a nezdravých potravin prostě nechápu, to je vše. Profesoři Halačka, Dobiáš nebo Matyáš, kteří mě kdysi učili, ti asi musejí rotovat v hrobě.
    ↪ 38 Dvirka: to je jednoduché – ty děti to láká proto, že to má jinou, výraznější chuť, než to, na co jsou zvyklé.

  11. To Aida: Viete, ale ja by som sa skutočne v tomto vlákne rád bavil o tom, ako pripraviť štavnastý, mastný, do chrumkava upečený (a nezdravý, to uznávam) bôčik. To nie je propagácia, niekto tu položil kulinársku otázku a ostatní sa mu na ňu snažia odpovedať. Odpoveď „Nejedz to, je to nezdravé“ nepokladám za najšťastnejšiu.

    Téma zdravej stravy by si zaslúžila vlastné vlákno, na ktoré by som sa rád pozrel. Aj tak mi lekár píli uši, že by som mal schudnúť. Ale tu a teraz, prosím Vás, by ste mohli nechať priaznivcov nezdravého jedla, nech si vychutnajú svoje jedy:-) Zodpovednosť a rozhodnutie je koniec koncov na nás.

  12. aida:„ve výzkumu (který se zabýval karcinogeny a mutageny) jsem dělala“ – odkaz na jeho výsledky by nebyl? (nebo jemu podobné).

  13. ↪ 42 zdenek: Obávám se, že nebyl, bylo to ještě v době předinternetové (cca do roku 1991), ale zkusím se podívat, jestli později kolegové něco nepublikovali i na webu.

  14. ↪ 42 zdenek: Lituji, nic jsem nenašla, možná jsem ale jen špatně hledala. Příslušný papírový archiv jsem už dávno zlikvidovala, takže ani z tohoto zdroje bohužel nic neposkytnu, omlouvám se.

  15. Taky jsem dnes pekla poprvé Momofuku bůček a jsem z něj nadšená. Abych se neopakovala, popis pečení jsem napsala do diskuse, tady:
    http://www.cuketka.cz/?…
    Jinak myslím, že tohle téma zní „jak udělat nejlepší bůček“. Tak bych vegetariánům a propagátorům zdravé stravy doporučila, ať se poohlédnou po vhodnějším tématu, kde by se mohli realizovat. Tady nám jen kazí chuť :-) Mohu k tomu ještě říci, že před pár dny jsem v supermarketu koupila kuřecí prsa a výsledné jídlo bylo chuťově tak nepříjemné (nevím jak to popsat, ale byla to tak výrazná nechutná až slepičí chuť, jakou jsem ještě nikdy necítila – až jsem přemýšlela, co že to mohlo být za kuře, kde asi žilo a jakým humusem bylo krmené), že tedy ZLATEJ BŮČEK !!

  16. Další pohled na bůčkovou problematiku, se kterým se ,mimochodem, ztotožňuji: http://petrmara.posterous.com/paleo-dieta

  17. Snad nebude vadit, že se ještě po takové době vložím do diskuze ohledně zdravosti bůčku – ale mnoho těch tvrzení mi přijde dosti zjednodušujících. Bůček sám o sobě není škodlivější než leckteré (nejen to nadopované) drůbeží! Bůček má svoje místo nejen v české kuchyni, ale i v mnoha zahraničních. Odsuzovat bůček ze zdravotního hlediska je asi jako odsuzovat víno s odvoláním na alkoholismus – naprosto pošetilé a vědecky neudržitelné tvrzení.
    Možná jsme země s vysokým výskytem rakoviny tlustého střeva, ale vemte si, co si např. u řezníka koupí takový Vietnamec – nejčastěji právě bůček (vím jak často ho dělají naši známí a sousedi.. přitom všichni velice zdraví lidé s nulovým náznakem obezity.. v široké rodině žádný výskyt rakoviny atd.). Ono to v nějakém bůčku totiž vůbec není, kéž by to bylo tak jednoduché (to bysme nakonec ty takzvané vědce vlastně ani nepotřebovali, jak vidno).
    Ono to je totiž o něčem jiném, než nejíst bůček. Je to o vzájemném poměru všech složek, o vyváženosti stravy, o kupování nekvalitních, nejlevnějších, náhražkových a závadných surovin (které nám celý svět vesele dováží jako odpaďáku Evropy) a celkově o nerozumném počínání, o nízkém povědomí lidí a o šíření různých fám a pověr („bůček je zlo“ se mezi ně může směle zařadit).

    Jinak k tématu:
    Krom „klasických“ úprav „počesku“ mi velmi lahodí např. Thịt rang cháy cạnh (možno vidět mmj. na http://www.vietfoodfriends.cz/ ) a další asijské úpravy, které dokazují, jak nás i takový „klasicky český kus masa“ dokáže někdy překvapit. ;)

  18. Minulý týden jsem měla krásné kilo bůčku a zblajzli jsme ho nadvakrát. Poprve jsem dodržela postup, který uvádějí děvčata na o příspěvek výše uvedeném blogu o vietnamské kuchyni v receptu na bůček s křupavou kůrkou, druhý den jsem se pouze tímto postupem inspirovala a dodala vlastní koření. Oboje bylo skvělé, od skorodětství jsem bůček vždycky jenom pekla v troubě a nikdy by mne nenapadlo hodit kousky bůčku na pánev a jen narychlo opéct. Až budu příště dělat i klasický český bůček se zelím, zkusím taky tuhletu rychlou variantu s nakrájenými kousky. Určitě to bude nejenom jedlé, ale i výtečné.

  19. Na bůček sůl a kmín a pekáč řádně zasypat cibulí (na 1 kg masa dát 1 kg cibule). Podlít kapkou vody a alespoň 2 hodiny do trouby na 180 st.
    Cibule anihiluje cholesterol, nebude to tolik nezdravé.
    Zchladlý sádelnatý výpek s cibulkou je pak ta nejfajnovější pomazánka na chleba.

  20. Cibule anihiluje cholesterol?? to stoji za dovysvetleni prosim! jak to provede?

  21. tak to je cibule dost nebezpečná, protože bez cholesteru člověk zahyne

  22. A to ten cholesterol prostě zmizí? Nebo máte na mysli, že antihmota cibule se setká s hmotou bůčku a dojde k vyzáření energie?

  23. zakazat cibuli!

  24. Náhodou o pozitivním vlivu cibule (ovšem syrové) na hladinu cholesterolu (resp. na podíl HDL/LDL) se mluví dost často nejen v „babských kruzích“ a chleba se sádlem a cibulí je odnepaměti oblíbenou kombinací

  25. Sice nevim co dělá cibule s bůčkovým cholesterolem (ani si nemyslim, že by nějak zásadně ovlivňoval jeho hladinu v krvi) ale namazat si chleba tim vypečeným sádlem s cibuli a na to dát bůček s troškou hořčice a křenu, případně zakousnout kyselou okurku hezky pěkně po česku mi připadá jako výborná věc:-) A ta cibule v tom udělá značný rozdíl.

  26. snookie: musím říci, že mi stoupá cholesterol už při pouhém přečtení toho vašeho dlouhého souvětí). :)
    Tak já to tedy při dalším pečení bůčku zkusím. Dělám bůček trochu jinak – tedy nedávám cibuli na bůček, ale rozkrájím cibule na poloviny, nakladu na dno litiňáku a na cibuli poté položím bůček. Poté zaklopím a vložím do trouby rozpálené na 90.....

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.