Zeleninové přílohy v zimě RSS

Štítky: ,

39 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Z naťové zeleniny v zimě doporučuju řeřichu (Lepidium Sativa), vyroste do týdne na vlhké vatě nebo v hlíně a potřebuje minimum světla ve srovnání s jinýma bylinama jako je bazalka apod. Chutná podobně jako pažitka, hodí se na saláty, do polévek, k pečivu apod a obsahuje vitamín C.
    Také klíčením luštěnin a obylovin se znásobuje obsah vitamínu C, přidávám do salátů, rýže, polévek…
    Fajn je křen (lze ho dlouho skladovat jako další kořenovou zeleninu) a jablka (vejmrda).. Oboje se nastrouhá a s trochou octa/citronu velmi zajímavá příloha třeba k masu.
    Do domácího kysaného zelí naložit jablíčka, jíst nejlepší samotná, jsou krásně kysele sladká.

    ↪ 5 irresistible: celer se u nás dělá v zimě nakládaný ve sladkokyselém nálevu s trochou oleje a jí se jako salát.

    ↪ 16 irresistible: z řepy určitě boršč, ten snad chutná každému:)!

  2. ↪ 31 Akras: pardon za tu hrubku, „obilovin“:)!

  3. Maroni: trefa:) Z dalsich bych taky vypichnul cerne redkve, mrkev, cerny korenn a pastinak. A vzdycky se taky tesim na ruzickovou kapustu:)

  4. Po roce opět aktuální téma

    Letos jsem začala vyrábět pickles, oblíbená je u nás kombinace červené zelí,ředkev(bílá i černá), červená řepa, křen nebo bílé zelí,cibule, mrkev. Dělám vždy menší množství, tak aby bylo možné jednu várku sníst maximálně na třikrát, pak nakládám zas něco jiného. Hlavně proto ať se nám to nepřejí, zima bude dlouhá že? Jinak samozřejmě domácí kysané zelí a saláty z mrkve apod. , ale přiznávám se, že už mi také dochází inspirace. Dýni už jsme do posledního kousku zpracovali, červená řepa je u nás pořád pečená a jako salát.......máte nějaké tipy na zeleninu v zimě?

  5. ↪ 34 Siska: Můžete sem prosím dát recept na pickles? Jako alergik syrovou zeleninu hůře snáším, možná by ta naložená byla pro mne lépe stravitelná a bez svědivých následků, většinou mi na to funguje jen tepelná úprava. Děkuji.

  6. ↪ 35 Krizik: základní recept jsem si půjčila zde http://www.jimejinak.cz/…na-zelenina/ , ale přiznám se, že klasické pickles ve složení zelí-mrkev-cibule se nám brzy přejedlo. Na začátek ale určitě zkuste. Častěji dělám ve složení červená řepa-červené zelí-mrkev, křen, chutově je to úplně něco jiného! A hlavně už po 3dnech máte výborný salát, lehce nakyslý a také bez svědivých následků. Zdravím tímto další atopiky :-) A kysané zelí vám nevadí? Mě při konzumaci v pořádku, jen na něj nesmím moc sahat za syrova při přípravě, svědí to děsně…

  7. ↪ 35 Krizik: Nejlíp to má zpracované Zkvašeno, najdete tam postupy úplně na veškerou zeleninu:

    http://zkvaseno.blogspot.cz/

  8. Zelenina v zimě. No u nás jedou husté polévky (dýňová, cizrnová, fazolová), přílohově pak pečená zelenina – já nejradši brambory+cibu­le+mrkev s bylinkami, zakápnuto troškou oleje, pečeno v troubě a podávané s jogurtovo-česnekovým dipem. Milujeme i konzervovanou kukuřici jen prohřátou na másle s tymiánem-což uznávám má do čerstvosti daleko.

    Výborná je pečená řepa s kozím sýrem – ale to je spíš samostatné jídlo a pak saláty s kuskusem. Bohužel nic moc víc mě nenapadá.

  9. díky za pěkné téma :o)
    u nás je v oblibě mj. parafráze na „míchanou zeleninu“ mojí babičky – na másle chvíli restovat pórek, přidat mrkev na kolečka, podlít a dusit. Když je mrkev skoro měkká, přidat třeba fazolky, hrášek nebo kukuřici. Na konec rozpustit trochu lučiny nebo vmíchat pár lžic zakysané smetany.
    (já teda mražené nakupuju v zimě celkem bez výčitek, většinou je to buď z ČR nebo od sousedů, a předpokládám, že z normální letní sklizně)
    (a co mám dítě, kupuju zeleninu prostě i v zimě, dovozovou. :o/ Jednak si nevěřím natolik, abych se to snažila utáhnout jen na zelí a mrkvi, jednak do ní zelí nepadá zdaleka tak dobře jako okurky a rajčata. ale to už jsem těžce OT ;o)

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.