Martinská husa RSS

Štítky: , , , , ,

38 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. ↪ 25 kami: Dobrý den, děkuji to je přesně to, co jsem potřebovala slyšet (číst).
    Přinést celou husu na stůl je krásné, ale je tu určitý předpoklad z mé strany, jak bude husa při porcování utíkat po celém stole. ;-)).

    pekáč s mřížkou mám i Ikei tento: http://www.ikea.com/…ts/80188376/ je to největší pekáč, který se mi vejde na šířku do trouby, ale mřížka by mohla být vyšší.
    V jedné kuchařce od Vaňka byla rada, dát na mřížku do trouby kuře a pod něj dát další mřížku s pekáčem na zachytávání šťávy.

  2. Já dělám husu tak, že ji den předem osolím, opepřím, pokmínuji, nacpu nádivkou z bylinek, rohlíku a jater, pak ji nechám hezky uležet. Další den ji ve 22:00 vrazím do římského hrnce a dám péct na 90 stupňů. V 6:00 vytáhnu, sleji všechno sádlo a naliji na ni 1 litr červeného. zvednu teplotu na 160 a peču další 4 hodiny. poslední hodinu zvednu na 200 nepodlévám, neodkrývám, nehlídám. Víno se odpaří, smíchá s výpekem a kůrka se udělá do křupava. Pokud nemáte římský hrnec, dá se to udělat v pekáči s víkem. Časy jsou stejné, ale teploty jsou 80 – 120 –160 a na posledních 20 minut naplno s odkrytým deklem. Nevěřil jsem tomu, ale je to nejjednodušší způsob prakticky bez kontroly a husička se pak dá porcovat nožem a vidličkou.

  3. ↪ 31 micka: Tak to do mého pekáče nepůjde, je oválný :( Ale třeba někdy v budoucnu. Myšlenka se mi velmi líbí.

  4. Já jsem naprosto imunní vůči různým těm Svatomartinským pitominám, vymyšlených bůhví kým. Je to podobná pitomost jako Valentýn. Celá šaškárna kolem Svatomartinských záležitostí je jen úžasný prodejní tah, neboť vinaři prodají nedodělané víno za cenu téměř archívního a nemusí se pak už o něj starat. Mám švagra vinaře, tak vím, o čem mluvím. Husičku já rád, ale dám si ji, kdy na ni mám chuť, ne, když mi to někdo nalajnuje a to za cenu, kterou by normální člověk běžně nikdy nedal. Podobně, jako nosívám manželce květiny a drobné dárky celoročně, nejen na Valentýna. Nemám rád tyhle davovky. No ale k huse, zkuste ji upéct běžným způsobem a na poslední půlhodinu, až budete dělat na huse krustu, ji celou, zlehka, pomažte meruňkovou marmeládou. Marmeláda zkaramelizuje a s kůží vytvoří úchvatnou křupavou krustu. Neuvěřitelná lábuž.

  5. ↪ 29 kami: le creuset mrizku do pekace jsem kupoval v jejich outletu /ktery je drazsi nej znackova prodejna kdekoliv ve svete :)/ ve sterboholech. Stalo to tak nejak 700.. a je pomerne bytelna Pekl jsem na tom kure.. veprovou peceni… vsechno super.. pro ty kdo nechteji aby jim to plavalo v tuku.

    pudorys mrzizky je ± 32×24 ale smerem dolu se nozicky zuzuji.. takze se vejde i do mensiho pekace pocitam

  6. ↪ 34 CanCalla: „Husičku, kdy já rád“ je možné jen díky různým kejklům s úpravami líhnutí, s uchováním mraženého masa apod.
    Martinská husa není nic novovymyšleného, je to přirozený výsledek toho, že jarní housata při normálním domácím výkrmu zhruba touhle dobou dorostou porážkové velikosti. Když chováte vlastní husy, tak je čerstvé jindy mít moc nemůžete. Takže „davovost“ není v tomto případě příčina, ale následek přirozeného cyklu;)
    Meruňková marmeláda je dobrý nápad, občas používám med nebo zázvorovopome­rančovou, tohle bude určitě taky super.

    ↪ 35 milos: Díky, ale pekáč nemám Creuset, mám Emile Henry:)

  7. ↪ 36 kami: no vsak ja to strkam do pekace sfinx… :) to neni nejaka sada.. je to proste bazmek co se da do jakyhokoliv pekace.. do kteryho se to vejde..

  8. ↪ 34 CanCalla: Už Vám to vysvětlila Kami. A když se mluví o Martinské huse, myslí se husa čerstvá, nejlépe z volného chovu, macatá čtyřkilová krasavice. Mražené přerostlé kuře je lábuž jiného kalibru.

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.