Nejlepší domácí kávovar? RSS

Štítky: ,

48 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Nejsem nijak velký kávomil a tak možná můj názor nebude zcela objektivní. Ale právě proto, abych si rozšířila obzory, absolvovala jsem kurz domácí přípravy kávy u Petry Veselé. Nechci tu rozebírat kávovary, tam jsem vedle jak ta jedle, ale velmi mě překvapila rozdílnost chutí kávy dle způsobu přípravy. Po tomto kurzu nemám odvahu nikomu říci, že právě ten jeden způsob přípravy je ten jediný nejlepší. Např. výše zmíněný french press mě nijak nenadchl. Za to mi velmi chutnala káva připravená pomocí dripperu a vakuum potu. Navíc i napříč pětičlennou skupinou bylo vnímání chutí velmi rozdílné – skoro každému vyhovoval jiný způsob přípravy. Každopádně nejdůležitější je kvalitní káva. Já osobně jsem pro kvalitní kávu, dobrý mlýnek a vhodný způsob přípravy si musí už vybrat každý sám dle svýchchuťvých preferencí.

  2. ↪ 31 HaF: konečně rozumný názor :)

    U mě taky vyhrává dripper nad frenchpressem. Ovšem nejraději mám espresso. Můžu celý den popíjet kávu z frenchpressu a stejně se těším domů na shot espressa. No a to se zase vracím na začátek, kvalitní a především čerstvá káva je základ. V kontextu toho je pak již volba přípravy podružná.

  3. ace.sam
    Sice to není můj eshop, ale lhal bych, kdybych nenapsal, že jim čas od času udělám dobrý jméno. Pokud jsi nevyzkoušel, nevíš o čem mluvím, Koneckonců, někdo to může odzkoušet pro Scuk, ať se ví, zda jsou dobří.

  4. ad domácí kávovary, nekompromisně bych rozlišoval dvě věci:

    1 — různou chuť a vůni nápoje při různé metodě přípravy
    2 — schnopnost daného kávovaru splnit standard dané metody přípravy

    tj. nemíchal bych rozdíly nápoje vznikající rozdílnou extrakcí a rozdíly nápoje vznikající vlastnstmi konkrétního přístoje.

    prakticky:

    u french pressu, vacpotu, aeropressu, dripu, filtru — všude mám při jednoduchém dodržení techhniky 100% šanci dostat se k standardu dané metody a správné extrakci

    vezmu li ale např nespresso — to mi espresso ani neslibuje, ke standardu se ani nepřiblížím. vezmu-li levnou pákovku za 3 tisíce — ta mi slibuje espresso, ale kvůli vlastnostem kávovaru se na espresso s tou šunkou nikdy nedostanu. to samé automat — opět příslib espressa, ale naplnění toho standardu u espressa tak 10% když se zadaří…

    pokud budu koukat na alt metody a budu měřit kvalitu extrakce u běžné přípravy v drtivé většině případů získám standardní nápoj typických vlastností pro danou metodu. budu li měřit extrakci u různých domácích kávovarů na espresso bude to přesně naopak — v drtivé většině nedostanu ani správnou extrakci ani standard.

    tj mít různé chutě je fajn, ale nenalhávejme si, že u domácích pákovek, nespressa, automatů máme jako běžní smrtelníci šanci sáhnout si na espresso se správnou extrakcí a podle standardu jako v kavárně.

  5. Souhlas s Mr. Cuketkou. Pokud chci espresso jako z kavárny, musím:
    1: mít vybavení, které dokáže espresso udělat. Zde je cesta pouze jedna – pákovka bez přetlakových misek plus kvalitní mlýnek. Vše ostatní není espresso, i když tomu výrobci říkají všelijak. Espresso vzniká přesně definovaným postupem a nespressa, automaty atd. opravdu chutnají jinak.
    2. nutnost zvládnout postup výroby espressa, který od jedince vyžaduje chuť se učit a zdokonalovat. Bez toho uděláte pouze břečku i na profesionální mašině.
    Vyzkoušených a spolehlivých kombinací domácího kávovaru a mlýnku není moc. Levnější je komplet od Gaggia , třeba zde http://www.espressocoffeeshop.com/…classic.html
    a všude uznávaným etalonem je Rancilio Sylvia http://www.espressocoffeeshop.com/…o_S_RND.html
    U levnějších mašin vždy něco není úplně v pořádku, ať už je to použitý materiál, součástky, špatné kameny u mlýnku atd atd.
    Není to snobárna, ale pod úroveň Gaggia Classic+MDF nemá smyslu o espresu uvažovat (catler a podobné nesmysly…).
    A ještě lehký nesouhlas s poslední větou předchozího příspěvku: jsem běžný smrtelník a se Sylvií a Rocky správné extrakce dosáhnu bez problému. A i s Gaggií to při troše snahy jde skvěle. Pouze musím vědět co dělám a proč to dělám, viz bod 2.

  6. ↪ 35 mill: terminus technicus „běžný smrtelník“ jsem použil jako označení pro člověka, který nechce věnovat extra energii na neustálé vylepšování své techniky a vybavení, ale přistupuje ke kávě na první dobrou (tj všichni ne géékové a ne hifisti ;)

  7. ↪ 34 pan Cuketka: Můžu tedy teoreticky to čemu se říká drip nebo filtr považovat prostě za klasické překapávané kafe?

  8. ↪ 37 snookie:

    Jednoduchá odpověď: ano, jsou to synonyma

    Složitější odpověď: Pozor na to, že nejen u espressa, i u překapávaného kafe se toho dá dost zkazit – klasické elektrické překapávače, které mnoho z nás mělo doma, mívaly často problémy s teplotou (často příliš vysokou), některé, zejména nebělené filtry vyžadují pořádné proplachování, jinak se v kávě podepíší papírovou příchutí. A v neposlední řadě u nich taky platí, že záleží na tom, jakou kávu použijete. Nedá se tedy říct, že překapávaná káva někomu nesedí, dokud neochutnal dobrou a dobře připravenou. Naprosto souhlasím s panem C., že zařízení a příprava jsou u filtrované kávy podstatně jednodušší, než u espressa, ale stále je tam pár věcí, na které je třeba si dát pozor.

  9. ↪ 38 Kytka: Děkuji za objasnění:-)

  10. Frčím na aeropressu + hario mlýnek. Kafe, většinou doubleshot, kupuji v Brně u známého v kavárně po 100g takže mám vždy čerstvě upražené. Na aeropressu, narozdíl od jiných metod na filtrovanou kávu, se mi líbí, že lze v podstatě libovolně experimentovat s různými faktory přípravy (hrubost mletí, doba extrakce, teplota vody). Myslím že káva, která se dá takhle připravit převyšuje 95% veškeré produkce českých kaváren a stačí mi mašinka za babku. Navíc je to i zábava.
    Na opravdu kvalitní espresso si vždy raději zajdu do některé z těch 5% kaváren.

  11. Mě se zatím nejvíce osvědčil kávovar na kapsle dolce gusto, který jsem koupila v Datartu, jiné kávovary mi nevyhovují cenou, obsluhou, nebo zbytečnou náročností na přípravu.

  12. Mně Lenko tady u těch kapslových nevyhovuje ta chemická chuť „kávy“, především s ohledem na cenu kapslí. Používám Clever dripper s mlýnkem Hario a pokud použiji kvalitní čerstvou kávu z malé pražírny, za pět minut mám šálek kávy, jakou mně nenabídne 90% našich kaváren.

  13. Máme poměrně velký přístroj na kávu Rowenta Adagio, který nemá mlýnek, káva se tam dává již mletá, má patřičný tlak 15 barů, a přesto jej příliš nepoužíváme – kávu si z něho vyžádají spíš návštěvy. Manžel si na dovolené v Itálii zvykl na italský způsob vaření kávy, takže kupujeme kvalitní zrnkovou kávu, kterou si sám umele na mlýnku a pak ji vaří v konvičce Bialetti:
    http://www.cerstvakava.cz/…4-salky-box/
    Káva z kapslovačů mi rovněž nechutná, navíc při mé intoleranci laktózy mi kapslovače nemají co nabídnout, protože snad ve všech kapslích je mléko. Také si raději dám kávu v některých dobrých kavárnách, které ji prostě umějí.

  14. Na doma jednoznačně mokka konvička. Je to jednoduché, levné, přenosné (hodí se i na cestování, stačí pouze vzít maličký vařič s sebou). V mokka konvičce se dá připravit lepší káva než v leckterém presovači pro domácí použití.

  15. Souhlasím , mám mokka konvičku Bialetti Brikka , mlýnek Gaggia MDF,kávu si objednávám z PrimaCafé. Jelikož nemám pákovku s tryskou,koupil jsem Jura šlehač mléčné pěny,který funguje úžasně.
    Výsledkem je provoněný byt z čerstvě namleté kávy a za takové Latté Macchiato by se nemusela stydět ani dobrá kavárna.

  16. To všechno záleží na tom, jak se kdo ke kávě staví. Na jakési diskusi jsem četl neuvěřitelný názor, kde pisatel doslova pomluvil jakýsi model kávovaru, protože měl malý zásobník na vodu a on přece, nebude doplňovat vodu 3× týdně. To mě úplně šokovalo. No, já teda piju jen espresso, jenže v kavárnách v Česku je to opravdu katastrofa a tak si ho raději dělám doma sám. Nehledě na to, že při mé spotřebě tří espress dennně bych dal jen za kafe 120 kaček. No, nedávno mě pozval soused na „espresso“ a udělal mi ho právě z jakéhosi podu. Musím konstatovat, že to nebylo nejhorší, rozhodně by to trumflo drtivou většinu tzv.press z hospod a to lehce. Nicméně zrovna jsem si objednal Gaggii Classic, neboť můj starý kávovar začal haprovat. Mám automat Jura ale mám externí mlýnek, takže myslím, že taková čokoláda, která mi z toho teče, ještě z automatu nikdy nikomu netekla, neboť to mám fakt vytuněno. Nicméně musím dát zapravdu Snookie stran těch oprav. To je neustále rozebráno. Uvbnitř špína, vystříkáno hnědou kávovou vodou, věčně se cosi zasírá a já to musím rozebrat a opravit. A to jsem milovníkem přípravy kávy a všeho kolem, tak mi to, až dosud, nevadilo ale už mi to začíná lézt krkem. Proto ta gaggia. Už se těším, až si pomelu Kateřinskou kávu, to je kafe z naší místní prařžírny, vždy čerstvé. Automat nikdy více. A rád bych jen poznamenal, že vytažení spařovací jednotky a její vypláchnutí se stává problémem v momentě, když tuto možnost mašina nemá. Ne každý automat má vytahovací spařovací jednotku. Není nad páku.

  17. Já mám tenhle http://www.nejlepsi-spotrebice.cz/…telia-focus/ už nějakou dobu a moc mi vyhovuje.

  18. Jděte už s tou reklamou na nejlepší spotřebiče opravdu do háje. Už vám to tu psali i v jiných tématech. Je to poněkud monotematické. Diskuse nejlepší robot – Bella01 + nejlepší spotřebiče. Nejlepší stolní mixér – Bella01 + nejlepší spotřebiče. Teď domácí kávovar a to samé. Pro změnu restaurace v Plzni, příspěvek od Bella01: „Tento týden jsem byla ve výborné pizzerii – tak dobrou jsem neměla už dávno. Jen si nepamatuju název, protože jezdím do Plzně jednou za rok – zeptám se sestry a napíšu název.“ Vy si fakt myslíte, že na tyhle příspěvky je tu někdo zvědavý?

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.