Večeře 24/12 RSS

Štítky: , , ,

69 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. 1R:

    velice relativní imho, např. naši prarodiče (z chudého havířského kraje) neměli z dnes uznávané klasiky (rybí pol, kapr, brsalát) na stole skoro nic :)

  2. po letech tradiční krmě (rybí polévka, obalovaný kapr, bramborový salát s majonézou) teď experimentujeme, co to jde.
    Když kapra, tak pro nás už skoro klasicky „po alsasku“ – na suchém bílém víně, se slaninou, zapečený v troubě. Filety z pstruha. Filety z lososa (v poslední době mi trochu kazí náladu nechutně tučné ryby, co se údajně loví v „čistých norských fjordech“ – nevěřím!). A k tomu dva druhy salátu, ale raději tři :))), ono se to sní takjakotak – vídeňský teplý salát, český bramborový majonézový (ale salám mi do toho nesmí) a moravský bramborový s olejem a bílými fazolemi. Tři chlapi to zpucují a na Štěpána už není do čeho píchnout.
    Jinak odpoledne 24. 12. se servíruje houbový kuba, ale ten zbyde zas skoro celý na mě, ale nějak mi to nevadí. Hochům prostě nejede ječmen. Pro manžela speciálně pak polévka z moravsko-slovenského pomezí – kyselica. )Chystám se podělit se o recept, bude-li zájem.) Rybí polévka taky, protože ji miluju.

  3. jé ještě s tím kubou, ten neděláme, ale děláme hubník :) mám na něj tady dokone i recepis :) http://www.cuketka.cz/?…

  4. Hubník je boží!!!
    Ten děláme v létě, respektive na podzim, z čerstvých hub (ale super je i z mražených). Je dobrej i studenej. Mňamy.

  5. A máme úúúplně stejný recepis! Wow!

  6. 32. taky mi do bramborového salátu nesmí salám. Takový fujtajblík.
    Kyselica je skvost. O Vánocích ji nedělám, jinak ale ano. Včetně sušených švestek. :-)))) Je to taky taková „meducína“!

  7. Pivli ano, se sušenými švestičkami, ale musí být ze zahrádky! :)Ta polévka je dost typické štědrovečerní jídlo pro oblast pod Bílými Karpaty a její příprava je zdlouhavá, ale stojí to za tu námahu. Společně se slivovicí to nemá meducínskou chybu.

  8. 31: Pane C, zajímalo by mě velice, co měli vaši prarodiče o Štědrém večeru na stole. Enlighten me, please.

    Moji prarodiče, drobní řemeslníci, měli, pokud si vzpomínám, černého kubu (definitivně) a pravděpodobně i kapra a salát. Jednou mi, pětiletému, totiž zaskočila rybí kost a byl kolem toho velký mumraj se střídkami chleba, které mě dávali polykat. Celá ta pozornost musela velmi lichotit mému ješitnému egu, neb si to dodnes detailně pamatuji.

  9. Letos nejaka zmena nebo vse pri starem.?

  10. Jak co. Na předkrm ještě nevím, asi něco z uzeného lososa nebo krevet. Šneci budou v listovém těstě k apéru. Rodina kapříka, už se těším, manža má v plánu humra. Dezert něco lehčího, asi Plovoucí strovy nebo něco kokotkového ;-)

  11. oplatky med a cesnek, ovoce, orisky, kapustnica(verze bez klobasy, na stedry den se prece maso/vyjma rybiho) neji:-)), kapr smazeny na masle, bramborovy salat s jablky a cukrovi, pripadne znovu oplatky

  12. K snídani v noci upečená tvarohová štola, na oběd trošku černého kuby. Na večeři letos a si předkrm z uzeného lososa, pak rybí krémová polévka a kapřík se salátem. Budou i krůtí řízky. Moučník co kdo chce…ovoce, ořechy, sušené plody, cukroví :-)

  13. Tak jsem zrovna zažil pěkné deja-vu.Začal jsem tuto diskuzi číst s tím, že je nová.Když jsem došel k Jednorožcově postu o tradicích tak to přišlo.Až u Cuketkovy odpovědi mě napadlo se podívat na datum…odesláno před rokem.

    A ještě pro pobavení: http://www.youtube.com/watch?…

  14. 43, Mirku, klid. Vánoce jsou každoročně se vyskytující skoro deja-bloody-vu! ;-)

    PS.: Rok pryč – a pan C stále neodpověděl na moji otázku položenou v č.38. I am all ears.

  15. 1R:

    stejně jako loni si říkám, že si to nechám ještě jednou popovídat od babičky, tak prosím ještě vyděržajtě alias stay tuned ;)

  16. tradičně kapustnica se spoustou hub a s dobrým domácím uzeným, řízky z kapříka z místních sádek a bramborový salát míchaný v lavoru.
    letos ovšem v dolnosaské cizině u přátel Sudeťáků, takže skoro česky, ale jenom skoro: jsme nalákáni na tajemnou polívku od-všeho-dobrýho-trochu a na rybku s bramborovým salátem, v hlavních rolích brambory, cibule a jablka (!). vše v biokvalitě. o du fröhliche..

  17. tradičně… s dobrým domácím uzeným

    Ehhhm, jak (dlouho) tradičně?
    Býval to postní den. Zlaté prasátko, bezmasá večeře.
    Jak známo, ryba se za maso u lidí slavících Vánoce nepočítá.

  18. rodinně tradičně, tj. minimálně těch padesát roků, co táta, vařič kapustnice, chodí po světě. kapřík v trojobalu taky není zrovna ze Sandtnerky, že jo. ale s tradicema u nás v pohraničí je to beztak dost divoký. takže zaplaťp*mbu i za tradice padesátileté. i když napřesrok si možná zvídavě střihnu rybí polívku, která se u nás široko daleko nikdy nedělala.

  19. minimálně těch padesát roků

    Křesťanské tradice Vánoc jdou o kousíček dál dozadu, domnívám se.

  20. vy máte bod, já zase chuť na tradiční rodinnou kapustnici :) za předky ateisty věru nemohu, a světlo věčné nechť jim svítí. dobrou noc i den.

  21. Má někdo tip na alternativní bramborový salát (k lososovi). Uvažuju o tom vídeňském, ale rád se nechám inspirovat – spíše méně tuku…

  22. 51: Knížecí bramborový salát:
    2 vejce natvrdo, 100 másla, 1 lžíce hořčice, 1 střední cibule,2 kyselé okurky, 1 kyselé jablko, 5 středních vařených brambor, 0,5 l kysané smetany trochu zředěné mlékem (asi jako by byla 6% zakysanka).

    Žloutky utřít s máslem, přidat hořčici, cibuli, okurky a jablko nastrouhané najemno. Osolit, opepřit, přidat brambory na nudličky, zalít smetanou, nechat rozležet aspoň 3 hodiny.

    Bílek tam nepatří, ten použijeme na něco jiného.

  23. to jo… kapustnica s uzenym nebo klobasou se u nas smi az na silvestra, to se dokonce vari i nova.. na stedry den a dny okolni pouze se susenymi svestkami a podobnym ovocem:-)

  24. U nás je taky na štědrý večer kapustnica a přiznávám bez mučení, že s klobásou, dokonce se 2 druhy. Krásné Vánoce všem!

  25. Měli jsme letos opravdu vypečenou rybu, tedy dvě ryby. Tradičního smaženého kapra (někteří z nás se domnívají, že bez kapra by Ježíšek nepřišel) a zcela netradičního smaženého lososa. Na lososovi byl netradiční způsob přípravy. Při předvánočním obrovském nákupu jsem přihodila do koše asi tak dvě kila tzv. odřezků (hlava, na které je ještě celá podkova masa, páteř a bříško). Protože rybáři v Albertu nejsou úplně precizní, bylo na těch odřezcích hodně přes kilo čistého masa, hlavně na páteři.
    Takže můj šikovný exchoť odpreparoval masíčko od páteře, vždycky dva kousky splácnul dohromady, obalil a usmažil luxusní lososové porce za 29/kg 8)))

  26. U nás to proběhlo takto. A teď jsem měla na oběd rybí polévku od kámošky, opravdu skvělou. Studeného kapra, salát a kousek humra. A mousse au chocolat ;-)

  27. u nas to bylo letos diky presunu na jizni polokouli ve znameni morskych plodu, na bozi hod langusta, krevety a zaverem plum pudding se spoustou kremu, aby to cloveka dorazilo, na stedry den velmi decentne a dietne pouzde filet bile ryby.

  28. Udivuje mě, kolik lidí má polévku k večeři. U nás je to k obědu rybí polévka a kapří ocasy (tzn. konce ryb s více kostmi) na másle s chlebem a večer pak už jen bez polévky klasicky smažený kapr s bramborovým salátem (samozřejmě bez salámu, to by pro mě byla zvrhlost). S polévkou k večeři už by toho na mě bylo moc.

  29. Kapra fakt nemusím. Možná tak kapří hranolky z Třeboně, ale jinak mi kapr smrdí a nechutná. Takže ani rybí polévku neděláme, Loni byl mořský vlk a přemýšlím co letos.
    K obědu dle sudetského zvyku vinná klobása – má někdo nějaký zajímavý tip na její úpravu?
    Určitě ale bude bramborový salát. Bez salámu (!!!), hrášku a kořenové zeleniny.

  30. U nás je k obědu kapr na modro-vařený na kyselo s kořenovou zeleninou-u tchýně. V téhle úpravě kapra nemusím,ale mám ráda tu zeleninu. Večer pak klasika- rybí polévka (vaří tchýně) a kapr se salátem-samozřemě bez uzeniny. Dětem udělám jen pečenou tresku.

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.