Obsah masa v kuracich prsiach RSS

Štítky: , ,

68 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Nebo ten článek sepište někdo do Zápisků čtenářů, už jen z téhle diskuze je vidět, že to tu čte kupa lidí, co tomu rozumí…

  2. Pivli: co?

  3. Pivli: jestli totiž myslíte nízkotučné mléko a pak zpětné dodávaní nějakého rostlinného tuku/oleje do něj, není důvod. Už tak je (a vždycky bývalo) másla, se kterým se nevědělo co dělat, ve všelijakých intervenčních skladech stovky a tisíce tun, tak nač pak nějaké oleje.

  4. možná by se hodilo nejdřív sepsat ten seznam mýtů ;)

  5. 34. To je dobrý nápad. Za mě přidávám na prvním místě ten řepkový olej – viz. výš. Asi tuším, jak to vzniklo – před cca 3–4 lety byl na ČT2 jeden takový ten nedělní večer „na téma“, jak tam bývá, tentokrát na téma „potraviny, výživa“. Za „odborníky“ tam byl nějaký pan (humánní) pan doktor – autor blogu se doufám neurazí, to bych nerada – a ten právě tohle hlásal. Lékař je autorita, pak se to začalo šířit rychlostí blesku.
    No a potom jsou taky „dobrá“ ta antibiotika v mléce (tedy – jejich údajný běžný výskyt); kdyby tam byla, mléko nezkysne, neudělají se jogurty, tvarohy, sýry, nic. Ale to tu všichni víte.

  6. Ano, měla jsem na mysli přidávání rostlinných tuků do nízkotučného mléka. Také to někde proběhlo.
    Nevím, jestli to je fáma nebo ne, ale nedivila bych se tomu. Když si vezmete, jak levné je někdy krabicové nízkotučné trvanlivé mléko…A když to ochutnáte, po mléku (ani tom nízkotučném) to rozhodně nechutná. Ne, že bych to kupovala, ale občas to člověk okoštuje.
    Proč by se to dělalo? Proč se vyrábí sýry, které nejsou sýry, ale náhražky?
    Fakt o tom nevím žádné detalily, proto se ptám, neboť mě to zajímá. :-)

  7. Pivli: v mlékárně (a potažmo v laboratoři na rozbor mléka) jsem byla naposled před cca 10 lety, takže za aktuálnost informací opravdu neručím. Ale přijde mi na hlavu z mléka odebírat tuk (mléko se dá odstředit tak nanejvýš na 0,5 %, víc to nejde, vzhledem ke složení kaseinových micel – čili takových těch reklamních 0,1 % je prostě pověra) a pak ho tam nějak zpětně uměle dodávat, právě kvůli tomu, co jsem psala výš – v Evropě a vůbec ve světě jsou veliké zásoby skladovaného mléčného tuku a neví se, co s ním (jednu dobu se to snad dávalo do svíček, ale jistá si nejsem). Průmyslově zpracované mléko prostě chutná jinak; UHT mléko i kvůli tepelné změně cukrů (laktóza na laktulózu, chutná tak jaksi „připáleně“, trochu jako kondenzované mléko). Proč se vyrábí náhražky sýrů? Protože jsou lidi hloupí, chtějí ušetřit a kupují to.

  8. Urban legend, která vznikla jak píše aida. Když se vyrobí náhražkový sýr, nesmí se to nazývat sýr. S mlékem je to obdobné. Mléka i másla je dost, myslím, že přidávat do něj rostlinné tuky by především nebylo ekonomické.

  9. práci s kolekcí i průzkumem mýtů o mléce za nás udělali rovnou mlíkaři… rozhodně doporučuji k přečtení:

    http://www.bezkonzervantu.cz/42/novinka.html

    ad diskuze o bezpečnosti/chuti mlíčka. jedna věc je bezpečnost a standardní kvalita. druhá věc je chuť. měl jsem možnost ochutnat mléko švýcarské, přímo z pastviny, nepasterizované. rozdíl je diametrální! nemůžeme se pak divit, že se někdo na konvenčním mlékem z velkochovů rozčiluje.

    chceme-li ale levné české mléko s 24/7 dostupností v obchodní sítí, s garantovanou bezpečností, trvanlivostí a se schopností hromadného transportu – musíme umět přijmout kompromisy :)

    něco za něco, jako vždy ;)

  10. Pivli:

    s těmi náhražkami sýru jsi mě navedla na srandovní českou picerijní stopu

    http://www.kromeriz.cz/index.php?…

    pravdu dí David, že se těmto náhražkám nesmí říkat sýry, přesto, přepadovka přímo v terénu prokázala opak ;)

  11. Díky za odborný náhled a vysvětlení. Člověk se furt učí. Nojo, náhražky…když je poptávka…
    lidé jsou hloupí. cenově to takový rozdíl není, ale chuťově!!!
    Tak si holt koupím místo dvou krabiček náhražky jednu pořádného sýra. Ale vysvětlujte to lidem, kteří se perou o prošlé odřezky salámu…(a nejsou to jen důchodci, kteří mají hluboko do kapsy – ti si raději dají ten rohlík s meltou, než tyhle hnusy)

  12. Jo, nepasterizované taky znám, vyrůstala jsem na něm (už jsem to sem nejspíš psala; jsem hrozně monotematická, do všech diskuzních fŕ píšu ty samé věci), je moc dobré. Ale na druhé straně, vemte si, že jste těhotná ženská, máte ráda a konzumujete mléčné výrobky – a risknete si pak nějakou tu listerii atd., atp.?

  13. 40. tak tak. Zkoušejí to stále, taky jsem to zažila.
    navíc – přestala jsem chodit u nás v závodce na obědy, protože vaří už jen ze samých náhražek, polotovarů a umělotin. smažený sýr není smažený sýr, hermelín nevypadá anio nechutná jako hermelín. Kuřecí steak jsou rozmixované a slisované hnusy.
    Jdu 1× týdně na minutku, kde přede mnou ogrilují flákotu masa, dám si k tomu hranolky či rýži a misku zeleninového salátu. Zbylé dny jsem na jogurtech, zelenině, ovoci. Saláty se ještě dají,ale zbytek se strašlivě zhoršil (během půl roku).

  14. aida:

    já po „většinu“ svého života graviditu nepředpokládám ;))

  15. 44.never say never. ;-))))

  16. já po „většinu“ svého života graviditu u sebe !!! nepředpokládám :DDDDDDDDD

  17. ;-) fŕ = fórech, to je tak, když si to po sobě člověk nepřečte…
    Já jsem totíž duší přesvědčený „mlíkař“ (a taky řeznice, ale to až zas jindy), i když se tomu dávno nevěnuju, a hrozně mě všelijaké ty pověry a obecně tradované výmysly mrzí. Mě štve i ta reklama na hermelíny (Pepa a spol.), údajně ze zracího sklepa, když vím, jak ty sýry v tom sklepě doopravdy vypadají.
    No nic, dobrou, mějte se.

  18. 44: jistě, chápu. ;-)
    Já se holt snažila o osvětu, fňuk.;-) Předpokládám, že jsme „na stejné lodi“, že nám jde o kvalitní potraviny a o odpovídající osvětu.

  19. 46.opakuji: never say never! Co Ty víš, kde se pokrok zastaví a jak na tom lidstvo bude za pár let.
    ;-))))
    aida: reklamám se nedá věřit, ale na Pepu dostávám chuť, když ho v té reklamě vidím. :-)))
    Ovšem úplně nej mám teď Vanish oxy action inteligence – to mám pocit, že když to na to prádlo naleju, tak si se mnou začne povídat o nesmrtelnosti chrousta a o životě hmyzu na naší planetě. Grrrr!
    Naštěstí peru s ořechy (mýdlovník) a v několika angl. prášcích.

  20. No co se týče nepasterizovaného mléka. Fakt je, že v současnosti jsou chovy pod celkem detailním veterinární dohledem. Ale dřív byla ta listerie to lepší, co se ze syrového mléka dalo v horším případě chytit.

    Proto se většinou převařovalo. A to už raději UHT, než převařené na plotně.

    Ad švýcarsko: Alpské louky jsou alpské louky, to je jiný lewel. :o) To se tu snad prakticky ani dosáhnout nedá.

  21. 50. hehe, co si vybrat? listerii nebo TBC? Asi tu listerii…;-)
    Ad Švýcarsko: fialové kravičky musí mít to nejlepší mléko! Jak proneslo dítko mé kamarádky. No, je vidět, že už i děcka z těch reklam blbnou…

  22. Ohledně mléka .. pamtuji si, že jsem si v Itálii asi před deseti lety koupila v supermarketu nejlevnější mléko v láhvi a chutnalo jako čerstvě posečená louka .. takové mléko bych chtěla taky a stále na něj vzpomínám.

  23. Co se vyvracení mýtů týče ohledně antibiotik, „éček“, mléka, etc. Nemám už na to energii, po tom, co jsem byla, byť jen slovně, velice hrubě napadena za informaci, že glutaman sodný je sůl aminokyseliny, které máme každý v těle kdoví kolik gramů, kdy se na mne kočkofilky sesypaly za to, že jsem napsala, že „éčka“ automaticky neznamenají jed…jsem absolventkou VŠCHT, potravinářské technologie, konkrétně technologie masa a konzervace potravin, tudíž mne většina těchto mýtů…irituje.

    Víte třeba, že do většiny !trvanlivých! uzenin je dusitan nezbytný? Ne kvůli růžové barvě, ale kvůli tomu, že inhibuje růst clostridium botuli (nebo jak se to sakra správně píše, sáhnout pro mikrobiologii do regálu vedle stolu jsem líná), jehož toxin je botulotoxin, je to jeden nejjedovatějších organických jedů a teplem nedegradovatelný.

    K původnímu tématu, křehčená masa jsou napíchaná polyfosfáty a dalšími solemi, aby se zvýšila vaznost masa (maso pojalo více vody, což samo o sobě není až tak špatná věc, důležitý je kontext použití) a prodala se voda za cenu masa a maso se stalo polotovarem a nemělo trvanlivost podle předpisů 24 hodin (neupravené, syrové maso) ale minimálně dva dny.

  24. 53: Jj, taky mě tyhle mýty zlobí -o jedovatých éčkách (co třeba E300-vit.C, E330-k.askorbová)??? No a ty slavné dusitany, bez nich to zkrátka nejde (s dostupností 24/7 a garantovanou zdravotní nezávadností:-)). O antibiotikách a anabilikách..Dělala jsem chvíli na kotrole potravin a zem.surovin, a nesetkala jsem se s nadlimitním nálezem antibiotik!

  25. Spousta éček je fakt neškodných (viz kompetní seznam éček na http://www.bezkonzervantu.cz), já je zmiňovala v komentáři o mletém mase ze Sparu z toho důvodu, že když si jdu koupit čerstvé maso (mleté si většinou „vyrábím“ sama), chci si koupit skutečně maso a ne vlákninu, škrob, ochucovadla a jiné záležitosti. proto chodím k dobrému řezníkovi, v super – hyper maso na tácku nekupuji. Jen jsem onehdá zvědavě nakoukla.
    :-)

  26. toto právě in, k tématu ;)))

    http://www.crestcom.cz/…sscenter.php?…

  27. 56. no, obal to má pěknej, ale vzala jsem od nich acidofilní mléko a … no, do housek ho spotřebuju, ale na pití teda chuťově nic moc

    i když je fakt, že já se na acido a kefírové výrobky hrozně rozmlsala s Mlékárnami Valmez a hned tak něco mi nejede…

  28. Chutná mi bio podmáslí ze Sparu. Je fakt mooc dobré!
    A vůbec, Cuketko -vesničane, kdes nadojil mléka pro sebe Ty?
    V Úholičkách?

  29. No teda…že sa z mojej „nevinnej“ otázky rozvíri takáto búrlivá a dlhá diskusia, ma v tom krehko-kuracom rozhorčení určite nenapadlo:-)
    Tuším je to naozaj téma hodná podrobného spracovania…už som na ňu zvedavá! Hoci rozhodnúť, ktoré z faktov/proti­faktov, argumentov/pro­tiargumentov a filozofií/kon­trafilozofií sú tie „správne“ a budú „správne“ ešte aj o tri roky je úloha, ktorú Cuketkovi (resp.komukoľvek, kto sa jej ujme) nijako nezávidím…

    On sa totiž temer pre každý argument aj protiargument dá nájsť vždy spústa iných argumentov, odborníkov a vierohodných zdrojov, ktoré podporia práve tú „moju“ tézu alebo uhol pohľadu (teraz zo mňa hovoria roky profesnej deformácie…:) Tak sa na to úprimne teším a som naozaj zvedavá:)

  30. 47: jak vypadají skuteční Pepové v sklepě? Jasně že ne pomalu jak na Moravě u vinaře, ale prostě normálně v chlaďáku? Nebo něco horšího?
    Momentálně sice sýry tohohle typu nesmím, ale jinak jsou mé oblíbené a moc mě to zajímá!

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.