Marmeládoléto! RSS

Štítky: , , , , , , , ,

48 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Tak jsem letos skusil trešňovou. Nasypal jsem třešně i s peckami do pekárny a zapnul program marmeláda. Potom prohnat ještě teplé cedníkem s většími oky a šup ještě jednou program marmeláda tentokrát s cukrem (od oka a neželírovací) Výsledek je fantastický hustý a naprosto bezpracný :)

  2. Připomínka: ovoce nezralé želíruje většinou samo, přezrálé slabě. Skvělý je černý rybíz bez vaření, funguje to. Měla jsme ho hustý i z přezrálého téměř ovoce. Jen 1:1 s cukrem rozmačkat a nechat uležet do druhého dne, přendat do sklenice a fertig.
    Na červený přezrálý rybíz jsem použila želír – ten sám o sobě je přírodní, ale do přípravku se přidává i nějaká konzervace a něco, aby směs nehrudkovala ap.
    Když se přidává celé ovoce na konec, mělo by být taky dost provařené, aby nezačalo kvasit – nespoléhala bych na to, že vydrží, spíš bych ještě krátce sterilovala. Pomerančovou vařím 2 a půl hodiny, ta se mi nikdy nezkazila, ale rybízová za 20 minut už ano.

    Letošní žeň zde:
    http://vilemina.blog.cz/…i-pro-radost

    Na další se chystám podle okolností, meruňky mám jen slíbené a rebarbora taky už nebyla, mám ji ráda a láká mě (asi s banány). Marmelády nejvíce rozdám, pak používám hodně do jogurtů, méně do koláčů.

  3. ↪ 31 Mor: Letos jsme taky dělala třešňovou, akorát jsem se před tím mořila s vypeckováváním. S pekárnou mě to vůbec nenapadlo, ostatně ani jiné džemy jsem v ní nedělala, takže díky za „připomenutí“. Určitě by to takhle šlo i s mirabelkama, ne? Na jejich lov se chystám o víkendu:-)

  4. ↪ 33 Barka: Já letos nevypeckovávala a zkusila jsem třešňovou i mirabelkovou takhle: http://www.ezavarovani.cz/…ty/detail/24
    Přidala jsem jen trochu kyseliny citronové, kvůli barvě a taky že nesteriluji.Jsou výtečné.

  5. ↪ 34 Vanda: Zítra jdeme na mirabelky a žádné vypeckovávání nebude! Díky! Možná pak jen sklenice i s džemem proženu myčkou – hezky se umejou a navíc se vlastně sterilujou.

  6. Letos se chystám sama zavařovat co příroda dá a až se zima zeptá ;-). Jako první bych chtěla vyzkoušet rebarborovou marmeládu. Napadlo mě, jestli by se nedala využít ke sterilování parní trouba? Poradíte mi.

  7. Loni jsem dělala tyto džemy: višňový s marcipánem a citronovou šťávou, višňový s hořkou čokoládou (obzvlášť podařený), rynglový s kousky pomeranče a čerstvým rozmarýnem, rynglový s citronovou šťávou a čerstvým tymiánem (oba úžasně osvěžující). A pak taky broskvový se skořicí a broskvový s kardamonem. A jahodovou klasiku.
    Letos se chystám na jahodový džem s bílým rumem a vanilkou, jahodový džem s meduňkou a banánovo-rebarborový džem.
    Loni i předloni mě to strašně bavilo, tak doufám, že mi elán vydrží. Ale vzhledem k tomu, že už jsem koupila celý košík krásných sladkých českých jahod )sice ze skleníku, ale chutnají dobře), tak předpokládám, že marmeládové orgie jen tak neskončí.

  8. ↪ 37 Madla81: Můžu Vás požádat o recept na višňovou s čokoládou?

  9. ↪ 38 Vanda: Omlouvám se za pozdní odpověď, tady je recept: http://madlinakuchyne.blog.cz/…-dzemy-utoci

  10. Moje prababička údajně dělala nejlepší zaveřeniny, a grif byl v tom, že každá várka byla malinká, cca 1 hrnek jahod, vařilo se ve velmi široké nádobě, třeba v hluboké pánvi. Takže tekutina se odpařuje rychle a chuť se zachovávla, timpádem ani jahodovou šťávu nevařite zbytečně dlouho.

  11. ↪ 40 Raspberryk: To mě moc zaujalo, vyzkouším! ;)

  12. ↪ 40 Raspberryk: Vyzkoušela jsem Váš postup z malin a marmeláda moc dobrá.

  13. Doporučuji knihu Domácí konzervování ovoce a zeleniny,Hosta­šová/Němec/Vlacho­vá,Avicenum,Pra­ha 1980. Odborná publikace,která se v mnoha kapitolách zabývá nejenom samotným zpracováním, ale především do hloubky popisuje chemické procesy, důvody postupného přidávání cukru, různé způsoby konzervace atd…Samozřejmě některé postupy jsou poplatné 80tým letum(chemická konzervace), ale většina je studnicí ze které lze čerpat donekonečna. Řekla bych, že ji zatím nic nepřekonalo..

  14. Jdu za vámi na radu jak ochutit broskvový džem – broskve samotné jsou poměrně mdlé. Budu ráda za nějaké tipy.

  15. Do meruněk dáváme běžně špetku skořice, myslím že s broskvemi by to šlo také se stejným úspěchem.

  16. Skořice mě taky napadla, co třeba kardamon?

  17. Já mám rád směsky. Výborný je červený rybíz s pomerančem nebo bílý rybíz s kiwi. Do jahodového džemu dávám citron v poměru 3:1. Do všeho pak dávám strouhaná jablka asi tak 20% z celkového objemu ovoce. Taky jsem zkoušel cimrmanovský recept – kolik třešní, tolik višní. Je to sice zajímavé, ale asi neohromí.

  18. To není Cimrman, ale Jáchyme, hoď ho do stroje…ale je fakt, že autor je stejný.
    Dělala jsem chrupky s citronem a byly moc dobré, stačil 1 větší citron i s kůrou na tenké plátečky na 1 kg třešní. Možná bych ho zkusila dát i do těch broskví.

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.