Na sociálních sítích byl okolo jejich otvíračky pěkný šrumec, za mě ale po dnešní návštěvě docela dobrý!
Pastrami sendvič mají zatím ve dvou variantách se zelím a s orkukou. Oba mají 100 g masa a stojí 110 Kč. Sami si pečou chleba a snaží se i o vlastní doplňky (kysané zelí, okurky). Sendviče se teď prodávají z vitríny (takže jsou studené). Potvrdili mi ale na místě, že se už příští týden chystají pastrami servírovat za tepla.
Stran ochucení, nasolení a vyuzení nemám žádnou výhradu. Myslím si taky, že po počátečním ladění už docela dobře trefili poměr masa, ochucení a chleba. Chuťově to pěkně ladí a hořčice se zelím vyvažují kořeněné a vyuzené maso.
Šťavnatost se takhle zastudena posuzuje dost blbě a není to úplně ono, takže s tímhle si ještě počkám na teplou verzi (která určitě vylepší i vůni). Po pár dnech provozu to je ale opravdu slibný začátek.
Viděl jsem pár komentářů ke tloušťce, že by to měli krájet na víc tenké plátky. Podle mě to ale není potřeba a je to čistě jen věc stylu. Třeba u Katze tenké látky nedělají a jedou je docela nahrubo (což je při teplé variantě obzvlášť vhodné).
Mimo pastrami budou v La Bibiche dělat i další varianty. Dnes jsem tam viděl bůčkový a veganský. Příští týden prý přibude i krůtí.
La Bibiche je v pořadí třetí specializovaný podnik s pastrami. Porovnání mám zatím jen s pastrami z Kubáně a tady mě verze z La Bibiche bavila o trochu více (lepší poměr masa k pečivu a výraznější chuť). Do Bistro Delicatessen se teprve chystám (v Praze otevřeli jako druzí v pořadí), tak uvidíme (reakce na jejich pastrami ale jsou zatím jen negativní).
21. květen 2015 17:05:26
- Trvalý odkaz
- Sdílet na Facebooku
Parádní praktický článek na Serious Eats. Zaujaly mě tedy hlavně rady pro uchování křehkých bylinek s lístky, které rády uvadají (u tymiánu a rozmarýnu většinou problém nemám).
Vyzkoušel jsem to teď doma s koriandrem a estragonem a funguje to opravdu bezvadně. Vydržely mi přes týden a ve výtečné kondici. Kdybych je nechal jen tak v plastové vaničcce z obchodu, bylo by už dávno po nich.
Jak tedy prodloužit životnost bylinek v lednici?
Krok č. 1 – Nejdřív je potřeba bylinky přebrat, vyřadit poškozené nebo zavadlé části a zastřihnout konce stonků.
Krok č. 2 – Potom bylinky důkladně propláchněte pod tekoucí vodou a osuště v utěrce nebo v odstředivce na salát.
Krok č. 3 – Nakonec je dejte do nádobky s trochou vody na dně, zakryjte a dejte do lednice. Já jsem použil obyčejný plastový kelímek s víčkem. Fungovat bude určitě dobře i plastový půllitr s víčkem z potravinářské fólie.
Takto uložené bylinky nevadnou a ani nezahnívají. Po 3 až 4 dnech je jen potřeba vyměnit vodu.
Výjimka platí jen pro bazalku, které lépe svědčí prosté očištění, zastřihnutí stonků a uložení do otevřené nádobky s vodou při pokojové teplotě.
Vyzkoušejte a dejte mi vědět. Pokud máte lepší fintu, tak sem s ní!
4. květen 2015 10:05:11
- Trvalý odkaz
- Sdílet na Facebooku
Aneb pomeje zpátky k prasatům! Tahle britská iniciativa si klade za cíl opětovnou legalizaci využití jedlého odpadu z restaurací (a z dalších bodů potravinářského řetězce) pro výkrm prasat. Aktuálně to znemožňuje legislativa v rámci celé EU, která přišla po sérii epidemií u chovných zvířat.
Vzhledem k obřím (a nesmyslným) dovozům krmiva z třetích zemí a dostupné technologii pro bezpečné využití odpadu pro krmné účely se změna praxe nabízí.
Navíc se zdá, že i politicky to teď postupně spěje k hledání všech skulin v systému, které vedou ke zbytečnému plýtvání a čerpání zdrojů.
3. květen 2015 20:05:04 - Trvalý odkaz - Sdílet na FacebookuSpokojená návštěva. Tip na kávovou zastávku v okolí hradu. Skvělá káva a malebné prostředí. Tak jen dávejte pozor – o víkendu už tu bývá docela narváno.
3. květen 2015 17:05:39
- Trvalý odkaz
- Sdílet na Facebooku
Spokojená návštěva. Jestli tu mají na lístku nějaké jídlo, za kterým se vyplatí udělat cestu, tak je to určitě jejich carpaccio z telecí tlamy (95 Kč).
Nečekejte žádnou zamaskovanou tlačenku s cibulí. Jemné maso se spoustou želatiny totiž podávají nakrájené na teňoučké plátky, za tepla (takže želatina i tuk krásně povolí) a s výrazně ochuceným vinaigrette se sušenými rajčaty. Podobné jídlo nikde jinde moc neuvidíte, takže doporučuji! Dali ho teď i na stálé menu.
Mimoto teď Kastrol zahájil letní sezónu se zahrádkou, grilem a udírnou. Dnes to ještě nevyšlo, ale příště už venkovní srandy nevynechám.
3. květen 2015 16:05:15
- Trvalý odkaz
- Sdílet na Facebooku
Unikátní hospůdka se samospádovými soudky a skvělým výběrem bavorského piva se stěhuje do lepšího a většího. Nejpozději do konce května bude hotovo. Nemůžu se dočkat!
2. květen 2015 21:05:24 - Trvalý odkaz - Sdílet na Facebooku