Zápisník

pana Cuketky

Ježkovy voči!

Na dění okolo značky Ježkův statek a prodejen Sklizeno se v nejnovějším článku podívala autorka Deníku Referendum Zuzana Vlasatá. Jako doplnění si můžete dát i komentář Michala Hromase Ve vlastní šťávě.

Nový článek ilustruje rozdíl mezi realitou a představou (viz fotogalerie), kterou o podobných výrobcích získávají zákazníci.

Na jedné straně krásné obrázky z fotobanky a na druhé běžný zemědělský provoz se všemi nefotogenickými zákoutími, které v takovém typu provozu bývají.

Tahle mezera mezi skutečným a virtuálním obrazem je fakt zbytečná a teď se ukazuje, že trhu neprospívá.

Článek znovu poukazuje i na pár konkrétních výrobků a jejich pozadí. Nově ale taky třeba na farmářské vepřové z Ecoproductu, kterým firma doplňuje sortiment hovězího bio masa z vlastní produkce.

Formálně je vše značené správně (maso nenese chráněnou známku pro bio výrobky), na obalu je ale název firmy, který obsahuje slůvko "eco" a hned vedle je webová adresa se slovním spojením "kvalita bio". Zákazník se tak může snadno splést a vzít si maso v domnění, že je v bio kvalitě (stejně jako hovězí z Ecoproductu). O tom co je to vlastně to "farmářské prase" ani nemluvím...

Je to všechno už vážně únavné a nikomu zúčastněnému to moc nezávidím. Věřím ale tomu, že se z toho dá snadno získat poučení do budoucna. A že to český trh s potravinami alespoň trochu posune.

Uvidíme. I když to teď tak možná nevypadá, já jsem stále optimista.

5. srpen 2015 15:08:57 - Trvalý odkaz - Sdílet na Facebooku

Créme z Dobré Vinice

Letošní bublinkatý objev – Créme de Ryzlink rýnský 2013 z Dobré Vinice (399 Kč u Winegeeka). Bubliny v lahvi s korunkovým uzávěrem, kde si postupně dokváší. Zlatavé a lehoulince zakalené. Nenafrněné, super zábavné a ohromně pitelné (ne nijak vulgárně). Ani jsem se nemusel bránit tomu sugestivnímu názvu. Krémace!

Nevím kolik toho je, ale moje dvě lahve už jsou dávno fuč. Stejně jako předchozí Créme de Pinot Noir 2012 to asi velmi rychle nabere podpultový charakter. Tak to plz neprokoučujte!

31. prosinec 2014 11:12:34 - Trvalý odkaz - Sdílet na Facebooku

Parlour

Spokojená návštěva. Tak jsem si našel nový oblíbený bar. Skvělí barmani a ještě lepší místo. Slanou verzi Old Fashioned si musím co nejdřív zopakovat (Glenfarclas 12yo, Glenfarclas 105 60%, sůl). Až dojemně dobré!

30. prosinec 2014 23:12:27 - Trvalý odkaz - Sdílet na Facebooku

Topinambury na plotně

První pokus podle kuchařky Relæ - grilované topinambury. Celkem 20 minut přímo na plotně a sem tam otočit. Voní jako brambory z ohníčku, uvnitř jsou téměř krémové a sladké. Ve full verzi jsou ještě potřené beurre noisette a citronovým pyré. Na to si troufnu až příště.

30. prosinec 2014 15:12:37 - Trvalý odkaz - Sdílet na Facebooku

Espro Press

Ještě jedna hračka zpod stromečka – french press na steroidech. Místo hrubé síťky v pístu to má dva jemné filtry a těsnění okolo. To celé v nerez nádobě s dvojitou stěnou pro udržení teploty. U nás tenhle kanadský vynález zatím není moc k vidění, frčí spíš na severu. Tak jsem děsně zvědavý. Od zítřka začínám testovat!

30. prosinec 2014 15:12:50 - Trvalý odkaz - Sdílet na Facebooku

Sumec s koprovkou

Koprovka, grilovaný toasťák od Maškrtnica.cz, vajíčka úplně natekuto a hlavně SUMEC!

Letos jsem už sumce s koprovkou dělal. Na dnešní sváteční brunch jsem ale přidal i toast a vajíčko, aby to mělo pěkně kulaté kontury. Sumec je nasolený přes noc ve směsi soli a cukru (2:1), pak umytý, osušený a vyuzený asi hodinu při 150 °C na štěpce z ořešáku.

Sumec je pro mě totální letošní objev a už teď jsem si dal předsevzetí, že se mu budu věnovat celý příští rok. Ze všech stran a úhlů – 2015 rok sumce! :)

Fotka zveřejněná uživatelem Marek (@mkfschr),

29. prosinec 2014 19:12:04 - Trvalý odkaz - Sdílet na Facebooku
Načíst další