Dárkový průvodce
pana Cuketky 2020

Už dlouho tady nebyl pořádný gift guide! Společně s Kulina.cz jsem pro vás letos nachystal velkého dárkového průvodce, který obsahuje přes 50 tipů na dárky do kuchyně. Všechno, co každý blázen do vaření nutně potřebuje!

Tipy na dárky jsem pro vás letos rozdělil do šesti velkých kategorií. V každé najdete konkrétní tipy na produkty i nasměrování na celé značky, které prostě stojí za to. Na Kulina.cz letos také najdete spoustu novinek i značek, které v Česku nově zastupují. Pojďte si to všechno se mnou projít:

 1. Nádobí

  Nádobí je úplný základ, ať už vaříte často nebo jen občas. Kvalitní materiály, zpracování i vlastnosti pro tepelnou úpravu. Na všem dost záleží a tady se rozhodně nevyplatí šetřit.
 2. Nože

  Wüsthof, Zwilling nebo Forged. Tady určitě nesáhnete vedle. Vybral jsem úplně základní sady pro začínající kuchaře i extra pěkné kousky pro fajnšmekry. Nic jiného v kuchyni neusnadní práci jako dobrý nůž.
 3. Pečení

  Ať už vás baví sladké, slané nebo cukrařina, tak na Kulině najdete top produkty, které umí práci při pečení hodně zpříjemnit. Vybral jsem to nejlepší hned od několika tradičních značek.
 4. Pomocníci

  Vychytávky, drobné náčiní i pomoc v organizaci v kuchyně. Jsou to jen takové detaily, ale život a práci v kuchyni vám výrazně usnadní. Spousta drobností, které udělají radost!
 5. Stolování a nápoje

  Kategorie čistě pro radost a pro chvíle pohostinnosti. Sám mám takové dárky nejraději, protože si je většinou sám od sebe nekoupím nebo mě to ani nenapadne.
 6. Spotřebiče

  Pokud si při vaření můžete práci usnadnit, udělejte to! Spotřebičů do kuchyně je nekonečně moc. Já se snažil vybrat takové, které spojuje všestranný užitek, kvalita a i skvělý design.

Nádobí

Po praktické stránce bych chtěl v nádobí vypíchnout německou značku WMF, která podle mě dává skvělý poměr cena výkon. Pokud potřebujete vybavit kuchyň od základu, tak s nimi nikdy neuděláte chybu – a ještě navíc nabízí naprosto skvělé sady hrnců. Na fotce kategorie i pro testování mám doma tuhle 4dílnou sadu Function.

Za zvláštní zmínku u nich stojí hlavně klasické hrnce a tlakové hrnce. jednotlivé řady se liší materiály (většinou síla dna) a od toho se odvíjí cena. Platí ale, že sloužit budou všechny stejně dobře. Z WMF pánví bych si udělal radost s některou ze série ProfiResist, protože ten povrch vydrží extra dlouho.

Vyloženě dárkový materiál je značka Staub a nová řada od Evy SoloNordic Kitchen. U Staubu bych neváhal ani vteřinu a vybral nějaký pěkný hrnec – těžká litina a krásný barevný smalt nevyjdou nikdy u módy. Z Nordic Kitchen bych chtěl pod stromečkem najít vlastně úplně všechno – nejvíc ale asi pánev s dřevěnou rukojetí nebo hrnec s poklicí.

Pro zkušenější domácí kuchaře bych vybral ocelovou pánev De Buyer. Dělají je už strašně dlouho a strašně dobře. Ocelové pánve jsou téměř nezničitelné a při správném zacházení si vytvoří i prakticky nepřilnavý povrch (z polymerovaných tuků). De Buyer Mineral B 24 cm prosím do kuchyně klidně pětkrát! ;)

Specialitou na konec je titanové nádobí značky WOLL. Všechny věci od nich vynikají rychlým přenosem tepla a praktickou nepřilnavou úpravou. Pokud hledáte něco hodně praktického, s čím je co nejméně starostí, tak bych si WOLL určitě prošel. Mají i parádní tlakáče, ale hlavně projděte jejich pánve!

Nože

V nožích bych vás letos nasměroval na tyto čtyři značky – klasické evropské nože reprezentují WMF, Wüsthof a Zwilling, stylové a netradiční pojetí zase nože značky Forged.

Pokud někdo pořádné nože v kuchyni zatím nemá, tak vyberte ideálně sadu nožů. Wüsthof Classic se třemi noži je naprosto parádní a vydrží hodně dlouho (tady sada s nožem na chléb). Je na titulní fotce kategorie a mám ji teď na testování i doma.

Jak samotné nože vybírat? Základ je vždy kuchařský nůž, ten by měl být v každé kuchyni. K němu tenčí nůž filetovací. Ze speciální nožů mají ještě smysl malé nože na zpracování zeleniny a nože na chléb. Jestli můžu vybrat pár pěkných kousků, po kterých bych hned chňapnul, tak pro inspiraci – Forged Brute a Olive, loupací nožík (totálně miluju, zrychluje loupání cibule tak o 100% ;), 20 cm Wüsthof Classic, komplet nerez WMF Chef's Edition, Zwilling 20 cm.

Skvělý doplněk k nožům jsou věci na broušení. Pro jednoduché a rychlé broušení jsou skvělé brousky. Pro fajnšmekry, kteří to chtějí vzít z gruntu zase brusné kameny. Úplný základ jsou ocílky pro průběžné udržení ostrosti (před každým větším krájením). Ocílka Forged i základní ocílka Wüsthof Classic – obě budou skvělé!

Pečení

Pro domácí pekaře mám pár dobře cílených tipů! Pravidlo číslo jedna – začněte omrknutím celé značky Emile Henry. Teprve potom pokračujte. Já mám doma od nich už dvě formy na koláč a velký pekáč a určitě chci časem přidávat další.

Strašně moc se mi líbí a jsou i bezvadně funkční. Hodně známé jsou i jejich ramekiny. Ale u nich platí vlastně cokoliv – otevřete stránku Emile Henry a klikejte! ;)

Velká kapitola sama pro sebe jsou misky a odměrky. Sám jich mám pořád málo a nevím jich někdy budu mít dost! Letos mrkněte na tyhle super praktické od WMF se silikonovým dnem. Drží na stole a nevrtí se ani při šlehání. Ze stohovatelných pak tyhle od Joseph Joseph - set 9 ks.

Pomocníci

Drobní pomocníci do kuchyně občas dokážou výrazně usnadnit práci a život v kuchyni obecně! Začnu asi svou nejoblíbenější položkou – nůžky od WMF. Mám doma podobné a sahám po nich prakticky pořád.

Pracovní kůň z titulky kategorie je mandolína De Buyer. Krájím s ní už asi týden a je to jedna z nej mandolín, co jsem kdy měl. Je hodně přesná, nikde se neviklá a řeže úplně krásně. Co je ale navíc – je fakt bezpečná. Pojízdný chránič na ruku, kde vložíte se surovinou tady funguje úplně parádně.

Možná nejkompletnější [sadu kuchyňského náčiní má WMF. Najdete u nich opravdu všechno a provedení je vždy parádní. Cedník, metlička, škrabka... – projděte si to prostě celé. Skvělé drobné dárky!

Kuchařské pinzety byly jednu dobu strašně trendy a pokud ji ještě v kuchyni nemáte, tohle je skvělý dárkový tip. Buď klasickou kuchařskou nebo pokud často vaříte ryby, tak pořádnou pinzetu na kosti.

Poslední tip je na kuchyňské dózy a krabičky, které umí výrazně omezit nepořádek a hlavně i plýtvání v kuchyni. Moc se mi líbí průhledné velké dózy od WMF, stohovatelné nádoby i krabičky od Joseph Joseph.

Nápoje a stolování

Sekce stolování a nápojů je úplně za odměnu. To jsou věci vyloženě pro radost a tady mám tipů opravdu hodně! ;)

Nejprve tip na čtyři úžasné značky. Od Evy Solo opět Nordic Kitchen – najdete tam krásné talíře, mísy i hrnky. Doporučuji celé projít a nic nevynechat!

Nová značka na Kulině je keramika MIJ – Made in Japan. Tady vás předem varuji, je to všechno nebezpečně krásné a leze to do nákupního košíku úplně samo! Revol a Blomus jsou klasické designové značky. Pokud hledáte něco designového a stylového na stůl a do kuchyně, tak tady se nejde moc splést.

Emile Henry dělá pro stolování moc pěkné věci. Misky, talíře a třeba i tyhle dózy na olej a ocet.

Mlýnky od Peugeotu by měly být na každém stole a v každé kuchyni. Mám je strašně moc rád! Můžete vybírat klasiku (řada Paris) i moderní verze. Na stůl ty menší, do kuchyně je ideální velikost 18 cm.

Příbory jsou jedna velká kapitola. Výběr je fakt čistě individuální. Já mám nejraději jednoduché a praktické tvary příborů od WMF. Pro dárky se zase hodí sety steakových nožů – od WMF nebo Forged Brute a Olive.

Sklo a bar jsou moje oblíbené kategorie. Na titulní fotce mám sklenice od značky Riedel – jsou to ty z nové řady Winewings. Jsou krásně objemné, mají ploché dno a zvlněný okraj pro extra aromatiku. U Riedelu se ale nespletete nikde. Kupujte buď výhodnější větší balení nebo klidně i po jednotlivých sklenicích. Neznám nikoho od vína, komu by Riedelovka neudělala radost! ;)

Úžasné sklo nejen na bar dělá značka Nachtmann. Pokud ji neznáte, určitě si je proklikejte – skvělý poměr cena/výkon. Mám tu od nich set skleniček na whisky a jsou skvělé!

Jistota je pak i sklo od WMF. Dělají toho strašně moc, takže pokud vás nechytilo nic z předchozího, tak tady už vyberete určitě.

Spotřebiče do kuchyně

Na Kulině teď najdete i hodně dobře vybavenou sekci kuchyňských spotřebičů – od malých až po pořádné velké stroje. Je jasné, že by si člověk s nimi nejraději zaplnil kuchyň až po strop, takže jsem se snažil pro vás vybrat jen ty nejzajímavější.

Začnu rýžovarem WMF z titulní fotky, protože mi přijde naprosto úžasný. Mám ho teď doma a už asi nechci žádný jiný. Má malou nádobku, takže v něm uvaříte i malou porci rýže. Plus praktický napařovací nástavec, takže zmáknete zeleninu na páře a třeba i nějaké ty dim sum, když na to přijde.

Celá řada KitchenMinis od WMF mi vlastně přijde skvělá. Pokud jste single nebo v malé domácnosti, tak jsou to spotřebiče přímo pro vás. Moc pěkný design a funkčnost a tak akorát pro malé vaření. Like! ;)

Vyloženě praktické jsou všechny spotřebiče, které v kuchyni nahradí hrubou sílu. Tyčové mixéry od KitchenAid nebo pořádné stolní mašiny, když potřebujete něco rozmixovat opravdu dohladka. Projel bych i celou sekci food processorů a sekáčků. Sám se bez nich v kuchyni snažím obejít, ale někdy je to prostě potřeba (krouhání, sekání, rychlé zpracování křehkých těst).

Pro domácí pekaře je povinné zastavení u robotů Kitchen Aid. Díky nekonečnému množství nástavců zvládnou naprosto vše. Jsou velmi odolné a ještě dobře vypadají. Perfektní dárkový materiál podle mého.

Trend vaření sous vide už dávno není tak nedostupný a pokud o něm uvažujete, máte teď perfektní možnost. Na Kulině najdete sous vide od značky Steba – dělají ty s vlastní nádobou i průtokové, které můžete použít s jakýmkoliv větším hrncem. Pokud budete kupovat, nezapomeňte k sous vide vybrat dobrou vakuovačku a pytlíky

Z fajn dárkových věcí se mi ještě moc líbí malý zmrzlinovač od WMF, přenosný indukční vařič nebo bezkouřový gril Lotus. Pokud tápete úplně, mrkněte se i na varné konvice a toastovače. Všechno jsou to výrobky, které dokážou znatelně vylepšit každé ráno!

Kulina.cz

Tolik výběr ode mně, na Kulina.cz toho ale najdete ještě víc. Projděte si značkykteré prodávají, nebo katalog produktů po kategoriích. Mrkněte na novinky a určitě nevynechte ani slevové akce – teď je to třeba BLACK FRIDAY se slevami až 80 %!

Zboží doručují všemi pohodlnými způsoby a pokud to aktuální restrikce dovolí, můžete navštívit i jejich prodejnu a showroom v Holešovické tržnici. Je to skvělé hlavně u dražších věcí, které si můžete nechat před nákupem finálně ukázat a nebo si nechat poradit. Budete v těch nejlepších rukou.