Dárkový průvodce
pana Cuketky

Vánoční dárkový průvodce pro rok 2016 je tady! Společně s internetovým obchodem Kulina.cz jsem pro vás připravil velkou dávku inspirace na dárky do kuchyně. Od malých drobností přes praktické nádobí až po luxusní designové kousky. Pokud si stále nevíte rady s dárkem, pojďte se podívat!

Průvodce obsahuje přes 50 různých produktů a tipů na dárkové kategorie. Přidávám vždy i stručnou radu jak vybírat nebo konkrétní tip na zboží, které doporučuji k nákupu.

Sám mám nejraději výrobky, které jsou krásné, zároveň ale dostatečně bytelné a hlavně praktické. A přesně podle toho jsem tipy na dárky i vybíral. Radost z nich budou mít kuchaři začátečníci i zkušení profíci. Mám tam dárky malé, střední i velké. Měkkouše i pořádné krabice – od všeho kousek! ;)

Nádobí Staub

Klasika v nádobí, které by chtěl mít doma asi úplně každý. Opět platí - tady asi nelze při výběru udělat chybu. Záleží jen na cenovém rozpětí a zamýšleném použití. Staub dělá nádobí z odlévaného smaltového železa, které je pěkně masivní a zároveň nádherně vybarvené.

Pokud můžu poradit, který si vybrat, tak určitě nezklamete kulatým nebo oválným hrncem v typicky višňové barvě. Tý jo, tyhle si snad budu muset nadělit sám! :)

Jako menší dárek pak perfektně poslouží jejich roztomilé mini hrnce (tzv. kokotky), které jsou skvělé na zapékání a servírování.

Kromě toho dělají i různé speciályhrnec ve tvaru dýně, speciální hrnec na mušle nebo kastrol na bujabézu. Ach!


Kvalitní nože

Kvalitními noži bych rád obdarovával a dostával je klidně pořád. Žádný kuchař se bez nich neobejde. Jak vybírat? Pro úplně začátečníky klidně sadu nožů od Zwillingu nebo WMF.

V základní sadě, nebo i pokud je budete kupovat samostatně, by měl být vždy větší kuchařský nůž. K němu o něco menší špičatý nůž s ohebnější čepelí, který se hodí na drobnější práce i na filetování masa.

Třetí do party je malý rovný nůž na zeleninu nebo zahnutý loupací nožík na přípravné práce a loupání.

Pokud se chcete rozšoupnout, omrkněte nádherné japonské nože MIYABI. Ty jsou vhodné spíš pro pokročilé kuchaře nebo pro milovníky asijské kuchyně a odpovídajícího stylu krájení.

Obecně ale v celém výběru nožů nemůžete šlápnout vedle. Všechno jsou to kvalitní zavedené značky, takže spíš vybírejte podle zamýšleného použití a preferencí kuchaře.


Brusné kameny

Vhodný doplňující dárek ke kvalitním nožům. Pokud to s noži myslíte vážně, tak se bez brusných kamenů neobejdete. Rozlišují se podle zrnitosti, a pokud se v tom vůbec nevyznáte, tak tahle kombinace je skvělá – kámen 250/100 a kámen 3000/8000. Pokud hledáte úplný základ, tak tenhle kámen 360/1000 je super praktický.


Ocelové pánve de Buyer

Tradiční a téměř nezničitelné nádobí z oceli – pánve de Buyer. Určitě dobrý dárek pro zapálené kuchaře, kteří vaří opravdu často. Tyhle pánve vás přežijí! Pokud potřebujete poradit, tak vemte tuhle, která má univerzální rozměr i použití.
Ocelové pánve mají jinak široký výběr rozměrů a zpracování rukojetí, takže můžete vybírat podle stylu i oblíbeného způsobu vaření.


Nerezové pánve

Tohle je skutečný základ a jako dárek se hodí úplně do každé kuchyně – pro začátečníky i pro pokročilé kuchaře. Nerez je univerzální a kromě mytí nevyžaduje prakticky žádnou údržbu.

V nabídce Kuliny se dají vybrat opravdu parádní kousky, a pokud potřebujete poradit, tak vybírejte třeba mezi - pánví WMF, pánví Mauviel, pánví Zwilling a pánví KitchenAid.


Sada hrnců

Velký a praktický dar, někdy ale až zavazující, pokud to přeženete a obdarovaného nádobím zavalíte. Vybírejte tedy raději menší sady z kvalitních materiálů. Pokud potřebujete poradit, vezměte sady čistě z nerezu a okolo čtyř pěti kusů. Tyhle sady Zwilling i WMF jsou naprosto skvělé!


Tlakový hrnec WMF

Vaření v tlakáči je často opomíjené a sám moc netuším proč. Snad je to jen fóbie z první generace papiňáků, které občas hrozily výbuchem a nepracovalo se s nimi zrovna nejlíp. Kulina nabízí moderní tlakové hrnce od WMF. Mám je vyzkoušené a pracuje se s nimi ohromně snadno. Pokud budete vybírat, zvažte nákup setu s dvěma velikostmi. U tlakového hrnce je to dost praktické a přesný objem podle množství jídla ještě víc zkrátí dobu přípravy.


Měděné nádobí

Luxusní dárek na celý život. Kulina nabízí měděné nádobí od čtyř kvalitních značek. Pokud hledáte klasiku, určitě vybírejte u značky Mauviel nebo de Buyer. Modernější pojetí pak najdete u značky KitchenAid a Eva Solo.


Keramika Emile Henry

Značka Emile Henry je srdeční záležitost. Krásný materiál, perfektní funkčnost a úžasné barevné zpracování (ta červená!). I jeden kus od nich dokáže rozzářit kuchyni. Co vybrat?

Největší klasika jsou jejich zapékací misky ramekiny. Pro domácí pekaře pak zase třeba tyhle formy na pečení chleba.

Mrkněte i na nádobí a doplňky pro stolování. Je to prostě celý svět keramiky sám o sobě.


Robot KitchenAid

Jestli byl u vás doma někdo jó hodně hodný, tak touhle parádou mu uděláte radost naprosto bez problémů. Kuchyňský robot KitchenAid je držák na spoustu let. Mají řadu příslušenství, které rozšiřují funkčnost na všechno možné i nemožné a navíc vypadají naprosto úžasně. Dárek, na který se nezapomíná!

Kulina má pro KitchenAid komplet zastoupení všech jejich produktových řad, které se mi sem ani pořádně nevejdou. Mají stejně bytelné zpracování i retro design – mrkněte se sami!


Kuchyňské váhy

Dárek hlavně pro pekaře a cukráře. Dobrá kuchyňská váha určitě vylepší život v každé kuchyni. Pokud váháte, doporučuji tyhle dvě od WMF – plastovou nebo nerezovou.


Mandolína de Buyer

Mandolíny do kuchyně doporučuji kudy chodím a můžete vybírat ze spousty různých variant. Do letošního průvodce jsem nakonec vybral tuhle od značky de Buyer. Je malá, takže okamžitě po ruce. Čepele mají tvar V, takže si samy pěkně schroustnou cokoliv, co zrovna krájíte, a taky mají velmi dobře vyřešenou ochranu prstů. Za mě top praktický dárek pro jakéhokoliv kuchtíka!


Grilovací pánev Staub

Pro milovníky steaků a grilu, i když už je třeba po sezóně nebo na grilování zrovna není pořádný prostor. Tahle litinová pánev se dá rozpálit na vysokou teplotu a taky ji potom dlouho udrží. Na chlup stejný model mám doma asi dva roky a jsem s ním moc spokojený. Tipuju, že mě bez problémů přežije. Mrkněte se i na ostatní modely.


Porcelán Revol

Porcelán je klasika – tím nikdy nic nepokazíte a dají se vybírat dárky malé i ty opravdu velké. Kvalitní porcelán je navíc záležitost na dlouhá léta a človek si ho sám málokdy pořídí. V katalogu pro stolování mně letos nejvíce nadchnul porcelán značky Revol.

Konkrétně řady Retro Chic a Equinoxe. První je s úžasnými vzory, ten druhý zase s nádhernými barvami a texturami. Talíře, misky i šálky - a třeba i tenhle dim sum set (s talířkem, pařáčkem a pokličkou). Radost vybírat!

Revol je známý i "pomačkanými" kelímky Froissés na espresso v nespočtu barev a dekorů. Kulina teď navíc nabízí i dárkové sady, což je šikovný menší dárek.


Vinné sklo Riedel

Jáj, v kategorii vinného skla Riedel bych mohl utrácet neomezeně. Je to klasika a zároveň velká nádhera. I když si drahé vinné sklenice průběžně rozbíjím, pořád dokupuji další a nemůžu přestat. Spolehlivý dárek, ať už zvolíte cokoliv.

Jako dárky obzvlášť doporučuji výhodné sety3+1 Grand Cru Vinum, 6+2 Bordeaux Vinum nebo Riedel Tasting Set. Hodně populární jsou i jejich sklenice bez stopky O-Riedel - set na červené s dekanterem nebo 6+2 set na bílé víno.

Pokud chcete jít výš, tak určitě řadu Sommeliers (např. Burgundy Grand Cru, popř. dvě speciální řady Sommeliers Collector’s Edition a Sommeliers Black Tie. Uf. Já bych je chtěl fakt všechny!


Vinné sklo Eva Solo

Krásné vinné sklo dělá ale i značka Eva Solo. Mají moc povedenou řadu sklenic, karafy, dekantéry i vinné náčiní. Pokud hledáte ve víně něco moderního, tak to Eva Solo splňuje dokonale.


Vývrtka na víno

Drobný dárek, dá se ale vybírat z opravdu pěkných kousků. Třeba tenhle číšnický Blomus. V jednoduchosti je krása!


Chladič na víno

Podobně je to s chladiči na víno. Sám si ho člověk asi nikdy nekoupí, přitom komfort a úroveň domácího vychutnávání vína zvedne rapidně. Chladič na šampaňské Jette od WMF vychladí úplně cokoliv.


Eva Solo čaj & káva

Eva Solo v kávě a čaji, to je kombinace skla a moderních materiálů v současném designu. Co vybrat? Třeba tenhle čajovar nebo baculaté a ve svetru nastrojené konvice My Big Tea.


Set na fondue

Vysoce dárková záležitost! Keramický set na fondue Emile Henry. Nic víc na fondue nepotřebujete. Ohřívač, hrnec s uchem z odolné keramiky Flame a napichovátka. Zima může klidně přijít!


Mlýnky Peugeot

Největší kuchyňská klasika - mlýnky Peugeot. Sám mám doma ty jejich klasické dřevěné kousky, dělají už teď ale spoustu nejrůznějších tvarů i materiálů. Vybírejte asi spíš podle toho, jak má obdarovaný zařízenou kuchyň. Funkčně jsou mlýnky velmi podobné.


Sada příborů

V sadách příborů kraluje značka WMF a v nabídce Kuliny od nich najdete spoustu krásných sad. Vybírejte spíš podle velikosti. Nejpraktičtější jsou určitě základní sady s 24 příbory (6 x nůž, vidlička, lžíce a lžička). Nezdá se to, ale když vezmete kvalitní příbor do ruky, rozdíl je fakt velký. Materiál, design, vyvážení – a zážitek ze stolování je hned o stupeň výše.


Sklenice Blomus

Vysoký dárkový potenciál mají termosklenice Blomus s dvojitou stěnou. Jsou samozřejmě skvělé především na espresso, ale kromě toho i na efektní servírování dezertů a nápojů. Blomus toho samozřejmě dělá do kuchyně víc – všechno krásné kousky!


Utěrky s potiskem

Drobný dárek pro zlepšení nálady? Tyhle krásné utěrky, zástěry a chňapky s potiskem. A utěrku s brejlatým psíkem asi velmi nutně potřebuji!


Stěrky Kaiserflex

Roztomilý drobný dárek pro cukráře a pekaře. Stěrku Kaiserflex jsem koupil zrovna nedávno a nedám na ni dopustit ani při běžném vaření. Vydrží až do teploty 250 °C a máte na výběr z různých tvarů a velikostí.


Silit GrateCut

Absolutní šikovnost! Ostré struhadlo na parmazán, citronovou kůru nebo muškátový oříšek. Dobrý dárek pro kuchaře, kteří už mají skoro všechno. GrateCut jim určitě chybí.


Nádobí pro singles

Praktický dárek pro všechny domácí kuchaře, kteří vaří jen pro jednoho (singles, studenti, senioři). Řada nádobí WMF Mini je totiž dělaná přímo jim na míru. Kvalitní materiál a hlavně rozměry, které šetří energii při vaření i místo v kuchyni. Určitě udělá radost!


Škrabky do kuchyně

Drobnost, ale šetří spoustu práce a může to být skvělý malý dárek. Sám na kuchyňské škrabky nedám dopustit a mám už jich za ta léta pořádný arzenál. Základ je určitě škrabka příčná, postupně ale zjistíte, že práci šetří všechny. Mrkněte i na škrabku dvojitou a hlavně na škrabku zoubkovanou - s tou se dají loupat rajčata a papriky.


Kuchyňské nůžky

Můj oblíbený kuchyňský gadget, který prostě zbožňuju - kuchyňské nůžky Zwilling. Totální záchrana, když v kuchyni potřebujete něco rychle ufiknout. Provázky, bylinky nebo pečicí papír. Jsou ostré, téměř nezničitelné a hlavně se velmi snadno čistí.


Mísy na těsto

Dárek pro pekaře a cukráře! Sám jsem při pečení docela roztržitý a bez pořádných mís a odměrek bych byl úplně vyřízený. Mísy a odměrky nejen na těsto existují v různých objemech i materiálech. Sám mám nejraději nerez a mísy rovnou s odměrnými ryskami.


Silikonové formy de Buyer

Skvělý dárek pro nadšené pekaře – obzvlášť pokud pečou francouzskou klasiku. Silikonové formy na madlenky, finaciers, tarteletky nebo mini briošky. S nepřilnavým a pružným materiálem se navíc při pečení pracuje velmi snadno a taky se bez problémů čistí.


Dětské příbory a nádobí

Parádní dárek pro všechny s dětmi! WMF dělá úžasné dětské příbory a nádobí. S barevnými motivy z pohádek i bez – všechno ovšem totálně rozkošné a zároveň maximálně praktické (a bezpečné).


Karafy Eva Solo

Skleněné karafy s neoprenovým kabátkem jsou typické pro designovou značku Eva Solo. Skvělá věc pro domácí limonády nebo zastudena louhované čaje (i kávu). V zimě zase třeba na krásný servis svařeného vína, které takhle vydrží dlouho teplé.


Kuchyňské náčiní KitchenAid

Od KitchenAid nemusíte kupovat rovnou toho nejlepšího robota. Dělají i komplet řadu menších pomocníků do kuchyně. Všechny mají tu jejich neodolatelnou barvu i typický retro design a robustní zpracování.


Drobnosti do kuchyně

Pořád se nemůžete rozhodnout? Přidávám ještě pár drobností do kuchyně, které budou jako dárek fungovat výtečně:

 1. Dózy Wesco

  Perfektní dárek pro všechny, kteří v kuchyni rádi udržují pořádek. Můžete je pořídit v různých barvách i objemech, obzvlášť ale doporučuji řadu dóz s průhledem. Super praktické!
 2. Dózy Emile Henry

  Jak uskladnit dobrý olivový olej tak, aby v kuchyni nestrádal a zároveň byl vždy po ruce? Řešení dóz na olej od Emile Henry je podle mě nejlepší. Parádní materiál, kvalitní zpracování i praktický dávkovač bez odkapávání.
 3. Houbičky MÜmicro

  A nejsou to jen tak obyčejné houbičky! Mají výrazné barevné potisky. Jednu stranu z mikrovlákna a druhou stranu zase s drátěnkou. Pokud už trávit čas u dřezu, tak raději s řadou MÜmicro.
 4. Odměrky de Buyer

  Praktická záležitost, pokud často vaříte podle amerických a britských receptů, které jsou postavené na objemových mírách. Šálky, lžíce a lžičky pěkně exaktně a v téměř nezničitelném provedení.
 5. Nerezové mýdlo

  Nerezové mýdlo nebo taky odstraňovač pachu. K čemu vlastně slouží? Dokáže spolehlivě odstranit pach z rukou po práci se syrovými ingrediencemi (česnek, cibule, ryby).
 6. Otvírák na konzervy

  Království za dobrý otvírák na konzervy v kuchyni. Opomíjený pomocník, který umí ušetřit spoustu nervů a času v kuchyni.

Nestačilo vám to? Pokud si pořád nemůžete vybrat, vydejte se klidně rovnou na web Kulina.cz a vybírejte z jejich parádního katalogu. Obzvlášť pak doporučuji sekci novinky, kde najdete všechny nové značky a produkty na aktuální sezónu.

Pražáky upozorním i na jejich prodejní sklad na Praze 6, kde si můžete zajít zboží prohlédnout a hlavně hned vyzvednout.

Držím vám palce s výběrem. Ať mají všichni z dárků radost! ;)