intolerance laktózy RSS

Štítky: , , ,

59 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. ↪ 30 Jednorožec: Nebude to mít něco společného se štěpením sacharidů v rýži na jednodušší cukry už během výroby? Ty pak mají sladší chuť. U bezlaktózových mléčných výrobků je příčinou lehce sladší chuti předem proběhnuté enzymatické štěpení laktózy na glukózu a galaktózu (tedy reakce, která normálně proběhne za působení téhož enzymu až v našem trávicím systému). Jediný výrobek, u kterého mi sladší chuť nevadí, je bezlaktózová smetana ke šlehání – je výborná, hustá a vždy se vyšlehá, i když má deklarovaných jen 30% tuku.

  2. ↪ 30 Jednorožec: Např. amasaké (obilný sladký krém) vychází z toho, že obiloviny (rýže, jáhly atd.) mají přirozeně vysoký obsah složitých cukrů. Přidáním enzymů (např. z naklíčené pšenice) se docílí, že složité cukry se štěpí na jednoduché, a tím se zvýrazní sladká chuť.
    Předpokládám, že u obilných nápojů (rýžový, jáhlový, ovesný) bude postup stejný.

  3. Před časem jsem obeslala české mlékárny se stejným dotazem – prosbou o upřesnění obsahu laktózy v jejich výrobcích. Ráda bych se s vámi podělila o informace od všech, kteří mi odpověděli, a i touto cestou jim ještě jednou poděkovala. Jejich odpovědi přepisuji bez úprav. Za velmi užitečnou považuji informaci, že U NEOCHUCENÝCH MLÉČNÝCH VÝROBKŮ SE OBSAH LAKTÓZY DE FACTO ROVNÁ UVEDENÉMU OBSAHU SACHARIDŮ. Je to logické, ale ne každého to možná napadne. Jinak mi z uvedeného vyplývá stále jedno – nemyslete jen na obsah laktózy na 100g, ale selským rozumem zvažujte také konzumované množství. Pokud nemáte vážnou intoleranci, trocha tvarohu nebo žervé na chleba vám neublíží; ve velkém kusu cheesecaku už se obsah laktózy nasčítá na podstatně vyšší číslo. Těm, kteří mají vážnější problémy i s minimálním množstvím laktózy (viz některé komentáře výše), si absolutně netroufám nic radit, zde je na místě maximální opatrnost a řešením pro ně budou spíše naprosto bezmléčné alternativy výrobků.

    Informace z mlékáren jsou následující.
    MADETA
    Podle vyhlášky 54/2004 jsou výrobky s nízkým obsahem laktózy ty, které obsahují nejvýše 1 g laktózy / 100 g nebo 100 ml výrobku a bezlaktózové výrobky jsou s obsahem laktózy nejvýše 10 mg / 100 g nebo 100 ml výrobku.
    U neochucených mléčných výrobků (např.zákys, tvaroh, mléko) lze obsah laktózy sledovat v nutričním složení, kdy obsah sacharidů se rovná obsahu laktózy ve výrobku. Obecně nízký obsah laktózy mají přírodní sýry a máslo (do 1 %). U zakysaných mléčných výrobků ochucených, tvaroh. dezertů apod. se množství laktózy pohybuje v rozmezí 3 – 3,5 %, zde je nutné vyzkoušet, jak vysoká je laktózová intolerance ( v mléce je obsah laktózy cca 4,8 %).

    JAROMĚŘICKÁ MLÉKÁRNA
    Zpracoval jsem informace k obsahu laktózy ve výrobcích vyráběných v naší mlékárně. Výrobky uvedené níže se dodávají na trh jak ve značkách naší společnosti (Faun, Fénix, POMA), společnosti BEL Sýry Česko (Gervais, Želetava), tak i v privátních značkách (tvarohy a pom. másla Euroshopper, termizované sýry Albert Quality).
    Obsah laktózy uvádím jako průměrný, může se lišit v závislosti na použitém ochuzujícím prostředku a částečně také na ročním období.
    Eidamské sýry – <1 g/100g
    Termizované sýry – 2,4 g/100g
    Pomazánková másla – 5,7 g/100g
    Tvarohy – 3,8 g/100g
    Tvaroh tvrdý – 1,4 g/100g

    BEL SÝRY – GERVAIS
    Obsah laktozy je ruzny pro ruzne vyrobky cerstvych syru znacky Gervais,
    dale uvadim prehled:
    1/ vyrobky Gervais Original (kremovy tvarohovy syr v kulatem kelimku)
    obsahuji na 100g:

    • prirodni varianta: 3,5g laktozy
    • s pazitkou: 4,5g laktozy
    • s paprikou: 4g laktozy
    • s cesnekem: 4,5g laktozy
    2/ vhodnejsi pro vas budou vyrobky Gervais Natur (tradicni tvarohovy syr ze smetany): obsah laktozy na 100g je 1,5g
    Vyrobek MiniBabyBel, coz je polotvrdy syr, ma obsah laktozy 0,5g na 100g vyrobku.

    YOPLAIT
    Co se týká našich výrobků. I přes proces prokysání, kterým prochází veškeré naše výrobky, je laktóza ve výrobcích přítomna. Obecně se dá říci, že přítomnost laktózy je úměrná množství použitého mléka na výrobu daného produktu a obsahu tuku v hotovém výrobku. Hodnoty, které Vám uvádím jsou průměrné, rozhodně ne nejpřesnější. Jsou získané na základě našich interních výpočtů.
    Např. u zakysaných smetan 1. 30% tuku- 3,2%2. 15% tuku- 5,6%3. 11% tuku- 6,5%4. 8% tuku- 7,3%

    Jogurty1. Light extra řada 1,5% tuku- 6,2%2. Yoplait Extra řada 3% tuku – 12%3. Yoplait Jo kids řada 3% tuku – 12%4. Yoplait Cremi řada 6,7% tuku – 10,1%5. Yoplait smetanová řada 10% tuku – 9,3%

    Doufám, že Vám tyto přibližné hodnoty pomohou. Záleží jak velkou alergickou reakci má osoba trpící intolerancí na laktózu. Velmi dobře zvažte a nejlépe se ještě poraďte s ošetřujícím lékařem, jestli je možná konzumace produktů s tímto obsahem laktózy.

    MLÉKÁRNA VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ
    Laktózu běžně sledujeme při hodnocení syrového mléka, zde je množství laktózy v průměru kolem 4,7g / 100g. Všeobecně lze konstatovat, že kysáním se 1/3 laktózy přemění na kyselinu mléčnou.
    Podle průměrných hodnot stanovených při hodnocení výrobků ve Výzkumném ústavu mlékárenském se pohybuje laktóza u kysané smetany 15% v množství 3,41 g/ 100g a nízkotučného kefírového mléka v množství 4,03 – 4,10 g / 100g výrobku.

  4. ↪ 33 yannka: Děkuji za sdílení informací, které jste získala!

  5. Přidávám empiricky ověřený tip pro intoleranty – i z bezlaktózového mléka lze běžným postupem vyrobit jogurt! Zkoušela jsem kombinaci bezlaktózový jogurt+bezlaktózové mléko i variantu s normálním jogurtem – fungují obě, ale s klasickým jogurtem byla chuť i konzistence lepší, takže pokud nemáte s laktózou vážné problémy, doporučuju normální jogurt. Pokud pak svůj výsledný jogurt použijete na další várku, bude se vám množství laktózy postupně snižovat.
    Svou roli samozřejmě určitě sehrály i konkrétní značky jogurtů a mléka a experimentovat se dá taky s dobou kysání. Vyzkoušejte a uvidíte. V zásadě mi ale jde o to, že se ukázalo, že bakterie se zřejmě místo laktózy spokojí i s glukózou a galaktózou (možná jim to dokonce usnadní práci?:) a i z bezlaktózového mléka tak vznikne jogurt. Na výrobu používám jogurtovač, na radiátoru apod. by se mi špatně porovnávaly výsledky. Určitě by to ale fungovalo taky.
    Obvykle se sice uvádí, že i běžné jogurty mohou intoleranti v omezeném množství konzumovat, ale informace o obsahu laktózy v jogurtu se dosti různí, stejně jako reakce různých lidí na jogurt. Takže tohle je cesta, jak snížit laktózu (a btw taky náklady) a dopřát si jogurt v podstatě neomezeném množství.
    Dám vědět, jak se mi bude dařit s creme fraiche z bezlaktózové smetany, a třeba někdy dojde i na bezlaktózové kondenzované mléko:)

  6. ↪ 35 yannka: Pro zajímavost, minulý týden jsem v Country life v Melantrichově viděla v prodeji malé sáčky s jogurtovou kulturou (?), nebo co to vlastně je, co je třeba k výrobě. Ve výrobě jogurtů se ale nevyznám, takže nevím, jestli by se takto dala obejít přítomnost laktozy.

  7. ↪ 36 Maroni: určitě, to by bylo ohledně laktozy ještě lepší. Já jsem nějak nikde jogurtovou kulturu nepotkala, tak me to ani nenapadlo zkoušet.
    Výrobu jogurtu si zkuste, nic na tom není, obzvlášť s jogurtovačem, který (narozdíl od radiátoru nebo peřiny:) drží stálou teplotu. Já taky teprve začínám, nejsem rozhodně žádný jogurtový expert. Potřebujete jen mléko + buď kelímek živého jogurtu, nebo právě tu kulturu. Chce to jen trochu experimentovat, než najdete variantu, která vám nejvíc chutná.
    V minulém příspěvku jsem možná měla zdůraznit, že bezlaktózové jogurty se samozřejmě dají i koupit, ostatně právě z takového jsem jednu várku vyráběla. Ale pokud někomu nechutná, nesežene ho nebo mu připadá moc drahý, nebo chce mít větší kontrolu nad tím, co jí, nabízí se alternativní metoda vlastní výroby.

  8. Tak jsem se právě ve vedlejším vlákně rozčílila nad přetrvávající nevědomostí na tomto poli (a to i ze strany odborníků) a uvědomila jsem si, že jsem chtěla po čase doplnit tip na bezlaktózové výrobky: nuže Interspar prodává aktuálně pod značkou Spar Free From kromě mléka, jogurtů a kys.smetany také skutečně výbornou 36% šlehačku, která se narozdíl od „laktózových“ krásně ušlehá, dále moc dobrý vaničkový tvaroh vyzkoušený i na pečení nebo knedlíky, kefírové mléko a dokonce něco jako creme fraiche (to jediné nás příliš nenadchlo). Jsem za tohle Sparu fakt vděčná, díky nim jíme a vaříme vcelku bez omezení a nemusíme se uchylovat k sojovým či ovesným náhražkám. Tiše doufám, že své řady časem zavedou i další řetězce a že se třeba najde i nějaký český výrobce…

  9. Yannka: také mám intoleranci laktózy a velmi mne zaujala ta 36% šlehačka, z čeho tedy je? Kravské mléko většinou nahrazuji sojovým, event. mandlovým, ale neznám nic, z čeho by se dala ušlehat šlehačka. Díky za tip.

  10. ↪ 39 Krizik: cela ta rada Sparu je ze skutecneho kravskeho mleka, laktoza je ale ve vyrobcich predem enzymaticky rozstepena. Slehacka je tedy normalni slehacka, pouze v ni neni nerozstepena laktoza. To zbyle proceno, ktere uvadeji, je myslim cca 0,1%, takze pokud nemate intoleranci velmi silnou, melo by to pro vas byt ok, mimo jine je to dobre i kvuli zachovani prijmu vapniku. Ovsem pozor, pokud byste nemel intoleranci laktozy, ale alergii na bilkovinu obsazenou v kravskem mlece, tyto vyrobky byste samozrejme nesmel.
    Jinak bezlaktozovou slehacku v krabicce (30%) znacky L-minus miva i Tesco, Makro a nektere zdrave vyzivy.

  11. Takže kletba postihla i mě. Aneb musím bohužel začít s bezlaktózovou dietou, což je pro jídelního maniaka tvrdá rána:D Jak jsem se ale dozvěděla od sýraře, tak švýcarské sýry typu comté, cantal, ementaler jsou výrobci certifikovány jakožto bez-laktózové. Sice brie, mozzarella a jiné mi budou hodně chybět ale tohle je malá náplast na bolístku. Co by mě ale hodně zajímalo, a proč jsem vlastně vstoupila do debaty…
    Jelikož jsem zvyklá jíst každý den k svačině tvaroh (nasytí, neohraje se díky domácímu dochucení všeho typu a na rozdíl od jogurtů má hodně bílkovin, což je pro mě momentálně dosti důležité coby sportovkyni), chci se zeptat, zda se dá někde koupit, či po domácku vyrobit, tvaroh bez laktózy. Respektive cokoliv podobného, polotučného, s alespoň 10ti – spíš 15ti gramy bílkovin na 100g a bez laktózy? Je mi skoro jasné, že to je nadlidský výkon a asi neproveditelné, ale za pokus to stojí! Budu ráda za jakoukoliv radu. Děkuji.

  12. Ono asi záleží, jak silná ta intolerance laktózy je. Mně ji diagnostikovali cca před 12 lety, ale podezření jsem měla už od dětství. Nechtěla jsem jíst jogurty a pít mléko apod., prostě bílé věci. Máma pod vlivem osvěty to do mne cpala horem dolem, a já svačiny ve škole rozdávala spolužákům. V dospělosti jsem se začala bílým věcem automaticky vyhýbat, ale sýry mi nikdy moc nevadily, tedy v rozumné míře. Nejhorší je pro mne mléko a smetana, to fakt nemůžu. Zakysané mléčné produkty jako jogurty by prý neměly moc vadit, laktóza je v nich díky probiotikům již v nějaké upravené formě (to by řekla přesně asi Kami). Mně mléčné výrobky ještě zahleňují, takže jogurty také nejím, ale sýry ano, dělám sýrové pomazánky, tvarohová mi také nevadí, do svíčkové zakysaná smetana je v pohodě, do kávy používám sojové mléko a zjistila jsem, že v poslední době snesu i kalíšek smetánky do kávy v restauraci bez nějakých problémů. Zřejmě tedy mám teď možná spíš sníženou schopnost zpracovat laktózu než nějakou úplnou neschopnost ji trávit. Občas se snažím pít čaje na posílení slinivky a jater od Grešíka, ale nevím, zda by s tím nějaké zlepšení mohlo souviset. Občas si také koupím v Makru francouzské kozí mléko, s tím také problém nemám. Takže bych radila vyzkoušet, jestli ti vadí i ty sýry? Mně se osvědčilo poslouchat své tělo a ne lékaře :-) Jinak jsem tedy vygůglila tuhle stránku:

    http://www.mlekobezlaktozy.cz/…zlaktozy.htm

    ale obsah jsem nestudovala, protože jak jsem psala, běžné sýry konzumovat mohu v nějakém přijatelném množství. Kvůli vápníku užívám tedy i multivitaminy. U známé se teď projevily problémy s únavovými zlomeninami obratlů způsobené řídnutím kostí, nechala jsem si tedy také udělat test poněkud s obavami, protože od dětství ty mléčné výrobky odmítám, ale vše mám naštěstí v normě. Možná i díky konzumaci ryb, které mám celkem ráda. Jinak bílkoviny ti dodají třeba tofu či luštěniny, já celkem ráda mandle, údajně i řasa chlorela, ale tu jsem nezkoušela. Takže si myslím, že ty bezlaktózové výrobky se sehnat dají, otázka je, jestli jsi z Prahy nebo z nějakého většího města, kde by sis je mohla koupit.

  13. ↪ 41 Bari.mandle: Nejsem odborník jako Kami, jen podobně postižená, ale myslím, že s tvarohem je to podobně jako s jogurtem, obsah laktozy je hodně „vykysaný“. Osobně mi tvaroh a jogurt nezpůsobují potíže. Navíc dávám přednost ovčím řeckým jogurtům a kozímu nebo ovčímu tvarohu, které mi vyhovují ještě lépe.

    ↪ 42 Krizik: Mám podobnou zkušenost, po pár letech, kdy jsem pravidelně užívala byliny na játra a slinivku, reakce na náhodné pozření laktozy už většinou není tak bouřlivá.

    Nevím, jestli už jsem to tu nezmiňovala, ale obzvlášť pro stravování mimo domov, když člověk nemá jistotu, co přesně je v jídle, nebo v restauraci zapomněli uvést přítomnost smetany a zjistíte to až na talíři, mám sebou vždy tablety enzymu laktázy. V Čechách je lze koupit, pokud vím, jen od značky Solgar (poměr jednotek enzymu a cena docela nevýhodné), ale např. v Německu se běžně prodává v DM drogeriích od několika výrobců – ve žvýkacích tabletách, sypký, v různé koncentraci, za cenu od 5 euro. Bohužel nevím, jestli je nemají DM i v Čechách, každopádně v Německu je jedna ze značek privátní DM značka potravinových doplňků.

    Jinak mléko není zrovna nejvýhodnějším zdrojem vápníku, řešila jsem to se svou lékařkou a různé druhy zeleniny nebo i mák mají mnohem lepší „výkon“. Pokud máte v tomto směru o sebe obavy, prostudujte si nějaký dobrý veganský web.

  14. ↪ 43 Maroni: Díky za informace, já ani nevěděla, že je možné koupit nějaké tablety s laktázou. Tedy doktor mi nic takového neřekl a ani nenabídl a mne nenapadlo, že by se něco takového dalo koupit. Do DM se podívám, ten Solar se mi zdá zbytečně drahý.

  15. ↪ 44 Krizik: Jo, od doktora to taky neznám. Předpokládám že proto, že o tom nikdy neslyšel ani neslyšela:-).

  16. Laktáza v tabletách se dá zakoupit v ČR pod názvem LactaNON 4000 FCCU (od firmy Vitabalans oy, Finsko). Kupuji ji v internetových lékárnách, v kamenných přípravek většinou neznají. Cena cca 100 Kč za 30 tablet.

    K lékařům – opravdu málokterý ví, jak je intolerance laktózy nepříjemná (tedy její projevy) a dokáže poradit, mnohokrát jsem se setkala se zlehčováním potíží a korunu tomu nasadil můj praktik, který mi doporučil jíst více jogurtů a více probiotických mléčných nápojů, protože „po nich nemůže být nikomu špatně, to si jenom vy myslíte“).

  17. ↪ 46 nikaa: Bohužel mám s lékaři podobné zkušenosti. Na Homolce mi lékař na gastroenterologii předepsal Hylak Forte a to jsem mu hlásila, že zřejmě trpím intolerancí laktózy. Když jsem si lék přinesla domů a přečetla si příbalový leták, jen jsem zírala, hromada laktobacilů a upozornění, že jej pacienti s přecitlivělostí na laktózu nemají užívat. Nicméně jsem si říkala, že snad ten lékař není padlý na hlavu a ví, co mi předepsal, tak jsem s užíváním začala. No a když jsem mu pak hlásila, že se mé problémy ještě výrazně zhoršily, tak se divil! Moji intoleranci laktózy vzal na vědomí částečně až od okamžiku, kdy mi nechal udělat patřičné vyšetření, které to potvrdilo. A i pak jel v zajetých kolejích – jezte zbytkovou stravu, nejlepší jsou otruby. Jak je mám jíst, pane doktore, otruby? To snad žerou koně, ne? Většina lidí si je namáčí do mléka. Ale já mám intoleranci laktózy. No tak si je dejte do jogurtu. A vymalováno… :-(

  18. I v českých dm jsem ji viděla – jako kapsle a ještě něco jiného, ale podrobně jsem to nezkoumala… Měli zrovna nějakou akci, stálo to kolem 90 Kč. http://www.dm.de/…kapseln.html

  19. To all: Já byla spokojena s lékařem z Dobřichovic, který má syna co tímto trpí. Proto mi také doporučil i enzym laktázu v tabletkách. prý jediné co opravdu zabírá je od společnosti starlife.cz – 630,– za 60 tablet! Zakoupila jsem, vyzkouším a kdyžtak dám vědět:)

    Mé příznaky bohužel nejsou hned po požití, takže zjistit co mi sedí či co ne je dost obtížné. V Intersparu se mi podařilo včera koupit mléko, tvaroh, jogurt, zakysanou smetanu, máslo bez laktózy – mají teď vše v akci.

    Jasně že bílkoviny nejsou pouze v mléčných výrobcích a v mase – ad. luštěniny, ořechy, tofu, sója, atd. Jenže když sportujete a potřebujete nabrat svaly tak je to množství co za den potřebujete mnohem větší než u norlálního jedince – takže bezlaktźový protein drink, ale to nezasytí, to je jakoby jste pili vodu. Proto bych ráda ty tvarohy bez laktózy zkusila vyrobit doma. Těžko mohu nahradit 250g vaničku tvarohu k svačině ořechy/luštěninami – i z kalorického hlediska:D Nejsem maratonec abych pak vyběhala takovou nálož.
    (Pozn. mám za sebou kurzy sportovní výživy a dietologie dle MŠMT. takže z výživového hlediska mám jasno).

    Jinak na zmiňovaném linku od „Krizik“ je možnost objednat a nechat si dovést bezlaktózové mléčné výrobky až domů! Jednou měsíčně a fungují nejen v Praze!

  20. ↪ 49 Bari.mandle: ad bílkoviny – osobně jako intelektuální pracovník tyto problémy neřeším, takže se ani nijak nevyznám, ale hodně často jsem toto téma viděla v poslední době v německo i anglickojazyčném prostředí. Kuchařky a weby kuchařů/sportovců, kteří jsou na veganské stravě a do světa křičí, yes, you can!
    Žádnou jsem ale nezkoumala, tak si ani jednu z nich z hlavy nevybavuju. Zkusila bych projet veganské kuchařky na německém Amazonu, určitě to tam najdete.

  21. Intolerance laktosy není nemoc, je to naopak zdravý stav.
    Pojídání čehokoli „na játra“ nebo cokoli jiného je v tomto směru nanic, není to nemoc a tudíž není co léčit.
    Nechce se mi to sepisovat nově, takže kopíruju vysvětlení, co to vlastně intolerance laktosy je (bylo to psáno pro studenty, proto takový poněkud rozverný tón:) )

    Laktosy mají málo všechny mléčné výrobky, v nichž laktosu spotřebovaly nějaké bakterie. A je celkem jedno, jestli tam ty bakterie ještě pořád jsou nebo ne. Laktosa je mléčný cukr, je tedy sladká. Proto je v těch, které jsou sladké (mléko, smetana apod. )
    Zároveň je laktosa značně spotřebovaná ve výrobcích, ke kterým se dochází přes kysání. Což platí pro tvaroh, ale také sýry, zejména polotvrdé a tvrdé se dost předkysávají. Třeba pařené sýry se předkysávají méně, nebo vůbec (např. mozzarela se nepředkysává).

    Také se dá použít enzym laktasa, který laktosu rozštěpí. O té už tu je výše řeč. Zamíchá se to do mlíka nebo klidně i toho tvarohu a chvíli se počká.

    Získat dostatek bílkovin bez mléka by problém být neměl. Horší je vápník, ale i ten se dá, hlavně mák, ořechy, ale také třeba brokolice a ovesné vločky. Případně, pokud máte pocit, že to mákem a spol. neujíte, tak si můžete koupit vápníkový doplněk v lékárně. Důležité hlavně pro kojící, tam se to bez mléčných výrobků víceméně nedá utáhnout s vápníkem, což tedy asi zrovna nejste, ale co kdyby, že:)

    Pijete rádi mléko? Jestliže ano a přitom nejste malé děti (což jako studenti nejste docela jistě;), tak jste – mutanti!
    Možná víte, že určitá část lidí v dospělosti mléko nesnáší. Tím nemyslím, že by jim nechutnalo, ale mají po něm trávicí problémy. Často ale snášejí poměrně dobře zakysané mléčné výrobky. Tento stav se často mylně označuje jako alergie na kravské mléko. Ve skutečnosti se jedná o něco úplně jiného. (Pro úplnost – existuje i skutečná alergie na bílkovinu kravského mléka, ale není zdaleka tak častá a vyskytuje se spíš u malých dětí).
    V tomto případě jde o takzvanou nesnášenlivost (intoleranci) laktosy. Laktosa, jak nespíš víte, je mléčný cukr. Lidé s touto nesnášenlivostí neumějí laktosu štěpit, laktosa jim zůstává ve střevech a je metabolizována střevními bakteriemi na různé látky a plyny. Proto jim zakysané výrobky často nevadí – v nich je laktosa už většinou spotřebovaná bakteriemi.
    A co je zajímavé z genetického hlediska? Tihle lidé jsou totiž ti normální a zdraví. Takhle to má být. Člověk (stejně jako ostatní savci) má pít mléko jako mládě. V té době má „zapnutý“ na svém chromosomu č.2 gen LCT pro laktasu – enzym štěpící laktosu. Tento enzym se vyskytuje ve výstelce tenkého střeva a zde štěpí laktosu. V dospělosti už tak nějak příroda nepředpokládá pití mateřského mléka, proto se tento gen „vypíná“ (vypínání nepotřebných genů je běžné, protože syntéza bílkovin je pro organismus náročná a není potřeba plýtvat energií na něco, co není nutné).

    Jenže u lidí se kdysi objevila mutace tohoto genu, která způsobuje to, že gen se v dospělosti „nevypne“. Za normálních okolností by tito lidé byli v nevýhodě – plýtvali by energiií na zbytečnou bílkovinu. Jenže tady, v oblasti Evropy, už od pravěku začínali lidé chovat dobytek a provozovat pastevectví. A když dobytek chovali, tak také pili jeho mléko. Předpokládá se, že laktasová mutace se objevila někdy před 10 000 lety (podle Simoons 1970, McCranken 1971) A najednou začali být „mutanti“ ve výhodě. Zejména proto, že mléko bylo bezpečným nápojem, narozdíl od kdejaké vody v pochybné studni, do které kdekdo vypustil kdeco. A co nám přírodní výběr v Evropě způsobil? To, že tu žije asi 70% „mléčných mutantů“, kteří si na mléce mohou pochutnávat i v dospělosti, a jen malá menšina těch „normálních“. Nejvíce „mlékopijců“ je ve Skandinávských zemích – tam se jejich počet blíží skoro 100 procentům.
    Třeba v Africe a v Asii (kromě Blízkého Východu, kde je mutace také častá, pije se tu velbloudí mléko), kde chov dobytka nemá zdaleka takovou historickou tradici, je poměr"mutantů" a „normálních“ naprosto opačný.

    Tak co, jak jste na tom vy? Jste „mléční mutanti“?

  22. No tak já jsem ten normální a zdravý člověk :-) jenom lékaři se tak netváří. Samozřejmě znám fakt, že mléko je určené pro děti a nikoliv pro dospělé, a beru jej, připadá mi logický. Taky telátka mají více žaludků než my a tak to kravské mléko dokážou lépe strávit. U nás se asi ty farmaceutické společnosti snaží udělat nemoc téměř ze všeho, aby měly zisky, proto intolerance laktózy. Také vím, že asijské národy mléko historicky vůbec nepily a přitom neví, co je osteoporóza. Teď s příchodem různých fastfoodů a s příchodem amerických stravovacích návyků (nebo spíš zlozvyků?) se jejich zdraví rapidně horší a mají problémy rovněž s nadváhou. Já tedy jediné mezení cítím v restauracích, protože nikdy nevím, co mi tam dají. Omáčky k biftekům a steakům si vždy žádám bez mléka a smetany, a občas dostanu suchý flák masa bez ničeho s tím, že omáčku mají kuchaři ze sypké směsi a tam že smetana prostě je :-( tak se pak dávím suchým masem a vím, kam příště nejít. Jinak se sýry problém nemám a kozí mléko je výborné. Nepociťuji to tedy jako velký handicap. Občas se snažím žít i bezlepkově, i když s trávením lepku problém nemám, a člověk se hned cítí líp.

  23. ↪ 51 kami: Díky za překopírování minulých postů, celou debatu jsem si dokonce pročetla, než jsem vznesla dotaz:)

  24. Dobrý večer, zajímá-li Vás více informací o intoleranci na laktózu, bezlaktózové dietě a dalších zajímavostech o tomto onemocnění, vznikl krásný nový web, který přináší vše v jednom místě: http://diagnoza-intolerance-na-laktozu.webnode.cz/, tak se mrkněte zde. Mnoho pohodových dní!

  25. Špatná zpráva pro intoleranty: http://byznys.ihned.cz/…old-akvizice. Bezlaktózové výrobky prodávané ve Sparu jsou jejich vlastní řada a nedá se tedy předpokládat, že by je Ahold prodával dál… Nezbývá než doufat, že se nabídka cenově rozumných základních produktů časem rozšíří i do dalších řetězců. Takže poptávejte, žádejte a proste, třeba se dočkáme:)

  26. Mléko bez laktózy prodává i Terno, je tuším od značky Meggle a cena cca 45 Kč.

  27. ↪ 56 Siska: jj, zrovna mleko se nastesti da sehnat i jinde, ale tech 45 Kc (a byva to i vic) neni malo, pokud z toho mate denne varit a pect treba i pro vic takto handicapovanych lidi v rodine. Spar to ma cca za pulku (na dobrou cenu jsme nedavno narazili taky v Lidlu, snad to nebyla jednorazova vec)… Podobne je to s vyrobky L-minus, maji je v Makru nebo Globusu, neco ve zdravych vyzivach, pripadne se da objednat dovoz – jasně že je člověk vděčný aspoň za tuhle možnost, ale na kazdodenni spotrebu pro prumerne vydelavajici rodiny je to docela drahe. Navic rada „Spar free from“ ma ty zakladni veci nejen levne, ale fakt i dobre. V sortimentu L-minus je spousta s prominutim blbinek jako ochucena mleka, susenky nebo instantni prasek na cappuccino, ale treba jejich tvaroh nebo slehacka se se Sparem nedaji srovnat.
    No nic, asi zase najedu na vlastni vyrobu jogurtu, z toho pak jde i ayran, labneh atd. Chystam se vyzkouset i bezlaktozovou verzi creme fraiche podle mistniho navodu. Klasicke tvrde syry a maslo me polovicce nastesti zatim nevadi.

  28. ↪ 57 yannka: bohužel nám Intespar s těmito výrobky nadobro zmizí – stahuje se z čech a nahradí ho Albert:(

  29. Nase nejmladsi ma zrejme tez alergii na laktozu. Nemame zatim nijak „oficialne“ potvrzeno, ale uz se temer zbavila otravneho ekzemu a nadymani. Porad bojuju s tim, kde vsude muze byt mleko, ze si to hned neuvedomim a uz ma muffin v sobe, atd. Navic je jeste dost mala a nejde jaksi vysvetlit, ze ode dneska kakao k snidani ne, tenhle zakusek taky ne a tak. Vsechno orve. Jak jsem zde vycetla, v masle je laktozy malo, takze to by vadit nemelo? Nemyslim na namazani na chleba, ale napr. peceni kolace? Co treba cottage? Na kozi mleko reakci mela, i kdyz ne tak prudkou jako na kravske, takze jedine, co nam zbyva, jsou snad ty jogurty a kefiry. Budu rada za info o cottage, je hrozne vybirava v jidle, maso neji skoro vubec a cottage ji dost jel. Diky.

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.