Vild Mad – Redzepi radí co sbírat a jíst v přírodě

Fanoušci severské gastronomie po celém světě dnes museli skákat nadšením. Šéfkuchař Nomy René Redzepi totiž dnes spustil dlouho připravovaný projekt Vild Mad, který má sloužit jako naučná encyklopedie divokých dánských surovin.

Primárně appka pro iOs nebo Android, zároveň ale i volně přístupný web s veškerým obsahem. Desítky rostlin a ingrediencí, vše pěkně po měsících s detailními informacemi a super nablýskanými severskými recepty.

Lišejníky, divoké bylinky, lesní ovoce i houby. Všechno co je jedlé a pro co tým Redzepiho uměl najít využití, tak to všechno ve Vild Map najdete. Encyklopedie je fakt slušně nabušená a zahrnuje detailní informace o sběru, senzorice i kuchyňském využití. Vilm Mad má sloužit i jako základ pro vzdělávaní ve školách a obsahuje i databázi akcí a kurzů zaměřených na sběr v přírodě.

Hraju si s appkou a listuju webem už celý den a jsem ze zpracování nadšený. Je v tom spousta práce (určitě i peněz) a jde to vidět. Moje malé Prkýnko je oproti tomu jen takový nedomrlý prcek.

Vild Mad se primárně věnuje dánské krajině, ale většinu rostlin najdete v pohodě i u nás. I tak je ovšem potřeba dávat velký pozor na rozdíly. Jde zejména o chráněné rostliny (týká se např. potočnice, která se u nás ve volné přírodě trhat nesmí, protože je chráněná) a taky o rizika záměny (v našich podmínkách se mohou vyskytovat odlišné druhy, které si můžete splést a otrávit se).

Pokud nejste trendy restaurace se zaměřením na severskou kuchyni, poslouží Vild Mad jako dobré počtení a zpestření toulek po přírodě. Řada ingrediencí navíc vynikne spíš ve fine dinignu, kde vám je někdo nandá pinzetou na vyfintěný talíř. I nabízené recepty se vlastně nesou v podobném duchu, i když i pár jednoduchých jídel tam nakonec vyhrabete.

Pokud vás lístečky a sever nebaví, mám pro vás ještě jeden tip v podobném duchu – Aplikaci na houby (jen Android), která taky právě vyšla. Takhle appka je určená primárně houbařům. Obsahuje atlas hub, klíč k určování a kromě toho ještě jednu technickou vychytávku.

Aplikace vám totiž umožní rozpoznávání hub jen podle vložené fotografie. Metoda není 100% účinná a při určování se na ní nedá spolehnout. Může ale posloužit jako základní nápověda pro ruční určení podle klíče.

Instalujte, sbírejte a pokud narazíte na další podobné zázraky – dejte mi vědět!