Maso - ano ci ne? RSS

Štítky: , , ,

257 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. tak ted jsem na strankach WHO (svet. zdravotnicka org.) nasla nejaky reportik, ma to 284 stran, takze mi chvili potrva, nez to prelouskam a treba tam najdu odpoved na vyse uvedene, pro zajimavost http://www.who.int/…n/index.html

  2. Jsem tim chtela rict, ze ty zdrave latky (omega 3) z te rostliny se dostaly do tech zivocisnych produktu. Je to nejaky specificky plevel, co roste v Recku, bezne se dava i do salatu, takze muzes jist jenom tu rostlinu, kdyz chces. To ti fakt lito byt nemusi, ty „alternativni“ deti jsou v pohode, aspon jak je znam ja. Bez zbytecnych zasahu do zivota, jako je ockovani, antibiotika atd., bez zbytecnych zivocinych bilkovin. Fakt neznam nikoho, kdo by stradal, takze na tom asi neco bude. Ty mas asi predstavu, ze dite proste musi jist maso, vejce, mleko, ale kdyz existuji deti i bez toho, tak to asi tak jednoznacne neni. Proste se drzis toho, co ti nekdo nekdy ve skole rekl. Ja o tom, co nam rikali ve skole o vyzive, hodne pochybuju. Vsak se take nemusime bavit jen o detech, jak jsem rekla, deti jeste nemam. Jde mi tedka spise o vyvazenou stravu dospeleho cloveka, a proste si myslim, ze z zivocisne rise staci vazne minimum. Vsak si vem doporucenou davku bilkovin – cca 70 g. Vzdyt to je silene malo a kdyz tak koukam, kolik masa si lidi davaji na talir, k tomu rano jogurt, syr a k veceri opet treba nejaka ta bilkovina. 70 g je vazne dost malo. Ja se to snazim dodrzovat.

  3. prijde mi lehce kratkozrake zivit deti pouze rostlinnou stravou. za prve, si takove dite vetsinou samo tuto cestu nevybere a je mu vstepovana rodici a za druhe, i ja znam mnoho jedincu, kteri jsou vegetariani od malicka a jsou naprosto zdravi. nicmene tohle neplati absolutne a sve dite bych bez rozmyslu ve vyvinu krmil pestrou stravou vseho druhu. protoze profesionalne sportuju, masa jim celkem dost, ale temer uplne se da nahradit proteinovymi napoji. ale to uz jsme opet u chemie, ze? bohuzel bez nich je nadlidsky ukol dostat do sebe v urcite casti pripravy 2g proteinu na 1kg telesne vahy… nejist maso, potazmo zivocisne produkty (utrpeni slepic atd:), je jiste svobodnou volbou kazdeho a snizit zkonzumovane mnozstvi je urcite spravna cesta, ale argumenty o plytvani a neprospesnosti organismu jsou az na vyjimky scestne.

  4. Preziti a vyvazena strava spolu podle me trochu souvisi, neber to tak doslova… To preziti v extremnich podminkach nam ukazuje, jake ma telo limity. Treba vem si lidi, co pustuji 70 dni, prezijou a jeste si treba vylepsi zdravi. Take moc dobry zdroj informaci bude tahle knizka http://www.thechinastudy.com/about.html Musim si ji sehnat a precist, nektere uryvky z ni uz jsem cetla a je to dost zajimave.

  5. Homi, tak jako profesionalni sportovec urcite znas i vegany, kteri take profesionalne s uspechem sportuji, ne ?

  6. 32: ano, jsem konzervativni a pokud je to nutne navstevuji lekare praktikujici medicinu tak, jak ji zname z minuleho stoleti bez vlivu cinskych a jinych, ten link si prostuduji az prectu report WHO, preci jen se mi zda, ze vic hlav, vic vi…

  7. 34: to preziti v extremnich podminkach ukazuje na to, jake ma telo limity. Videla jsi nekdy fotky lidi, kteri prezili koncentrak? Mas nekoho takoveho v rodine? Myslis, ze jim to prospelo zdravi? Tebou uvadeny 70denni pust praktikuje kdo? V cem spociva a jak telu prospiva? Rada se dozvim nove informace, treba mi to rozsiri me zakonzervovane obzory…

  8. V rodine nemam, tedka ale bezelo hodne dokumentu od napr. Heleny Trestikove.. o tech lidech, co prezili sileny hruzy a byla jsem opravdu prekvapena, v jake byli kondici (samozrejme pres TV, nemuzes do detailu zkoumat), nicmene ti lide to vsechno prezili, coz me fakt udivuje. Dokonce se jich ptali, jak a co je udrzovalo pri zivote. Zda se, ze castokrat myslenky na blizke, se kterymi se setkaji, az to vsechno pomine, no hodne zajimave ty dokumenty byly. Rada se koukam prave na dokumetny na CT2. Info o pustu je na http://www.pust.cz me to take pripada docela zajimave cteni. No zda se, ze hodne lidi premysli, jak si vylepsit zdravi i bez doktoru. Ale as to neni pro kazdeho, nekdo radeji polyka pilule, to uznavam. Je na kazdem, co si vybere a tak to ma byt. :-)

  9. Homi a to, ze si to mrne samo tu stravu nevybere… prave me by zajimalo, co si takove robatko vybere radeji (pokud ho teda nenaucis predem na cukr), kdyz mu naservirujes zeleninu, maso, proste ruznou stravu, tak po cem sahne. Rika se, ze deti maji jeste nezkazenou intuici, tak to by bylo prinejmensim zajimave sledovat.

  10. Cus, loucim se pro dnesek a prispivejte, je to zajimave tema, take se rada dozvim, jaky kdo ma na to vsechno nazor. Jestli teda maso (potazmo ziv. bilkoviny) ano ci ne. Jak rekla Schnytlik, vic hlav, vic vi !

  11. ano petule, znam jednoho vegana, ktery profesionalne sportuje. k tvemu udivu je to ale jeden z nasich prednich hracu sachu. co se SPORTU tyce, neznam jedineho. nicmene jednaz nasich zavodnic jedla pomerne dlouho jen zeleninu (nakonec to bohuzel sklouzlo k anorexii, ze ktere se nastesti dostala) a jeji vykonnost sla rapidne dolu. ale jiste se najdou vyjimky, ktere potom vsak naduzivaji chemickou suplementaci. otazka je, co je lepsi (moralni hledisko mozna), respektive zdravejsi. mezi vrcholovymi sportovci je takovych ale zalostne malo.

  12. 41: sachista chacha :)
    38: tak by mne zajimalo, jestli by 70 dni dlouhy pust a piti destilovane vody vylecilo trebas anginu, aniz by to melo nejake dalsi nasledky?

  13. 41.: Vegani(?) se chlubí jedním ultramaratoncem, který se živí akorát oříšky, je to myslím Američan, ale to je spíš výjimka. Maso je výjimečným zdrojem bílkovin pro růst svalové hmoty, naštěstí to většina sportovců ví… Více o vegetariánech – sportovcích najdete na webu, bohužel jsou to většinou tendenční články se zkreslenými údaji (třeba jaksi chybí údaje o tom, že tito sportovci pijí různé silné proteinové nápoje atd…):-(

  14. Ještě jedna otázka na Petuli: píšeš, že bys dítěti občas podávala bílé maso – docela by mě zajímalo, proč tohle rozdělení že bílé maso ano a červené ne. A kde je ta hranice? Kuřecí prsíčka ano a stehno už ne? Kuře ano a holoubátko ne? Kuře ano a krůta ne, nebo alespoň jen některé části? Kdybych budu chtít být zlej, tak přírodní kuřecí řízek ano a ten samej kuřecí řízek nakrájenej na kousíčky do boršče ne? A nějaké důvody proč? Mě tohle dělení masa podle barvy připadá prostě nějak divný.

  15. 43.: Už jsem si vzpomněla, ten ultramaratonec se jmenuje Scott Jurek, kdyby to někoho zajímalo:-)

  16. Měla jsem kamarádku (naneštěstí už je po smrti), která se dlouho léčila s rakovinou prsu (bohužel nevyhrála, ale to je jiná kapitola). Vzhledem k tomu, že měla metastázy i do kostí a vůbec všelicos, co se k tomu dá vyžrat, musela si jídelníček hodně hlídat a měla k tomu i dost zajímavý výživový doporučení.

    Jen co si tak z hlavy vybavuju, tak že železo i vápník jsou pro člověka coby živočicha mnohem využitelnější v živočišné podobě. Pokud je přijímá v podobě rostlinné, musí k železu užívat i velké dávky vitaminu C (k redukci železa, protože živočichové mají železo vázané jako dvojmocné, rostliny jako trojmocné), k rostlinnému vápníku je potřeba užívat vitamin D a mírné slunění, které bude vitamin D katalyzovat. To vše proto, aby se rostlinné železo a rostlinný vápník přebudovaly na živočišné, protože jinak to tělo nevyužije.

  17. viděl jsem onehdá jakýsi fil o šimpanzích

    ti kluci jedni ušatí,chlupatí a nám jaksi příbuzní rádi uloví malou opičku a dokonce lidské dítě.
    propagandou zblblí nejsou a prý jim to i šmakuje a jde k duhu.

    z toho soudím,že maso netřeba zavrhovat.samoz­řejmě nepřežírat se :-)

  18. a kdyz se diskuze stoci k tematu cervene vs. bile maso, tak vezte, ze ne kazdy si jiste muze dovolit maso v bio kvalite. a pokud se bavime o masu normalnim, kureci je v cechach prakticky nejhorsi volba (myslim co se tyce jejich urychlovani rustu, aditiv v krmivu…).

  19. No, ono především u rostlinné stravy je mnohem větší riziko alergií a potravinové nesnášenlivosti, než u živočišných bílkovin. :o) Dále je tu problém poměru zastoupení aminokyselin, který není např u obilnin právě ideální. Samozřejmě, když sem nataháme rostlinné produkty ze všech koutů světa, tak se ten poměr vyvážit podaří, ale nezapomeňte, že česko je půl roku pod sněhem a nic tu neroste.
    Prostě – je třeba vyvážená strava. Já třeba po obilninách, bramborách atd velmi celkem rychle přiberu – pokud chci schodit, tak potřebuju maso-zeleninovu dietu. A samozřejmě při fyzické zátěži se bez masa neobejdu.
    Co se týče omegakyselin (jejichž význam pro zdraví už je celkem značně zpochybněn) jsem si takřka jist, že je to živočičný produkt.
    A rád bych ctěné publikum upozornil, že neznám, s výjimkou hmyzu, žádného echt vegetariána v živočišné říši. I ta kráva, a přežvýkavci obecne, profituje z bachorové mikroflóry, která jí dodá několik kilo bílkovin a mastných kyselin denně. Monogastři pak zpravilda pojídají smíšené žrádlo, nebo mají (jako např koně) nějakou bakteriální fičůrku (v tomto případě systém slepých střev) která funguje podobně jako bachor. Z rosltinné hmoty, pokud nejde o zásobní orgány, semena (tedy embrya – děti obalené dělohou, abychom to řekli narovinu) se prostě moc energie získat nedá. Proto býložravci stráví většinu dne pasením a přežvykováním, do čehož investují nejvíce energie a na nic víc jim v principu moc nezbejvá.
    Osobně se mi ekluje přístup militantních vegetariánů, co nejedí maso proto, že je z tech hebounkejch zviřátek, ale baští chleba (výše uvedená rozdrcená a upečená kombinace embrya, dělohy, palenty, obalů) či salát – de fakto neživá/nemrtvá rosltina (při zasazení ji lze donutit k dalšímu růstu). Já když sním maso, tak je už mrtvé. Ale salát nosferatu …

  20. David 49: pravda, kamarádka veterinářka říká, že ten bakteriální obsah, co kráva vytáhne z bachoru, vydá denně za živočišnou hmotu velikosti průměrně vzrostlého německého ovčáka…

  21. " Bez zbytecnych zasahu do zivota, jako je ockovani, antibiotika atd., bez zbytecnych zivocinych bilkovin"

    Tak tohle přesně mi trhá žíly. Bohužel, bez očkování se neobejdeme. A matičky, které vykřikují, že své dítě očkovat nenechají by zasloužily na prdel.
    Ona by je ta sranda přešla, až by jejich drobeček dostal dětskou obrnu nebo černý kašel. A že to v poslední době není žádný problém.
    Při té příležitosti mi to nedá a musím vzpomenout slova vrtošivého staříka, který si velice rád hraje na všeználka a ještě jako ministr financí a pak předseda vlády pronášel moudra typu: očkování už není potřeba, je to drahý luxus a nemoci, proti kterým se očkovalo už nejsou…jojo, tenkrát jsme si ťukali na čelo, jestli se nezbláznil. Jedna z mála výborně fungujících věcí ve zdravotnictví za bývalého režimu bylo perfektní očkovací schema od narození až do dospělosti a preventivní prohlídky u dětí!
    Ohledně antibiotk – to, že většina národa je promořená antibiotiky z toho důvodu, že spousta lékařů( u nás ale třeba i v Británii) na běžná nachlazení a virozy cpe antibiotika, aniž by měla ověřeno, že se jedná o bakteriální infekci či nikoliv (na druhou stranu vám spousta z nich řekne, že pokud dítěti nepředepíší ATB, mají rodiče tendenci si hned stěžovat, že je špatně a nedostatečně léčí) nebo že antibiotika obsahovalo veškeré maso, které se dalo koupit v obchodech – a důsledkem toho všeho je rezistence vůči některým druhům antibiotik ještě neznamená, že to není správná léčba. I v dřívějších dobách se používal např. rozdrobený plesnivý chléb na špatně hojící se rány.

    To, že lidstvo konzumuje více masa, než třeba v minulých stoletích je pravda, ale souvisí to také s rozvojem průmyslu a společnosti vůbec. Ve chvíli, kdy se začala rozvíjet průmyslová výroba, sílila střední vrstva, která si mohla dopřát tzv. lepší stravu, zvýšil se i podíl masa v potravě. Na druhou stranu: čím se mastilo na chudém venkově? Máslem ne, to se prodalo, ale takový lůj či sádlo byly naprosto běžné.
    Strava má být vyvážená, jak už tu mnohokrát zaznělo. Jakékoliv excesy jsou škodlivé.
    BTW: znám několik zapřísáhlých vegetariánů, veganů a propagátorů makrobitiky. Vesměs jsou to bezkrevná, trochu mdlá a nudná stvoření…Ale netvrdlím, že jsou takoví všichni.
    Svého času jsem se snažila být vegetariánkou nebo alespoň konzumaci masa omezit na minimum, bohužel – jsem masožravec a nevydržím to. Na druhé straně miluji i bezmasá a tzv. „zdravá“ jídla a snažím se to střídat.

  22. Pivli 51: taky souhlas. jsem obrovsky vděčná za synovu dětskou doktorku, měla v ordinaci mašinku na CRP už v dobách, kdy na to pojišťovna nedávala ani korunu, Ale taky říkala, že některé matky, když viděly, že doktorka dá víc na tuhle divnou modrou věc než na jejich mateřský instinkt a ty antibiotika nepředepíše, přehlásily děti jinam…
    A vzhledem k tomu, že syn je kvůli alergiím a poruše imunity některými vakcínami neočkovatelný ani v očkovací laboratoři v Motole, jsem obrovsky vděčná za to, že proočkovanost ostatní populace je tak vysoká, takže si ty brebery nenosíme domů z pískoviště…
    Ale to už jsme od masa hooooodně daleko

  23. 51.Pivli: Díky, s tím mohu jedině souhlasit.

  24. spousta lékařů( u nás ale třeba i v Británii) na běžná nachlazení a virozy cpe antibiotika

    Několikrát (v bohudík vzácných stycích) jsem se musel doktorovi vzepřít, aby pro ratolest či pro mne zbytečně antibiotika nepředepisoval, neb si pro ně do lékárny stejně nepůjdeme.

    Nejsem proti nim per se, ale schovávám si jejich použití na opravdu nutné případy. Oteklá napuchlá dáseň – jedeme na ně! Týden bez alkoholu prospěje i játrům a po kůře nasadíme kulturní jogurty.

  25. 54. přesně tak !!!

  26. Pivli: Dřív se taky doporučovalo potírat rány lejnem. Narvat si na špatně se hojící ránu nějakej chleba například s Aspergilem, to už je lepší si tu ruku rovnou useknout.
    Co se týče očkování, nelze než souhlasit. Kdo se mu brání (bez důvodu), parazituje na zbytku proočkované populace. Nemoci, proti kterým se očkuje, jsou prostě mimořádně nebezpečné a často těžko léčitelné.

  27. bez naznaku ironie… koukam, co tady mame za odborniky. klobouk dolu, pratele…

  28. Pivli 51: Hlásím se jako matička, která by zasloužila na prdel :-) jinak mě ale dost mrzí tento váš paušální odsudek (vaše příspěvky čtu moc ráda). Jako „matička“ s každým „novým“ dítětem (zatím mám 3) jen z hrůzou sleduji, jak se nám zase upgradoval očkovací kalendář a před čím vším nás hodlá náš stát POVINNĚ chránit. Asi to sem nepatří, očkování je problematika složitá a nejednoznačná. Jen kontrolní otázka, jestlipak milí diskutující víte, kolik různých vakcín už má v sobě roční dítě ??? Nejsem anarchistický ideolog, pouze molekulární biolog. Očkování proti obrně a černému kašli ano, ale 10 vakcín během prvního roku života, kdy je imunitní systém dítěte teprve ve vývinu NE, aspoň u mých dětí…

  29. Dítě absolvuje v prvním roce života očkování proti tuberkulóze a poté 4 dávky hexavakcíny, přičemž poslední dávku může absolvovat do 18 měsíců věku. Hexavakcína chrání dítě před tetanem, záškrtem, žloutenkou typu B, dávivému kašli, dětské obrně a Heamophilu influenzae, pokud jsem na nic nezapomněla. Ostatní se očkuje až po roce věku. Které z těchto nemocí byste ráda vystavila svoje dítě v době, kdy podle vás nemá vyvinutý imunitní systém? Takže obrně ne a hemofilu v klidu ano? Nebo proč by vaše bez vážných důvodů neočkované dítě mělo ohrožovat ostatní?

  30. 58. Paušální odsudek to není, chápu i Váš názor a máte na něj plné právo.
    Vidím to z té odborné stránky, kdy opět přicházejí klienti s nemocemi, které jsme už dávno neviděli.
    Černého kašle je teď plno, tuberkuloza, spousta pacientů s prapodivnými zánětlivými uzlinami – které po punkci vyjdou jako tuberkulózní. Masívní výskyt příušnic – nechtěla bych aby mé dítě dostalo parotitidu u které hrozí např. jednostranná nedoslýchavost až hluchota, případně u chlapců neplodnost.
    Pokud žijete někde na samotě u lesa, pravděpodobnost, že vaše děti chytnou některou z těchto „legrácek“ je asi mizivá. Ovšem ve velkoměstě je to docela problém. Ideální situace, kdy očkování nebude nutnost, myslím dlouho nenastane.
    Sama děti zatím nemám a ačkoliv neodsuzuji alternativní medicínu (mám I. a II. stupeň reiki), té klasické co se týče očkování plně důvěřuji. Sestřenka, která žije střídavě tady a v UK (má dva chlapečky) si nemůže vynachválit, jak se i v Anglii starají, aby kluci byli očkovaní tak jak mají. Nestačí pomalu ani vybalit po cestě a už je zvou na očkování.
    Ale to už jsme vážně úplně mimo téma o mase. :-)))

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.