Maso - ano ci ne? RSS

Štítky: , , ,

257 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Monika: A jeee, takže dítě se během prvního roku nesetkává s žádnými patogeny? Nevytváří si žádné protilátky? Imunitní sytém nemá? No tak se setká prostřednictvím vakcíny s deseti dalšími. A co? To se v těch stovkách dalších patogenů a různých symbiontů ztratí. Osobně vidím jako klíčové nenarvat do něj kravský mléko (když už je to kvůli výpadku kojení nutné, tak alespoň hypoalergení) nebo sójový zbytečně brzo, stejně tak jako další alergizující potraviny. To je to, co imunití systém těžko snáší.

  2. Pivli: Ach jo, aby nás s tím pan dr. Cuketka nevyhodil… tedy dobrá, píšete že černého kašle je teď plno, tuberkuloza… jak je to možné, když populace je proočkovaná skrz naskrz, BCG se očkuje od padesátých let, pertusse od šedesátých – masivní výskyt příušnic… ty se přece taky očkují, tak čím to je ? Já nejsem a priori proti očkování – ale vadí mi očkovací schéma / kalendář a restrikční nařízení ze strany státu, jako že MUSÍŠ ! Vakcinace BCG se provádí už 4-denním miminkům, a přitom i česká pneumologická společnost doporučuje odsunout toto až na 7 měsíc. MMR (spalničky, zarděnky a příušnice) – živá vakcína proti nemocem, které jsme všichni mohli prodělat a díky tomu získat doživotní imunitu. Proč už v 15 měsících a ne až později, kdy se nemoci stanou pro dítě skutečně nebezpečnými? Proč nedat dítěti šanci nemoci prodělat, jako tu možnost měli generace před ním a popřípadě naočkovat až to, co se mu nepodaří prodělat? Hepatitida B – přenáší se krví (drogy injekčně) a sexuálním stykem, což opravdu reálně 2–3 měsíčnímu kojenci hrozí… Negativní účinky vakcín se sice mohou projevit zpočátku "mírně a nenápadně“, ale jejich zákeřnost spočívá právě v skrytém, dlouhodobém, působení v těle, a to buď díky neurotoxickému působení rtuti, hliníku aj. či neustálou a nadměrnou stimulací imunitního systému, kterou vakcíny vyvolávají a která může později vést k autoimunitním poruchám jako jsou (dnes tak rozšířené) alergie, ekzémy, astma. Já své děti naočkované mám. Ale začali jsme později, ne kombinovaně, ale monovakcíny a s většími časovými rozestupy… a máme prima doktorku :-)

  3. David: Davide, dítě se setkává s patogeny od svého narození. Od narození do zhruba půl roku je „chráněno“ protilátkami, které má ještě z prenatálu – od matky, imunoglobuliny procházejícími placentou. Proto třeba 2-měsíční kojenec (zvláště je-li kojený) neonemocní např. vysoce nakažlivými neštovicemi, které zrovna prodělávají jeho starší sourozenci. V půl roce života je dítě tzv. na bodě „nula“ , prenatální protilátky už nemá, je chráněno hlavně z mateřského mléka a začíná si budovat vlastní imunitní systém, zejména tím, jak bere věci do rukou a olizuje je. Když mu nevyvařujeme hračky a nesavujeme podložky na kterých se pohybuje, jeho imunitu tím jen podpoříme. Jak říkám svým dětem – i lymfocyty musí „chodit do školy a učit se“ pokud možno přirozeným způsobem ( z tohoto hlediska je nejlepší očkovaní proti obrně – celulární vakcína per orálně, tak jak by se s tím člověk potenciálně setkal i v životě – ale i to už zrušili a nahradili acelulárním píchancem do zadku…). Co má dělat 9-týdenní kojenec, který dostane hexavakcínu (úžasnou 6v1) – šest uměle vyrobených nebuněčných vektorů nastřelených naráz do svaloviny ? Poper se s tím, jak umíš…. A potom se divíme, že nám stále narůstají imunitní deficience, autoimunitní poruchy… jo, jo už končím a třeba někdy jindy na jiném blogu :-)

  4. Myslím, že nás pan Cuketka nevyhodí. :-)))
    Máte pravdu, nic se nemá přehánět svůj příspěvek jsem psala proti těm maminám, které očkování odmítají prakticky kompletně (a jsou takové). Takže jsme se asi navzájem úplně nepochopily.
    Je fakt, že je to pro malého drobečka pěkný záhul a určitě ne všechno je potřeba. Přesně jak říkáte, po narození je dítě chráněno protilátkami převzatými od matky a tyto pár měsíců přijímá v mateřském mléce, je-li kojeno.
    Takové hepatitis B – míním očkování, také zrovna nefandím. Perorální vakcína proti poliomyelitis byla skvělá.
    Hm, nás třeba proti zarděnkám neočkovali. Prodělala jsem je v dětství. Pláňata v patnácti a pak ve dvaceti a byl to děs, položilo mne to na měsíc. prvně to byla slabota, tak jsem nezískala dostatek protilátek.
    A s tím, že se to s hygienou a sterilitou nemá přehánět naprosto souhlasím. Nejhorší je, když je vše hygienicky čisté jako z jedné TV reklamy.
    Takový ožmoulaný piškot sebraný ze země nejen líp chutná, ale je i zdravý. ;-)))
    S výskytem TBC je teď problém v tom, že se objevil typ, na který nezabírá běžná léčba. Přicházíme do styku s neproočkovanými komunitami a tady je asi také problém.
    A celkově je lidstvo asi nějak choulostivější…;-)

  5. Polemizovat lze i o očkování proti chřipce. Te´d nemám namysli miminka, ale obecně populaci vůbec-hlavně ohrožené skupiny.Někdo proti tomu brojí, někdo je pro. Sama jsem se nechala několikrát očkovat, jako alergikovi a astmatikovi mi to doporučil můj alergolog. navíc pracuji v dosti exponovaném prostředí, co se infekcí týče.
    Buď jsem chřipku nedostala, nebo jeden rok ano, ale ve velmi mírné formě. 2 roky za sebou jsem očkovaná být nemohla, protože jsem nebyla úplně fit a chřipku jsem pokaždé dostala a to pořádnou. takže sama za sebe jsem pro očkování.
    Tak a už končím s nemocema a vracím se na zem, k „žrádlu“.
    :-)))
    Omlouvám se za použité vulgarismy.:-)

  6. Pivli: …Takový ožmoulaný piškot sebraný ze země nejen líp chutná, ale je i zdravý. ;-)))
    Mňam, mňam… a jsme zpátky u jídla :-)))

  7. No a je zase pohoda. Jak by taky nebyla?
    Kdo pozná, z jaké knížky je citát, může si vzít dva ožmoulané piškotky za odměnu!:-)))

  8. já vás nevyhodim, proč by? ;) přijde mi to určitě zajímavé, očkování má k jídlu hodně blízko. bio, makrobiománie často chodí spolu stou antiočkovací :)))

    z hypersterilního prostředí je mi smutno furt. když si představím, že někdo třebas vůbec nevaří a jí jen polotovary, nebo hotová jídla, k tomu přes den fastfoody nebo závodku…ajajajaj a k tomu ochucenou matonku, nejlépe mattoni nebo redbull s vodkou :)

    ten člověk snad ani nemá šanci dostat do sebe jídlo, kterého se dotkal lidská ruka. to je ŠÍLENÉ!

  9. jejej, jenom koukam kam az se diskuze zvrtla :) zajimave poctenicko :D
    jen ve zkratce odbocim – ockovani ano (hepatits B zbytecne v rannem veku), ATB pouze v nutnych pripadech, a to nejdulezitejsi: rozumne davkovani masa ANO!
    polotovary a hotovky NEEE, teda pokud neni zbyti, ale uvarit si testoviny s omackou z pytliku trva cca stejne dlouho jako uvarit testoviny a k tomu treba rajcatovou omacku – bajvoko 15 minut, takze si myslim, ze nedostatek casu je pouze alibismus :(

  10. Blah, alergie a imunodeficience jsou především způsobeny a) příliš sterilním prostředím b) znečištěním životního prostředí. Největší problémy s tím měly odjakživa děti z velkých měst a severních čech. A to už v dobách, kdy stál očkovací kalendář za pendrek.

  11. Na škodlivost sterilního prostředí se myslím shodneme všichni.
    :-)))
    A ohledně prostředí znečištěného taky.

  12. to jste mě s tím očkováním vyděsily – to už abych si hledala rozumnou dětskou doktorku

  13. a ještě zpátky – mě taky doporučili hovězí kvůli železu, mám problém se získávání železa z potravy a z masa je podle doktorů snáze získatelné a třeba cizrnu nemůžu kvůli velkému sklonu k nadýmání – takže mi zbývá to maso a občas prášek, ale mohla jsem je už omezita nahradit masem

  14. Hm, my jsme si nechali posunout TBC cca na rok a kousek. Doktorka remcala, ale šlo to.

  15. jelikož můj syn je všežravec, jíme od půl roku takřka všechno… míň kořeníme a snažíme se nesmažit… ale jinak se mu nejvíc zavděčí kusem masa…

  16. Dcera baští dla potřeby – někdy na talíři zbyde maso, jindy příloha :)

  17. Zpět k otázce maso ano, či ne. Za sebe můžu říci, že bych jako vegetarián velmi trpěla, teď jsem už asi dva měsíce neměla červené maso a pořádném krvavém bifteku se mi snad už i zdá. Trpím na nedostatek železa, a když nemám maso déle, je to ještě horší. Zeleninu mám velmi ráda, často si k večeři dělám saláty, nebo zeleninu na čínský způsob, ale maso aspoň 2× týdně potřebuji.

    Osobně celkem věřím na to, že každý jsme předurčen buď být vegetariánem, nebo všezravcem, pokud se dotyčný stravuje „opačně“ celkem trpí.

  18. Moirain: vitej do klubu vsezravcu, co bez masa trpi! :) Kazdy den nutne neni, ale jak rikas aspon 2× tydne musi byt :D

  19. No tady se to nejak zvrtlo, nemam cas to procist, ale urcite si to zpetne proctu ! Nicmene zpet k tematu ohledne masa, pres vikend jsem se treba snazila najit spolehlivy zdroj, kde by se dalo docist, kolik mg zeleza vlastne clovek potrebuje. Udaje se teda dost rozchazeji, nekde pisou 8 mg, nekde 10 mg, nekde, ze zeny potrebuji dvojnasobek co muzi atd. No a ze 100 g hoveziho ma 2,65 mg zeleza. No a a ze kruti maso 100 g ma 2,2 g zeleza, coz je temer to same mi pripada. Takze mi pak vyvstava otazka, proc se tak moc doporucuje to cervene maso, kdyz se jednim dechem vsude dodava, ze cervene maso prispiva jednak ke kardiovaskularnim onemocnenim a take k nekolika druhum rakovin. To me prave zajima. Jasne, ze nikdo neprokazal, jake mnozstvi je uz rizikove, takze zastanci masa budou argumentovat, ze male mnozstvi asi nevadi. Me ale prijde divne pravidelne jist neco, co uz je prokazatelne skodlive, i kdyz se asi jeste nevi v jakem mnozstvi atd. Jen mi to vsechno vrta hlavou. Sama tedy cervene maso jim tak 2× do roka na navsteve, kde nemohu odmitnout a neni nic jineho na vyber. Rikam si, ze s tak malym mnozstvim si telo snad poradi.

  20. Caty tady psala, ze ma problemy s cizrnou a s nadymanim. Jen bych k tomu chtela napsat, ze se ta cizrna musi umet uvarit. (12 h namacet, varit hodne dlouho a s bylinkami nebo s kombu) Take se clovek nesmi precpat, mel by jist rozumne mnozstvi a v neposledni rade by mel mit clovek ciste strevo, protoze pak to skutecne nenadyma ! Mam s tim zkusenosti, dneska muzu jist lusteniny casto a zadny problem.

  21. Petule, mne by zajimalo, proc rozdelovat maso na cervene a jine. Proto, ze krava, potazmo bycek, krasne koli hnedyma ocima? To umim taky a jak. Maso je maso. Ano, mas pravdu, ze vysoka konzumace zejmena uzenin prispiva ke vzniku rakoviny tlusteho streva, ale to bychom se tu pak mohli dohadovat o tom, ze konzumace nevhodne smazenych jidel rakovinu zpusobi taky. Clovek by mel jist rozumne mnozstvi, jak sama rikas, ale vseho. A co myslis tim cistym strevem? To jako, ze je zdrave a uplne normalni si nechavat pravidelne delat vyplach strev?

  22. Proboha :o) ke kardiovaskularním onemocněním přispívá kdeco. To už klidně můžeme napsat, že veganská strava přispívá k neplodnosti a je tudíž špatná. Nebo že požírání naklíčených semen přispívá k intoxikaci organismu (lektiny). Nebo že pití pomerančových džusů může vést k otravě draslíkem. Nebo že pojídání rozinek, fíků a oříšků přispívá k několika druhům rakovin (mykotoxiny). Nebo že listová zelenina přispívá k několika druhům rakovin (jó, dusičnany, to je svinstvo). Celozrnné pečivo také přispívá k několika druhům rakovin (pri přípravě bílé mouky se odemele cca 50 % mykotoxinů)
    Toto všechno je prokazatelně škodlivé, pokud si to přejeme takto prezentovat. :o)
    Rád bych tedy viděl ty studie, které uvádějí že červené maso je zlo. A míním tím skutečně aktuální oponované vědecké studie a ne nějaké výcucy z PR plátků veganských NGO.

  23. No tohle nebyly zadny platky veganu prave, ze cervene maso prokazatelne skodi, tak o tom se dneska pise vsude. Tento clanek byl ve 100+1 a pry se opiral o vedecke studie, jen rikam to, co jsem cetla.

  24. Maso se deli na bile a cervene, to je fakt. Ja sama – a je to muj osobni nazor – pokud uz jim maso, tak maso z druhu, ktery je cloveku nejvzdalenejsi (nechci jist savce) a druh, ktery bych v nutnem pripade byla schopna zabit sama. Tzn. nektera ryba, maly operenec. Jak rikam, je to muj soukromy nazor, protoze psa take nejim. Ja se domnivam, ze takova krava i to prasatko jsou docela inteligentni zvirata a me to dela problem je jist. Psy take nejime, jsou to nasi kamaradi. Mozna se bude v budoucnu vice vyuzivat i protein z hmyzu i v nasich koncinach. Treba to tam jednou dospeje. I kdyz nekdo muze rict, ze i ten hmyz je take dost inteligentni, tak to jiste. Nicmene mi pripada, ze jsme schopni komunikovat s nasimi psy (domacimi mazlicky), kravami, prasatky atd. lepe.

  25. Schnytliku, o cistym streve si popovidej s kazdym lecitelem. Prave tou „moderni stravou“ mame streva dost zanesena a tim padem se nam dost spatne vstrebavaji ziviny. Dale vedeme zebricky (CR) rakoviny streva – no nebude to nahodou tou stravou bohatou prave na cervene maso ? Paralela tu asi bude existovat.

  26. O tom že červené maso škodí se psalo tuším poprvé před cca 30 – 40ti lety. Mám takouvou nejasnou vzpomínku, že za tím stáli producenti drůbežího :o)
    100+1 není, sry, relevantní časopis.
    Nicméně – obecný problém nepříznivých meziplodin rozkladu tuků se dá řešit snadno – červeným vínem:
     http://www.osel.cz/index.php?…

    (alhohol je ale také zlo, že :o)

  27. Vim, ze maso se deli na bile a cervene, ale to neznamena, ze bile je mensi zlo nez cervene. Pokud chceme mluvit o zlu – a to ja nechci. Protein z hmyzu – broucky jedi i Asii, ze? A tam take jedi i psy.

  28. alkohol je metla lidstva :) ale v primerenych davkach je zdravi prospesny :) takze jsme zase u toho – vsechno, ale s mirou (a klidne i bez sousedovic Miry)

  29. O tom, proč je v ČR vysoký výskyt rakoviny střeva se ví hodně. Důvodů je více, ale co je zcela evidetní pitomost je, že je u nás vysoká spotřeba masa, notabene červeného. Jsme v tom daaaaleko za ostatními státy EU, viz: http://server1.iprezentace.com/…eba_masa.pdf

    Pokud by se ti zdroj nelíbil, můžeš hledat v eurostatu.

  30. Tak to ja vim, ze 100+1 neni asi relevantni, ale podobny clanky jsou vsude. No ze cervene maso neni nic moc, z hlediska ucinku na zdravi, tak asi hodne si clovek pocte i na tech strankach WHO a tam to i podkladaji studiema. Zalezi jak je to maso take pestovano – velkochovy nebrat vubec. Ja bych nejradeji – a to vyjimecne a svatecne – jedla bile maso v bio kvalite, ale jelikoz je tu mizerna nabidka v CR, tak proste nejim temer zadne maso. Z velkochovu ani nahodou, to bych nekoupila. U ryb si take moc nejsem jista, to co se nabizi bezne v supermarketech, tak kde a za jakych podminek to bylo vyloveno chovano atd. takze to take nekupuji.

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.