1. Rád bych sestavil schéma sezonních potravin pro české podmínky. Napadlo mě, že bychom to mohli pojmout jako kolaborativní počin. Udělat dobrý seznam přeci jen dost rešeršní práce a ověřování… ;)

    Pokud vás tento nápad zaujal a máte chuť se zapojit, učiňte tak v tomto vláknu.

    Můžete přispět:

    • vlastními návrhy sezonních potravin
    • tipem na odkaz s informacemi (web, kniha, časopis)
    • návrhy na konečnou formu katalogu
    • dalšími připomínkami

    Potraviny bych rád rozdělil po měsících a podle druhu na ovoce, zeleninu a maso. Až toho budeme mít dost, katalog zpracuji podrobněji a nějakou formou integruji do stránek pro vaše využití :)

    Pojďmě na to!

    Oficiální info české zelinářské a ovocnářské unie:
    http://www.cuketka.cz/…zelenina.jpg
     http://www.cuketka.cz/…e_plakat.jpg

    LEDEN

    ÚNOR

    BŘEZEN

    DUBEN

    Chřest
    Smrže

    KVĚTEN

    Chřest

    ČERVEN

    ČERVENEC

    SRPEN

    Kukuřice cukrová

    ZÁŘÍ

    Kukuřice cukrová
    Dýně
    Lišky

    ŘÍJEN

    Václavky
    Zvěřina

    LISTOPAD

    Zvěřina

    PROSINEC

    Zvěřina
    Kapr

  2. Zajímavé. Asi je trochu banální, ale nějak se začít musí. Mě napadl Kapr v prosinci :-) A vlastně ještě něco… Klas kukuřice v září, Václavky v říjnu, černá a vysoká zvěř na podzim (říjen, listopad).

  3. super, děkuju, tak nějak sjem si to představoval, všechny návrhy budu průběžně přidávat do seznamu, obyč písmem budou neověřené položky, tučně ty ověřené z relevantních zdrojů :)

  4. k tomu mi prijde docela pekny tenhle link: http://www.bbc.co.uk/food/in_season/

  5. znám :) nebo tohle http://www.eattheseasons.co.uk/

    chti to ale udělat znovu na naše klimatické podmínky a pro plodiny, které se u nás pěstují (a chovají ;) obeslal jsem asi deset různých spolků a cc stejný počet různých zemědělců. první odpovědi už se scházejí…

    bude to sranda ;)

  6. dobry :)
    jsem zvedava s cim nasinci prijdou :))))

  7. A což takhle třeba v rámci tradic vepřové zhruba v únoru? Masopust, zabijačky… A potom na jaře jehněčí a kůzlečí, v listopadu husa. Tradiční hody já ráda, do zemědělství jinak moc nevidím.

  8. nezapomínejte na ovoce :) červen, červenec : třešně, višně; červenec : meruňky, jahody, letní jablka, rybíz, angrešt, višně, třešně; srpen : to samé jako v červenci kromě už třešní a višní, blumy, ryngle, švestky, mirabelky; září : jako srpen plus jablka, hrušky, v říjnu též. Ještě si možná na něco vzpomenu. A zelenina také! Podzim pórek v nejlepší kondici, mňam! A kořenová zelenina!

  9. to petina (8): mluvíš mi z duše, ALE!!! chybí ti to nejdůležitější OSTRUŽINY (srpen/září). Letos jich bylo tolik, že vedle normálního každodenního přejídání zbylo i do mražáku na zimu :-)

    A co červená řepa? Díky páně Cuketkovi ji máme už nějaký ten pátek pravidelně pečenou s olivovým olejem, solí a čerstvým pepřem…

  10. díky za přídavky petině i tomasw ;)

    tady dávám kalendářík, který mi poslali z české zelinářské unie:

    http://www.cuketka.cz/…zelenina.jpg

    ovocnáři mi to poslaliu poštou :) pěkně to roste. další dva zemědělci přislíbili také něco!

  11. Skvělá myšlenka! K tomu ovoci bych doplnil červenec: borůvky. A co třeba houby? Asi nepatří do žádné z vyjmenovaných kategorií, ale sezonní (podzimní) potravina to je. V květnu/červnu mě napadá rebarbora – ovoce? – v koláči určitě :-) Možná by se při dobré vůli dal zařadit i květ bezu černého (svého času tady pan Cé psal o sirupu – super věc!), také v květnu.

  12. přidávám plákátek z ovocnářské unie:

    http://www.cuketka.cz/…e_plakat.jpg

  13. Ten zelinářský kalendářík my hodně připomíná kalendář sezonního ovoce a zeleniny který vytvořílo Hnutí Duha (nebo to bylo naopak?). Velmi pěkný kalendář vydala i poradna Veronica – http://www.veronica.cz/…kalendar.pdf

  14. marqeta:

    díky, to máte zatím asi nejlepší lovek!!! :) naštěstí úplně vynechali maso :))

  15. Mě teda dýně na zahrádce dozrávají spíš až v říjnu. A také začaly padat ořechy vlašské, tak to taky na říjen – i když znáte někdo recept na něco s čerstvými ořechy? A hroznové víno na zahrádce už také dozrává.

  16. 15: hrozny mi sezraly vosy :(

  17. petina: jahody klidně už červen, první snad už konec května (aspoň u nás na zahrádce). a v první půlce srpna broskve (opět, aspoň na naší zahradě – teda kromě letoška, stromek je nemocnej, musí ven)

  18. Doporučuju zajít do Zemědělské a potravinářské knihovny (www.knihovna.uzpi.cz), bývají tam ochotné knihovnice, snad by nějaký přehled dohledaly :-). A v týdnu knihoven (6. – 12. 10. 2008) mají v určených hodinách registraci nových čtenářů zdarma ;)

  19. obsáhlý seznam plodin tak, jak se rodí na jejich domácí zahrádce mi mailem poslala Peta:

    zahr. jahody – od poloviny června do začátku července
    višně – červenec (možná: už ji nemáme)
    černý rybíz, raný čev. rybíz – červenec
    pozdní červ. rybíz (dlouhé hrozny) – srpen
    maliny – červenec
    ostružiny (mimo zahradu) – srpen
    josta (kříženec černého rybízu s angreštem) – červenec
    angrešt – konec července, srpen
    švestky – přelom červenec/srpen
    hrušky – září
    jabka – září
    lesní jahody – červenec
    borůvky – červenec, srpen (necelý)
    brusinky – srpen
    trnky – přelom září/říjen
    okurky nakládačky – polovina červenec, polovina srpna
    okurky salátové – polovina červenec, srpen
    rajská – srpen, září
    karotka – červenec
    pozdní mrkev, celer, pórek, petržel – konec srpna , září
    brambory – září
    cibule – od srpna postupně do září
    cukíny – červenec, srpen
    hlávkový salát + červený listový salát – květen (skleník), červen, červenec, srpen
    hrášek – červenec
    květák, brokolice – červenec, srpen
    kedlubny – červenec,srpen
    špenát – březen, duben(skleník)
    ředkvičky – duben(skleník), květen, červen
    pažitka – od května do mrazu
    kadeřavá petržel – od června do září (října)
    majoránka – srpen
    řepa – srpen/září
    víno – konec srpen, září (skleník)
    vlašské ořechy – září/říjen

    díky! ;)

  20. bacha na ředkvičky, pokusně jsem vysela před cca 3 týdny do truhliku za oknem a zdá se, že něco z nich i bude :D

  21. Poslední maliny jsme sklízeli teď, s rajčaty jsme začali už v červenci, jabka můžou být klidně od července do listopadu, pórek může stát na záhoně celou zimu, stejně tak kapusta růžičková. Brambory se s klízejí od června do října. Víno až do října a de fakto může viset až do zámrzu, hlávkový salát z pařníků už v dubnu (mezi saláty se sejou ředkvičky)

    MobyDick: Co máte s broskovoní?

  22. díky všem za postřehy, pomalu se tím prokousávám. je otázka jak zpracovat možnost skaldování zeleniny… rozpětí se mění droj od zdroje..

  23. 21. Má nějakou tu kadeřavost nebo jak se choroba jmenuje, úplně praskl kmen… :(

  24. No, kadeřavost napadá jen listy. Pokud praskl kmen, tak nejspíš z mrazu, ni?

  25. http://www.svet-kucharu.cz/…dar-P46.html

  26. Pane C, krásný přehled sezónních surovin je ve mnou už jinde zmiňované kuchařce Jak se vaří u Šroubků, protože tam se podle termínu výskytu potravin na trhu uzpůsoboval jídelní lístek. O tom tady koneckonců hovoříme i jinde. Řekla bych, že je tam položena spousta odpovědí na otázky v diskusi na téma Gastronomické peklo v Reflexu – jen je zvednout!

  27. jj,je to tam. mám už ji přečtenou a chystám se něco vyplknout. STOJÍ to za to :)

  28. Únor:
    V únoru vládne vepřové maso,ale již ne selata,hlavně mladé vepřové. V tomto ročním období jsou nejlepší různé uzeniny a salámy.Trh drůbeží je v únoru slabší není také dosud mladé drůbeže. Vajec je dostatek ale drahých.Čerstvou zvěřinu nelze již obržeti,poněvadž všechny druhy zvěře jsou v únoru chráněny.Zvěřina která se v obchodech nabízí je z mrazíren,
    Z rybích pokrmů můžeme připravovati tresku, bachně a lososa.
    Na trhu se zeleninou objevuje se mladá růžičková kapusta,černý kořen,ředkvič­ka,hlávkový salát a holandská rajská jablíčka.Zelí a kapusta jsou v únoru zvlášť levné.
    Z čerstvého ovoce dává trh právě sklizené africké broskve a švestky.
    Významnou událostí v kuchyni jsou masopustní koblihy.

    Co dnes vařit? Česká,vídeňská a francouzská kuchyně.
    Upravily Olga a Božena Hauserovy
    Nakladatelství Hynka Buchsbauma v Moravské Ostravě-Přívoze
     1933

    Pokračování v březnu

  29. Březen:
    V březnu je všech mas nejlepší hovězí maso, poněvadž se přes zimu dobytek nejlépe krmil. Drůbež v tomto měsíci téměř vůbec není, a koupiti čerstvé, pěkné kuře nebo poularda na pečení je velmi nesnadné, Totéž platí o husách. Pernatá a srstnatá zvěř pro kuchyni neexistuje poněvadž doba chránění trvá, Nabízí-li se v obchodech zvěřina, pochází z mrazíren. Výběr ryb je týž jako v únoru a je ještě obohacen o pstruhy a platýzi.
    Tu a tam se na trhu objevují na trhu mladé letošní brambory, holandské okurky a chřestové fazolky, také topinambur. Lze také již obdržeti bílý chřest, který je však velmi drahý. Ostatní druhy zelenin, které přezimovaly, jsou stále na trhu.
    Pomeranče jsou v březnu zvláště znamenité.

    Co dnes vařit?
    Česká,vídeňská a francouzská kuchyně.
    Upravily Olga a Božena Hauserovy
    Nakladatelství Hynka Buchsbauma v Moravské Ostravě-Přívoze
     1933

    Pokračování v dubnu

  30. skúste zoznam húb rastúcich v tom, ktorom mesiaci
    http://nahuby.sk/…ia_rastu.php?…
    zaujímavý zoznam na zaujímavej stránke, pozor máte možnosť vybrať si výskyt húb JEDLÝCH a NEJEDLÝCH

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.