farmářský trh pohledem pěstitele RSS

Štítky: , , ,

28 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Dobrý den,
    v loni jsme začali jezdit na farmářské trhy.Jsme menší spíš malé hospodářství zaměřené na rostlinou výrobu.Jsem velice ráda,že máme tu možnost prodávat přímo lidem a né do výkupů.Vždyť není to nádhera, když si koupíte nejčerstvější zeleninu, víte od koho je a tak?Jak se těším na ty „moje“ babičky co na mě každý čtvrtek čekaly na trhu.To je to co nás baví.Povědět vše zelenině co víme.Od semínka po sklizeň.Vždyť když jí pěstuji musím vědět o ni vše.U nás neexistuje nevím.
    Den před odjezdem na trh je doma boží dopuštění :-) ,sklízení,při­pravování,svaz­kování,mytí a hlavně nějak to dostat do auta.
    Už je tma a já zjiztím, že jsme zapoměla pažitku.no tak ráno před odjezdem rychle na ní.Při vybalování na trhu už mám zase ten pocit, jaké to dneska bude?Přijdou známé tváře?Snad nebude pršet.ÁÁ už jde paní co má toho psa a támhle jde pán co si jde pro rajčata.Po tom necelém roce už je znám a vím co mají rádi,kolik mají vnoučat a tak :-) .Tak si stihnem ještě popovídat :-).Když jsem ze začátku odpovídala na otázky typu co hnojení a kde to máme ,tak lidi byli zaskočeni.Když jsem jim vylíčila celý život květáku :-).Divila jsem se proč na mě tak koukají,prý tohle jim ještě nikdo neřekl.Proč by se neměli dozvětět vše?Jdu na trh z vlastní kůží a stojím si za ní.To by byla ostuda odvětit nevím.

    Ráda bych znala Vaše příhody z trhu,jestli jste spokojeni s obsluhou,kva­litou…

    Vaše Anett

  2. ↪ 1 anett: Mám ráda lidi jako Vy a mám štěstí že od takových nakupuju. Oni zajdou ke mě do krámu, já nakupuju od nich. V zimě avizují závozy smskou. Věřím jim, nezklamou.

  3. Smím se zeptat, Anett, co a kde pěstujete a kde vás můžeme potkat?

  4. Pěstujme skoro vše co se pěstovat dá :-) ,letos chci zkusit fnykl.Vloni mi ho sklidili zajíci. jinak jsou to rajské,brambo­ry,cibuli,koš­táloviny,koře­novku,bylinky je toho spousty.V loňském roce jsme jezdili na Karlín,Suchdol,­Butovice,ze začátku jsme jezdili na Kobylisy leč tam je to o něčem jiném než o farmaření, tudíš zvítězili překupníci nad námi.Ale jsme ráda, že jsem poznala jiné trhy.

  5. Tak to je zajímavé téma – takové prodejce jako Anett bych brala…no, snad se vydám někdy do Karlína!

  6. ↪ 1 anett: vítejte na fóru ;)

    mě by asi nejvíc zajímaly tyhle otázky

    1) jak to zvládáte ten denní rytmus, obhospodařovat zemědělství a ještě zvládat ten prodej? kolik lidí je potřeba na stánek?

    2) jak moc vás prodej na trzích uživí? nezajímají mě přesná čísla, jen jestli můžete odhadnout, že se tím vaše hospodářství uživí (případně celá rodina, nebo všichni, kteří u vás pracují) nebo je to jen vědomá bokovka ;) a třeba ještě co mimo sezónu, kdy se nedá nic prodávat?

    3) je pro vás přijatelná myšlenka malého výkupního družstva, které sdružuje více hospodářství jaké máte vy z vaší oblasti, a řeší pro vás odbyt, dopravu zboží na trhy a pak i prodej a marketing? teď nemyslím, „zlého překupníka“, který do bude mixovat s velkoprodukcí, ale nějakou aktivitu více menších farem, které si tak pomohly vzájemně.

    a s tím související, daří se vám prodat váš ovozel i někde jinde než na trzích? respektive, chtěli byste? a kde?

  7. Dobrý den pane Cuketko,
    o hospodářství se staráme 4.Jsme rodina.Dřív když jsme nejezdili nikam a vlastně ani nebyli farmářské trhy, prodávali jsme svoji produkci,nejbliž­šímu velkoobchodu.Dobré je,že je to ve větším množství.Ale ne zas tak velkém.Prostě aby jsme to zvládli připravit.Bohužel splatnost je roční někdy i více.Sažíme se prodávat ipřímo do zelenin.Dokonce jsme i připravovali pro jeden hypermarket.Nejvíce mě pobavilo to to,jaké jsou nároky na českého pěstitele, aby vůbec své výpěstky prodal.Např. cibule.Třídění velikosti to chápu.Slupka nesmí být popraskaná,musí držet,nesmí být ťuklá,nesmí být moc velká,moc malá,prostě prvnotřídní.A co vidím když se jdu podívat do marketů-Hnus.dokonce se i stalo,že naše cibule dostala nálebpu Hannover a tradá pryč ze země.Že prý ji sem nemohou dát,že by pak jinou nechtěli.Ale zpět k otázkám.Náš týdenní řád byl.V pondělí připravit zeleninu,to děláme dvě.Večer pak naložit auto, a co se nestihne tak ráno.Třeba kopr,pažitku,raj­ské.Na trh jsme jezdili ve dvou.A co byli doma tak připravovali na další den.Občas jsme měli pomocnici.Nejde zvládat každý den trh.To by jsme se zbláznili.Sami si předpěstováváme sadbu.Musíme to nasázet,okopat atd.V loni nás trhy zachránily.Stálé zaměstnance nemáme,to si nemůžeme dovolit.Na stánek také jezdíme jen rodina.V zimě je to horší,žijeme s toho co jsme si vydělali přes sezonu.Uživíme se.Sice je to různé,záleží na roku.Někdy je dobrá cena jindy je to jen o přežití.Stále se musí myslet co příští rok,nákup,sad­by,obilí,popř. rezervy na nákup náhradních dílů ke strojům.Už by jsme ale neměnili.Baví nás to.Jen je smutné naše celorepubliková zemědělská politika.

  8. Fandím vám a přeju, ať se daří.
    Ale roční splatnost? Jsem asi natvrdlá, ale např. v červenci dodáte velkoobchodu 5 metráků rajčat a oni vám je zaplatí až v červnu příštího roku?? Nebo to bylo myšleno jinak?

  9. Chápete to dobře.Třeba 2 měsíce dáváme do výkupu lahudkovou cibulku a peníze za ní dostaneme až někdy v příštím roce.Ale to je jen jeden výkup.Ostatní výkupy jsou na tom ta měsíc, takže to jde.Proto jsme rádi za trhy.
    Děkujeme za podporu.Docela přemýšlím udělat nějaký blog nebo tak něco jako zprávy z hospodářství, aby lidé věděli co a jak.To by mohlo být zajímavé.

  10. No roční splatnost mi teda taky hlava nebere, dějou se to věci! Co prodej ze dvora, děláte?

  11. ↪ 9 anett: moc děkuju za odpovědi ;) tak my si tady k sobě hledáme pomalu cestu, že jo a to mi dělá radost.

    blog určitě založte a vůbec se s tím nepárejte a hlavně pište. nebudete věřit kolik lidí to zajímá! já navíc věřím tomu, že čím víc půjde vidět vaše realita a problémy, které přitom řešíte, tak tím líp se nám to tu utřepe.

  12. Prodej ze dvora děláme.jinak k té roční splatnosti-jsme rádi, že si to od nás někdo veme.Tak jsou různé praktiky jak neplatit za zboží.Např. jeden hypermarket to má v oblibě.Dodávali jsme květák,žádný problém.A pak se nám vrátil zhruba po měsíci že v něm jsou housenky.Ale už nebylo v bedýnce 6květáků jako při dodání, ale 3 ,1,4.
    Zrovna mě napadá bio.Když takhle přímo prodávám, tak lidé se mě hodně ptají zda máme bio.Nemáme.Ale řeknu jim co a jak a kdy o aplikaci, pokuď nějaká je.A pak přijdou ke mě a říkají ten květák má ožrané listy.A to je právě to.Hodně lidí,chtějí bio kvalitu, ale také chtějí mít zboží jako malované z holandských obrázků zeleniny.Pokud by jsme stříkaly vše jak v jiných zemích tak by ten květák svítil,ale byl by dokonalý.

  13. Dobrý den, moc vás zdravím a držím palce. Mám prosím dotaz, jestli je možné odpovědět na váš důvod, proč zatím nejste registrovaní biozemědělci? Díky. Souhlas vámi a s tím, že mnoho lidí chce A a neuvědomuje si Zet, tak možná by i vaše důvody, proč nemáte certifikát jako důvody toho, kdo praktikuje, mohl mnohým mnohé osvětlit. Mě by to konkrétně u vás určitě zajímalo.

  14. Dobrý den, také držím palce a těším se, že se s vámi potkám na Butovicích (pokud zase letos trhy budou!). Jak vás poznáme?:-) Máme teď malého prcka, tak mi o to víc záleží na tom, co budeme kupovat. A vaše zelenina je podle všeho pěstovaná s láskou:-)

  15. Do Butovic by jsme opět jezdit měli.Až budu vědět přesné datumy napíši to sem.V loni jsme v Butovicích prodávali jako pak jediná zelenina.Akorát jsme tam nebyla já ,ale tchýňka s tchánem.Zelenina Zeman,Hostín u Vojkovic máme cedulku.

    Nad Biem jsme přemýšleli.Prozatím bych zkusila IPZ-Integrovaný systém produkce zeleniny.Říkám tomu předvstup do Bio :-)

  16. Hostín u Vojkovic to je super, mám to takřka cestou domů :) Až něco bude hned se zkusím stavit. Jezdíte vzhledem k poloze i na tu tržničku v obci Kly ?

  17. Na tu tžničku nejezdíme.Jezdí tam jiný kolegové.Už začíná být pěkné počasí a nevíme co dřív.Klasika.Naš­těstí první sadba zeleniny už je přepíchaná v pařeníkách,řed­kvička nasetá.Můžete se kouknout na naše stránky:

    http://www.kvetinynafarme.estranky.cz

    Jsou tam nějaké informace a spousta fotek z našeho hospodářství.

  18. ↪ 12 anett: To je přesné – s tou dokonalostí zeleniny. Mám pocit, že lidi úplně zapomněli. Přiznávám, že i já jsem zapomněla. Bereme už pár let zeleninu od eko farmy Vlkaneč a poprvé mě překvapila zahnutá „vousatá“ všelijak pokroucená „mandragora“ čili mrkev. Překvapila v tom smyslu, že jsem si uvědomila, jak rychle jsem zapomněla, že že přesně takovou jsme mívali na chalupě a jak rychle si člověk ztotožní ty rovné oprané mrkve jakožto vzor všech mrkví. A tak to bylo i s jinou zeleninou.. Ona není vždycky tak rovná, dokonalá..Je pravda, že při čištění to dá víc práce. Ale je to trochu jako když si někdo myslí, že maso je jen to předporcované na talířku..

  19. To jsem ráda,že máte svou farmu kam jezdíte.Pokud má člověk čas a prostředky si to takhle zařídit jako vy, je to paráda.Víte v jakém prostředí to roste a znáte přímo pěstitelé.Tak zahnutou mrkev míváme stále.Jen do těch svazků se nedává.Mírně zahnutá ano.dokonce jsem dala do svazjku mrkev která měla i pindíka :-).Nevšimla jsem si toho až když jsem jí podávala zákaznici.Paní nevadil pindík,dokonce se smála:-) .
    Je to praqvda lidé pozapomněli a nemají tu možnost co a jak roste.Od dom nájezdů hyper super marketů kdy je dostáno vše 12 měsíců v roce se rychle zapomíná.Kolik lidí se mě prá kdy budou okurky rajské,papriky­.Nemáme tak velký skleník a ten co máme používáme na předpěstování sadby.Zrovna dneska jsem vysvětlovala proč ty rajké nemají chut rajksého.Jelikož jsou pěstované hydroponicky.Zem nikdy neviděli,jsou zasazené ve skelné vatě a dostávají přesnou dávku živin.Utrhnou se zelene či trošku načervenalé, dají se pod plyn a tradá na vývoz.Tak co je to za pěstování?Kvalitu nahrazují kvatitou.Sice jsou jak malované to je tak všechno.Hold u nás to chce více času aby vše dozrálo.Každá zelenina či ovoce má svoji vegetační dobu.Pokud budu do toho prát všechno možné tak se tím značně zkrátí veget. doba ale pokud se budem držet zpátky tak to nějaký čas potrvá.Proto to má tu chuť.Proč mrkev a brambory z obchodů hnijí, mrkev černá.Jelikož jsou myté.Při mytí se poťukají a tím černá mrkev jsou to ranky které později tohle udělají.Neříkám aby jsme si kupovali brambor s kilovým nánosem země, ale nač to mýt když to nic nevydrží.Co je myté je na přímý konzum a nejrychlejší zpracování.Kdybych tu měla rozebírat co se dělá s udajnými rannými brambory z dovozu tak to by bylo nadlouho.

  20. ↪ 15 anett: Bezva, budeme se těšit v Butovicích!!!

  21. Mně ten pohled z druhé strany moc baví, určitě o tom blogujte, o téma je nyní zájem.
    A o skutečnou produkci z farmy taky.

    Poblíž jednoho supertu tady (na Jižáku) začalo jezdit auto s jahodami, pak přidali další zeleninu, vypěstovaná je jen část, k tomu velkoobchod, exotika, no a rychle ceny srovnali s tím krámem, takže o ničem…střídá se u toho taky rodina, ale nevypadají vůbec důvěryhodně:)

  22. vilemina:to mě těší, chtěla jsem napsat jak to chodí a co to obnáší a vůbec aby lidé věděli.Jelikož mě už štvou ty povídačky okolo.

    Sice máme své stránky,ale pořád mě to láká.I video záznam by nebyl marný :-)).

    A to jsou jako opravdoví pěstitelé??Jestli si nejstě jisti, tak každý zapsaný zemědělec má Osvědčení o zemědělství.To musíme vozit sebou a prokazovat se tím.A samozřejmě živnostnák.Pokud vidíte živnostňák s povolením na nákup,prodej a tak tak to určitě nepěstují.a nebo se zeptat na odrůdu.Pokuď mám svojí produkci tak ji chci prodat aby mi nezůstala na poli.Když se takhle přibírá všechno možné už mě to nepřipadá důvěryhodné.Znám jedni kteří mi každý trh chodili říkat proč to mám tak lacino.Oni měli lahůdkovou cibulku za 15 já 10,– a říkali vždyt víš jaká je stím práce.A já na to, to vím a víš oni nám dávají ve výkupu 1,80 až 2,50 za sv. takže 10kč je pro nás parádní cena.A byl pokoj.Překupníci nemůžou mít moc nízké ceny.A nejlepší je že oné pěstitelé(kteří si kupovali naší cubuli ve velkoobchodu na žižkově kam jsme vozili i brambory a dokonce jsme je viděli :-))) )měli v půli léta lilek a dokonce i zázvor!! Tak to byla rána teda.Stím mě jen utvrdili že jsou to jen podvodníci.
    Bohužel najdou se všude, někteří kupují od farmářů a prodávají to někteříí jsou jen vyčůránci a nakupují ve velkoobchodu.A to je taky něco, když už nemáme rajské a soused jich má na tuny:-).To pak se lidi ptají proč je už nemáme.

  23. ↪ 22 anett: Tak doufám, že budete letos prodávat opět na trhách v Suchdole, mám dojem, že jsem u vás vloni na podzim kupovávala brambory a řepu a tak dále. Z vašich stránek jsem se dozvěděla, že připravujete i bedýnky, to by pro mě bylo moc fajn v kombinaci s trhem na Suchdole.

  24. Karlicka:Dobrý den,na Suchdol jsme začla jezdívat zhruba od září minulého roku až do konce.Stávala jsem hned u chodníku u hlavní silnice.Zatím o konání trhů v Suchdole nic nevím.Snad tam budu jezdit i nadále.Bedýnky jsem vozila i na jiné trhy.Využívaloi toho hlavně ti , kteří chodili později z práce a já už jsem byla vyprodaná a tak měli veškerou zeleninu v bedýnnce :-)

  25. ↪ 24 anett: No tak to jsem opravdu nakupovávala u vás a byla spokojená (až na nějaké problémy se salátovými bramborami, některé zůstávaly i po dost dlouhé době varu hodně tvrdé, jiné naopak už byly měkké, ale to neva, můžeme to pak probrat někdy u stánku, pokud budete jezdit) , trhy na Suchdole začnou podle všeho koncem března, tak to budu ráda, když vás tam zase uvidím a domluvíme se třeba i na té bedýnce.

  26. Zatím nás nikdo neinformoval.Mys­lím, že takhle brzy jezdit nebudeme.Sice máme něco uskladnené ,ale je toho opravbdu málo.
    S těmi brambory je mi to líto,přemýšlím jak je to možné.Odrůdy se nemýchali.Ditty což jsou ty salátové jsou podlouhlé,dlouze oválné.Když se vyvorávali tak odrůdy šli zvlášť.To by jsme si nedovolili to míchat.

  27. Nic ve zlém, ale nemůžu si pomoct a někdo to říct musí :) -nemíchaly-

  28. Gazz:ajo , no teda to je hrubka.Bože omlouvám se.ani mě to nenapadlo, že to píšu takhle.

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.