Strava pod 30 Kč na den RSS

Štítky: Zatím bez štítků.

180 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. ↪ 120 kami: Nám hokkaida sice zdevastovaly kroupy, ale rostliny to přežily a dokonce ještě nasazují květy. Plody jsou trochu strupaté, jak se krupobití snažilo je „oloupat“. :-) Kdybyste chtěla, nějakou dýni Vám dám. Nejsem z Prahy, ale chystáme se na foodparade. Předání můžeme případně domluvit na mailu /pieglv(zavináč)gma­il(tečka)com/, protože tady je to lehce OT.

  2. ↪ 121 viP: To jste strašně hodný! Díky, vaši nabídku nevyužiju, dnes se mi totiž podařilo objevit náhodou květinářství, které se přímo topí v bedničkách hokkaid v ceně 20 – 29 kč. Takže jsem tam dnes naplnila podkočárový koš a mám oranžovou předsíň :)
    Ale fakt moc děkuju za nabídku.

  3. kami: KDE? :-)

  4. ↪ 123 jark: Jo, a Vy mi to tam vykoupíte, co? :D Ve starých Letňanech, takové malé květinářství celkem nedaleko od ÚMČ.

  5. kami: děkuji moc…několik jich nechám pro ostatní :-)

  6. Dobrý den,
    chodím vás číst téměř dva roky ale až dnes jsem se dokopala k registraci.
    Přispěji svou troškou do mlýna. Myslím, že je velmi těžké dlouhodoběji vyjít s částkou do 30Kč na den tak, aby byla zachován správný poměr bílkovin/tuků/cu­krů, o vitamínech ani nemluvím. Nicméně nedalo mi to, trochu jsem si pohrála v excelu a sestavila jídelníček na jeden den.

    Ceny potravin jsem převzala z řetězce, který má i eshop s potravinami – jmenovat nebudu, netuším, zda se to tu smí. Výživné hodnoty jsem simulovala na kalkulačce STOBu.

    snídaně:kvasnicová pomazánka, chléb
    oběd: bramborový guláš
    večeře:tvarohová rýže
    svačina:chleba s máslem, strouhaná mrkev s jablkem

    množství surovina g cena v Kč
    2/3 cibule 100 1,29
    4 PL olej 60 2,1
    500g brambory 500 4,45
    300 fazole bílé 300 8,94
    špetka majoránka 0,3
    2PL mouka 30 0,43
    1čl paprika sladká mletá 5 0,81
    sůl

    500g tvaroh odtučněný 500 21,8
    400g rýže 400 7,16
    50g máslo 50 5,58
    80g cukr 80 1,84

    2Pl olej 30 1,05
    1/3 cibule 50 0,65
    2 vejce 8
    2 balíčky kvasnice čerstvé 5,8
    1/4 chléb konzumní 300 6,48
    sůl

    300 mrkev 300 4,17
    1 jablko 250 4,8
    1Pl olej 15 0,52

    1/4 chléb 300 6,48
    50 máslo 50 5,58

    celkem Kč 98,23

    energie bílkoviny tuky sacharidy
    celkem 30169 kJ 246.8 g 206.3 g 1075,4
    na 1 osobu 7542,25 61,7 51,58 268,85

    Porce nejsou úplně malé, ale pro rodinu s puberťáky by byl energetický příjem nedostačující.

  7. ↪ 126 Makreta: Výborný nápad, s tím propočítáním výživových hodnot na STOBu!
    Máte pravdu, je to hraniční a vydržet takhle dlouhodobě je dost náročné.

  8. Kami díky za pochvalu, takové hraní mne baví, jen na něj nemám moc času. :-)
    Zkoušela jste už dávat do STOBu něco z Vašeho jídelníčku? Jak to vychází?

    Dnes sedí slušně i zelenina 288g/osoba, kuřecí řízky byly v akci, ale s tím se myslím dá počítat, akce se opakují a lze nakoupit do mrazáku. Případně by se dala zvolit klasika koupit celé kuře a naporcovat, ale to jsem tam nechtěla zohledňovat, těžko se odhaduje hnotnost jednotlivých částí. Ovesné vločky kupuji podstatně levněji ve mlýně, ale ne každý má po ruce mlýn.

    Další den – číslo 2:
    ovesná kaše
    šťouchané brambory s mrkví ( osmahnout cibulku, orestovat kuřecí kousky, přidat na kostky nakrájenou mrkev a brambory, mírně podlít, dusit do změknutí, částečně rozšťouchat)
    zelný salát
    sojové maso s pórkem a rýží

    množství surovina hmotnost cena
    1 balení ovesné vločky 400 17,8
    7PL cukr 105 2,41
    50 máslo 50 5,58

    800g brambory 500 7,12
    300g mrkev 300 4,17
    150g cibule 150 1,94
    6PL olej 90 3,15
    200 kuřecí prsní řízek 200 22,98
    sůl

    400 zelí 400 3,96
    2 PL ocet 30 0,23
    1PL cukr 15 0,35
    2PL olej 30 1,05
    sůl

    150 sojové kostky 150 22,35
    300 pór 300 8,98
    300 rýže 300 5,37
    6PL olej 90 3,15
    1čl paprika sladká mletá 5 0,81
    sůl

    cena celkem 111,4Kč

    energie bílkoviny tuky sacharidy
    Celkem: 28857 kJ 226.9 g 282.5 g 836.9 g
    na 1 porci 7214 56,8 70,63 209,23

  9. Kami, smekám před tvým vzorovým jídelníčkem, opravdu mohu říci, že to je skutečné umění a přitom stačí trocha vědomostí. ;)

  10. ↪ 128 Makreta: Nezkoušela, koukla jsem tam, ale ke kalkulačce bych se dostala až po registraci či co a do toho se mi nechce a ani tomu teď nemůžu tolik času věnovat. Ale jsem si víceméně jista už od pohledu, že by to bylo nedostatečné z hlediska skladby živin, bylo by tam málo bílkovin a také některých vitamínů, což ani nevím, jestli STOB počítá.
    Ale z hlediska počtu kJ by to snad mělo zhruba stačit, protože šlo o malé děti, ne puberťáky.
    Ono tam ale zadání bylo jaksi opačné, než se teď k mému jídelníčku vlivem Novy tak trochu „přilepilo“:) – ne „vytvoření vyváženého jídelníčku za co nejnižší cenu“, ale „neumřít hlady, víc peněz prostě není“. Takže i pokud by to energeticky nestačilo, tak by se prostě nedalo nic dělat. Nebyl to trvalý stav a prostě by to několik měsíců museli vydržet i s mírným hladověním.

    Každopádně, tak, jak jste to sestavila a spočítala, se mi to hrozně líbí, tiše doufám, že v tom budete pokračovat :) V téhle diskusi totiž hledá myslím inspiraci dost lidí, já sama jsem na ni už dávala opakovaně odkaz při debatách o nutnosti vařit s málo penězi. Takže každý konkrétní vyvážený a přitom levný jídelníček se hodí.

  11. Když to tu tak čtu, ne že by to nebylo inspirativní, ale jsem opravdu ráda, že přestože se snažím za jídlo zbytečně neutrácet, tak nemusím šetřit. Vždycky jsem byla docela jedlík, ale co jsem nastoupila do práce (a mám celkem dost pohybu, oproti čtyřem letům sezení na zadku na VŠ), tak jsem se rozežrala neuvěřitelně. Uvedené jídelníčky by mi nestačily, to bych fakt umřela hlady.

  12. Kami, já vím, znám Vás (teda jen od vidění, přímo jsme spolu nekomunikovaly) z webu na kterém jste jídelníček vytvořila. Vím i pro koho to bylo ;-)
    S časem jsem na tom momentálně mizerně, potomstvo mne vytěžuje, ale jeden další je tu:

    Den č.3
    chléb s vajíčkovou pom.
    rizoto s mrkví
    jablko
    čočka na kyselo

    množství surovina hmotnost cena
    300g chléb 300 6,48
    50 máslo 50 5,58
    2 vejce 110 7,98
    sůl

    4 jablka 800 15,16

    400 rýže 400 7,16
    200 kuřecí řízek 200 22,98
    6PL olej 90 3,15
    300 mrkev 300 4,17
    1čl paprika sladká mletá 5 0,81
    sůl

    1balení čočka 500 16,9
    6PL olej 90 3,15
    1 cibule 150 1,94
    2PL mouka 30 0,43
    2PL ocet 30 0,23
    sůl

    cena celkem 96,12 Kč

    energie bílkoviny tuky sacharidy
    Celkem: 29297 kJ 252.1 g 245.3 g 928.5 g
    na 1 porci 7324 63 61,25 232,12

  13. ↪ 132 Makreta: Kruciš, teď budu mít švába na mozku, kdo vlastně jste :) Nenaznačíte aspoň trošku?
    V tomhle konkrétním dni bych asi akorát ve snídaňové vajíčkové pomazánce buď nahradila, nebo alespoň smíchala máslo s tvarohem. Sice tam bílkovin není málo, ale klidně by mohlo být víc a navíc by to nafouklo objem té pomazánky.

  14. Tak jsem právě šokovaně zjistil, kde všude je možné vyhazovat peníze při nákupu potravin: v místní vietnamské sámošce jsem našel „buchty v prášku“ v ceně 44,90 Kč za 0,5 kg (plus sáček droždí). Voda, olej a povidla/tvaroh/mák se samozřejmě musí dodat, takže za těch 44,90 Kč si člověk kupuje droždí a směs mouky s cukrem, sušeným mlékem a sušenými vajíčky. Mouka v tom samém podniku stojí 17,90 Kč za kilo, cukr 31,90 Kč za kilo.

    Pokud odečtu 10 Kč na balíček droždí a vezmu poměry ze svého receptu na buchty, tak mi vychází, že zákazník platí cca 20 Kč za to, že si neumí sám smíchat mouku s cukrem a firma Oetker to udělala za něj…

    A taky mi to znovu připomenulo nenápadný půvab kvásku – cena toho sušeného droždí není v celkové ceně surovin vůbec zanedbatelná.

    Omlouvám se za trivialitu, ale fakt mne šokovalo, že tento produkt existuje a pravděpodobně má své zákazníky.

  15. ↪ 134 Bivoj: Ale všiml jste si, jak krásný je ten obrázek na obalu?:)
    Řada mých kamarádek kupuje lívance v prášku – podobná situace, mají na obrázku nádherné lívance s horou ovoce a šlehačky a holky říkají „když já to s tim kynutým neumím“, tak si to radši koupím v pytlíku" :)

  16. ↪ 134 Bivoj: , ↪ 135 kami: to jeste porad nic neni, uz jste videli cheesecake v prasku? Smes mouky, skrobu a cukru vychazi skoro na 100 Kc/kg. Pridejte jen tvaroh, mleko, tuk a vejce :) Podstatne tu neni ani tak to, ze to neni cheesecake, ale to, ze tohle uz fakt neni normalni.

  17. 2 Kami: A sakra. Ja to pri svojich ojedinelých pokusoch o lievance a palacinky kupujem tiez. Ono tie obrázky vábia. A nikdy som sa nad cenou nejako nezamyslel. Na svoju obhajobu môzem len uviest, ze chut na nieco mucne ma chyti tak cca raz za dva roky, takze nejaka óbrstrata to zase nie je:-))

  18. Já viděla i creme brulee v sáčku, ale složení jsem radši nestudovala, bylo to v obchodě v sekci, o které se profi cukrář vyjádřil, že tímto regálem končí poctivá cukrařina:-)

  19. ↪ 138 irresistible: Asi jste viděla tohle:

    Suchá směs: cukr, kukuřičný škrob, sušená vejce, aroma, barvivo (betakaroten), zahušťovadlo (karagenan).

    Karamelový přeliv: cukr, kondenzované mléko 24%, glukózový sirup, fruktózový sirup, pitná voda, zahušťovadla (modifikovaný škrob, xantan), jedlá sůl, konzervant (sorbát draselný), aroma, barvivo (annato)

    http://www.amylon.cz/produkty?…

    Asi už jsem otupěl: ten pudink namísto krému mi přijde jako obvyklý šetřící podvod (v podstatě je tam jen méně smetany a asi vajec a namísto toho škrob). Ale ten karamelový přeliv je fakt do nebe volající – ať mi nikdo netvrdí, že je nějaká úspora použít tohle místo zkaramelizování obyčejného cukru.

  20. Ono z těhle drahých – podívejte se na Krtkův dort. Po dodání všech surovin je nejdražší dort široko daleko (a chuť nic moc…).

    Jinak k laciným receptům – byť to zní možná zvláštně – kamarádka dělává na Nový rok čočku s rýží a rozinkami (a kardamon, sůl, pepř, česnek). Byť to zní asi hrozně, je to moc dobré a neuvěřitelně syté.

  21. ↪ 134 Bivoj: Sušené droždí je relativně drahé, ale kostka čerstvého za dvě koruny už není taková darda. Jasně že kvásek je levnější, ale přece jen s ním, ani přes mohutnou kváskampaň v posledních dnech, neumí zacházet každý.

  22. Kami: A kolik ti to zabere času? Někteří lidé si dost váží svého času a tím, že ho tráví v práci, mají zase více peněz.

    Ale je fakt, že to vyjde šul nul, pokud nepatříš mezi ty, co vydělávají 1000,–/hod :)

  23. Jinak letos jsem si vyzkoušel, že je dobré si pěstovat co nejvíce věcích. Dříve jsem kupoval česnek z hypermarketu a kromě vysoké ceny nebyl téměř cítit.

    Pak jsem začal kupovat na zelným trhu a ten rozdíl byl gigantický. Takže tento rok si kupuji semínka a vše co je potřeba a večery trávím na zahrádce:)

  24. 2 MilosH – No, myslim ze zrovna cesnak nie je produkt, kde by sa ta domaca produkcia nejako vyrazne vyplatila. Kolko ho uz clovek tak rocne zje? A ked sa da dostat v dobrej kvalite na trhu, uz by som to dalej neriesil.

    Ja som sa rozhodol, ze zavarat budem len veci, ktore sa nedaju zohnat v dostatocnej kvalite, prave som kupil feferonky ake sam neurobim, ani keby som ciernu magiu pouzil.

    Ale ked vas zahradkarcenie bavi …

  25. ↪ 141 Apolena: asi budu vypadat jako idiot, ale vůbec jsem nevěděl, že je čerstvé levnější. Takže bod pro Vás.

    Ale s tím zacházením bych polemizoval. Připadá mi, že kvásek je úplně foolproof. Alespoň teda v té zjednodušené variantě pro pravidelné pečení, kterou provozu já nebo Madla (vizte zde: http://www.cuketka.cz/?…). Dokonce víc foolproof než droždí, protože už se mi párkrát stalo, že jsem droždí někam odložil a do těsta ho nedal, zatímco zapomenout na kvásek stojící na lince by snad vyžadovalo pokročilého Alzheimera.

  26. ↪ 142 MilosH: Co kolik mi zabere času? Lívance?
    Stejně, možná i méně (nemusím číst návod na obalu). V té směsi je předmíchané minimum, stejně se tam dodává půlka ingrediencí. Smíchání mouky s cukrem a vejcem – což je asi tak rozdíl oproti směsi – je pro mě otázka sekund. Na lívancích je nejnáročnější smažení a tam pytlík nic nepomůže :)

    Jinak cenu práce jsme tu řešili o pár stran zpět. Jistěže zohledňuju i cenu své práce. A zohleďnuju i kvalitu výsledného pokrmu, tj. v lívancích v prášku můžou být stopy alergenů (kupodivu lupiny a celeru), což v těch domácích nemám.

  27. ↪ 145 Bivoj: Úplně blbuvzdorný kvásek není, třífázové vedení se zdá hodně lidem složité a zjednodušená metoda se začala šířit poměrně nedávno. Je hodně lidí, kteří se kvásku bojí jako něčeho složitého, hodně lidí, kterým někdy zplesnivěl (jsem jedna z nich) anebo jsou prostě konzervativní a když se jednou naučili péct za pomoci droždí, nechtějí se přeučovat na kvásek. Samozřejmě že tam, kde je cílem ušetřit i halíře, má smysl dávat kvásek do čehokoli kynutého, ale pokud není rozpočet úplně na hraně, je droždí položka, na které se může rozšoupnout :)

    Sama proti kvásku nic nemám, i přes předchozí neúspěchy do toho jdu znovu a znovu :)

  28. Samozrejme, ze plati zakladni princip „neplatit za to co si dokazu udelat sam“. Samozrejme plati, ze „tradicni recepty“ dokazali uzivit deseticlenou rodinu za tretinu soucasneho minimalniho platu. Nejak si ale neuvedomujeme ze „tradicni recept“ neni jen oukrop a cmunda. Pokud si troufnete zacit od zakladnich surovin patri mezi nejlevnejsi tradicni italska kuchyne. Nez si lide zvykli jezdit lovit melanom k mori, bylo pobrezi stredozemniho more (v mistech kde se neobchodovalo s otroky) chudsi nez zakarpatske poloniny. Jakmile jsem se shrabal z jednoho zivotniho karambolu, okamzite jsem investoval do HW. Koupil jsem silny stojanovy mixer (robot), ktery nejen utahne tuhe nudlove testo ale dokaze znej i vyvalet, vyrezat, vylisovat nejruznejsi nudle, vcetne spaget, kolinek, vrtuli, atd. atp. Rozpocet olbrimi porce testovin, ktera spolehlive zasyti pubescenta libovolne konfekcni velikosti, vcetne jednoduche omacky (neco mezi aglio-olio a arrabiata) je cca 6 Kc. BTW nic neni tak dobre, jako cerstva pasta. Lazane (s masem) pro 5ti clennou rodinu prijdou asi na 35Kc, ergo porce za 7kc. Nakladova cena cele pizzy Margarita je asi 6 Kc. S robotem hotovo pod hodinu. Pokud se nebojite tvrde prace (jde to i s rucnim strojkem za 600Kc), nebo v lepsich casech investujete muzete za 30 Kc na osobu a den hodne pochutnat nebo i pribrat. Mimochodem zpocitejte si marzi vasi oblibene pizzerie.

  29. 2 Vlado: Je fakt, že trh to jistí pro příště. Ale když mám doma zahradu a roste mi na ní v této chvíli tráva, bylo by asi přínosnější, aby na ni rostlo něco k užitku. V této chvíli z toho má radost jen pes:)

    2 Kami: Přípravu – měl jsem na mysli i jiná jídla kromě lívanců. Ale jinak ano, pokud bych měl váhat mezi sáčkem nebo to udělat ze surovin, ani bych neváhal.

    2 Vskiper: zajímavá myšlenka. Rozhodně na ní něco bude. Ale přiznám se, zaráží mě cena 35,– za Lasagne pro 5-členou rodinu. Možná mám jiný recept, nebo neumím počítat, ale vychází mě to více. Ale je pravda, že samotné lasagne kupuji.
    Jinak robot je dobrá myšlenka, díky za tip. Myslím, že ji v budounu využiji.

  30. ↪ 148 vskiper: Takhle to bohužel nejde dlouhodobě dělat. Protože to, co doporučujete, je naprosto drtivě převažující sacharidová strava (+ bílkoviny víceméně jen z lepku, který je ovšem neplnohodnotnou bílkovinou). Samozřejmě, že těstoviny jsou levné a nacpou žaludek. Svou formu těstovin má proto víceméně jakákoli kuchyně, „naší“ těstovinou jsou noky, knedlíky, flíčky…, ale těstoviny jsou hojné v podobě nudlí a bochánků třeba v asijských kuchyních atd.
    Ale to, co je problém, je strava nutričně dostatečně hodnotná. To je to, co tu ukazuje krásně Makreta pomocí nutriční kalkulačky – jak je potřeba složitě vymýšlet, aby se do jídla dostalo především dost bílkovin.

    A další věc – italská kuchyně není v Čechách rozhodně levnou kuchyní po celý rok. Je levnou pouze po poměrně krátkou dobu, kdy se dá pořídit či přímo vypěstovat levná plodová zelenina, na níž italská kuchyně stojí, tedy hlavně rajčata, papriky, lilek, cukety. Mimo ten cca dvouměsíční úsek je u nás, narozdíl od Itálie, tahle zelenina celkem drahý špás. Proto jsou všechny levné recepty od všech přispívajících zde plné plodin, které jsou tradiční součástí české kuchyně – to není náhoda, prostě to tu rostlo, tak se to používalo. Co tu nerostlo či se to muselo komplikovaně hýčkat ve sklenících, se používalo jen zřídkakdy. Proto základní plodiny zdejší kuchyně jsou obecně nejlevnější a dají se i samovypěstovat, či dokonce planě sklidit v přírodě.
    Lasagne (předpokládejme je s boloňskou omáčkou a nemalým množstvím parmazánu, aby byly bílkovinně dostatečné) pro čtyřčlennou rodinu jsou třeba teď v lednu zatraceně drahá sranda, v žádném případě ne za 7 Kč na osobu. Za tu cenu máte na osobu pouze ty těstovinové pláty a asi cibuli a mrkev. Hovězí maso (řekněme 50 g/osoba), rajčata (zde, v Čechách, v zimě?), parmazán, mléko, máslo… nejsou v těch 7 Kč ani náhodou.

    Rajčata v Čechách v zimě – myslíte čerstvá rajčata? I když pominu jejich nevalnou zimní kvalitu, tak jejich cena opravdu není vhodná k tomu, aby byla rajčata zimním zdrojem karotenoidů v našich zeměpisných šířkách. Levně se tu dá karoten touhle dobou získat především z mrkve, dýně a kapusty. Nebo tím myslíte rajčata v konzervě? 400g konzerva stojí u nás v sámošce cca 25 – 35 Kč (od řetězcové nejlevnější po nejdražší Valfrutta). To je sakra málo zeleniny za sakra hodně peněz, cenově to odpovídá zhruba desetinásobnému množství mrkve. Jediné, co snad přichází v úvahu, je zavařit si v létě levná rajčata sám a pak je používat v zimě. Tak to pak snad jedině. Jinak jsou rajčata v zimě tady u nás prostě nadstandard, který si při minimálním rozpočtu není dost dobře možné takřka vůbec dopřávat.

    Jinak samozřejmě je hezké, pokud už člověk vlastní strojek na těstoviny, si tu potravinovou sacharidovou část dopřát v příjemné tvarové podobě a třeba dodat svým jídlům rozmanitosti právě různými tvary těstovin. Jistě je to dobré pro psychickou stránku věci. Ale nutričně je tvar těstoviny celkem nevýznamný.

    Pizza Margarita za 6 Kč je opět naprostý nesmysl. Mozzarella je na této pizze hlavním zdrojem bílkovin. Tj. pro rodinu by jí tam mělo být alespoň 200 g. Což je i u levných českých mozzarellonápodob minimálně 30 Kč. Rajčata viz. výše, opět kolem 30 Kč na pizzu (nyní, v zimě, v létě to pochopitelně je méně).

    ↪ 149 MilosH: O tom, která jídla má smysl dělat vlastnoručně a která už ne, se tu psalo tuším na druhé stránce téhle diskuse. Samozřejmě, že pro člověka, který má slušnou hodinovou mzdu, je časová úspora často cennější (teď nezohledňuju kvalitu výsledku). Ale když mluvíme o stravě do 30 Kč/den, tak je vysoce pravděpodobné, že nejde o člověka s vysokou hodinovou mzdou, ale právě naopak. Výjimku tvoří rodiny s mnoha dětmi či jinými nevýdělečnými členy, kde sice živitel rodiny má hodinový příjem vysoký, ale rozpočítává se na hodně lidí. takže jedině tam platí to, co píšete, tedy časová úspora má vyšší hodnotu.

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.