Litina a zkušenosti s ní RSS

Štítky: ,

95 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. ↪ 49 Petan: dobrý :-)

  2. Re: „BTW nad čím se slintá u nás doma.“

    No počítám, že to bude to samé – železo dovezené z Číny a smalt udělaný v Dánsku, v tom lepším případě.

    U hrnce smalt nevadí, ale u pánve bych ho už nechtěl, viz odstavec „Proč Skeppshult nevyrábí žádné smaltované produkty?“ http://www.skeppshult.cz/?…

  3. Klara.h: mrkněte ještě sem, tady je to zřetelnější:
     http://www.alibaba.com/…owimage.html

    Vpravo nahoře u obrázku je lupa, když si to hodně přiblížíte, je pak na té pánvi zcela zřetelný nápis „Carl Victor“.

    Soudruzi z Shijiazhuang Jizhong Malleable Iron Co., Ltd. zdraví české spotřebitele! :-)))))))

  4. ↪ 60 pan Cuketka: nad čím pláčeme my doma :-) Před 15 lety, když jsme se přistěhovali, dostali tuto přes 40 let starou litinovou nádheru po babičce a napadlo nás, že to bude super na krmení psa. Tak se z toho už 15 let krmí psi. Na vnitřnímm žlutém smaltu ani ďubka, jen vrchní lem je okousaný :). Chyby mládí! http://nd06.jxs.cz/…10188_v1.jpg?…

  5. Pane Josef, ano kazdopadne, to vubec nerozporuji. Jen bude uplne jedno jaka to bude vyroba zda cinska, svedska nebo ruska. Zlepsuje se to diky oleji, ale ne diky tomu „zihani“.

    OT Mimochodem udavat alibabu jako zdroj relevantnich informaci je asi totez jako tvrdit, ze na ebay bylo Ferrari za dolar. Konecna cena je u obeho jinde. Mam s tim bohate zkusenosti, kdyz jsem se snazil v Cine koupit stroj.

  6. ↪ 62 Petan: těžko říct, já bych závěry na dálku nedělal — je to starší US značka, do 1966 to nechávali dělat v Dánsku, pak ve Francii, pak s Kobenstyle přestali a tohle co linkuju je remake k nějakému výročí. to provedení je samo o sobě úžasné a něco takového bohužel Skepshult neumí.

  7. Tak jsem si precetl ten odkaz na Skepshult a uz vim odkud vznikaji ty blaboly. Mimo jine se tam pise toto:

    Tato švédská litina má pak vynikající vlastnosti, taktéž vodí a uchovává teplo rovnoměrně a tak jak má. Toto vše dává připravovaným pokrmům příjemný a chutný povrch a celkovou dobrou chuť. Dokonce nám také dává zdravý přísun železa(prvek který tělo potřebuje), skrze potraviny které jsou v něm připravovány, obzvláště pak, když jsou při přípravě jídel použity kyselé přísady, jako je ocet, víno anebo citron.

    Takze, to ze neco z toho chutna kovove, je vlastne vyhoda. Zeny, az budete mit v tehotenstvi malo zeleza, nejezte prasky, varte na litine. No a nebo olizujte kus zeleza :) To snad pujdu nominovat na blud roku. Pardon a nic proti svedskemu nadobi, chapu, ze v konkurenci s Cinou to maji tezke a marketing se musi snazit :(

  8. ↪ 66 pan Cuketka: ↪ 62 Petan: jinak je to samozřejmě „made in thailand“…

  9. Pan vlada je mistr na všechno. Měli by ho asi okamžitě angažovat ve Skeppshultu, neb to tam již víc jak 100 let dělají blbě. :-(

    http://www.skeppshult.com/en/faq/#a4

    „Apart from an incomparable scratch resistance and general durability, food prepared in a Skeppshult cast iron
    product is given a good addition of iron. Especially if a sour ingredient such as vinegar, wine or lemon is added in
    the cooking pan.“
     http://www.skeppshult.com/…otsel_en.pdf

    http://skeppshult.cz/gfx/zelezo.pdf

  10. Petan: Vy pravděpodobně Skeppshultz prodáváte, že?

  11. Možná to Petan nebude rád slyšet, ale z vlastní zkušenosti vím, že jsem schopen v Číně nechat vyrobit výrobky v kvalitě naprosto srovnatelné s kteroukoliv evropskou slévárnou. Samozřejmě to bude mnohem dražší než je tamní běžná produkce. I tak se ovšem často dostanu pod cenu např. v ČR. (Samozřejmostí je nutnost důsledné kontroly). Na druhou stranu je pravda, že se tam vyrábí dost šílených šmejdů (Nicméně, kde ne, že?).
    Každopádně může koupě pánve, která byla vyrobena v Číně být naprosto bezkonkurenční v poměru cena výkon a naopak. Myslím, že jsem to tady již psal .. pokud nikdo z nás neví v jakých podmínkách se nádobí jednotlivých značek vyrábí, tak je celá tahle diskuze naprosto na vodě a je jen na úvaze každého kupujícího, jestli je pro něj v Číně vyrobený materiál důvěryhodný a je schopen se smířit s tím, že tam dost kašlou např. na ekologické dopady výroby atd.
    Co se litinového nádobí týče, já například dlouhodobě používám jak pánve Carl Victor, tak i Skeppshultz a musím říct, že všechny jsou naprosto perfektní a přísahal bych na ně.

  12. ↪ 65 vlada:
    Pane vlado, dovolím si nesouhlasit. Ta výroba bohužel nebude a není stejná, i když by teoreticky stejná být měla.

    V každé litině je velmi malé množství olova, chromu a mědi – tedy těžkých kovů. Už jen nepatrné zvýšení těchto těžkých kovů je velký problém.
    Já netvrdím, že to tak v čínské litině je, ale může to tak být. To riziko je poměrně velké, protože chybí jakákoli kontrola. Prvotní kontrola a atest nic nevypovídá o další produkci, která je v praxi hodně odlišnější. Dokonce jsem slyšel, že v Číně je běžná věc předat část výroby, tedy různé díly anebo celou výrobu dál, pokud daná firma dostala nějakou novou lepší nebo větší zakázku anebo se prostě najde ještě levnější firma, tak na co by se namáhali. Zákazník o tom nemá ani tušení a dohledat kde dané zboží bylo vlastně vyrobeno je pak téměř nemožné.

    Čínská litina je také často náchylnější k většímu praskání, nedodržením správné technologie. Netvrdím, že je to u veškeré čínské litiny, ale takové případy se najdou.

    Na druhou stranu chápu váš názor o tom, že defacto postup by měl být vždy stejný – surovina, technologický postup a finální produkt. Ale v praxi opravdu rozdíly jsou.

    Taktéž souhlas s panem sumejkrem: ano, kdekoli na světě, pokud mají správné suroviny a technologie, jsou schopni vyrobit kvalitní výrobek. Ovšem praxe je zcela jiná, ta se totiž střetává s ekonomickou realitou.
    Pak dochází k zjednodušování, šizení, šetření, v rámci konkurenčního boje. V Číně je pak jedna priorita, být nejlevnější a prodat co nejvíce kusů

  13. ↪ 72 Josef52: Vy říkáte: „Dokonce jsem slyšel, …“. V tomto je obecně problém .. všichni něco slyšeli, kdysi někde viděli něco v televizi apod.

  14. sumejkr: OK. Já předložím jasná fakta a argumenty a vy na ně reagujete, takto uboze. Jasně, tam kde argumenty chybí, lidé podobní vám používají podpásovky. Jak typické, že?
    Ano mám pánev Skeppshult čtvrtým rokem a také jsem mále skočil na špek podvodníkům s Carl Victor. Žádné pánve ani nádobí neprodávám. Jsem pouze fanoušek čisté litiny a nemám rád ojebávky.

    Josef52: Přesně. Navíc mi můj známý vyprávěl to samé: začal před lety dovážet koloběžky z Číny a pak je dodával i na Slovensko. První koloběžka – muster, přišla výborná. Pak došlo k první dodávce a ejhle, ty koloběžky vypadaly trochu jinak, než ta první. Napsal jim co to má znamenat, odpověděli že zavedli novou výrobu, ale že je to úplně stejná kvalita a vlastně ještě lepší. No nic, smířil se s tím, ta funkčnost zůstala, i když ho to dost rozčarovalo. Říkal si ale, cena je bezkonkurenční, dobře se na tom vydělá. Jenže.. Každá další dodávka byla horší a horší. Prý šetřili na všem, tloušťka materiálu, dílenské zpracování, atd.
    Bomba přišla s poslední dodávkou: koloběžky byly rozměrově úplně jiné. :-D Byly kratší a menší. :-)))))
    A perlička na závěr: prý nakonec zjistil, že ten první kus-muster, byl prý vyroben úplně jinde(na Tajwanu).
    Dobrý, ne?

  15. ↪ 60 pan Cuketka: Chaa, diky za odkaz. Ja jsem si rikala, kde Jamie Oliver bere ty legracni hrnce :)

  16. ↪ 73 sumejkr: pane, nevztahujte vaši poznámku na celý můj příspěvek.
    O tom ostatním, tedy například obsahu těžkých kovů v litině a výsledné kvalitě/nekvalitě litiny, přeci jenom také něco vím.
    Děkuji

  17. ja mam s cinou naprosto konkretni zkusenost.. firma ve ktere delam objdenala pomerne znacne mnozstvi hrnecku pro jednu zdejisi velkou kavu prodavajici firmu. hrnecky to byly zajimave… co kus to original. ucha nakrivo… navic v kazdem kusu se objevil nejaky hmyz… pod lazurou se taky cosi skryvalo. proc bych si mel myslet ze bude cinska litina nejak lepe zpracovana?

  18. milos: hlavně pozor na červy v iPhone. Kvalitu máte takovou jakou si objednáte, zaplatíte, eventuelně ohlídáte.

  19. tohle je naprosta deformace. melo by existovat neco jako standard. a kdyz si objednam hrnek.. mel bych dostat hrnek.. s rovnym uchem.. bez totalne zmresene glazury. jasne… patrne chci levny hrnek.. proto ho objednavam v cine.. ale porad by to mel byt alespon trosku hrnek.

  20. milos: Tohle není problém jen Číny. Zkuste zabrousit k českým výrobcům potravin.
    Až tam ten standard bude platit, tak nebudete moct objednat hrnek za 3Kč i s cestou.

  21. nemyslim ze stal 3 kc. a nemyslim.. ze dostanete kvalitu takovou jako si objednate. dostanete takovou kvalitu.. jakou z nich dostanete. musite si to proste pohlidat. nevim jak cech.. ale cinan vam na prvni pokus posle proste to nejhorsi… a dost casto mu to projde.. protoze naroky na kalitu cehokoliv.. sly rapidne dolu.

  22. milos: Nevím jak to funguje u hrnků, ale třeba náš český partner měl v továrně svého člověka, kteří výrobu neustále kontroloval + plus tam byly fakt přísné kontroly a rozbory při převzetí. Při nalezení zmetků byla celá dodávka zdarma. Docela to fungovalo. Problém byl spíše v tom, že se časem v jiné továrně v regionu objevilo pohledově stejné zboží, které již bylo úplný aušus a prakticky nebylo možné zabránit jim ve výrobě .. úřady vždy vše odkývali a pak se stejně nic nedělo.

  23. petan: Na Vás moc nemá cenu reagovat. Nevěřím Vám, že nejste spojený s prodejem litinového nádobí. Schválně jsem dnes trochu probrouzdal český a slovenský web a leckde jsou k nalezení Vaše příspěvky hanobící všechny značky litinového nádobí kromě jediné,neustále používáte fráze a tvrzení ze stránek Skeppshultz a občas se oháníte (http://rng.uforum.sk) zaručenými osobními informacemi z této továrny.
    Myslím, že Vaším cílem je, aby Vaše vychvalování značky Skeppshultz bylo na co nejvíce podobných fórech, neb to pomáhá Vašemu obchodu.
    Omlouvám se, ale v tom s Vámi nejedu.

  24. milos: a u nás dostanete takovou kvalitu, jakou si objednáte? Zkuste si nechat od stavební firmy postavit dům bez stavebního dozoru. Odfláknou vám naprosto všechno. A takhle to v současné době funguje prakticky všude.
    sumejkr: petan na mně působí jak zaseklý prodavač vysavačů rainbow.

  25. Taky bych Petana poprosil, aby tuto diskusi už zbytečně neprotahoval. Dle mého názoru jeho argumenty postrádají fakta, stále se opakují a vůbec celá dikce je taková dost agresivní.

    Svým dotazem kdesi na začátku jsem se právě snažil dopátrat, jestli někdo nemá zkušenosti s levnějšími výrobky než s těmi (dle mne předraženými, protože módními) výrobky ze Švédska. Proto spíš prosím přispívejte jen Ti, kteří doopravdy nějakou osobní zkušenost máte a Váš příspěvek bude k věci.

    Pana Cuketky bych se rád zeptal, co myslel v příspěvku č. 28 tou náročnou trojkombinací – olej, horký olej atd. a jestli může litinové, popřípadě pak pouze ocelové pánve různých tlouštěk, jako gastroautorita doporučit. Popřípadě s jakým použitím.

    Můj sen je mít jednu pořádnou, těžkou, ocelovou pánev na všechno, nebo aspoň na co nejvíc věcí – od palačinek po steaky :-) – jde to vůbec? Samozřejmě s nepřilnavou vrstvou tvořenou tím zapečeným a „vyzrálým“ olejem. Jde to vůbec? Jednu pánev používat na všechno? Díky za odpověď.

  26. tomashewk: Jedna univerzální pánev na vše bude vždy o kompromisech. Palačinky by se lépe lépe dělali na nízké pánvi bez vysokých okrajů a např. pro steaky a grilování zeleniny by zase bylo lepší vroubkované dno. Osobně bych to ale moc neřešil, pořídil bych jednu slušnou pánev a teprve v případě skutečné potřeby bych v budoucnu dokupoval specializovanější kousky. Já takto úspěšně fungoval několik let a než jsem pořídil speciální pánve, neměl jsem potřebu nic měnit.

  27. tomashewk: Vlastním levnou litinovou grilovací pánev z Ikea made in china (cca 700Kč) a steaky se na ní dělají jedna báseň – pokud se rozpálí, naolejuje a pak se na ní teprve dělá. Nic se na ní nepřipaluje. Je dost těžká, při používání mám trochu strach o indukční desku, ale jinak maximální spokojenost. Bohužel je vroubkovaná, takže s palačinkami nemohu sloužit.

  28. Ha ha ha, tak to je dobrý. Zloděj křičí chyťte zloděje.
    Tady začala normální diskuze o litinovém nádobí Skeppshult, ale najednou (tak jako v jiných diskuzích) se tu objevili
    „sumejkr“, „tomashewk“ a „martas“ (možná, že se jedná o jednoho člověka) a začali tu vychvalovat čínskou litinu a čínské litinové nádobí, že je stejně kvalitní ne-li lepší a začali pomlouvat Skeppshult, že je to předražené. Přesně toto, úplně přesně, lze vysledovat i v jiných diskuzích.

    Sumejkr – podlý lhář. Tvrdí něco co není pravda a vymýšlí si něco, co jsem nenapsal. Když uvedu konkrétní fakta a odkazy, uboze reaguje podpásovkou.

    Největší odborník je tu martas, nejdříve se „odborně“ posmívá Nobelovkou za dostání těžkých kovů do litiny aby pak vzápětí, napsal, že „by jich tam nemělo být mnoho“. :-)

    Tomashewk demagogicky tvrdí, že diskuze začala dotazem na zkušenosti s levnějšími výrobky než těmi „modními a předraženými ze Švédska“. Ale jaksi nepřiznává, že to byl právě on, kdo tento příspěvek účelově vložil aby na něm postavil další diskuzi.

    Přečtěte si příspěvky těchto tří(jak si navzájem notují, jak je to úplně shodné), pokud se nejedná o jednu a tu samou osobu.

    Jak už jsem napsal, je to pokračování tohoto:
    http://dolcevita.blog.cz/…/komentare/2#…

  29. Ještě jedna zajímavost demagogů: příspěvek martase a sumejkra shodně v půl třetí ráno! Jaká to obrovská náhoda, že? ;-)

    A oba shodně odpovídají na příspěvek od tomashewk, ve kterém není důležitá ta druhá část, kdy jim jakoby nahrává na pokračování v něčem jiném, aby to nebylo tak okaté, ale hlavně ta první, kde se mě snaží demagogicky umlčet. ;-)

  30. Petane, asi Vám vezmu trochu větru z plachet: založil jsem vlastní téma a toto téma sloučil až pan Cuketka (viz příspěvek č. 6). Nakonec nejsem úplně proti, protože je to prostě téma o litině, tak aspoň v tom není nepořádek. Nesnažím se Vás demagogicky umlčet, ale Váš názor už tu zazněl a nutno říct, že se příliš nemění.

    Rozhodně jsem neměl v úmyslu hanět špičkové švédské nádobí. Za tu cenu bude určitě kvalitní. Otázkou ale je, jestli není k dispozici nějaký kompromis, jestli bych litinu užil na to, co jsem si představoval, dále jsem se také ptal na ocel a tak vůbec. Myslel jsem, že právě na fórech tohoto typu lidé spíše dávají do pléna různé postřehy, nápady a zkušenosti, než aby se navzájem horlivě přesvědčovali o své pravdě. Myslel jsem, že je to taková výměna názorů zasvěcených, kteří se navzájem inspirují. Často se na takových fórech člověk dozví o výrobcích s nejlepším poměrem cena/kvalita atd.

    A nechte si už toho laciného obviňování z toho, že jsou všichni Vaši oponenti jeden a tentýž člověk. Zkontrolujte si třeba ty IP adresy, když už Vás požírá taková paranoia.

Uzavřeno

Téma bylo uzavřeno, tzn. není možné přispívat.