Plesnivý česnek RSS

Štítky: ,

24 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Prosím poraďte mi, co udělat s plesnivým česnekem. Před měsícem jsme koupili český česnek – asi 2 kg. A teď jsem objevila, že jsou některé palice lehce plesnivé. Bydlíme bohužel v paneláku a tak jsem ho uchovávala v polici v otevřeném igelitovém pytlíku (to nebyl asi nejlepší způsob uchování:/).

    Dá se ještě nějak zachránit? Nebo už je to nebezpečné jej konzumovat? Je mi líto ho vyhazovat.
    Děkuji za radu :)

  2. Babicka vzdy spatne casti okrajela a zbytek rozdrtila, smichala se soli a ulozila do mensi sklenice. Ziskala tak jakousi konzervu, ktera vydrzela vecnost bez rizika zkazeni. Vznikla pasta je pak vhodna do polevek, omacek, pomazanek. Pekneho ceskeho cesneku je skoda, takze se ho pokuste zachranit.

  3. Děkuji za radu, určitě zkusím. Snažila jsem se dohledat další informace, jak moji situaci vyřešit a našla jsem i možnost mražení. Ještě promyslím, jak to udělám.

    Tu česnekovou pastu je potřeba uchovávat asi v lednici předpokládám?

  4. Plesnivý česnek bych se slzou v oku vyhodila, i zdánlivě zdravé části jsou jí prolezlé.

  5. dtto ↪ 4 Naďa

    Plísně jsme tady řešili už nesčetněkrát a výsledek všech předchozích debat je nemilosrdně vyhazovat (riziko vs. úspora nestojí v tomto případě za to).

  6. ↪ 1 jolii: Nezachraňovat a příšte do košíku nebo zavěsit.

  7. ↪ 1 jolii: S křížkem po funuse (jelikož plesnivý česnek nic jiného než funus nezaslouží), ale třeba pro příště – nejlepší panelákový způsob uchovávání je ponechat česneku klacky a dát ho jako kytici kořínkama vzhůru. Neplesniví a tolik nevysychá.

  8. Děkuji velmi za Vaše názory. Se slzou v oku tedy vyhodím. Holt chybami se člověk učí… Budu si muset asi důkladně prostudovat rady, jak uchovávat zeleninu a ovoce v paneláku. Občas s tím trochu bojuju a nevím, co a jak skladovat. Nemáte tip na nějaký vhodný článek, kde bych se tyto informace dozvěděla? Děkuji.

  9. ↪ 8 jolii: slzu v oku uplne chapu a soucitim s Vami, ja prave byla nucena vyhodit okurkovou sklenici domacich rajcat:( Babickovsky zpusob dozravani u posledniho zbytku urody nejak selhal. Ale neda se nic delat, u plisne neexistuji kompromisy.

    Inspiraci ohledne cesneku muzete hledat treba tady:
    http://www.zkvaseno.blogspot.cz/…/cesnek.html
     http://conovehonakopci.cz/?…

    Kdyz pominu mrazeni, suseni, nakladani a zavarovani, zacina mi s cim dal lepsi dostupnosti ceske sezonni zeleniny a ovoce pripadat u obyvatel bytu smysluplnejsi nedelat zasoby a proste nakupovat prubezne tam, kde maji skladovaci podminky lepsi a dokazou si s tim poradit…

  10. U cehohokoliv jineho bych byl take pro okamzity vyhazov, ale v pripade cesneku nemohu souhlasit. Podle me tu vladne ohledne te plisne zbytecna panika, cesnek je prirozene antibakterialni a sul je v podstate ziravina, takze podle me zadne riziko nehrozi. Kdyz nemeli problemy nasi predkove, zvladneme to taky.

    Koneckoncu tu pastu co jsem popsal doporucuje i recept co sem dala Yannka. Ta cesnekova pasta se soli vydrzi v lednici klidne vic nez rok.
    Nicmene at si to kazdy posoudi sam.

  11. ↪ 10 Michal Máta: ta česneková pasta je fajn (i když to teda nemá úplně univerzální použití), ale bavíme se o zpracování neplesnivých přebytků!!! Zplesnivět vám přece můžou i jiné „antibakteriální“ věci – cibule, citron, zázvor, šalvěj… Taky nezbývá, než je vyhodit. Jasně že je to škoda a k vzteku a jasně že vás nezabije, když budete občas dělat, že to nevidíte. Ale pokud chce někdo slyšet, že je to neškodné a v pohodě, bohužel to tak prostě není.

  12. ↪ 10 Michal Máta: no úplný súhlas … teda tiež nejem plesnivé veci každý deň, ale vidim, že ja to neriešim (odrežem plesnivý kus goudy a zbytok zjem, z vrchu džemu lyžičkou vykrojim plieseň a zbytok použijem, plesnivý kus pomaranča okrojím a zbytok zjem) a som akási zdravšia ako moja sestra, čo síce vyhodí 2 hodiny otvorený jogurt ale posledné roky získala alergiu snáď na všetko (chlad, jablká, pes, aviváž, …) … nechcem debatiť o škodlivosti plesne ale kurňa, dajako si tú imunitu snáď treba vypestovať, nie?
    ad cesnak: pasta je skutočne aj podľa mna najlepší spôsob uchovania cesnaku (a ani netreba v chladničke), ešte super je usušený, ale doma som to nekúšala, bojím sa, že sa mi aróma zažerie do sušičky. s mrazením nemám skúsenosti, bjím sa, že po rozmrazení stratí silu, zmení štrukúru a bude len do varenia.

  13. ↪ 10 Michal Máta:
    Plíseň není bakterie.
    Sůl není žíravina (na mikroorganismy působí pouze osmoticky)
    Plíseň nás narozdíl od bakterií neohrožuje infekčností, ale tím, že produkuje mykotoxiny, které obvykle poškozují játra a s oblibou jsou rakovinotvorné.
    Předkové problémy měli, i když svých nádorů se celkem často nedožívali, je to nemoc pozdějšího věku.

    česneková pasta vydrží velmi dlouho, ale to se týká pasty ze zdravého česneku. V plesnivém mykotoxiny již jsou a těm nevadí ani síra z česneku, ani osmóza způsobená solí.

    ↪ 11 yannka: Ano:)

    ↪ 12 Adri: Imunita nemá s mykotoxiny vcelku nic do činění, pletete dohromady zcela nesouvisející věci.

  14. ↪ 13 kami: Babicce je 86 a na svuj vek se tesi dobremu zdravi. Jak to? Nemela uz pred 40 lety davno zemrit strasnou smti, protoze odmitala ten zabijacky cesnek vyhodit? ;)

    Nikdo tu nemluvil o zpracovani shnileho cesneku, pokud je cela hlavicka nekde dole trochu chycena, nevidim na vyrazeni spatnych kousku a naslednem zpracovani zbytku prave do te pasty nic spatneho.

    Co se ucinku soli tyce, Mrtve more se tak jiste nenazyva bezduvodne :)

  15. ↪ 14 Michal Máta: To nemyslíte vážně, že ;) Pradědeček kouřil a dožil se stovky, to znamená, že kouření prospívá dobrému zdraví.

    Výskyt nádorů přímo mykotoxinově kauzálních je vysoký tam, kde se jedí i plesnivé potraviny, tj. především v Asii.

    Hniloba je, oproti plísni, mnohem lepší varianta. Hniloba je totiž bakteriální a proto u ní nedochází k prostoupení celého napadeného kusu (to je právě problém plísní, mycelium prorůstá a mykotoxiny produkuje neviděno a to chlupaté plesnivé znamená, že je plísni tak fajn, že se rozhodla páchat reprodukční orgie). I když i u hniloby je to diskutabilní, tak při vykrojení dostatečného lemu se dá většinou napadená plodina použít. Stále zjevně směšujete zcela odlišné věci, bakterie nemají s plísní nic společného.

    Mrtvé moře je mrtvé kvůli osmóze, není to žádnou žíravinou, ale poškozováním buněk hypertonickým roztokem.

    Ano, jak už jsem psala výš, prosolení je ochranou proti bakteriím, protože jim vadí hypertonické prostředí. Ale na mykotoxiny nemá pražádný vliv.

  16. ↪ 15 kami: Můžu se, možná blbě, zeptat jak poznám shnilý česnek od plesnivého? Nebo rajče? Nevěděla jsem, že to jde rozlišit:)

  17. ↪ 16 snookie: No, ono to zas tak snadno nejde, navíc někdy to může být obojí zároveň (typicky monilioza u jablek). Ale tak zhruba „hnědý měkký až blátivý okrsek“ bývá hniloba,
    skvrna, která zatím spíš neměkne, barvy bělavé, žlutavé, hnědavé…takový spíš flek, bývá plíseň. Ale fakt to berte jako velmi hrubou pomůcku. Pak, když už se plísni báječně daří, tak to zachlupatí, což jsou rozmnožovací orgány plísně. Ale mycelium plísně už dávno předtím prorůstá celou hmotou, rozmonožovací orgán je u ní v poměru k „tělu“ srovnatelně malý jako u jiných organismů;)

    Hniloba u česneku je málo pravděpodobná, právě pro jeho určité antibakteriální účinky. Zato plíseň je jeho častým napadatelem. Takže pokud jde o česnek, bude to skoro jistě plíseň.

    Ono u té hniloby také není vyloučeno, že už se bakterie šíří dál i mimo to měkké hnusné. ALe není to taková všepronikající invaze jako u plísně a s určitým přimhouřením očí…no, dá se, i když já teda skoro vždy vyhazuju (maximálně vykrojím centimetrový nahnilý kousek s velkým kusem zdravého okolí na něčem velkém, třeba na květáku, prostě zvážím velikost nahnilého vůči zbytku plodiny) a v žádném případě nikdy nedám nic nahnilého vykrájeného dítěti.

    Ale existují i fyzikální „fleky“, které důvodem k vyhazovu nejsou. Typicka natlučené jablko má hnědý flek díky oxidaci, ale ten ničemu neva. Je to ale samozřejmě vstupní brána pro hnilobné bakterie i pro plísně, tkaže proto každý zahrádkář vytřídí hned natlučená jabka a hned zpracuje třeba na povidla a neskladuje.
    Nebo třeba asi znáte takové ty bělavé až šedé divné oblasti v bramborách. Sice to vypadá hnusně, ale to taky není plíseň, je to porucha metabolismu škrobu v té bramboře. A přitom to skoro všichni vykrajují.

  18. ↪ 17 kami: Každá vaše věta, to osvěta.
    Navíc čtivé. Klóbrs dolů,
    J

  19. ↪ 18 Jednorožec: Ještě jsem chtěl dodat domorodou poučku: If in doubt, leave it out. Máš-li pochybnost, nepoužívej to, vyhoď to.
    Uplatňujeme především u nalezených hub. Ale plísně k nim nemají daleko, do they?

  20. Kdo by si chtěl dále počíst, může zde:

    http://www.med.muni.cz/…kotoxiny.pdf

    Výborný materiál a nebojte, je to napsané docela přístupně. Alespoň základní představu z toho získáte (mykotoxiny od kap. 7 a dále)

  21. ↪ 17 kami: Děkuji za vysvětlení. Já se tedy řídím tím, že když je to pochybné a hnusné, tak vyhazuju:)

  22. ↪ 20 pan Cuketka: To je moc pěkný text, je to stravitelně psané.

  23. ↪ 17 kami: Zrovna dneska jsem přemýšlela, z čeho ty bělavé/šedé fleky v bramborách jsou. Díky za osvětu!

  24. ↪ 12 Adri: hezké, jíst bych u Vás tedy nechtěla.

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.