1. 149

    Myslim, ze vy vasim stylem ‚diskuze‘, pokud mi rozumite, maskujete vasi neschopnost komunikovat. Coz castecne souvisi s intelektem a i s charakterem, ktery muzete skryt pretvarkou pred hosty.

    Nevadi. To je vas problem. Presto vam preji mnoho uspechu.

  2. 150

    :))) ach jo.

  3. 144:To peel or not to peel has been a long-standing carrot debate. If you know you’ve gotten your carrots from a reliable source (free of pesticides and chemical residue), then merely scrubbing is fine. Carrot peel does have a bit of bitterness, so cooks making vegetable stocks and broths tend to peel their carrots to avoid any bitterness in their long-cooking dishes.
    (Source: http://www.vrg.org/…e1carrot.htm)

    Jak už jsem předeslal, mrkev je (alespoň v našich krajinách) dvouletá rostlina – produkuje semeno až po přezimování. Ta hořkost a případné toxiny ve slupce snad jsou k tomu, aby před sežráním kořene odradily slimáky a podobné škůdce.

  4. 153

    No, nevim. Ten web pusobi amatersky(eko levicacky :) a pojednani o mrkvi je dost povrchni.

    Na netu jsem zadne hodnoty namerenych alkaloidu(nebez­pecnych pro cloveka a psy) ve slupce mrkve nenasel, pricemz ta zminka o toxinech obsazenych v korenove zelenine existuje. Nicmene je druhym dechem dodano, ze obsah zalezi na vegetacnim obdobi(o jakou fazi jde jsem se nedozvedel) a zdravotni hledisko neni zminovano. Prolezl jsem toho celkem dost, vcetne univerzitnich webu. Dodam jen, ze slo vzdy o mrkev v syrovem stavu.

    P.S.
    Co se tyce ‚bitterness‘(al­kaloid-rostlinny toxin), tak na nem neni nic spatneho, podporuje traveni(napr. cekanka). Treba bylo vasim psum po mrkvi lepe a proto ji meli tak radi.

    --------------------------

    Je mi jasne, ze cim vic se do ho… stoura, tim vic smrdi, takze bych to mel nechat byt, ale ta ‚diskuse‘ s mircesem me celkem otravila.
    Od profesionala, ktery navic hodnoti sam sebe dost vysoko, predpokladam opacny pristup.

    Chtel jsem jen vedet, proc je slupka z mrkve povazovana za odpad. Zajimalo me, cim navic pridana slupka znehodnoti vyvar(stavu, atd.), ktery obsahuje vse co ma. Tou slupkou jsem myslel napr. slupku z oloupane mrkve, kterou pouzijju treba na salat a slupku hodim do hrnce nebo pekace k dalsim surovinam. Nikde netvrdim, ze chci delat vyvar pouze ze slupek.

    Proste mi jen prijde, ze se odpadem nazyva hodne veci jen tak ze snobarny, protoze nejsou hezke a vypadaji nechutne. Pro me je odpad krabicka tetra packu ze ktere vyleju passattu do panve.

    Podobna snobarna je napr. bily pepr, ktery si vymysleli francouzi, protoze jim pohled na cerne tecky na bilem mase nebo ve svetle omacce zvedal zaludek. Tak ho zacali loupat. Nic jineho za tim neni.
    Nebo ono libive zduraznovani nejen v TV, ze na vareni pouzivaji olivovy olej extra virgine, coz je z principu hloupost a vyhozene penize.
    A spousta dalsich veci.

  5. „Nebo ono libive zduraznovani nejen v TV, ze na vareni pouzivaji olivovy olej extra virgine, coz je z principu hloupost a vyhozene penize.“

    Tak tohle bych zas chtěla, abyste vysvětlil vy:)

  6. 155

    Nejkvalitnejsi olivovy olej lisovany za studena nesmi prekrocit pri vyrobe teplotu 27,5°C.
    Takze kdyz si na nem neco pecete(smazite, jak chcete) a tu teplotu nekolikanasobne prekrocite po dobu nekolika minut, tak z nej udelate Sansu.
    Ale to uz se tak dobre neposloucha. To je prece bezcenny odpad z oliv.

  7. 156:

    (nejen) toto je nesmysl, co říkáte. pletete si teplotu při lisování a teplotu při kuchyňském využití.

    teplota při lisování „za studena“ je specifikována hlavně z důvodů, aby se při lisování neextrahovaly nežádoucí složky + aby měli konzumenti jistotu, že došlo k jednoduché mechanické extrakci.

    samozřejmě tepelná degradace oleje tam hraje také roli. je ale velký rozdíl, když olej vystavíte vysoké teplotě při výrobě, pak ho stočíte, za rok otevřete a použijete a když ho použijete ihned po vystavení vyšší teplotě.

    nepotřebujete k tomu ani teoretické znalosti, můžete si to ověřit čistě na základě empírie. vemte libovolný recept, který vyžaduje extra virgin olivový olej v postupu, nahraďte jiným a ochutnejte. pokud použijete méně kvalitní olej, na senzorice to prostě poznáte. všechna ta aromatika se jen tak nevypaří.

    naříkám že je dobré koupit 250ml výběrový single origin e.v. olej z toskánska a nalít ho hned do friťáku. ale i pro tepelnou úpravu nejsou kvalitní e.v. oleje v ceně okolo 200 / 500–750 ml rozhodně vyhozené peníze. naopak! ;)

  8. 157

    Jsem mezi autisty? Co jsou dalsi nesmysly?

    Netvrdim, ze se ol.olej muze lisovat za jakekoliv teploty. A kdyz uz jste u tech ochutnavek, tak si ochutnejte nekdy Sansy.

    Slo mi o to, ze jidlo neni jen napln zaludku. Taky si z nej musi vzit telo ziviny a vitaminy. Takze zahratim e.v. spadnete na uroven Sansy. Nic vic, nic min. Do chuti nikomu nekecam, je to subjektivni pocit kazdeho jedince.

  9. 158:

    zkuste si přečíst můj příspěvek ještě jednou, mám dojem, že jste to prolít jen tak narychlo. někdy to pomáhá :)

    a znovu – ne. e.v. olivový olej po tepelné úpravě není srovnatelný s olejem z pokrutin. ani ve složení, ani v chuti, ani ve své výživové hodnotě.

    já osobně bych tyto chemicky extrahované oleje a jiné ani nedoporučil k humánní spotřebě.

  10. :))))
    tj, dekuji za zabavu. diskuze o slupkach mrkve.pozor, p. Cuketko, abyste nestal obeti atentatu:)

    [158] v prispevku [157] jsem marne hledala pojem „autista“. prip. Aspergeruv syndrom:)ale co je na tom urazliveho, nakonec ani nevim. ja bych se neurazela. jsou horsi nadavky;)

  11. lik: On to totiž Karl myslel tak, že autisti jsme my:)

  12. 154: Uznávám, že trocha hořkosti může pomáhat trávení – viz Fernet, či chinin v tonic water, atp. Doplňuje i některé složité chuťové vjemy – osobně například rád nakousnu zralé jablečné semínko – báječně doplní, spolu s jablečnou dužinou a slanou sušenkou, chuť uleželého Cheddaru. Ale vím, že těch semínek nemám jíst mnoho!
    Všichni naši psi jsou od malička vedeni k chroustání mrkve; někteří by mrkvi dali přednost před ohryzáváním kostí! Účin slupky je pro ně asi vedlejší a moje obavy o toxicitu příliš úzkostlivé.

  13. Myslím, že je na čase, aby se pan Cuketka začal chovat jako majitel webu a trošku to tu začal moderovat a usměrňovat. Pro začátek by třeba stačilo promazat toto vlákno od off-topic příspěvků. Jmenuje se Ano, šéfe! a řeší se tu lecos, na co jsou tu jiné a vhodnější místa.

  14. 159

    Jen jsem vychazel ze zaveru Ústavu chemie a analýzy potravin na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

    Cit: Do salátů a pro studenou kuchyni je vhodné používat panenský, na tepelnou přípravu rafinovaný olej. Výhody rafinovaného olivového oleje nepřevažují nad jinými druhy rostlinných olejů, cena však ano, proto je dobré zvážit, zda to stojí za to.

  15. lik.

    Velka gratuluce a z vasi zabavy nad slupkou+ve stejnem kontextu pochopenem pojmu ‚autista‘ mam uprimnou radost. Nekdy staci opravdu malo :)

  16. Pane Malinsky,

    to je samozrejme naprosto spravna a logicka uvaha. Jen se obavam, ze jste si s ni mel zalozit novy thread :)
    Nazvat jste ho mohl treba: prebytecny bulšit nasledujici po zdanlive souvisejici reakci na jakekoli tema :)
    Podle vsech naprosto profesionalnich prispevku zasadne k veci, ktere jsem zde ve vsech tematech za dobu meho vyskytu cetl(asi dva roky), bych se v te sekci placal hodne dlouho sam…no, ale budiz. Netrpim strachem ze samoty.
    Hlavne jsem vas nechtel rozhodit a narusit beh vasi sekty :)

  17. 162

    Spousta veci je o kompromisu. Zkuste hafanum mrkev oloupat :)

  18. 163: řeší se tu lecos, na co jsou tu jiné a vhodnější místa.
    Už je to uspisovněno, nebo stále ještě platí „jiná a vhodnější místa?“
    Pomozte přespolnímu udržovat styk s ryzí mateřštinou, thank you so much.

  19. 167: Zkuste hafanum mrkev oloupat
    OK, ale co potom se slupkami? Poslat vám je, trochu cestou oschlé, do vývarů? :-)

  20. 169

    To nemusite. Bude stacit, kdyz poslete kontaktni cocky :)

  21. Jeste jsem zapomnel dodat, ze vase otazka (168) je tezce OT a vzhledem k prubehu diskuze a stavu pana Malinskeho je naprosto skandalni.
    Trochu ohleduplnosti, pane! :)

  22. 168: „jiná a vhodnější místa“ stále platí jako spisovná varianta a „jiný a vhodnější místa“ jako hovorová, to „jiné“ bude jen překlep.

  23. 172: Dovolím si drobnou opravu. „Jiný místa“ není hovorová varianta spisovného „jiná místa“. Termín „hovorový“ totiž znamená mluvenou variantu spisovného jazyka. „Jiný místa“ je nespisovné. Ta škála je – zjednodušeně řečeno – „spisovný – hovorový = mluvený spisovný prostředek – nespisovný“.

    To, po čem pátrá Jednorožec, není – bohužel – otázka překlepu. Varianta „jiné místa“ (či pěkné děvčata, vykuchané laciné kuřata atd.) skutečně existuje, používá se vcelku běžně, zvlášť v mluvené řeči (ale oblíbená je i na jídelních lístcích, abych se vrátila do fóra pana Cuketky, či na nejrůznějších cedulích), v množném čísle středního rodu. Uznána za spisovnou doposud nebyla (abych odpověděla na Jednorožcovu otázku).

  24. 173: možná je to otázka nějakého nářečí, já se s variantou s e setkávám jen zcela výjimečně.

  25. Omlouvám se, byl to překlep. Ťukal jsem to jednou rukou na noťasu v posteli. Správně mělo samozřejmě být jiná a vhodnější místa. Ale jiný… nebo jiné… se rovněž dosti často i když nesprávně používá. Ale nejsme tu snad v ÚJČ AV ČR. Karl taky píše někdy s diakritikou a někdy bez diakritiky. Mohl už by se dohodnout sám se sebou.

    EDIT
    Nějak to zapadlo......jak je to s tou mrkví?

  26. Karl ma, nejen toto, samozrejme, sam se sebou vyrešene a nepiše jednou tak a podruhe onak, ci pripadne ješte uplne jinak. Na diakritiku totiz dlabe.
    Nicmene, jeden z duvodu, proc Karl pouziva, jako jedine s diakritikou, pismeno ‚š‘, je, ze si pamatuje umisteni specialni klavesy na klavesnici, bo do ni casto zurive buši z duvodu zamezeni špatne interpretace jeho pisemne tvorby(pravda, zrovna v tematu ‚mrkev‘ prišla kazda snaha vnivec, ale co, ze). Jedna se napr. o tyto zaludna slova a utvary: pasak-pašak, musi hovno-muši hovno, prsi(ne kazdy ovlada pravopis)-prši, kus-kuš, kos-koš.

    P.S.
    Ta citace byla drze okopirovana a pokud jeste nekdy k podobne prekerni situaci dojde, tak vas upozornim tucnym fontem.

    -------
    Co se tyce mrkve, pane Malinsky, tak
    pravdu jsem mel zcela jasne ja.

    Jediny duvod proc maji nejen v Pardubicich koprivku ze slupky je ten, ze jim pripada proste a jednoduse ee.
    Zadny uredne meritelny udaj na stupnici hnus 0b. – velka mnamka10b, nebo senzoricky pozorovatelne svinstvo(to se mi obzvlast povedlo) v peclive zcezene tekutine neexistuje, ale zato existuje profesionalni, casto nicim nepodlozene, zhnuseni. Proste jsou nekdy, z toho vedra, asi, v afektu a nejak nam to ‚kilopadezapo­lifkuvole‘, sobe vlastnim a nenapodobitelnym zpusobem zduvodnit musi :)

  27. 175: Omlouvám se, byl to překlep. Ťukal jsem to jednou rukou na noťasu v posteli.
    Omluva přijata!
    V zájmu nenabourávání soukromí si ani nebudu představovat, co jste vše mohl dělat druhou rukou, a do jaké míry to mohlo ovlivnit vaše soustředění se na ortografii.

  28. Navrhuju přesun do diskuse na Idnes nebo Novinky, sem se tenhle styl nehodí.

  29. 178: I vám napadlo „listování v kuchařských knihách“?

  30. 176: no jo, jenže kdo to má po vás číst, když používáte jediné písmeno s diakritikou. To už by bylo lepší ji nepoužívat vůbec (byť dnes už k tomu nevidím na fórech důvod.)

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.