1. karl: z Vas se vyklubal pravy internetovy hrdina, nevim jestli byste mi to rekl z oci do oci. :)

  2. 180

    Neberte vsechno tak vazne. Mel jsem tam dat smajlika.
    Pravdou ovsem je, ze onou transkripci slova bullshit jsem chtel uniknout bdele pozornosti cenzora :)

    Jedine co muzete brat vazne, jsou korece nekterych nazoru pp. mircese a Cuketky :))

    -----------------------------

    181

    Rekl, a nic by se vam nestalo :))

    I tech 150,– za polevku s klidnym srdcem dam, jen k tomu musim mit alespon jeden duvod.

    A pokud mate v kuchyni klimatizaci, tak se omluvim a najdu si duvod jiny :)

  3. 182: abych si z vašich postů vybíral jen některé části po mně nemůžete chtít, budu je tedy s dovolením ignorovat jako celek. (-:

  4. A delate spravne. Masochismus je svinstvo a je potreba se branit. Ja tak statecny nejsem :)

  5. Masakr na konci 4. dilu :)

    Pani majitelka a jeji jiz dnes legendarni tricko, je proste v celkovem kontextu genialni.

    Mistr taky pobavil, kdyz se na zacatku pri stourani v sadle podivoval nad safranem a nepoznal, ze je to chilli.

    Na druhou stranu, ten porad neni vzdelavaci a ambice si v tomhle smeru snad ani delat nemuze, takze tam vlastne muze zvanit kazdy kdo chce co chce, protoze je to jen show.
    Soudny clovek ten porad tezko muze brat vazne.

  6. Soudný člověk pochopí, že před příjezdem pořadu štáb přestaví kuchyň a vymění personál, jasný ;)

  7. To mi moc jasny neni. Nechcete to nejak specifikovat?

  8. 185: Mně to tedy přišlo jako šafrán, což řekl, když se v tom porýval. Ale za chvíli pak řekl, že to bylo chilli. V celkovém kontextu blbina JInak stále se na to díváme, byť televizi nemaje – přes internet. Přes různé výhrady a přesto, že se Pohlreich nechal slyšet, že neuznává v restauraci vodovodu, si myslím, že by to měl národ sledovat povinně od věku 6 let (od tohoto věku už stejně umí „ty vole“.

  9. Za chvili nic nerekl a uz vubec nic o chilli. Klidne se budu hadat :))

    Narod at si sleduje co chce, moc mu to asi nepomuze. Stejne tak pri sledovani Superstar se z vas nestane znalec hudby a tance.

    Kdyby chtel ZP udelat neco pro uroven gastronomie v CR, tak zrovna v tomhle pripade hospodu zamkne, klice hodi do kanalu a personal vcetne pi sefove posle pestovat bylinky :)

  10. A co se tyce vaseho svateho nadseni pro vodu z kohoutku, tak to s vami take nesdilim :)

  11. 189., 190. :
    Ježiškote, to sme se to rozčílili…

  12. 189: O sádle s chilli se mluví vzápětí v kuchyni. Podívejte se radši znovu, než se budete „klidně hádat“ (což je ve vašem případě ukázkový oxymoron).

  13. příspěvek smazán administrátorem

    Karl von Bahnhof:

    zatím jsme tady vždy diskutovali bez osobních útoků, nehledě na intenzitu diskuze. berte toto, prosím, jako slušnou výzvu. pokud se nebudete držet obsahu a dále napadat účastníky diskuze, vykoledujete si banán. platí to i pro váš nejnovější příspěvek v jiném vlákně.

  14. Ego psál že další bude Zahrada v opeře a ano, měl pravdu! Za 2 týdny to bude tahle restaurace. Divný, zdála se mi jako docela úspěšná.

  15. K používání slupek kořenové zeleniny do vývaru – no, nejsem kuchař a vývar si vařím jen doma, ale slupky bych do něj tedy nikdy nedala. A to prostě proto, že oloupání kořenové zeleniny považuju za součást její „hygieny“ – nikdy neumyju mrkev, nebo dokonce třeba celer tak, aby nezůstaly nečistoty v těch všelikých rýhách na povrchu. A kdybych hodila do vývaru slupky, házím tam zároveň všechny tyhle nečistoty, které se změknutím slupek z těch rýh uvolní a budu je mít v jídle, žejo.

  16. Kami, chápu tvoje obavy ze „špíny“ ze zeleniny, ale copak ty ten vývar za celou dobu nenecháš projít varem? Potom by to podle mne mělo být bezpečné. Vždy mi bylo líto si do vývaru dávat čerstvou, pěknou zeleninu a rozvařit ji na padrť, až jsem přišla na to, že se vývar dělá právě z odřezků, zbytků a slupek ze zeleniny /ovšem čisté bez plísně…/
    Hodně známé jsou slupky z cibule, které dodávají vývaru barvu, ale přitom ty klasicky pěstované cibule určitě obsahují zbytky chemie, kterou si člověk vyvaří do polévky…
    Na to asi člověk nemůže myslet, jinak by se zbláznil…

  17. 196: Souhlas a kromě toho, ani by mě nenapadlo si třeba na chatě mrkev, právě ze země vytaženou, loupat. Tu si jen umyju pod proudem vody a chrup! Ani kupované mladé karotky, petrželky neloupu. Vydrbu kartáčkem a hotovo.
    BTW: Na jednom hygienickým školení v práci (pracuju jako kuchařka) nám bylo sděleno, že nejvíc bakterii, co se týče zeleniny, je na rajčatech. A ty se většinou neloupou,pokud je hodláte sníš syrové, že? Dobrou chuť!

  18. Rajcata se vetsinou loupou, ale ne v CR.
    196. a 197.vyvar z odrezku delaji jen prasatka :)

  19. 198: Nemohu si vzpomenout, že bych někdy viděl loupaná rajčata v „civilizované cizině“, na rozdíl od „prasátek v ČR“, pokud jde o studenou kuchyni… V teplých úpravách samozřejmě ano i ne, dle místních zvyklostí a konkrétního jídla. Už jste mimochodem někdy viděl loupané rajče například ve fast foodu?

  20. Jedná se samozřejmě o jiný typ zařízení. Já sám jsem loupal rajčata (RAF, KUMATO, TIGRE), jsou to rajčata s velmi tenkou slupkou, takže se musí spařit. A řeknu vám, že je to peklo takový salát připravit, když máte tisíc jiných objednávek.

  21. 196.
    Zrovna bakterie mě moc netrápí – byť některé jsou opravdu odolné (třeba spory c.botulinum – producent botulotoxinu – vydrží 15 min varu, což je dost :) )
    Jde mi o nečistoty – prach, hlína – které jsou v rýhách na kořenové zelenině. A ty se sice varem dezinfikují, ale nezmizí, měla bych je pak v polívce.
    Pokud mám hodně mladou mrkev, tak ji taky do vývaru neloupu, ale pořád je tam té slupky relativně málo. Ale třeba celer bych se slupkou nedala vážně nikdy – ten má v sobě dočista chodbičky s hlínou, přece.
    Dát jen slupky – to už by pro mě relativní obsah špíny vůči zeleninovému materiálu lezl nad únosnou mez. Prostě mi vaření z odpadu připadá divné.

  22. Chápu, že slovo odřezky, slupky a zbytky nezní zrovna lákavě. Ale upřímně, vaříte třeba z takových věcí jako tvrdší /a tedy hůře stravitelnější/ stonek u květáku, či brokolice? Nebo listy, které jsou často u zeleniny? Takové zbytky právě používám na vývar. Moc se s tím nepářu a vařím to „do nevidím“, takže myslím, že převařené to je dost.

    Ale přiznám se, že některých bakterií jako e.coli, či toxoplazmózy z hlíny se trochu bojím. Takže pro přímou konzumaci zeleninu drhnu kartáčem a ekologickým přípravkem, nebo ty špinavější samozřejmě loupu… co se dá dělat…

  23. 202. Pipi
    Já právě rozlišuju zbytky a odpad. Třeba zmíněný košťál brokolice nebo květáku. Tak ten řadím do kategorie „zbytky“, ale před použitím třeba do vývaru z něj ještě odkrojím tenký plátek u dolní řezné plochy, která je vždy špinavá, a tenhle kousek už řadím do kategorie „odpad“. A pochopitelně ho vyhodím. Ke „zbytkům“ prostě řadím to, co se v daném jídle nehodí k přímé konzumaci, ale přesto je to čistá nezávadná potravina s možností dalšího využití. Do odpadu patří to, co je prostě fuj – špinavé, plesnivé, ohnilé, zvadlé… a tam rozhodně řadím i výše diskutované slupky z kořenové zeleniny. A odpad vážně nejím, ani vývar z něho.

  24. 202.Ve vyvaru ale snad prece nejde jen o zdravotni nezavadnost (bakterie, necistoty…) ale hlavne o chut ne? Ta prece ze slupek a odrezku nemuze byt stejna jako z cele/ocistene zeleniny..

  25. Řekla bych, že spíš záleží na situaci v kuchyni. Někdy zeleninu uvaříte do konkrétního pokrmu, nebo jako přílohu a z těch zbytků (čistý košťál, listy, bylinky) je fajn ještě na něco využít. Vývar z nich je pak podle mne určen k dalšímu zpracování – do rizota, do omáček, opět do polévek… jako podklad.

    Zase bych ty zbytky neodsuzovala, říká se, že na okrajích a v zelenějších částech je víc chuti a výživných látek, ale člověk je z hygienických a estetických důvodů raději odstraní. A přijde mi fajn je využít aspoň na ten vývar, třeba se zbylým kostmi od oběda…

  26. 203, Kami: Vařím úplně stejně jako vy (právě mi tu pod nos voní vývar ze zbytku 2 bažantů), s tím malým rozdílem, že odpad jde na zahradní kompost.
    Zhruba za rok pak bude pomáhat živit další várku zeleniny. ;-)

  27. 206.
    To jsem opravdu ráda, že máte podobný systém :) Když jsem před chvílí oloupala kořenovou zeleninu do polévky a slupky vyhodila, napadlo mě, jestli mi tu někdo nepřipomene hladové děti v Africe…

    Kompost závidím, to si tady bohužel nemůžu dovolit, moje zahrádka je spíše terasa s navezenou zeminou a pochybuju, že by sousedy kompost nadchl. Snažím se aspoň neodpadně vyhlížející zahradní zbytky (posekanou trávu, na kousky nastříhané odkvetlé kytky) využívat jako mulč.

  28. Kompost je motor zahrady. Mě tu jedou 3 bedny, každá cca 1m3, plus 1 bedna na listovku. Krom toho čas od času dostanu chlévskou mrvu od známého, co chová kravičky staromódním způsobem, přísně bio.
    Ale to už je nad rámec tohoto blogu.
    Slovo mulč se mi líbí. Připouští to spisovná čeština?

  29. mulcovani pudy je bezne pouzivany zahradkarsky /skoro odbornu?
    / termin, ale na pravidla.cz mi to nic nenajd,e tak nevim:-)

  30. 208.
    Je to spisovné slovo. Ale odborné, takže proto asi v pravidlech na internetu neuvedené. Tam nejsou ani jiná půvabná zemědělská slova, jako třeba mrcasení (tedy rozdvojování kořenů kořenové zeleniny) …:)
    Ale to už je opravdu hodně OT:)

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.