Zahradnická guerrilla RSS

Štítky: Zatím bez štítků.

15 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Tedy tohle téma je opravdu dost off-topic, ale zaujalo mě, už proto, že mám v poslední době podobné nápady. Jak jste na tom vy?

    http://www.lupa.cz/…a-guerrilla/

    Když si vezmu, kolik betonu jenom minulý rok zalilo Liberec, a kolik nás toho ještě čeká… :-(((

  2. Tak to je nádhera. Začínám mít pocit, že lidi jsou pořád ještě LIDI.

  3. To je hodně zajímavé. Jde o to, jak dlouho mi vysazené kytičky vydrží :-(

  4. já jsem členem, loni se nám podařilo vysadit asi 15 stromků okolo jedné hnusné auto-cesty, vymýceny byly zhruba do měsíce :(

    od té doby jsem ztratil elán

  5. [4]: tomu plně rozumím, je to taky to jediné, co mě zatím odrazuje, se do něčeho takového pustit, nevím, jak bych snášel následnou likvidaci

    ale možná by šlo začít něčím méně nápadným a „pobuřujícím“ než stromky, jako dítě mě třeba fascinovalo, kolik potvor takřka nevymítnutelně prorůstalo spárami chodníků…

  6. 4: Jak daleko od té cesty byly?

    Naše smrčky kousek od baráku už během 5 let vzaly za své taky všechny – nikoli nějakým plánovaným zásahem, ale některým se zaměstnanci obce nevyhnuli křovinořezem při sekání trávy a některé nesnesly vydatnou zálivku od kolemvenčených psů.

  7. stromky přežily cestu i jedno strojové sekátní trávy, krásně rašily, prostě je někdo vyndal

  8. 7: Ptal jsem se proto, že bohužel vzdálenost, do které je potřeba stromy zasadit, aby v budoucnu kořeny nenarušovaly povrch silnice je daleko větší, než jak to při pohledu na mrňavý stromeček vypadá. Takže pokud byly nějak blízko a vytrhali je silničáři, tak to bohužel chápu.

  9. Kytka:

    v podobné situaci stály vzrostlé stromy o kousek dál, v tom mylsím problém opravdu nebyl, ani inženýrské sítě…

  10. 9: Taky bohužel samozřejmě mohlo jít o prostou úvahu typu neplánované stromy-špatné stromy…

    Nicméně co vím od odborníků z jedné ekologické organizace, se kterou jsem se účastnil sázení nového větrolamu – vybrat vhodné místo a druhy stromu je docela věda a lidé, kteří sázejí bez rozmyslu mohou nadělat víc škody, než užitku. Takže vy kdo půjdete guerillově zahradničit: užijte si to, fandím vám, ale důkladně si rozmyslete co a kam a jak to bude velké, až to vyroste.

  11. opakuji, ve stejné situaci kolem té cesty byly desítky dalších stromů, tady šlo jasně o to neplánovaný strom/špatný strom :) ale jinak souhlas je třeba stromy dobře rozmyselt. kytky sjou jistější a míň člověka nazlobí, zase ale mizí (kradou se) o to rychleji

  12. 11: jen ta první část byla myšlena jako odpověď na 9, zbytek byl obecně. Je bohužel jasné, že přístup neplánovaná výsadba = špatná výsadba se občas objeví, stejně jako krádež sazenic pro vlastní pozemky…

  13. Trochu OT, ale – zrovna čtu „Osmý čili nedokončený životopis“ Oty Filipa a autor tenhle guerilla gardening čile provozoval už před 40 lety, dost často s úspěchem. ;-)

  14. [13]: ale to přeci není vůbec OT, to je důkaz dlouhodobé životaschopnosti a tradice této činnosti. Vzpomeňme jen slavného Johnna Appleseed (narozen Chapman), který v 18. a 19. století osázel podstatnou část tří amerických států jabloněmi a dodnes je v USA považován za pravou legendu :-)

  15. Doporučuji knížku od Jeana Giona: Muž, který sázel stromy…

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.