Zápisník

pana Cuketky

Kdy nasolit maso? Dřív, než si myslíte

Co se stane, když posypete maso solí? Není to nijak zapeklitý rébus. Má to zhruba tři odlišné fáze. Mrkněte i na fotky, které sice vypadají stejně, ale po rozkliknutí rozdíl zřetelně uvidíte.

V první fázi teda nic moc. Krystalky soli prostě ulpívají na mase. Během chvilky se to ale změní, sůl se rozpustí a splyne s povrchem masa.

V druhé fázi to jde ještě dál a povrch masa se viditelně orosí. Vysoká koncetrace soli na povrchu vytáhne vodu z masa. Tohle trvá asi 30 až 45 minut, někdy i déle.

A konečně třetí fáze pro trpělivé. Voda z povrchu se vstřebává zpátky do masa a to má jakoby matný lepkavý povrch i o něco sytější barvu. Koncentrace soli se vyrovnávají. Povrch masa je změněný reakcí soli s proteiny svalových vláken.

Teď zpátky na začátek. Ve které fázi je tak asi nejlepší dát maso na pánev? V první i druhé fázi bude maso na povrchu vlhké a to asi není moc dobře. Maso by se při kontaktu s horkým olejem nejdřív chvíli dusilo a pak teprve opékalo.

Maso z třetí fáze je nejvíc v pohodě. Je suché a jeho povrch už je částečně změněný reakcí se solí. Máte také jistotu, že bude rovnoměrně a dostatečně ochucené.

To jsou tak nějak v kostce argumenty pro včasné nasolení masa. Klidně i několik hodin před tepelnou úpravou. A ideálně ještě na mřížce v lednici, aby okolo něj mohl volně proudit vzduch (když mírně zaschne, vůbec to nevadí).

Neplatí to ale samozřejmě vždy. Pro některé typy jídel tyhle změny z nasolení vůbec nechcete. O tom klidně příště.

19. únor 2015 18:02:31 - Trvalý odkaz - Sdílet na Facebooku

Jak chutná Beyond Burger

Burger od firmy Beyond Meat patří k nové vlně rostlinných výrobků a je jako jeden z mála dostupný v ČR. Protože téma Budoucnosti jídla bedlivě sleduji a rostlinným produktům dlouhodobě fandím, přináším pár prvních postřehů a ochutnávku. Jako bonus i videorecept, abyste věděli jak na burger doma.

13. červen 2019 18:06:51 - Trvalý odkaz - Sdílet na Facebooku

Vejce Benedikt – videorecept

Největší snídaňová klasika. Možná taky nejpracnější, ale na to se už u stolu nikdo neptá. Provedu vás celý recept krok za krokem. Ztracená vejce i holandskou zvládnete na jedničku!

6. květen 2019 19:05:31 - Trvalý odkaz - Sdílet na Facebooku

Jak nabarvit velikonoční vejce přírodními barvami

Podrobný návod s postupem a přesným odměřením surovin – najdete zde. Navážení ingrediencí nepodceňujte, výsledné barvy na tom dost závisí! ;)

19. duben 2019 13:04:16 - Trvalý odkaz - Sdílet na Facebooku

Nový videorecept - Švédské bochánky Semlor

Je čas si rozšířit obzory! Tyhle nádherné bochánky plněné šlehačkou pečou na Velikonoce ve Švédku a říkají jim semlor. Jsou pěkně nadýcháné, s omládkem a voní po kardamomu.

18. duben 2019 18:04:51 - Trvalý odkaz - Sdílet na Facebooku

Nový videorecept - Kváskový mazanec

Velký svátek si říká o výstavní kousek – speciál, který jsme upekli spolu s Maškrtnicí pro PečemPecen.cz. Náš mazanec je postavený na základu z droďového kvásku — omládku a pleteme ho ze čtyř pramenů. Nebojte, není to nic složitého a všechno vám ukážeme na videu!

18. duben 2019 18:04:39 - Trvalý odkaz - Sdílet na Facebooku
Načíst další