Sobotní Tartiflette

Lety ověřené, chuťově smrtící a přesto triviální – sýrové tartiflette!

Dnes vám představím klasické francouzské jídlo (Savojský region), které mám moc, moc rád. Je úžasně jednoduchoučké a s příchodem velmi zdařilé české napodobeniny sýru Reblochon i velmi cenově dostupné. Původní sýr Reblochon někdy pojmenovaný rovnou jako Tartiflette (k dostání za cca 80–90,– Kč) můžete směle nahradit báječným sýrem Hermadur:

Na internetu najdete mnoho variací a taky spoustu obrázků ;) Základem mojí velmi jednoduché, zato však nespočetněkrát odzkoušené verze tartiflette je sýr, brambory, cibule, anglická slanina a bílé víno (čím obyčejnější tím lepší!)

Vždycky si nejprve předvařím brambory nakrájené na cca 1cm plátky po dobu asi 5 minut. Ty poté použijeme jako základ vrstvené skládačky ;) Na ně pak přijde slanina s cibulí, zase troška brambor a úplně svrchní vrstvu tvoří sýr na plátky, občas kolečko cibule. Celé dílo pak už jen stačí zalít bílým vínem a šoupnout do trouby. Voilá! ;)) Opravdu snadné!

Experimentovat můžete opravdu velmi odvážně, u tohoto jídla asi opravdu není co zkazit. Přidat můžete navíc créme fraiche (něco jako zakysaná smetana, k dostání v některých obchodech) nebo česnek. Slaninu a cibuli můžete předem předpřipravit na pánvi. Jednou jsem dokonce i celé tartiflete smontoval rovnou na pánvi včetně sýra i brambor ;) Jestli je nějaký recept opravdu, blbuvzdorný, pak je to recept na tartiflette ;) Tarttiflette si zasluhuje právem devět cuketek z desíti!

A co koření?

Žádné není třeba! Dokonce ani solit není nutno, ve slanině i v sýru je obvyklé množství 3–5g na 100g, takže sůl dodáme již surovinami. O chuťovou harmonii se pak postará samotné víno, cibule, slanina a sýr.

Doplněno:

Reklama

Komentáře

Diky moc za receptik na Tartiflette – je fakt uzasna. Nebyl byl tu nekde recept na Creme brulee a Flammekueche v nasich podminkach? Diky ;-)

Créme brulééééé jsem ještě nedělal, nemám na o tu plynovou pistoli, ale někdy v budoucnu se do toho určitě pustím!

A to Flammekueche vůbec netuším, neznám, jejej. Tak to spíše já bych ocenil nějaké pouření :)

creme brule se da udelat i v troube vybavene grilem. Bezne to tak delam a vysledek je stejny, jako s plynovou pistoli.

pan cuketka nezminil, za priprava teto uzasnosti, dokonale provoni cely byt… nebo to byl duvod k neprideleni desate cuketky?

Ahoj, zkoušela jsem různé obměny – podle druhu sýra či cibule, a vždy je to velkolepost. Pozor na víno, nesmí být kyselé, jednou se mi to nepovedlo právě kvůli tomu!! V dobách, kdy nebýval hermadůr, tak stačilo nechat trochu oživnout postarší Hermelín a šlo to taky, případně se sýry míchaly. Je vždycky nutné, aby to byly sýry jako vysoko v horách: hodně tučné.

Pane Cuketko, je to príma, tenhle recept totiž dokonale zapadá do mého nového konceptu jak dobře jíst a přežít to, co jsem zmiňovala v mailu, báječný! Stále na tom pracuju, snad již brzy předvedu výsledky.
Zatím chystáme v práci nějaké nové ochutnávky, podstrčím to do kalendáře, mohu-li.

Pistole tomu dodá jiné kouzlo než zagratinování v troubě. Navíc, ten pocit Jamese Bonda, vítězícího nad krémem, je docela sranda.

Luca: já jsem recept na tenhle koláč kdysi viděla v Burdě, takže co takhle zkusit nějaký německý webík? Jinak, uaaaaaaaaa, proč takovéhle mlsné recepty, když zrovna potřebuju zhubnout a navíc nemám fakt čas vařit? :(

Komentáře jsou uzavřeny.