Ochutnávka tekutých produktů rodinné firmy Žufánek (s *, tedy pouze pro dospělé ;)

Po kratší redakční pauze (=rozuměj několikadenní workoholický atak) mám pro vás veselou a omalovanou (tedy i trošku zmalovanou) ochutnávku destilátů a likérů rodinné značky Žufánek. Tvrdší alkohol tady na cuketce snad ještě nebyl, takže tímto slavnostně přestříhávám čirou pásku namočenou do slivovice…

Žufánek

Pod značkou Žufánek uvádí na trh své produkty malá rodinná firma z Jižní moravy ŽUSY, s.r.o.. Suroviny pro většinu svých produktů si zajišťuje rodina Žufánků výhradně z vlastních zdrojů. Mají tedy vlastní ovocné sady a pro výrobu medoviny si chovají dokonce i vlastní včely.

Na první pohled mě zaujala jejich propracovaná webová prezentace, kde najdete ve potřebné, plus spoustu detailů jen tak na okrasu. Na to, že se jedná o malou rodinnou firmu z ČR nezvyklá profesionalita, která se hnedle nevidí. Součástí image je i moderně střižený design lahví, který jim zaručuje standartní pozice i mezi zvučnějšími a světovějšími značkami na jakémkoliv baru. Pro propagaci v podnicích i na obchodních pultech je to určitě dobře, ale např. u slivovice (tradiční záležitost pro ČR) bych ocenil alespo�? jednu obalovou řadu zaměřenou spíše na tradiční a spíše konzervativní spotřebitele.

Málem bych zapomněl na firemní insider blog Lihovinky, který přináší postřehy a pikošky přímo od zdroje. Pro mne osobně je to první blog podobného charakteru v Česku a líbí se mi, že některé fimy jsou schopné objevit další formy komunikace se svými zákazníky (např. místo klasického reklamního zaplácávání tištěných médií).

Z Žufánku mi přišlo celkem šest lahvinek, které jsem po dobu cca jednoho týdne pečlivě ochutnával a prezentoval všem svým domácím hostům i náhodným pocestným, kteří u mne zabloudili (ušetřil jsem jedině sousedčina psa Ronyho ;).

Slivovice Žufánek (0,5l, 50%)


Vlajková loď Žufánku – slivovica. Ihned se přiznám, že nejsem slivovicový typ, ale dle reakcí a rychlosti úbytku při ochutnávání můžu usoudit, že slivovica od žufánků rozhodně (a hladce) hrdlem proklouzla a žaludkem prošla. Slivovice má plnější a těžší vůni švestek (i při „takovém tom testu“ s rozetřením na dlani) a rychlý a podmanivý rozehřívací „vnitřní účinek“.

Několik desítek minut jsem s různými lidmi prodebatoval nad problemtikou tzv. řetízkování (jak velké bublinky se mají počítat, jak dlouho mají vydržet, kde se mají dělat atp.), které by mělo poukazovat na opravdu kvalitní slivovici. Ještě teď mi to není moc jasné, jaký fyzikálně chemický či spíše psychologický jev za tím stojí a zatím si ho řadím do kaegorie pověr. Jisté však je, že i když byl tenhle vzorek slivovice docela mladý (2004), tak přeci jen řetízkoval :)

Hruškovice Žufánek (0,5l, 45%)


Když už si pan Cuketka dá nějaký ovocný destilát, tak je to většinou hruškovice. Na rozdíl od jákekoliv jiné ovocné pálenky, jsem totiž v hruškovici schopen nejlépe rozpoznat příjemnou lehkou a pronikavou vůni i velice výraznou chuť. Nevím proč, ale je to tak – jsme hruškofil. Žufánkovic hruškovica nezklamala a zejména kvůliva své chuti (i nezvykle dlouhé a příjemné dochuti; hrušky Williams), si ji budu pamatovat. Dokonce jsem část lahvinky před degustátory uchránil a už už jen přemýšlím, pro jaký sladký dezert je určená.

Pivní pálenka Žufánek (0,5l, 42%)


Pro mne osobně premiéra. Nikdy v životě jsem pivní pálenku nepil. Pálenka vzniká několikanásobonou destilací světlého ležáku a pro někoho je to určitě dost nepředstavitelná syntéza dvou nápojů. Přesto je to namíchané docela smysluplně. Na první počuch upoutá na destilát velmi nezvyklá pivní vůně. Téměř každý, kdo přivoněl, ihned nasadil překvapený a zamyšlený výraz a vzápětí ochutnal. V chuti je pálenka spíše násládlá, jemnější a nabízí se ještě jedno slovo – záhadná.

Ořechovka Žufánek (0,5l, 35%)


Z celé šestice můj největší favorit, ořechovku jsem si přímo zamiloval. Já mám všechny různé domací ořechovice moc rád a tady tahle byla ještě navíc dochucena sedmi druhy bylin, což ji přidává na hořkosti a dodává ji to takový serióznější punc klasického aperitivu. Já sám jsem ji ale docela odserióznil (sic!) a moc moc jsem ji vypil při svém nedávném nachlazení s horkým mlékem a tunami lesního medu. V zimě rovněž předučena do plaskačky každého sjezdaře/běžkaře pro adjustáž libovolných čajů s mlékem :)

Višňovka Žufánek (0,5l, 20%)


Tradicí je, že na těmihle „sladkými lepidly“ jako je viš�?ovka každý nejvíce ohrnuje nos. Pravdou je ale taky to, že višňovka z neznámých důvodů vždy z lahvinky vymizí v rekordním čase. Povahovou charakteristiku dortíkové višňvky shrnu ve třech slovech – usměvavá, milá, koketující, přítulná, nažhavená á svižná (ok, nebyly to tři slova). Takové a jim podobné jsou pro mne záležitost na jednu noc ;)

Medový Žufánek (0,5l, 33%)


Medové plástve marinované ve vinném destilátu? Chm? Snová a příjemně poléhavá vůně medu. V chuti příjemně a pitelně medově ladká, avšak s všudypřítomnou a nekompromisní alhoholovou linkou, která mne osobně docela rušila. Plus body za originalní kulaťoučký název, který jen vybízí – šup tam s ním. Medový žuchánek Žufánek ;)

Závěr


Nechat se opít a uplatit tekutými produkty od Žůfánkovic bylo velice-velice snadné! Žufánci mají určitě moje sympatie. Je to malý, rodinný a s regionem spjatý podnik (Valašsko, Morava). Je sice dosti mladý (pouze od r. 2001), ale předpokládám tam silnou ambici založit řádnou a dlouhotrvající tradici založenou na jméně (to ale ukáže až čas). Líbí se mi, že kladou důraz na vlastní suroviny (vlastní sady, včely a tím pádem i většina výrobního cyklu pod kontrolou), že se drží tradic (slivovica a hruškovica), ale zárove�? se nebojí experimentovat (pivní pálenka, medový žufánek). Zkrátka pozitivně laděné cuketky a já říkám – jen houšť ;)

Nebohou cuketku opila a vzorky zdarma k ochutnání poskytla firma ŽUSY s.r.o., rodinná ovocnářsko-včelařská farma, se zaměřením na zpracování ovoce a medu do formy ovocných destilátů, likérů a medoviny. Pokud vás ochutnávané produkty zaujaly a chtěli byste se dozvědět více, případně je i vlastnoručně ochutnat, je tady adresa http://www.zufanek.cz/

Varování: Pijte zodpovědně. Nedávejte ochutnávat dětem ani pejskům. Když už tedy řídíte a necháte se při tom načapat policajtama – chovejte se slušně. Nikdy nepijte „na usnutí“, leda že byste měli virózu a potřebovali „to vyhnat“.

Reklama

Komentáře

myslim, ze by bolo vhodnejsie ak by bolo upozornenie, ze vzorky zdarma poskytla autorovi na testovanie samotna firma, uz na zaciatku clanku nech citatel vie ako k nemu ma pristupovat, ked som sa to dozvedel az na konci mal som z recenzie zmiesany dojem

ad Markoff:
už jsme to tady jednou řešili. nejedná se o recenzi, ale pouze o ochutnávku, která má už v názvu určeno, že se jedná o určitou prezentaci či představení. v posledním odstavci jsem maximálně otevřený a jasně dávám na srozuměnou, že pan cuketka byl k napsání článku opit a upit ,) a pokud sledujete česká méedia (profi), tak víte, že toto bohužel není vždy samozřejmostí!

ad GurmetKlub:
jj nejen ty stránky jsou prostě bomba, mnohé větší firmy absolutně nelepí v tomto. jinak, kdybych měl osobně doporučit, tak vyberu dvě věci hruškovici a právě tu ořechovku ;)

ale on by si franta urcite dal!!! ;-) jinak zufankovic slivovicka je snad jedina, kterou muzu v nejhorsim pripade zkonzumovat. taky nejsem slivovicovy typ, ale tahle je tak sametova a jemna ;-) no jo, ale ja jsem ted najela na tu mandarinkovou rakiji a tim zahanim zadobol. idealni lek! ;-)

Markoff: Rád bych poznamenal, že jsem vzorky panu Cuketkovi poskytl zdarma s tím, aby je ve zdraví užil a svým mlsným jazykem zhodnotil.

Určitě mi pan Cuketka potvrdí, že jsem mu ani jedním slovem nenapsal jak o nás má psát, nebo jak nás má hodnotit. Kdyby mu cokoliv nechutnalo a napsal to, tak bych mu to v žádném případě neměl zazlé. Ty vzorky nebyly podmínkou pochvalných textů.

drunka:
no to já nepochybuju že by si františek určitě dal :))) postelak, slivovicak je to! a ta mandarinková rakija, no já si to raději ani nepředstavuji. každopádně je jisté, že se s tím už jen podle názvu dá léčit zadobol, předkobol i všehobol… ;)

Martin Žufánek:
tak tady to máte vlastními slovy přímo od pana výrobce a já je můžu jenom potvrdit :)

Coz o to, ochutnat bych nektere lahvinky chtela, ale mrzi me, ze se nedaji vlastnorucne osahat v nejake prodejnicce a pak se rozhodnout, co koupit. Objednavani je mozne jen po 6 lahvich, nebo se musi kontaktovat… to se mi nechce. Takze co treba se domluvit s nejakym prodejcem v Praze, nejakou malou peknou prodejnou, samozrejme i v jinych mestech, ted pred blizicimi se Vanoci skvely tip na darek. Pokud je to tak dobre a Cuketkovi chutnalo. Nebo je mozne koupit jen napr. 2 lahvinky pres ten kontakt ?

norien:
díky za odchyt chybového brouka, vše napraveno i když to bylo docela vtipné, takzvaný odkaz v kruhu :)

Díky za informace. Ty stránky mají perfektní a dokonce jsem minulý týden dostal něco, co se jmenuje Titexovica a je to jejich slivovice v reklamním balení. Tím to dostává další zajímavý rozměr.

Inspirovan panem Cuketkou jsem take neodolal pokuseni ochutnat prodkuty pana Zufanka. (to je najednou panu… panecku).
Hodnoceni ve zkratce – na to, ze se to da koupit a bez znamosti, jsou to dobre produkty. Na druhou stranu – cena okolo 500 Kc/litr neni prave nejnizsi. Ovsem kvalitou velmi vysoko cni nad lihoviny Jelinek a podobne, kde se jedna povetsinou o ochuceny bramborovy lih.
A trosku rozvlacneji: Palenky jsou v chuti jemne, kvalitni lih bez rusivych predku ci priboudliny. Ovocne aroma primerene vyrazne. Dobre odvedene remeslo, domaci, s laskou delana slivovicka je proste lepsi.
Pivni palenka je takova trosku surovost, nechat to 5 let v sudech, tak je z toho skoro whiskey, takhle je to zvlastni vodka. Byt chvalim pouziti kvalitni suroviny Janacek.
Likery jsou kapitola sama pro sebe, jedna se o dobre pitelne provedeni bez zbytecneho preslazeni.
Stran cenotvorby – souhlasim s clankem http://zufanek.cz/lihovinky/2006/10/10/nedocenena-cena-slivovice/
kde je probrano zdaneni alkoholu. Na druhou stranu – mozna trosku mene ocernovani drobnych producentu by neuskodilo.
Uznavam, ze problematika „slivovice pro prazaky“ bude stejne kosata, jako „vina pro prazaky“.
A jen na okraj k methanolu, zminovanemu v clanku – verim, ze Zufankovice jej obsahuji co nejvice, nebot vyrazne zjmenuje chut produktu a EU pripousti az 1,5% methanolu v ethanolu (v/v).

Zaverem – pro ty, kteri by radi neco lepsiho nez „lihovinu s prichuti svestek“ a pritom nemaji kvalitni domaci zdroj je Zufanek prijatelna volba.

o nic predsa neslo, len by bolo podla mna vhodnejsie pre citatela keby to upozornenie bolo uz na zaciatku clanku predtym nez ho clovek zacne citat, takto na konci je to urcite ten horsi variant

na druhu stranu viem cosi o recenziach a viem si predstavit ako sa asi pise recenzia na DVD player ked jej autorovi pribali dana firma jeden zdarma ktory si moze nechat a nemusi ani hovorit autorovi ako ma pisat, proste ked ma clovek nieco zadarmo…

ad 12, dik za uvedene ceny, v clanku chybaju, aj ked by sa asi dali zistit na webe danej firmy, tam som ale lenivy klikat, dosiel som sem

osobne ma tie produkty inak vcelku nezaujimaju, tvrde ani pivo nepijem, prakticky len vino a par dalsich napojov

pan Mrkvička: Děkuji za vaše názory a hodnocení. Vážím si jich.

Rád bych jenom poupravil to „méně očerňování drobných producentů“
Ve svém příspěvku jsem „očerňoval“ domácí páleničáře (to opravdu nejsou drobní producenti) kteří svoje výtvory prodávají dál. Nemám nic proti domácímu pálení za předpokladu, že člověk zpracovává své ovoce a výslednou pálenku používá pro sebe a svoji rodinu, případně ji rozdá jako „úplatek“. Jsem ale zásadně proti černým pálenícím, které nezdaněné destiláty prodávají dál.

Když jste narazil na cenu, mě nepřijde maloobchodní cena 0.5L slivovice 143,- Kč bez daní vůbec přehnaná. Plně to odpovídá kvalitě a všem nákladům. To že platíme jednu z nejvyšších spotřebních daní v EU je věc druhá.
Pokud byste rád viděl producenta opravdu drahé slivovice, tak si najěte stránky firmy Ripe Comp, která prodává 0.5L slivovice z roku 2004 za 442,- Kč BEZ DPH a z roku 2003 za 507,- BEZ DPH…

Věc poslední – metanol. Metanol má silně štiplavou chuť, nezjemňuje destilát. Vícenásobnou destilací se spíše podobných látek zbavujeme. Pokud se teď nepletu tak České normy povolují maximalně 12.000 mg metanolu v 1L absolutního alkoholu, tj 6 gramů v 0.5L 50%. Vážná otrava nastává při požití asi 8 ml metanolu a smrt při asi 25ml. Metanol poškozuje chemické látky v oční sliznici a proto má hlaška „Domácí slivovice, a neoslepnu z ní“ své opodstatnění.

Ještě pro pana Mrkvičku. Vidím že znáte pivo Janáček, nejste tedy někde z našeho okolí ? Pokud ano tak se někdy stavte, dám vám napít z archívu ;)

Pivní pálenka je poměrně mladé pití, máme ji vypálenou teprve rok. Ve sklepě nám laží a pěkně zraje větší množství této pálenky ze které bude za pár let fantastické pití.
Na destilátech je krásné to, že se na nich velice příjemně projevuje stáří, proto každému dítěti v naší rodině poctivě odkládáme 20l demižony ;)

díky všem za příspěvky, debata se nám hezky rozvinula ;) díky insider tipům od pana Žufánka jsme myslím zas o něco chytřejší.

tranpsarence a otevřená komunikace tady má určitě své místo. protože u slivovice jsou dosti silně vžité předsudky o „domácí“ vs. „kupované“ slivovici, které není jen tak lehké z myslí lidí tozehnat ;)

Dnes jsem se vratil z jihocech.. a shodou okolnosti jsem u Hillu ochutnaval jejich orechovy liker a mooc me chutnal.. Docela by me zajimalo, jak na tom ve srovnani je prave vyrobek firmy zufanek :-))

Slivky, hrusky, orechy, visne, med – to ale mohli byt dobre strudle.

no ja pochazim z Luhacovic a z mistni legalni palenice se kouri cely podzim a zimu, clovek musi byt v poradniku nez se dostane na radu. Vzdy me bavi, kdyz kamaradi musi v ramci rodiny v zari otrocit pri sberu svestek, Prijde mi silene ze prumerne kazdy vypali rocne 100 – 150l, kdyz je dobry rok tak i 300l, ale ono se to brzo rozda v naturaliich :-)

Nejstarsi vzorek co jsem mel moznost ochutnat byla nejaka 20-leta a parada, jako med. Slivovici mam rad, jen mi obcas vadi ze je tak aromaticka a sobecky si tim privlastni cele okoli.

PS: Janacek je mor, to pijou jen brodani :-)

Chybicka se vloudila:

„12.000 mg metanolu v 1L absolutního alkoholu, tj 6 gramů v 0.5L 50%“

0.5 L 50% alkoholickeho napoje obsahuje 0.25 L absolutniho alkoholu. A tedy by mel obsahovat maximalne 3 g methanolu v 0.5 L 50% napoje.

Milý pane Cuketko.
Jsem Veronika. Zrovna píši bakalářskou práci o ovocných destilátech. Firma Žusy je jednou ze tří, které blíže zkoumám. Narazila jsem na váš článek o soukromé degustaci produktů této firmy. Vaši výpověď ohledně Višňovky pokládám za zdařilou a velice mě pobavila. Děkuji. Zdraví V.

Pre Markoffa.
Podozrievat niekoho o tom ze si napise recenziu a potom da svoje produkty zadarmo to je výsmech. Samozrejme že sa to robí pokiaľ chceš prezentovať niečo čo za to nestojí ale vážený MARKOFF stačí keď prejdeš cez hraniční prechod Moravské Lieskové-Květná prehúpněš sa cez Javorinu a zastaviš sa v Boršiciach tak uvidíč niečo čo si ešte nevidel. Čisto, poriadok, prehľad, ochota, úcta k zákazníkovi, a samozrejme chuťovo super zľadené produkty. A to som sa v Boršiciach zastavil 2. januára kedy 99% firiem majú inventúry. Ochutnaj, choď sa pozrieť a potom hovor o uplácaní. Výkriky z davu to vie každý.
Ivan REHORA

Tak tahle diskuze mě přesvědčila. Dám si cuketku do favorites!

…teda myslim tu diskuzi pan Žufánek vs. pan Mrkvička :)))

prosim o zaslani vzorku. dekuji.

fleischnerova7
brno 63500

Co vy na to?

nepovinný, ale díky němu máte obrázek (jak?)