Lov na Pastrami: 1.díl

Tohle se mi stává pořád – přečtu si pár větiček o nějaké zlotřile exotické lahůdce, kterou jsem ještě neochutnal a už to jede. Dokud ji nedostanu, nemůžu spát ;) V tomto seriálu se pan Cuketka vypravil po stopách lahůdky až z dalekého New Yorku – Pastrami!

Pastrami je vynález lahůdkářství (zejména těch židovských) z New Yorku tzv. deli, která se specializují na prodej specialit a lahůdek jako jsou salámy, paštiky, sýry nebo třeba různé druhy nakládané zeleniny. V správném deli si můžete buďto nakoupit na doma, nebo využít jeden z několika miniaturních stolečků a vychutnat dobroty přímo na místě. jedním z typických lahůdek k dostání pouze v deli je Pastrami.

Pastrami jsou plátky hovězího hrudí naložené ve směsi soli a koření, česneku a pepře, které se vyudí a nakonec uvaří na páře. Aby to nebylo úplně jednoduché, odvozuje se Pastrami od dvou původních receptů Pastramy a Pastirmy. Pastrama pochází z Rumunska, a jednalo se o nakládané a následně v průvanu vysušené skopové, které se později opékalo nebo grilovalo. Pastirma je pak z Turecka (město Kayseri) a to spočívalo v uzeném hovězím mase, které se předtím ve formě plátků (řízků) marinovalo zatížené v soli a koření. Podrobnější info najdete na stránkách NewYorkského Carnegie Deli, které je svým Pastrami proslavené!

Hm, to je celé pěkné ale kde sehnat Pastrami v Česku?

Trošku jsem zacuketkoval na vyhledávačích a jediné relevantní odkazy byly: CULINARIA (lahůdkářství s posezením, deli? ;) ROBERTSON FINE FOODS (irský řezník a lahůdky) EXPRESS SANDWICH & SALAD (bageterie)

Hned v pondělí jsem se vypravil do Culinarie Praha abych zjistil podrobnosti. Pastrami momentálně neměli (normálně jej přidávají do svých sendvičů), ale slíbili, že se mi ozvou na email. To taky dodrželi a hned v pátek jsem se mohl do Culinarie znovu vypravit, tentokrát už najisto. Ochotný pán z Culinarie Pastrami předvedl a nabídl ochutnávku zdarma. Perfektnímu servisu, odpovídala i cena Pastrami 1100 Kč / Kg (!). Půl kila voňavého hovězího jsem si odnesl část nakrájenou na plátky a část celku, v slušivé papírové tašce s potiskem lahůdkářství. K podniku Culinaria se ještě určitě vrátím v samostatné recenzi, bude to ale ještě chtít pár testovacích návštěv…

Bohužel nemám s čím srovnávat, jsem teprve na začátku a výpravu do New Yortku teprve chystám. zatím se Pastrami jeví jako nová zajímavá kategorie. Za cenu v Culinarii, se k ní ale asi vracet nebudu. Samotné Pastrami je nejlepší nakrájené na cca 2mm tenké plátky jen tak, nebo podávané v sendviči s ledovým salátem a dijonaisse. Na podorbnější postřehy je zatím brzy, uvidíme až pan Cuketka ochutná vširší spektrum výrobků…

Příště (možná už v neděli ;) se podíváme na pastrami od firmy Robertson, která ho nabízí za téměř neuvěřitelnou cenu 290 Kč / Kg! Podívat se půjdu taky do Express Sandwich a přidám další podrobnosti a odkazy!

P.S.: máte-li s Pastrami nějaké zkušenosti, dejte vědět do diskuze. Budu vděčný za jakoukoliv zkušenost ;)

Reklama

Komentáře

Možná jdu s křížkem po funuse, třeba už jste objevil, ale já pastrami sleduji (zatím jen zpovzdálí) v malém obchůdku na rohu Senovážné a Senovážného náměstí. Mají tam vůbec velmi zajímavé věci, doporučuji.

Děkuji za tip, obchldek znám, chodil jsem tam, když jsem bydlel poblíž na koleji v Opletalce. Mrknu! Pastrami mi pravda trošku zapadlo – a to je škoda!

Pastrami se prekvapive prodava i v „české“ verzi za cenu kolem 250 Kč/kg jako „kořeněná roštěná“ apod. Od normálního pastrami se liší jen tím, že je po obvodu posypané pepřem a kořením, tudíž je poněkud peprnější¨:-) nicméně je to lahůdka. Úplně náhodně jsem na něj narazila v potravinách u stanice metra Kačerov(!!!) jinak ho mají často taky v podle mě báječném řeznictví/uzenářství v Kaprovce u metra Staroměstská. Chuťovou frivolitou s pastrami je pak rozhodně Reuben sandwich – žitnej chleba s nateňounko nakrájeným pastrami, kyselim zelim, ementálem a dresinkem Tisíce Ostraváků neboli Thousand Islands – ano, vím, zní to děsivě ale je fakt dobrý :-)

Miluji Pastrami, jezdím do Los Angeles obchodně čím dál častěji a nejsm si jist jestli je to kvůli živobití nebo kvůli té pochoutce,lety vybírám tak abych stihnul otevřenou restauraci. Objehnu zdejší obchody a dám vědět porovnání.
Díky za tipy .

jita:

jejej opožděně, děkuji za tip. váš komentář jsem trestuhodně přehlédl. moje vina!!! pastrami mi teď díky své nesehnatelnosti spadlo z lopatky… ale tam hluboko v podvědomí ta touha pořád je!!! :)

Jan:

:)) že by první příznaky PASTRAMI SYNDROM??? :) jestli si dáte práci, budu rád alespoň za tipy, kde koupit!!

Možná tenhle thread oživuji zbytečně, ale  – http://www.shelanu.cz/?…
Před rokem jsem po dobu 4 let pracovala v Maiselové ulici a nemyslím si že tam tahle restaurace tehdy byla. Ale 200kč za pastrami sandwich je trochu moc ne? Daily menu mají za 400kč, 450 s polívkou.

Komentáře jsou uzavřeny.