Vinařem v Africe
Ležela tam schovaná, mírně odrbaná a se srandovní fotografií v koloniálním stylu na obálce. Kniha jedna! Přesně podle cuketkova stylu…
Vinařem v Africe i leckde jinde
Antonín Konečný (*1923) zasvětil celý svůj život vínu. Nehleděl na nepříznivou dobu, na tupé papaláše, ani na do nekonečna mutující lidskou blbost. Chtěl dělat víno a tak ho celý život dělal.
Ve své knize ukazuje, pro současného čtenáře až nepochopitelné, podmínky tehdejšího československého pokrokově socialistického vinařství. Poptávka po červeném víně byla nízká, protože špinilo ubrusy. V každém sklepě hektolitry vína s kombinacemi všech možných vad a chorob. Zástupy sklepmistrů alkoholiků a každoroční dovozové bitvy s tunami podřadných hroznů a vína od našich jižních přátel.
Pan Konečný byl navíc šílený dobrodruh, který se při každé příležitosti vydával na cesty spojené s vínem. V Rusku nestačil sledovat tehdejší naprosto šílenou technologii. Maďarsko si vychutnal i s bonusem roku 1956 – národním povstáním zachvácenou Budapeští. Dostal se i do Afriky a nejedny Vánoce tak strávil v Alžírsku nebo v Etiopii. Spíše podprahově (a o to silněji) si čtenář uvědomuje, kolikrát musel v průběhu své životní dráhy narazit do totalitního plexiskla. Stejně si dělal co chtěl! ;)
Velice skromný styl plný jemného humoru je místy proložený třešničkami detailních technických údajů. Milovník vína, pan C. i student hendbůků si tak přijde na své. V roce 2004 vydalo nakladatelství Carpe Diem. Zakoupit možno v é-obchodě Vinařského obzoru za 190,- Kč i leckde jinde… ;) Doporučuji!
Komentáře
no někdo si umí užívat :)
ohledně vína je výborná kapitola v knize od pana Herriota (když se zvěrolékař ožení) – jedna z prvních kapitol tuším. O domácím víně třeba z řepy a tak…. :)
marek:
pan Konečný nejen užíal, ale hlavně trvdě makal. ty tuny hroznů, které mu „prošly rukama“ bych nechtěl počítat :))) děkuji za tip, literární lahůdky číhající očkov vždy potěší!
Skvělý tip, jedu si pro ni! Ve středu razím na cyklotoulky po Toskánsku, tuhle knihu tam chci mít sebou….