První Michelin * pro Česko! (potvrzeno)

Původně jsem měl pro vás na zítřek připravenou malou live-blogging akci u příležitosti oficiálního představení průvodce Michelin v Česku. Situace se ale poněkud zašmodrchala a tak to bude ještě napínavější! ;)

Jedno je jisté – hvězda, nebo hvězdy v Česku přiděleny byly. Na koho se ale usmálo štěstí, to se dozvíme až zítra od 10:00. Zprávička si asi nejrychleji proklestí cestu na velké zpravodajské servery nebo do ČTK. Pokud ne, určitě ji uvidíte zde…

Vaše tipy na zítřek? ;)

  • Aktualizace 1.

Podle Idnes.cz získala první hvězdu restaurace Allegro! Bude jediná? Přibude zítra ještě další? ;)

  • Aktualizace 2. – Oficiální

Podle právě rozeslané TS přímo z českého zastoupení Michelin se potvrzuje jedna hvězda pro Allegro. Jediné další ocenění je Bib Gourmand pro Aromi, Le Terroir a Brasserie M. To je pro letošek vše! ;)

  • Bonus – rozhovor s inspektorem

Bohužel ne se živým a ani ne ode mě, jen přes kopírák z tiskovky. Přesto docela zajímavé čtení. Rozklikněte si dál…

M. B. pracuje jako inspektor Michelinu bezmála 4 roky. Je mu 40 let, je ženatý a má dceru.

Na kterou věc se zaměříte jako na první, když vstoupíte do zařízení?

Dívám se na věci stejně jako kterýkoliv jiný klient. Tzn. vstup, okolí, kvalita a údržba. U restauraci se často zaměřím nejdříve na menu. Pokud je dlouhé, znamená to, že všechny výrobky určitě nebudou čerstvé a některé budou pravděpodobně zmražené. Na druhou stranu, pokud je menu krátké, ručně psané na černé tabuli, může to znamenat, že šéfkuchař ráno navštívil ranní trh a pečlivě vybíral ingredience.

Jako každý jiný zákazník, dám na první dojem po otevření dveří. ňíkám si, je to místo, kde bych chtěl povečeřet nebo přespat?

Pokud už jsem jednou uvnitř, mám úplně stejné reakce jako každý jiný. Kontroluji, kde se dá povečeřet, jestli je restaurace plná nebo ne, jestli je jídlo, které lidé konzumují, zajímavě připraveno. Dávám si pozor na příjemný pozdrav a usazení. Také je pro mne důležité, jak dlouho čekám mezi jednotlivými chody a jak profesionální je přístup obsluhy.

V hotelu si nejdříve všimnu recepce, srdečného přijetí, nebo jestli obtěžuji svou přítomností. Jak vypadá design vstupní části, atmósfera hotelu a obecně vybavení. Jsou květiny čerstvé, popelníky vysypané a čisté. Ve chvíli kdy vstoupím do zařízení se všechny mé smysly napnou. V průvodci jsou kritéria týkající se hotelů označena obrázkem domečků (od jednoho do pěti) pro restaurace zkřížené vidličky s noži (opět od jedné do pěti).

Přirozeně se snažím, aby mé osobní představy neovlivnily rozhodování. Není důležité jestli se mi líbí nebo nelíbí design hotelu. Hodnotím hotely, které jsou ultramoderní i v klasickém stylu. Hlavním kritériem při hodnocení je vždy pohled našich čtenářů a jejich rozhodnutí, jestli by v takovém hotelu chtěli strávit noc nebo ne.

Jak hodnotíte úroveň kuchyně?

Na začátku se vždy podívám jak jídlo vypadá a jak je servírováno. Následně ochutnám. Nejdříve hodnotím kvalitu surovin, bez ohledu na složení. Mám za sebou zkušenosti z hotelové školy a také mě náš šéfkuchař naučil rozpoznat jestli použité suroviny jsou čerstvé nebo ne. Není složité poznat jestli je výrobek z rozmraženého polotovaru nebo jestli omáčku vyrobili ráno. Restaurace oceněné jednou, dvěma nebo třemi hvězdami, nemusí nutně nabízet luxusní suroviny, ale musí používat vždy čerstvé věci ve výborné kvalitě. Pokud například ryba není osolena, znamená to, že ji šéfkuchař neochutnal před tím než se servírovala. Po každém jídle napíši dvoustránkový zápis. Jedna stránka jsou jenom moje poznámky o tom, co jsem jedl. Vzhled jídla je také důležitý. Rozhoduje o tom, zda na jídlo dostanete chuť nebo ne.

Co jste díky tomuto zaměstnání získal?

Hlavně jsem si užil hodně srandy. Plus neustále se zdokonalování, objevování nových věcí a oblastí, které jsem hodnotil. Navštívil jsem nejen Francii, ale také všech 22 zemí, které jsou zahrnuty do průvodce. Přidanou hodnotou je i setkávání se s lidmi, kteří rádi dělají svojí práci. Měl jsem možnost se seznámit i se začínajícími šéfkuchaři a hoteliéry a pozorovat, jak se v průběhu let zlepšují.

Co Vás na práci bavilo a co ne?

Zábavy bylo rozhodně více. Není hodně prací, kde Vám platí z ato že jíte v restauracích a bydlíte v hotelích. Práce inspektora je úžasná, protože neustále něco objevujete. Nová jídla, restaurace, lidi. Je hrozně příjemné zjistit, když se díky našemu průvodci, stane restaurace známá, nebo do ní začne chodit více lidí. Zde musím zdůraznit, že nepracujeme pro restaurace a hotely, ale pro naše čtenáře. Musíme být absolutně nezávislý, abychom byli úspěšní ve své profesi. Na druhou stranu je těžké, když vidíte, jak šéfkuchař o hvězdu příjde.

Jako v každé práci i zde jsou věci, které nejsou příjemné. Někdy je problematické vybylancovat svůj osobní a pracovní život. Nacestujeme okolo 30 tisíc kilometrů ročně. Jsme často pryč dlouhou dobu od svých rodin. Stravujete se sami, spíte sami. Občas se stává, že se domluvíme a jdeme na vščeři společně. Výbornou věcí jsou mobilní telefony. Často dlouho hovoříme o nových surovinách, jídlech a hotelích.

Pro někoho můžete působit jako špion. Nemůžete lidem v okolí prozradit svou identitu. Co říkate rodině a přátelům ?

Tak daleko to nikdy nezašlo. Za prvé, určite se stravujeme lépe než většina špionů. Když se mne někdo zeptá na práci, řeknu, že pracuji v Michelinu. Moje rodina a blízcí přátelé vědí co dělám.

Určitě s nimi nediskutuji detaily. Neví, kam jedu, kde budu spat a kam vyrazím na oběd. V restauracích mne také nepoznávájí. Pokud mám nějaké pochybnosti, objednám se pod jiným jménem, nebo požádám kolegu, aby mne zastoupil. Navíc, nikdy nepracujeme dvakrát ve stejném regionu nejméně deset let. A pokud mne náhodou šéfkuchař pozná, už toho stejně moc nenadělá. Nemůže v krátké době změnit styl kuchyně, způsob přípravy a pod. Jediné co může udělat, je přidat ingredience na můj talíř. Je to ale velmi riskantní, protože každý recept je konstruován na přesné dávkování a více jedné suroviny, může výsledek zhoršit. Také kontroluji jestli se k ostatním hostům chová personál stejně.

Obecně mohu říci, že nemáme nic společného se zažitou představou z francouzského filmu Prsíčko nebo křidýlko, kde hrál Louis de Funés nezapomenutelného hodnotitele restaurací. Jsme zákazníci jako každý jiný. Pokud jsme v lepších restauracích, nosíme obleky a kolegyně sukně. V méně formálních restauracích se oblékáme méně formálně.

Přibral jste během čtyř let, kdy jste byl inspektorem Michelinu?

Trošičku ano. Jinak řečeno, mám teď trochu více sádla a méně svalů. Ale slíbil jsem si, že začnu zase znovu na sobě pracovat. Od firmy máme pravidelnou lékařskou kontrolu a často nám hodnotí i úroveň cholesterolu.

Vaříte rád?

Samozřejmě. Stal jsem se inspektorem Michelinu, protože miluji jídlo. Už jsem do jídla blázen přes dvacet let. Musím přiznat, že nyní už moc nevařím. Kvalitního jídla si užívám v restauracích. Občas se snažím vymyslet jídlo, které je dobré a za rozumnou cenu. S tříhvězdičkovými šéfkuchaři ale nesoutěžím.

Navštěvujete restaurace ve svém volnu, nebo když jste na dovolené?

O víkendech rozhodně ne. Raději dávám přednost jídlu doma. Ale když jsem na dovolené, po týdnu nebo dvou, už mi začínají restaurace chybět.

Jak dlouho si myslíte, že jste schopen pracovat jako inspektor?

Tak dlouho, dokud si to budu užívat. Není to jednoduchá práce. Navštívíme 240 restaurací ročně, 150 hotelů a musíme napsat přes 1 100 hodnocení. Každý den začíná před sedmou a končí v jedenáct večer. Ale abych odpověděl na Vaši otázku. Byl jsem inspektorem čtyři roky a rád bych jim zůstal dokud mě to bude bavit.

Jak jste se stal inspektorem pro průvodce Michelin?

Bylo to jednoduché. Poslouchal jsem rozhovor s ředitelem průvodců Michelin. Představoval tam práci inspektorů a přišlo mi to jako zajímavá práce. Postal jsem svůj životopis a pozvali si mě na pohovor. Poslední kolo byl společný oběd s inspektorem, který už pro Michelin pracoval. Společně jsme poobědvali a následně mne poprosil, abych o jídle udělal zápis. Následně mne přijali. Prošel jsem tréninkem a začal jsem pracovat. Po šesti měsících společné práce se senior inspektorem, jsem konečně začal pracovat sám.

Co si obvykle v restauraci objednáváte?

Jím cokoliv. To je další výhoda této práce. Snažím se jíst jídlo, které je vyvážené. Mám hrozně rád chleba jako přílohu. Není nic lepšího, než čerstvě upečený chleba z domácí pekárny, doplněný o trochu posoleného másla. Hlavně ve Francii je chleba považován za plnohodnotnou přílohu.

Musel jste někdy jít na večeři i když jste neměl hlad nebo jste se necítil dobře?

Samozřejmě, že ne. Jako každý jiný zákazník. Pokud se necítím dobře, nebo mám problémy se zažíváním, nemusím jít hodnotit. Nestává se to často, pouze několikrát do roka. Buď si návštěvu přesunu, nebo jde místo mne kolega.

Povězte nám, jak probíhá diskuse o přidělení hvězdičky?

Potkáváme se s kolegy několikrát do roka. Inspektoři a editor průvodce a take ředitel průvodců Michelin. Porovnáváme svoje zápisy, diskutujeme o nich. Následně se společně shodneme na restauraci, které přidělíme nebo odebereme hvězdu.

Pokud mate svého favorita, bráníte ho před ostatními?

Ano, to se rozumí. Pokud jsem přesvědčen, že restaurace ve které jsem jedl, si hvězdu zaslouží, snažím se jí bránit před ostatními. Pokud existují nějaké pochybnosti, jde restauraci ohodnotit některý z kolegů, aby je vyvrátil.

Pokud vyrazíte na ohlášenou návštěvu, jak se k Vám obvykle chovájí?

V celku dobře. Jednou nebo dvakrát nebyl majitel nadšen mou přítomností, ale často se to nestává. Hoteliéři a restauratéři chápou naši práci a snaží se nám vycházet vstříc. Vědí, že se setkávají s profesionály, anonymními inspektory, kteří jsou navíc zaměstnanci Michelinu. To garantuje naprostou nezávislost v rozhodování.

Reklama

Komentáře

já tipuji velikou blamage s dvaceti biby a nulovým počtem ***, čili předčasný apríl :)))

ne vážně…ldbb, aromi, alcron… maze podle mě nedostane, kvůliva inkonzistenci.. leda že by inspektoři měli štěstí na dobré dny ,)

Nejsem, bohužel, návštěvnicí těchto restaurací, ale co Allegro ?

mari:

allegro určo, rozhodně vyšší čance než aromi+alcorn dohromady, ale aromi je čistě jen moje fandění :))

How ironic, že se akce MICHELIN! nekoná skrzevá špatné povětrnostní podmínky a problémy v přepravě :))
Můj tip je Le Masakr, Essensia, Allegro event. Le Terroir

matesola:

Essencia nemá nárok kvůliva schovaným záchodům v suterénu, terroir zase nemá stojan pro cyklisty ;))) nene, essencia nejni bez šance + by jim to slušelo do sbírky po světě…

Toony:

:))) tak ještě čtyři minuty předtím než jsem to odklik a už to se to na velký zpravodajský server proklestilo… :)

No já čekal, že to dostane hospoda U Čonků na Malé Bělé u nás na Mladoboleslavsku…a sakra, zase to nevyšlo :-) ale buřty s cibulí tam dělají báááječné!

Tak to jsem zvědavá, jestli to bude skutečně Allegro anebo Bludiště (=Maze)…Allegru bych to přála.

matesola:

klestil už doklestil,leda že by šmátral ze záhrobí (záklestí) zahnutou větví? eh klacíkem? klestíkem?

wenda:

ále tak třeba tam daj Bib gourmand, za dobrý price/quality ratio :))))

No ja nevim, ale ja ted mel na seminari pana z Four Seasons a pry by to meli byt oni:)

Tak už o tom mluví i v televizních novinách na Nově:-P
Matesola: diskusi na iDnes jsem právě dočetla, velmi zábavné:-)))

Tedy hoši a dívky – takhle jsem se už dlouho nezasmál! Tady v tý zemi je fakt legrace a lidi si jí dělají úplně ze všeho!

Diskuze na iDnes je skvělá:-))
Přiznám se, že do podobných podniků jsem se nikdy nedostala, tolik nevydělávám a nikdy jsem neměla takového partnera, který by to nepovažoval za vyhazování peněz, ale celkem ráda si o tom přečtu a jelikož mám fantazii, tak si to dovedu představit, případně se mohu pokusit doma a potěšit tak víc lidí-holt to prostředí a asi i ingredience a kuchařský um nebude tak úplně ono, ale jak říkám, dovedu si to představit:-)

Pan C: přesně :-)

Diskusi na Idnes chápu, jsou restaurace a restaurace, na hvězdičkách u mě nezáleží, v Itáli v Ŕímě ve vyhlášené restaraci jsem neměl takový požitek (pofidérní nevýrazné chutě jako z mikrovlnky) jako v mém oblíbeném Švýcarsku v restauraci na Gletcheru, malé brambůrky,okurčičky, výborné sýry, čokopěna, něco jako utopenci, to mi bylo krásně špatně…(ještě že jsem to tenkrát neplatil). Chystám se tam letos. Můj bankovní účet bude zas plakat.

27: Ale tak to být vůbec nemá! Michelin nedělal průvodce pro horních deset tisíc! Hodnotí se všechno a na restaurace to klade dost vysoké i když ne nesplnitelné nároky. Hodnotí se interier, záchody, obsluha, poměr ceny a kvality jídel…Hvězdičku může dostat i pizzerie nebo motorest když bude opravdu kvalitní. To není o snobárně, ale o kvalitě. Jasně že nejvíc jsou vidět ty mediálně nejprofláklejší restaurace, ale tím líp pro nás ne?:-) Inspektoři nemůžou projít všechny restaurace ve všech zemích. Jsou známé i případy kdy kuchařům spadnul velký kámen ze srdce když o hvězdu přišli, nebo podnik z hvězdou prodali, protože to cítili jako příliš velký tlak, byli jako v pasti." Buď dobrej nebo chcípni". Myslím že Michelin je tak trochu nafouknutá bublina. Asi každý z nás má svůj oblíbený podnik a ruku na srdce – chybí vám tam ta hvězdička? Připadá vám opravdu tak důležitá? Aromi bylo super a práce v něm radostí dokud nedostal „bobříka“ Potom už jen zodpovědnost, povinnost, kvalita. To už se nedělá s takovou radostí. Nad každým jídlem přemýšlet, jestli je hodno Michelina nebo ne…

Mimochodem pane Cukíni – kolik z vámi hodnocených restaurací dostalo „plný počet“ – byly super?

rachade – Nafouknutá bublina snad ne, ale jinak naprostej souhlas. Když se Michelin občas přirovnává k Oscarovi®, tak pár jeho držitelů se také dokázalo z toho tlaku bezpečně vymanit, předvést role (práci) Oscara® nehodných a mají klid :) Stejně tak mám spoustu herců, u kterých mi rozhodně nevadí, že Oscara® nemají :) Ale když ho někdo z krajanů obdrží mám radost…I když je to zrovna ital v US hotelu :)

rachad 28: To je pravda, podle Michelinových mapek se prý orientovala i spojenecká vojska během invaze v roce 1944… Osobně jsem zakusila už několik hvězdiček, a jednou z nejzářivějších je návštěva poněkud ušmudlaného benátského podničku, Osteria da Toni, odkud jsme odcházeli vpravdě jako slušně nahuštění Michelinové.

Jsem prave od me hotelove spolecnosti v bratrskem podniku ve Varsave a dnes jsme se zdejsim executiv sefem probirali Prahu a kdo to dela nejlip, ptal se na Gordna.. Az mu rano povim ze ma Praha, konkretne Alegro hvezdu tak bude koukat.. Kamaradum z four seansons jsem uz aspon po sms gratuloval. Je to super. Ale te prace co jim to dalo, skoda ze se toho nedockal Molica.

To, že je oceněn „italský restaurant“ je mile symbolické :-) Ač základy nejslavnějšího francouzského kuchařství položil Antoine Caréme, tak by se tak nebylo bývalo stalo, kdyby někdy v 16. století manželky králů z rodu Medici nepřivezly s sebou na francouzský dvůr kuchaře z Florencie a Sicilie :-) Italskou kuchyni chápu jako skvělý základ, protože právě Italové evropské kuchařské umění zušlechtili asi nejvíc. M* je v Alegru v těch nejlepších rukou ;-) Myslím, že je velmi dobře nastartováno a budou přibývat další * * *

34: Dv ví, Dv zná. To jsem rád že i někdo jiný než já zná historii slavné francouzské gastronomie. Občas narážím na silnou a vysokou, betonovou zeď nepochopení u skalních zastánců francouzské školy. Nic proti ní, ale není jediná,že?

A co Vy, pane Cuketko, líbilo by se Vám pracovat pro Michelina? ;-)

docela by mi zajímalo proč něčemu, co se píše Michelin, říkáme Mišelin, když se to vyslovuje Mišlen, s frňákovým N?

Bali, protože frňákové N nemáme.. (kromě slov banka ap.) Ono pustit si franc.zprávy a poslouchat, jak Francouzi komolí cizí jazyky (např. angličtinu, španělštinu) je taky zážitek!

„Není nic lepšího, než čerstvě upečený chleba z domácí pekárny…“

Co dodat, totální sympaťák… : )

nejen angličtinu, ale je zajímavé třeba poslouchat takový fotbálek českého mužstva, komentovaný Frantíkem :-))
Ale i naopak, to je taky zážitek ;-)

Alex Juchelka – Tak jsem psal na ústředí, aby závadný rozhovor okamžitě stáhli z oběhu a slovo chleba neprodleně nahradili slovem pečivo.
Vůbec nechápu , jak se jim to mohlo stát :)

Re: Matesola (41)

Nepochybuji ani na okamžik, že inspektor fy Michelin měl na mysli tradiční způsob pečení chleba, ne automatickou domácí pekárnu…

Je ale dobře, že jste napsal na ústředí. Děkuji. Těmto neznachlebům nelze ustoupit ani o píď! : )

To je ale krásná práce, nemyslíte? Cestovat a ochutnávat a pořádně to prožívat a pak o tom napsat zápis… to je přece odvěký sen všech Čechů, žít a zároveň takto pracovat. „Teda Maruš, dneska se ti ta svíčková obzvlášť povedla“… Divím se, že Češi nepracují jako michelinští degustátoři. Bylo by to pěkné, ne? Aspoň jeden… please… Mám doma taky jednoho, klidně ho pronajmu.

Re: Jendorožec (43)

Aha. Tak na to bude těžké vtipně opdopvědět… : )

44: Obávám se že vztah Čechů k jídlu není tou nejlepší kvalifikací. Spousty lidí jsem se ptal jestli restaurace ve které byli byla dobrá – odpověď zněla: „Týjo, to byla porce! Úplně mi to přepadávalo z talíře!“ O tom jestli to bylo dobrý – ani slovo. Když je dobře poznáte, není těžké se jim zavděčit. Pro Michelina nic moc…

Rachad 47: „All work and no play makes Jack a dull boy“.

Ještě jsem zapoměl dodat: „Není nad ruční hnětení!“

Předehra: 18+ poctivých hodin (žádné nedočkavé ruční hnětení)
Styk: (s hot troubou): 1+ (z toho půlhodina ‚pod peřinou‘)

Orgasmus: zhruba týden (ke koncem už tvrdne a je třeba zadělat na nový… ; )

Slow food, slow sex vs. fast food, fast (automatic) sex. Je to na vás…

Hosi, jestli mi tady neprestanete mluvit o sexu, tak vas i s temi pekarnickami vykazu ze tridy!

49: Ono rychle nemusí být vždycky špatně a naopak ;-) Ale jistě se shodneme že poctivý, zkušený lidský dotek nepřenecháme mašinkám! Hrome, taky z toho chci něco mít!

Jednorožec: vypadá velmi dobře 52,
43 taky „ujde“ :-)))))))))))

Pančitelko, já jsem byl zticha, jedl jsem svačinu pod lavicí a ani nedutal, musím jí taky?

54.:To jako že byl chléb místo ve tvaru kostky třeba kosočtverec? To by asi paní učitelku j***o. :-))))
Na to bacha, to by byla ředitelská důtka! :-)))
BTW: chlebík vypadá náramně dobře!

Eh, proč mi chleby z domácích pekáren připadají tak neestetické? ;-)
A to ještě Pivli přijde s kosočtvercem! :-))

metalosa 54: Bylo mě pohroženo nějakými ředitelskými důtkami, sedmiocasou kočkou, nebo čím (paní učitelka hrozně řvala, takže jí skoro nebylo rozumět). Představa pana ředitele, v trenýrkách, s vytaženým obočím ohýbajícího rákosku a významně pomlaskávajícího, mě popravdě vyděsila.

Mandarinka 56: Kdybych vám svůj bramborový chléb natoustoval a jemně přetřel česněkem (jako jsem měl právě k snídani), vaše roztančené chuťové pohárky by vám možná tak zatočily hlavou, že by vám jakákoliv estetika byla naprosto vedlejší! :-)

Chléb nakrojený:
http://i31.tinypic.com/s1uh51.jpg

Jednorožec: Ne-ne-ne, jíst se musí i očima. A v tomto případě Cuketkův kulatý bochníček s popraskanou kůrčičkou a připečenou moukou vítězí na celé čáře. Je takový domáčtější, češtější a evokující útulnost provoněné staročeské světničky s pecí obloženou ošatkami naplněnými chlebovými bochníky.
Ale jinak vám naprosto věřím, že by se mi chuťové pohárky roztančily. Mně tančí skoro pořád :-) (A jenom mezi námi – takový neesteticky hranatý chleba si pravidelně kupuju. Voilà!)

58:V rámci zachování kontinuity zasílám foto svého veledíla, které jsem smolil každý pátek na hotelu v Douz.Jde o rychlejší verzi českého pšenično – žitného chleba s kmínem. Měl jsem omezené možnosti co se týká času a prostoru, ale vždycky mě moji arabští kolegové bedlivě pozorovali a šéfkuchař vždycky stáhnul jeden bochník domů na iftár. Naši byli rádi že mají jiný chleba než bagety a většinou zmizel jako pára nad hrncem. Zbytek se dodělával po dvou dnech na topinky v poušti. S česnekem a sázeným vejcem. Taková klasika daleko od domova vždycky potěší!:-) http://i29.tinypic.com/2vamhbn.jpg

Pro pořádek si znamenám, Michelin úspěšně zachlebněn. Tak kam dál pekaři? Ještě pod tím kafem nic nejni :)))

Hvězdička pro Allegro je krásná! O to víc, že v FS pracuje můj manžel, takže to vidím i z té druhé stránky.
Doufám, že to ostatní restaurace nastartuje k ještě lepším výkonům a že ocenění bude jen přibývat.

já z ní mám také radost, protože můj manžel se nemálo podílel na stavbě tohoto hotelu ;-)

Na Novinkách od 14:00 hod. začne ON-LINE CHAT s kuchařem Allegra Davidem Angerem.

Zdravim, muzete mi prosim prozradit, jestli se Main Cities of Europe 2008 da sehnat nekde v Cesku?
diky

jirina:

určitě, myslím, že v prodeji bude až od dubna. já koupil loňksé vydání za nějakých 700 na václavácku v Luxoru, mají tam těch Michelinů celou řadu… :)

Co vy na to?

nepovinný, ale díky němu máte obrázek (jak?)