Kávovar Nespresso? RSS

Štítky: , , ,

91 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Nez Nespresso, tak bych rozhodne doporucil French press. Udelate z toho nesrovnatelne lepsi kavu (za predpokladu nakupu cerstve, u prazicu), a za mene penez. Taktez porizovaci naklady jsou ve prospech French pressu. Da se koupit treba i levne v Ikea. Nebo za 600–800 od Bodum.

    Pokud ale chcete neco automatickeho, tak spise bych doporucil nejaky DeLonghi ESAM 3×xx, stoji kolem 9000 Kc, a kavu do toho davate taky cerstve koupenou, zrnkovou nebo mletou. Dole uvadim zajimava cisla navratnosti, ktere na jednom foru jiz nekdo spocital.

    Pri spotrebe trista (velmi podhodnocene cislo) kav denne, cena kila kavy 500 Kc (a to uz bude nejaka! kava), cene kavovaru kolem 10 tisic = to vychazi ze za jeden rok (kdyby se po roce vyhodil) provozu kava prijde na 37 Kc, za dva roky (kdyby se po dvou letech vyhodil) na 20 Kc, za tri roky na 15 Kc, za ctyri roky 12 Kc, a za 5 let 10 Kc.

    Pri spotrebe 1500 kav rocne a vsech ostatnich parametrech nemennych to dela ze za jeden rok provozu (kdyby se po roce vyhodil) kava vychazi na 9 Kc, za dva roky provozu na 7 Kc, za tri roku na 6, atd.

    Jde proste o to ze pocatecni investice 10000 tisic je velka, a promita se do cele doby provozu kavovaru a pak zalezi na tom, zda se vyplati pri Vasi spotrebe kavy. Doporucuji udelat stejny vypocet u Nespressa, do toho zahrnout nemoznost ochutnavek ruznych druhu kav, nemoznost pouzivani cerstve naprazene a vami zvolene odrudy.

    Pro zacatek bych ale fakt spise videl French press, kupovat cerstvou kavu a tam uvidite kam vas chutove bunky zavedou.

  2. pardon, „trista (velmi podhodnocene cislo) kav denne,“ by melo byt „trista (velmi podhodnocene cislo) kav rocne,“.

  3. 61. V čem je ten půl litr přefiltrovaného turka z french pressu nesrovnatelně lepší? ;)

  4. no, zalezi, co do toho nacpes:)

  5. No ale i kdybych do toho nacpal Blue Mountain, vyleze z toho pořád jen přefiltrovaný turek. Nepopírám, že bude velmi dobrý, ale mě to přijde jako tvrdit, že svíčková s knedlíkem je nesrovnatelně lepší, než steak na grilu, oboje je z hovězího, tak proč to nesrovnat. Z Nespressa leze prostě dobrý presso, bez námahy a pro každou lamu. Kdo tomu nevěří, ať to vyzkouší, než začne radit v diskuzích. Rozhodně je to mnohem lepší volba, než nějaká levná pákovka od AEG nebo kohokoli jiného, tyhle přístroje nedokáží absolutně udržet tlak ani teplotu po celou dobu přípravy kávy. Je hezké že se u všech píše „profesionální tlak 15 bar“, ale už se tam nepíše, že ten profesionální tlak je tam tak první dvě vteřiny, pak už jen protéká teplá voda. Všechny ostatní argumenty proti Nespressu jsou samozřejmě pravda, ale argumentovat chutí a kvalitou nemá smysl. No a z french pressu leze dobrej přefiltrovanej turek, pokud tam nasypete dobrý kafe. Pokud má někdo kávu takhle rád, ať si to koupí…

  6. 65: když už tak přefiltrovanej nepřelouhovanej „turek“ s důrazem na to slovo nepřelouhovanej.

    Jinak argumentovat proti Nespressu chutí budu dál a to dokonce i když jsem to nikdy neochutnal.
    Protože omezení výběru kávy, nemožnost nijak ovlivnit dávku kávy na porci ani hrubost mletí, to všechno jsou argumenty, které mi připadají legitimní a v konečném důsledku nejsou o ničem jiném než o chuti.

  7. 65: „Kdo tomu nevěří, ať to vyzkouší, než začne radit v diskuzích.“ Zkousel jsem, na nejakem stroji vyssi rady, pro mensi bary. Daval jsem do toho asi 5 ruznych druhu kapsli – nechutnalo mi to. A i podle vizualni inspekce, bych tipoval, ze trpi urcitymi neduhy ktere jste nastinil „ale už se tam nepíše, že ten profesionální tlak je tam tak první dvě vteřiny, pak už jen protéká teplá voda“. Souhlasim ale s tim ze je to jednoduche a bez namahy, a spouste lidem to i chutna. Holt je to na ocekavanich toho ktereho jedince a na tom kde se nachazi na pomyslne krivce cena/jednoduchos­t/kvalita. :)

  8. 66. No však já jsem také psal, že všechny ostatní argumenty, kromě chuti, beru. Ty, co jste uvedl, už ale nejsou o chuti, jen o omezení počtu voleb chuti. Klidně argumentujte dál, já rád vytrvám na opačné straně barikády :)

    Kafemilovi se omlouvám, pokud chutnal a nechutnalo mu. To je samozřejmě každého věc, mě naopak chutnalo velmi. Jsem už holt zdeformovaný jinými diskuzemi na jiných serverech, kde se ke všemu vyjadřují a hodnotí cokoli lidé, kteří ani nevědí, o čem píšou.

  9. 68: tak tak, v tom s Vami souhlasim naprosto, ze chut moc argumentem byt nemuze – ta je subjektivni.

  10. proč utíkat k jiné metodě přípravy kávy (i když mojí asi nejoblíbenější), to mi přijde offtopic? zadání snad znělo jasně – jednoduchá domácí příprava espressa :)

  11. A já si za tím Nespressem taky budu stát.
    Omezení výběru chuti – no dobře, jsem limitovaná výběrem 13 (plus 3decaf) druhy káv. To mi bohatě stačí k tomu, abych si ráno nemohla vybrat :))) Takovej „luxus“ si s automatem nebo pákovkou s mlejnkem prostě dovolit nemůžu bo barák není tak velkej, abych měla extra lednici pro uchování kávy v co nejčerstvějším stavu. Už jsem říkala, měli jsme Juru, spolehlivýho kluka, ale pokud nemám v okolí pražírnu (a že nemám a fandím Kytkovi, že si objednává kafe třeba z Dánska(bylo to Dánsko?), já zas takovej fajnšmekr nejsem), tak jsem taky byla limitovná výběrem – nabídkou obchodů. A než jsme se propili půlkilovkou, ev. kilovkou zrn, tak už to presso taky nebylo zrovna nejlepší a mašina za to fakt nemohla.
    Zakladatel se ptal na přípravu pěny u Citiz. Do separátního komínu (věže či co to znázorňuje) se vloží spirála, po rysku nalije mléko, krátce zmáčkne čudl a už to jede :))) Pak se mléko/pěna přelije do hnku/skleničky, nádoba vypláchne vodou.

  12. Neříkám, že mi jedou všechny nálože. Některý bombičky mám schovaný pro (ne)přátelské návštěvy, ale i tak mám výběr dostačující :-)))

  13. 71. Vsak jo, ja ty duvody nepopiram, jen prinasim svuj osobni pohled na vec :) Odbocim mimo diskuzi: ohledne objednavani kavy, da se v pohode objednat v nekterych ceskych prazirnach a pak to posta nebo kuryr dopravi. Dansko neznam, ale objednaval jsem parkrat i v Anglii pres internet – zadny problem – ceskou postou to mate tady za 3 dny a je 3 dny po uprazeni. Nejmensi baleni je 250 g, takze odpada pulkilovka nebo kilovka.

  14. …tak drazí, opět se ozývám, chtěl jsem počkat až po dovolené, ale nevydržel jsem a v pátek jsem kávovar přivezl domů. Po jednoduchém uvedení do provozu jsem založil první kapsli, nalil mléko, stiskl čudl na latté a jenom čučel..........tak dobré latté bych v životě sám nezvládl a to opravdu na stisk jednoho tlačítka! Neskrývám své nadšení, startovních 12 kapslí už takřka vzalo za své, objevil jsem 2 druhy kávy, které mi vyloženě nesedí, ale naopak mám už asi 3, které mi chutnají velice (ty z kterých jsem dělal latté nehodnotím, protože tam je ta chuť zkreslená mlékem). Připravím nějaké fotky a dojmy do toho slibovaného příspěvku, dejte mi ale ještě alespoň týden, chci počkat, jestli to prvotní nadšení opadne, i když tomu moc šancí nedávám – nechápu jak jsem bez něj mohl žít :-D

  15. 74: Jasně, počkat bude lepší, první dojmy jsou fajn věc, ale zkušenosti po nějaké době řeknou víc. A blahopřeju (-:

  16. 74. Treba ty prvotni dojmy Vas nesali, a opravdu ta kava Vam sedla :) Kazdopadne blahopreji, a at stroj slouzi dobre. Tesim se na recenzi s fotkama ;)

  17. 74: gratuluji, vítám do klubu bombičkářů a přeju, ať dobře slouží :-)))
    Mmch, který model to nakonec vyhrál?

  18. 77: děkuji za přivítání :-) Ta nejvyšší lattissima…v nerezu s nahříváním šálků

  19. Mám zkušenost pouze s kávovarem Dolce Gusto a přestože uznávám, že je to uživatelsky velmi přátelské a člověk se dostane k různým příchutím a variantám kávy, nemohu si pomoci, ty kapsle mi vadí. Člověk je celoživotně odkázán na výrobce a navíc jsou kapsle (aspoň co jsem vyzkoušela u DG) z hliníkových obalů, což je surovina, která se u nás moc třídit nedá a přitom je její výroba ekologicky náročná.

  20. 79: pokud jde o vázání na jednoho výrobce, je to pravda, avšak hlouběji v této diskusi je odkaz na třetího výrobce, od kterého se dá koupit prázdná kapsle, kam si člověk naplní svou vlastní kávu, takže i takto by se to dalo řešit, ale předně si nemyslím, že bych se vázal celoživotně, kávovar mě doufám nepřežije :-) a nevěřím, že by z ničeho nic Nespresso změnilo kapsle atp. v horizontu, v kterém ten kávovar bude fungovat spolehlivě.

    Pokud jde o ekologii, je pravda, že to je zátěž a kdo tvrdí opak, nemluví pravdu. Kapsle se budou těžko třídit a tato věc mě jako jediná trošku mrzí, protože se snažím alespoň trochu korigovat svůj postoj k živ. prostředí. Na druhou stranu, Nespresso dost propaguje svůj program podpory zemědělců (něco jako fair trade). Více na http://www.ecolaboration.com

  21. ještě doplním, v přípravě je nějaký systém sběru těch použitých kapslí pro recyklaci i pro českou republiku

  22. Ty kapsle se určo dají recyklovat už teď, akorát člověk přijde o bezbordelový provoz (musela by se kapsle vysypat) http://www.veronica.cz/?…

  23. 82: to ano, ale právě systém který připravují od Nespressa bude postaven tak, že ty kapsle se pouze vytřídí a zbytek si už zařídí oni, takže pro spotřebitele žádná starost navíc…ale je otázkou, kdy se toho dočkáme i u nás…

  24. 83: nj, ale než to bude, tak se třídít dá a né, že né :-)))

  25. Jsem rád, že rozhodnutí nelitujete a určitě se těším na recenzi s fotkami. Celá ta diskuze mě přiměla zase začít o Nespressu přemýšlet.

  26. Nedávno jsem se tu ptal na solidní pákovku do 7000,–.

    Trošku jsem researchoval, zaujaly mě např. tyto dva kávovary:

    http://www.kavovary.cz/…r-cerny.html

    http://www.kavovary.cz/…puccino.html

    Kolegyně našla tento:
    http://www.kavovary-online.cz/…315-388.html

    Je super, že má zabudovaný mlýnek za tu cenu, ale děsí mě ten „thermocream disk“ na dělání „skvělé pěny“… Ten by snad šel nepoužívat, otázka je, jestli je jinak ta značka kvalitní…

    Co vy na to?

  27. 86. Vemte si radsi Gaggia New Baby (je to tento http://www.czech-gastro.cz/…ew-baby.html – kde koupit to se rozhodnete sami, tento odkaz davam jen protoze mi ho vyplivnul vyhledavac), a pak nekde pouzity mlynek Mazzer Mini, nebo novy Mahlkonig Vario.

  28. 87: Díky, ale jednak jsem uvedl limit do 7 K a je to do práce, takže tenhle mi přijde zbytečně „advanced“ na běžné používání. Vůbec používat mlýnek v našem krcálku mi přijde nesmysl, asi zalobbuju za nějakou střední třídu a místo mlýnku prostě budeme (nebo budu) kupovat kvalitní a rovnou namletou kávu.

  29. 88. I do vaseho krcalku bych radsi, byt vami, nekolik tisic pridal a koupil lepsi stroj (tady je treba i o neco levneji http://www.kavovary-obchod.cz/…y-detail.asp?… ).

    Kdyz uz mletou kavu, tak aspon ji kupujte v prazirne, do prinesene prachovky, a v mnozstvi tak na dva dny. Vase chutove poharky vam podekuji :)

  30. článek od michala je venku:

    http://www.cuketka.cz/?…

    díky moc! :)

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.