Restaurace v Pardubicích RSS

Štítky: , ,

150 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Tak jsem tento víkend strávil na poradě týmu v Pardubicích. Nebyl ovšem čas na žádné gastronomické průzkumy, jediné jídlo venku za celý víkend byl dnešní oběd před cestou domů – nezasahoval jsem do výběru podniku a nechal se zatáhnout do Galéry – nekuřácká část byla plná, takže jsme přešli do skoro prázdné (a tedy naštěstí i nezakouřené) kuřácké části. Obsluha mi přišla v pohodě, jídlo jedlý standard. Žádný zážitek, na který bych vzpomínal, ale taky žádné velké zklamání. Trochu mě překvapily ceny zhruba ve výši cen v podobných podnicích v širším centru Prahy. Měl jsem maxiburger a ochutnal jsem špenátovou pizzu a myslím houbovou bez hub (Margaritu nedělají v menším rozměru (smajlík kroutící hlavou))
    Prostě pokud se člověk potřebuje někde v okolí najíst, dá se to. Není to ale nic, za čím bych měl nutkání se vracet a poměr cena výkon imho pokulhává.

  2. Kytka: Škoda že jste nezkusili indickou jen na druhé straně náměstí, na tu se chystám, hned jak budu doma déle než den.
    Galera je taková pardubická klasika, už mě tu naprdli spoustakrát a stejně tu občas skončím:)

  3. 62: řekl bych, že to platí u spousty českých pizzerií – víme, že to není ono, ale stejně tam většina z nás občas skončí. Napadá mě jestli to není tím, že jsou předvídatelnější, než jiné typy podniků. A při té celkové úrovni je předvídatelnost výsledků občas velké plus. Podobně to imho funguje u fast-foodu – vím, co mám čekat, a je tam čisto a nezakouřeno. Samozřejmě, že bych se raději najedl jinde – ale když vím, že je tu nezanedbatelná pravděpodobnost toho, že to bude ještě podstatně horší, je Double Whopper lákavou bezrizikovou alternativou.

  4. Vcera navsteva restaurantu Bonte :), naprosta tragedie, za vse zminim snad jen „tiramisu“, coz je dle sefkuchare tohoto radoby luxusniho restaurantu vyslehana lucina bez vanilky, obklopena tvrdymi suchymi italskymi suchary a zaprasene lacinou nahrazkou kakaa, na taliri efektni kresleni umelym topingem a v na vrsku tabulka z bile cokolady s napisem tiramisu :))))))))))))­))))))))))

  5. to mirces: to kdybys náhodou nepoznal, co to je :))))

  6. návštěva většiny (nejen) pardubických restaurací je tragédie, ale je to jen obraz reálné poptávky, protože všechny restaurace, tragické, průměrné i alespoň snažící se, přežívají a tudíž mají zákazníky. je jen málo lidí, kteří se nevrátí do restaurace, kde nebyli spokojeni. a to je jediná cesta, jak zvýšit úroveň.

  7. restaurace u 2 kohoutku dela akce se „znamymi“ kuchari. po shlednuti fotek z akce „morske ryby“ se vazne zacinam ptat, jestli to mysli vazne, design tech jidel je dle meho nazoru hrozny, nedodrzeni sezony ani nezminuji, velikost porci (1 musle :))) jako amuse bouche ok, ale jeden z chodu? A ty ceny to je narez, lidi probudte se.

  8. 2750 Kč za 5chodové menu od p. Pohlreicha mi přijde jako dost úlet na Pardubice. To by mě upřímně zajímalo, kdo z Pardubic toto zaplatí, když Chez Miro se zdá většině místních lidí moc drahé:)

  9. to uz si totiz vazne delaji z lidi legraci, jen pro srovnani http://www.capitalhotel.co.uk/…tionMenu.pdf, prakticky totozna cena ,ovsem v podniku, ktery ma dve hvezdy od michelinu, pijete z kristalu, jite z porcelanu z limoges, suroviny jedny z nejlepsich co se daji sehnat. Mrzi me to , protoze delat to timto zpusobem, je zarucene cesta, jak odradit mnoho lidi od fine diningu a to je prece jenom skoda

  10. 67: JJ, ten design mě taky nenadchnul, přijde mi to jako podbízení se lidem zvyklým na oblohy (kdybysme to udělali jednoduše a čistě, tak budou brblat, dáme tam hodně věcí a složitě je vytvarujem), méně by rozhodně bylo více. Sezónnost je u mě hodně spjata s lokalitou a ta u tématu mořské ryby v ČR dostane na frak z principu, takže to jsem ochotnej odpustit. Ta 1 mušle nezní až tak strašně, když se kouknu, že je to svatojakubka. Na normální jídlo je to rozhodně málo, jako degustační porce se to imho s přimhouřením oka dá zkousnout (ono to podle popisu vypadá, že do počtu chodů započítali i amuse bouche (škoda, že si tohle můžou dovolit a lidi jim to sežerou (v přeneseném smyslu slova))). Cena je pro mě naprosto a úplně mimo, viz dále

    68, 69: Podle mě tam bude dost hrát roli „cena od“ Tedy to, že lidi vnímaj cenovou kategorii podniku podle ceny nejlevnějšího jídla (a ideálně bez přílohy, která je účtována zvlášť) a ne podle ceny toho, které si nakonec dají (natož podle celkové ceny večeře i s nápoji)
    Takže ve výsledku ke Kohoutkům přijdou i na předraženýho Pohlreicha (je tu jenom jednou a je to ten sympaťák z televize, tak se plácnem přes kapsu, navíc když ten podnik známe a máme to tam rádi) i lidi, kteří úvahy o návštěvě Chez Miro hned zapomenou s tím, že je to moc drahé, moc tajemné, moc luxusní a nebudou se tam cítit uvolněně…
    Chápu, že Mircesovi se na to nekouká nijak snadno (ani mě ne a to jsem jen host, ne šéfkuchař), ale realita je taková, že syndrom „cena od“ v sobě má spousta lidí (včetně mě, i když o něm vím a snažím se ho rozumem krotit – stejně si občas říkám, že ten podnik nebyl na ty ceny až tak špatnej a pak si uvědomím, že Na Kopci, což je pro mě etalon poměru cena/výkon, by mě podobné jídlo v úplně jiné kvalitě vyšlo jen o pár procent dráž).

  11. 70: tak me tam nejvic rozesmalo, pouziti rajcat, ve dvou jidlech a hlavne cherry rajcatka na jejichz premiru pouzivani opravdu nechapu.dale pak, kdyz si pozvu do restaurace radoby zvucna jmena rad bych, aby predvedli neco opravdu zajimaveho, nicmene z tech fotek je videt jasne nezvladnuta technologie a jako dezert creme brulee?asi bych ocekaval vice.neco, co si doma nepripravi normalni clovek. :))))

  12. 71: cherry rajčátka jsou podle mě jasný – vypadaj roztomile a „luxusně“ Taky je nemám rád, přijde mi, že pořádný rajčata jsou chuťově daleko lepší (pochopitelně při správném výběru). Creme brulée je ale myslím dobrá volba pro danou cílovou skupinu – vypadá efektně, je zpropagovaný Amélií a běžně se tu v restauracích nedělá. Spíš mi u něj nesedělo provedení – karamelovou krustu navrchu bych si představoval víc slitou (pomalejší a delší zahřívání). Ano osobně bych taky chtěl něco víc, ale my jejich cílovka nejsme (-:

  13. Pardubáci, kdo to otestujete? Na Facebooku se tváří děsně italsky a interiér sympatický, je to kousek od Kostelíčka:
    http://www.facebook.com/…334072979432?…

  14. Vážení přátelé,
    v Pardubicích žiji již asi 13 let a gastronomie je mým koníčkem i moje povolání.
    Chtěl bych pro případné návštěvníky tohoto krásného města tady vypotit odlišný názor, než je tu presentovaný samozvaným rádobyodborníkem Růžičkou.
    O rádoby špičce pardubické gastronomie „Chez Miro“ si prosím každý udělejte názor sám

    • jen si dovolím vypíchnout samozvanost na tuto špičku a sebechválu, která není ničím reálně podložená …

    I v Pardubicích se totiž pohybují gurmeti a „přátelé a milovníci dobré krmě a pití“ a dotazem na slavného pana Růžičku a Chez Miro je v nejlepším případě přivedete do tápajících rozpaků.

    O to lépe se mu samozřejmě diskutuje na celorepublikovém webu z pražškými náhodnými návštěvníky našeho města.

    Souhlasím však s názorem, že gastronomie v Pardubicích, tak jako víceméně v celé republice, není na dobré úrovni.

    Trochu k místním restauracím a jádru tohoto vlákna:
    (veškeré následující informace jsou JEN mým subjektivním dojmem na základě osobních zkušeností, navíc vždy u hodnocení beru v úvahu i cenovou kategorii podniku!!!!)

    • podotýkám, že ani s jedním z následujících podniků nemám nic společného, ale ani žádné nevyřízené účty

    Bazalka byla kdysi na velmi dobré úrovni, již několik let špatný

    Rybárna u Matičnýho jezera – špatný

    U lva – jedna z nejlepších místních restauracích, bohužel velké výkyvy

    U dvou kohoutků – nebyl sem, jídelní lístek má na Pardubice dobrý smysl, už méně asi tým a co vím, tak rozporuplné názory

    Galera – před rokem velmi dobrý, pak sem tam byl dvakrát na podzim velmi velmi strašný

    U kozlíků – velmi špatný

    DYDY Bába – nejsem znalec ani milovník pizzy, mývají zde na Pardubice dobrou – dobrá, to je za tři

    Velvet, U dvou zmijí – za tři

    Bonté a sláva Benešů je pasé, navíc arogance a nadutost obsluhy to dekoruje

    Art Caffé – velmi špatný

    U labužníka – rekl bych sice nadprůměrný, jenže menu mnoho let zpátky

    Potrefená husa – není třeba komentář

    Zelená žába – hotovky špatný, minutky byly o poznání lepší

    Garáž – nyní slýchám špatný, dřív pardubický nadprůměr

    Na haldě – po otevření obstojný, před asi třemi měsíci sem tam byl dost zklamaný

    Restaurant Steak Station – hodně dobrý – ceny tomu ale odpovídají

    Pod kuňkou – velmi zlý

    U krupičků – dříve velmi vyhlášení – nyní hrůza

    Kavárna Evropa – šedý průměr, ale hotovky bych řekl nadprůměrné

    Svatý Patrik – mám velmi špatné zkušenosti z po otevření a nic mě tam neláká znovu, nicméně několik lidí z mého okolí si to chválí

    U čápa – řekl bych nadprůměrná hotovková i minutková kuchyně

    U černého orla – několikrát sem si pochutnal, ale i zklamal, nestojí to asi za vyzvednutí

    U Riegrů – kdysi co vím dobrá kychyně, ale teď asi špatný, nicméně vařili až do 4.00 rána, nyní snad jen do 2.00

    Tennis club -hrůza, má to však převzít nový nájemce – nechci křivdit, ale jestli otevře kuchyni, myslím si, že bude v trendu pokračovat

    Toscana – řekl bych podprůměr

    Birdie – špatný, řekl bych navoněná bída – neumějí hovězí (dvě zkušenosti)

    U starého slona – špatný

    U Vojtěchů – obecně uznávaná hotovková kuchyně – vykyvy, ale je to taková PArdubická stálice

    Blatenský dvůr – nevyvařený kuchař, špatný

    Na Netřebě – velký porce, velká cena hotovek, jeden čas byli velmi vyhlášení, obstojná kvalita, teď průměr – snad změna šéfa

    Zubrovka – Staré Hradiště – velký porce a to za 69,–, ale kvalita průměrná včetně vegetky :-)

    U Nouzů – není, co bývalo, ale prý stále nadprůměr – dlouho dlouho sem tam nebyl

    KraKra byla dříve vyhlášená, nyní nevím

    Speciální kuchyně:
    Indická na Pernštýnksém náměsti: Ganja – nejsem obdivovatel této kuchyně, ale asi stojí za navštívení
    U bílého koníčka na Perštýnským náměstí a bývalá Beseda (tuším) u Východočeského divadla – asi nejlepší asijské (čínské) kuchyně – zvlášť ke koníčkovi chodili hodně číšníci z okolních podniků, což o něčem taky vypovídá – nejsem strávníkem této kuchyně

    Pineta – má se znovu otevřít a nového pronájemce provází slibná pověst, rád vyzkouším

    Mimochodem, kavárna Bajer, kde preso vydávají za mocca kávu a nějaké podřadné zrno za piazzu (ke které dávají pro jistotu jako supr díru do světa pardubickou specialitu kondenzované mléko tatra na přebytí toho zrna), bych moc nedoporučoval, tuším, že v nějakém odborném časopisu jim věnovali článek, coby ostudě českého kavárnictví.
    Notabene ho několik „hovádek“ tady coby určovatele moderních trendů následovalo.

    PS: Bedecker.cz samozřejmě berte s rezervou, je to pochlebování hostinskejm – recenze, aby se nikdo neurazil a tak se to dělat přeci nedá – nicméně je tam zkoncentrováno polední menu celých Pardubic a i ze skladby menu si uděláte trochu názor, ne?

    Rád odpovím na případné dotazy na emailu, případně zde.

  15. Původně sem již nechtěl vůbec zmíněnou nulu komentovat, nicméně v několika příspěvcích ta nula kritizuje cenu vín u nabídky konkurence.

    Müller Thurgau 2007 jakostní, Regina coeli 300,–
    Veltlínské zelené 2007 pozdní sběr, Regina coeli 380,–
    Rulandské šedé 2007 výběr z hroznů, Regina coeli 380,–
    Chardonnay 2006 pozdní sběr, Regina coeli 380,–
    Sauvignon 2007 pozdní sběr, Regina coeli 380,–
    Frankovka 2006 zemské, vinařství Plaček 250,–
    Svatovavřinecké 2007 zemské, vinařství Plaček 280,–
    Modrý portugal 2008 Z modré hory, Stapleton – Springer 350,–
    Pinot noir 2005 výběr z hroznů, Stapleton – Springer 1200,–
    Pinot noir 2006 výběr z hroznů, Stapleton – Springer 550,–
    Pinot noir 2006 pozdní sběr, Stapleton – Springer 300,–
    Saint Laurent 2006 – Jane´s Jungle, Stapleton – Springer 850

    toto je nabídka Chez Miro, myslím si, že znalci si udělají svůj názor, zvláště bych vypíchl zemská víná od vinařství Plaček za 250 Kč.
    Kdokoliv je jen trochu obeznámen s naší klasifikací vín a dá si před oči spojení Frankovka 2006, zemské víno a za 250 Kč, ten jistě má o jakostním stupni a nákupní ceně jasno.

    Víc nemá smysl komentovat.

    Omlouvám sem, dotkl-li sem se tu někoho vyjma té zářící hvězdy, nicméně mi vadí, když se někdo vytahuje na kohokoliv a sám …
    a to jak na čtenáře, tak veškerou pardubickou hostinskou činnost (slovo konkurenci použít nejde, protože hvězdička není konkurencí pro nikoho, je to taková platonická zaléžitost :-D)

  16. karciw:
    Já, já mám dvě otázky! (Jsem taky z Pardubic, taky ráda jím.)

    1. Z jakého jste podniku? Slušelo by se uvést, když píšete, že jste profík z gastronomie.
    2. Co přesně vám na Chez Miro vadí? Mircesovo hanění konkurence, nebo máte výtky i k jídlu a servisu v Chez Miro?

    Díky za doplnění.

  17. karciw:

    obecné plácání stylem špatný, dobrý, průměr nemá žádnou vypovídající hodnotu – zkuste své dojmy doplnit reálnou zkušeností z konkrétních podniků, možná by to začalo dávat smysl :)

    plus – pokud jste z pardubické gastronomie a jste ve střetu zájmu s podniky, které kritizujete, musíte uvést za koho kopete, jinak vaše slovo ztrácí význam podruhé…

  18. naše firma není restauračním provozem a tím pádem zmíněné podniky nejsou s námi ve střetu zájmů, ani konkurencí

    veškerá kritika (pozitivní i negativní) je sice subjektivní, ale myslím si, že téměř bez emocí z mé strany

    několik podniků sem sice rozebral více a osobnějc, nekteré sem dokonce zmínil, i když sem v nich ještě nebyl, byly to ale hlavně ty, které se tu rozebírali a chtěl sem uvést informace, byť z druhé ruky, které mi jsou dostupný a malinko jim reputaci tady napravit.

    nemyslím si totiž, že na základě jedné špatné zkušenosti lze odsoudit celý podnik, jsou to také jen lidé a téměř vždy si jde něco najít, zvlášť, když tady někdo sleduje svoje zájmy, či si mastí ego

    Slavný Pohlreich, které si mimochodem vážím, taky občas něco přesolí, či připálí a to nejen v televizi v Ano, šéfe.

    Pointa vlákna bylo kam jít v Pardubkách na jídlo, ne konkrétní špatné a dobré zážitky v jednotlivých podnicích. Vyjmenoval sem všechny podniky, na které sem si teď vzpomněl a svůj celkový názor na ně. Spíš, aby čtenáři věděli, jaké tady jsou a měli trošku mustr.

    Nevím, jaké zkušenosti máte Vy, ale já takové, že bohužel kvalita jednotlivých podniků u nás je velmi proměnlivá, ovlivňují to změny personálu, různé pokusy o zavádění novinek, změna nájemců apd.

    Nebo snad ste myslel, že bych měl popisovat u každýho podniku kdy sem co dostal rozvařeného, nedochuceného a připečeného do černa?
    Ani by to asi nešlo, protože by to byl dlouhý seznam a taky ta skleróza :-D

  19. Odpověď pro Michalu:

    1/ jak sem již odpověděl, sem z jiného odvětví gastronomie, převážně studená kuchyně
    2/Vadí mi, když někdo, kdo nic nedokázal kritizuje a spíš pomlouvá,než soudí někoho jiného – jde o princip

    třeba se pletu, a znovu se pročítat to masáží ega se mi nechce, ale mám dojem, že pan Růžička tady každýho tepe například zrovna tím vínem.

    káže vodu, sám pije víno?

    co to je zemské víno si lze najít určitě i na netu, možná na wiki, včetně toho, co se pod to všecko schová :-D
    samozřejmě se ale nebaví o tom, že by zařazení mezi zemská vína si Frankovka zasloužila díky tomu, že to není povolená odrůda :-D
    To vinařství, byť velmi okrajově znám, tuším mutěnice.

    víc není potřeba komentovat

    tak sem to myslel, není to míněno osobně, jen sem z Těch jeho příspěvků vycítil hodně vodění za nos, ega, hraní si na něco…

    reakce na to

  20. karciw:
    Vy píšete, že Mirces si honí ego nepodloženě. To prostě není pravda, vyšly mu příznivé recenze, já v Chez Miro byla opakovaně nadšená, neslyšela jsem, že by si po jídle tam známí na něco zásadního stěžovali. Pro mě je tenhle podnik naprosto sorvnatelný s dobrými pražskými podniky, v Pardubicích vyčuhuje naprosto zásadně. Nesmíte koukat jen sem na fórum. :)
    A že Chez Miro v Pcích „gurmáni“ neznají… No to je věc, která mě osobně dost štve, když pak vidím, jak lidi chodí utrácet podobné peníze do Bonté – ale jako argument proti kvalitě Chez Miro je to celkem slabé:)
    I když za sebe si myslím, že tenhle podnik by potřeboval s publicitou hodně hnout, to je jejich škoda, že se v Pardubicích vydělují a pak se o nich spousta lidí nedozví, co by tam jinak mohla chodit. Ale to je už na jinou debatu.

  21. Nechť si případný , zvláště pardubický a obzvláště znalý čtenář udělá celkový názor sám.
    nevím, jaký máte k panu Růžičkovi vztah Vy a nekomentuji, v každém případě zážitková gastronomie a „minutka“ v běžné restauraci z principu srovnávat ani nejde, to je věc, za kterou si stojím.

  22. No já chtěla vysvětlit, co vám přesně tak vadí, vy Chez Miro komentovat nechcete, to je pak debata na prd, přitom tím to začalo:)
    Můj vztah je takový, že jsem tam jednou zašla a od té doby jsem se dvakrát ráda vrátila.
    Ještě k Pinetě – nemohl byste být konkrétnější, co se tam chystá? Jsem zvědavá:)

  23. Michalko, nemůžu se zbavit dojmu, že jste CHM spojená víc a tím vůbec nemám chuť se do té diskuze pouštět.

    Každý si má možnost udělat nejen na strefovaného Kuřátkovýho Lva názor sám, na pana Růžičku těžko a mě osobně už jako člověk moc nestojí za komentář.
    Nevšim sem si od něho ani jednoho slova uznání na cokoliv, vyjma chezu. Že by všichni byly takový nýmandi a slavný Růžička nejlepší na světě? Jasně, že ano, klientala, zejména ta zahraniční ho vyloženě vyhledává a je velmi žádán a to nejlíp po celém světě. Jeho podnik hučí dnem i nocí a má neustále plno, proto je třeba místo rezervovat, jinak si člověk ani neškrtně.
    Proč házet perly sviním – tím myslím hloupé pardubické strávníky, kteří jsou úplně mimo a chodí vyjma mekáče i do místních strašně špatných restaurací, i když tam není absolutně nic, co by v nich bylo dobrý a stálo za zmíňku…

    Samozřejmě se to netýká Vás, neboť vy rozeznáváte zásadní kvalitativní převýšení onoho podniku nad celými pardubicemi.

    Je hanba, že mu ještě Pardubice nepostavili muzeum a nevydali s ním pamětní známky?

    Omlouvám se za sarkasmus, ale ta egománie okolo chez si to zasloužila.

    Co se týká Pinety, co vím, měla by se již otvírat, Sylvano říkal tuším koncem měsíce, takže žeby na víkend?
    Po převratu tady v Čechách zaváděl na několika místech pizzu a další jeho slávu se jistě dozvíte. Je to člověk, který svému řemeslu IMHO velmi rozumí, ale pizza není moje parketa.

  24. 83: Závist je hrozná věc.

  25. Určitě.
    Zvlášť to musí být strašný pro toho, kdo zavidí, to musí být deptuňk :-D

    Znám i další blbý vlastnosti:
    omezenost, sebestřednost, namyšlenost, nabubřelost

    nebo si můžeme probrat činnosti:
    pomlouvat, …

    a oproti tomu zase naopak něco kladnýho:
    pracovitost, kus práce za ssebou vidět v podobě spokojených vracejících se zákazníků, né pár zaplacených a možná fitkivních identit na netu…
    tj vůbec takovej nešvar, jeden človíček může mít X nicků…
    a těmi si přitakávat, tyjo, net je nekoněčně možností, jak si žít ten krásný fiktivní svět
    útočit libovolně na různé lidi a podniky…

    já každýho posuzuju, podle odvedené mravenčí každodenní práce, ne podle toho, že jednou někde něco se někomu možná i povedlo

    Podle čeho VY?
    Kdo komu závidí? a co?

  26. karciw:
    V Chez Miro jsem nikdy nebyl, pana Růžičku osobně neznám, ohledně jeho komunikace tady na stránkách jsem mu tu „vynadal“ a jsem přesvědčen, že tuto komunikaci hodně nezvládl. V Pardubicích jsem byl jednou v životě a jediná restaurace, ve které jsem tam jedl je Galéra.

    To na úvod, než se vás zeptám: Byl jste někdy v Chez Miro a jak jste byl spokojen?

    PS. Michalu znám osobně a znám i její publikované názory na různé podniky, které jsem také navštívil. Občas se lišíme vkusem, ale vím jistě, že jí mohu věřit a že to není zaplacená figurka, s takovými nepodloženými nařčeními táhněte laskavě do háje. Libovolné barvy.

  27. 75:
    Netroufám si hodnotit, co může v Pardubicích existovat tak neblahého, že to pány mirces a karciw vede k takto vypjatému způsobu vyjadřování, zřejmé naštvanosti a ublíženosti.

    Čest Michale, která zachraňuje zbytky pardubické důstojnosti a dokáže komunikovat i bez skoro až komického nadužívání výrazů typu samozvaný rádobyodborník, rádoby špička, sebechvála, nula, zářící hvězda, hvězdička, masáž ega, egománie apod.

    Stejně tak nemohu hodnotit podnik Chez Miro, který se mi stále ještě bohužel nepodařilo navštívit – ovšem motivace roste s každým příspěvkem, takže pokud je celá přestřelka jenom marketing, funguje to myslím dobře.

    Troufnu si však vyjádřit se k vinnému lístku Chez Miro, který zde karciw uvádí jako odstrašující příklad, a to i přesto, že zrovna za „znalce“ bych se spíš neoznačil.

    Zemské víno je skutečně druhá nejnižší jakostní třída v ČR podle vinařského zákona, který klasifikuje vína podle cukernatosti, tedy množství cukru v bobulích hroznů při sběru měřeného ve vylisovaném moštu českým normalizovaným moštoměrem (°ČNM) udávajícím množství cukru v kilogramech na 100 litrů moštu (existují i další moštoměry používané v jiných zemích a používající jiné jednotky – Klosterneuburský, Oechslův atd).

    Nižší jakostní třídou než zemské víno je v ČR už jenom stolní víno, které musí dosahovat cukernatosti alespoň 11°ČNM, nesmí být označeno odrůdou ani ročníkem, mošt nemusí pocházet z ČR, mošt lze přislazovat a chemicky stabilizovat, víno se nesmí plnit do nádob o objemu menším než jeden litr a víno nemusí být povinně zatříděno u Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

    Zemské víno, respektive moravské zemské víno nebo české zemské víno musí dosáhnout cukernatosti alespoň 14°ČNM, hrozny musí pocházet z Moravy anebo z Čech, víno může být označeno odrůdou a ročníkem, ale opět nemusí být povinně zatříděno u SZPI.

    Právě povinnost zatřiďování vína u SZPI je jedním z hlavních důvodů, proč celá řada malých a středních vinařů označuje svá vína pouze jako vína zemská, neboť všechny vyšší jakostní třídy (jakostní víno, kabinetní víno, pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí a výběr z cibéb) už musí povinně na SZPI. Zatřiďování na SZPI je pro celou řadu malých a středních vinařů vyrábějících například velmi malé partie jednotlivých vín zbytečně náročné a vína tedy označují jako zemská velmi často i v případech, kdy by cukernatostí dosáhla na vyšší jakostní třídu. Z tohoto důvodu tedy není možné takto snadno odsoudit kvalitu a hodnotit cenu zemských vín, ale je třeba uvážit i konkrétního vinaře, velikost jeho šarží, další analytické hodnoty vína a nejlépe samozřejmě přechutnávat.

    Vinařství Jan Plaček nesídlí v Mutěnicích, ale v Moravských Bránicích a jejich vína znám několik let osobně z mnoha degustací, pravda zajímavější jsou podle mne jejich vína bílá a růžová, například lahodný mladý Müller Thurgau 2009. Všechno, co jsem od Plačků ochutnal, přesně sedí na výše uvedené zdůvodnění zatřídění jako zemské víno (častokrát tuto skutečnost sám vinař uvádí stylem „moravské zemské víno v kvalitě pozdí sběr – cukernatost 22.5°ČNM“), vína je možné koupit přímo od vinaře přibližně za cenu CZK 100.00, přičemž kvalita za tuto cenu je nevídaná.

    Další nabídka Chez Miro je vinařství Regina Coeli, dříve Trpělka a Oulehla, ovšem zde už s jedinou výjimkou vše vína přívlastková (všechny přívlastky za CZK 380.00). Vína Regina Coeli v Praze nabízí například restaurace Fluidum.

    Třetí vinařství je Stapleton – Springer, tedy pro každého „znalce“ naprostá špička mezi moravskými červenými víny (bílá vína vůbec nevyrábí) velmi úzce se specializující na Pinot Noir, který pěstuje na třech čtvrtinách z necelých patnácti hektarů v biorežimu obdělávaných vinic a úspěšně prodává za rozhodně ne nízké ceny.

    Z vinařské oblasti Čechy pak Chez Miro nabízí dvě vína z mělnického vinařství Kraus. Opět věřím, že o kvalitě výrobků vinařství založeného nestorem českého vinařství Vilémem Krausem nelze příliš pochybovat. Pokud budete mít štěstí, rozhodně ochutnejte vynikající cuvée Enotrion scelené z Rulandského bílého, Rulandského šedého a Chardonnay, shání se velmi špatně a cena CZK 500.00 v Chez Miro je naprosto odpovídající, spíše mírná.

    Troufám si odhadnout, že marže na víně v Chez Miro se pohybují někde mezi 100 % a 150 %, maximálně 200 % a osobně bych si opravdu moc a moc přál, abych podobné marže viděl alespoň občas třeba i v pražských restauracích.

  28. karciw: Svou „vinnou“ argumentací jste se dost ztrapnil. Než se začnete ohánět něčím, s čím nemáte zkušenosti, aspoň si nastudujte teorii. Můžete začít výstižným komentářem č. 87.

  29. Milá Evo, nemyslím.
    Na vinném listu jsem komentoval jen protichůdnost tvrzení o cenách vín v restauracích.
    Pokud někdo kritizuje vysoké marže a sám si na víno v nákupce cca 80 Kč účtuje o 200 Kč víc, je to cena nízká, či adekvátní?
    Prosím, důležité je si všimnout té první části POKUD…
    TO JE CELÉ, nic víc.

    Sirník:
    Pointa mé druhé reakce byla uvedena výše, tedy nikoli špatná volba sortimentu, jako celku.

    Myslím, že místní čtenáři jistě ocení Váše informace o zemských vínech a jakostních stupních a možná i Váš názor na skladbu vín v Chezu. NEmyslím to vůbec ironicky, naopak jako uznání fundovaného pozorného přispěvatele, kterému stojí za to přemýšlet a komentovat místní dění.

    Pardubice si jistě zaslouží kritiky a fajnšmekry, kteří pozvednou úroveň a jsou motivací pro místní pohostinství. Vždyť pro kvalitní kuchyňi jsou takoví hosté opravdovým požehnáním, oceněním a hnacím motorem. Také si myslím, že se má o kvalitě diskutovat, pokud možno ale věcně a snažit se o co nejobjektivnější názor.
    Některé místní příspěvky mi tak nepřipadají a zdají se mi jednostranné, tendenční a zkreslené.

    Klidně tím kritikem může být sváteční amaterský kuchař, který s nabiflovanými vědomosti a nulovou opravdově-hodnotnou a opravdově-podloženou praxí dokonce může vařit pro uzavřené skupiny a dokonce víc než dobře.
    Dokonce si na tom může i mastit svoje ego a dokonce se naprosto na každou místní kuchyni tady povyšovat s tou svou.

    Myslím si ale, že pro objektivnost by to chtělo i pár názorů nezavislých, či z druhé strany, ne?

    Nikomu nepřijde tady divné, že by tady kuchař, kterého nikdo nezná, s podnikem, který nikdo nezná, byl světovej, nasbíral supr světový zkušenosti a zakopal se u nás v Pcích a to ještě takovým způsobem?

    Vytvořil za dva roky (NE)fungování v provinčním městě supr restauraci, která VŠECHNY tady převyšuje? Všichni tento názor tady berete?

    Chce se mi zeptat, kdo z Vás věříte na čápa, který nosí děti a kdo na Ježíška?

    Na netu se těžko pozná, jaký nick patří ke komu a je snadné jich vytvořit víc, případně i různí lidé, kteří mají nějaký svůj záměr, mohou svými příspěvky vytvářet různé iluze.
    Michalu neznám, příspěvatelů, kteří tu píší celkem ve stejném duchu tu je vícero. Někteří aspoň teoreticky mohou být nějakým způsobem propojeni, ne? (samozřejmě „jeijch zaplacení“ je myšleno obrazně, nemyslím penězi)

    Nevidím nic špatného na tom, na tuto možnost upozornit, každý si přece dělá finální názor sám.

  30. Plačka sem si spletl s Jágošem.

    Co se týče místních podniků, určitě je dobře, že se o nich mluví a myslím si, že čím více a i různých názorů (ale SVÝCH VLASTNÍCH osobních názorů) se tu octne, tím lépe.

    K tomu marketingu:
    Všichni v pohostinství za tento marketing určo budou vděční a věřím, že i spousta lidí si to na základě těchto podnětů veme jako směr přístí návštěvy.

    Myslím si ale, že předpokladem k tomu je právě různorodost pohledů a určitá objektivita.

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.