Opravdický rybí salát RSS

Štítky: ,

9 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Měli byste prosím někdo postup, jak připravit rybí salát od základu, tedy od sledě ?

  2. Nasel jsem jeden starsi recept ktery by nemusel byt spatny :)

    500g sleďu
    Cibule dle uvážení

    Nálev:
    250 ml vody
    250 ml octa
    100 g cukru
    1 lžička soli
    5 celých pepřů
    5 bobkových listů
    8 zrnek nového koření, nahrubo rotlučené
    3 hřebíčky

    Postup přípravy:
    Očištěné filé vložíme do nerezové misky (nepoužijeme plastovou ani hliníkovou nádobu kyselé prostředí) nebo skleněné zavařovací sklenice. Proložíme vrstvami na kolečka nakrájené cibule. Nálev krátce povaříme a ještě horký přelijeme přes sledě proložené cibulí. Dáme do chadu minimálně na 48 hodin.

    Vzhledem k tomu ze trvanlivost tech sledu by pak mela byt pri uchovani v lednici dosti dlouha asi by se dalo udelat toho vetsi kotlik :) A ulezet bych to klidne nechal i dele nez 48h.

    A urcite by tam sla dat k te cibuli i cerstva mrkvicka jako to delaj v komercnich zavinacich

  3. A nebo ve zdejsim odkazu na dadalovu kucharku mezi ikonkami pana cuketky je recept na zavinace ze sledu a i s obrazkem a vypada to luxusne :) Ze bych taky zkusil ? :)

  4. Přidám sem recept na pečenáče:

    6 cerstvych sledu
    2 bilky
    10 dkg hladke mouky
    olej na smazeni
    marinada s vinem

    Vykuchane, osusene a osolene slede obalime v mouce a nechame asi hodinu zaschnout.
    Potom slede obalime v rozslehanem bilku a znovu v mouce. Upeceme do
    zlatova a nechame na situ vychladnout. Prendame do vhodne nadoby,
    zalijeme marinadou a nechame v chladu odlezet.
    (Kucharka rika nejmene 10 hodin. Nejlepsi jsou az za dva, tri dny.)

    Marinada:
    1 litr vody
    1 mrkev
    kus celeru (pouzivam i rapikovy)
    kus korenove petrzele (zde pouzivam parsnip)
    sul
    10 zrnek pepre
    10 zrnek noveho koreni
    1 bobkovy list
    1 cibule
    pulka citronu (predem omyteho)
    0.5 litru octa
    1/16 litru bileho nebo cerveneho vina (mala sklenicka)
    1/16 litru olivoveho oleje

    Korenovou zeleninu nakrajime na tenke platky a s korenim varime do
    polomekka. Pak pridame cibuli, na platky nakrajeny citron, ocet a
    vino, kratce jeste povarime a nechame vychladnout. Prilejeme olej
    a pouzivame.

    (Recept podle: Vilem Vrabec, Moderni studena
    kuchyne, Praha 1968. Mnohokrat osobne vyzkouseno. Mám to i přeložené do angličtiny, kdyby měl někdo zájem).

  5. To 2,3, 4 :
    Moc vám oběma děkuji za recepty, postupně je oba vyzkouším.

  6. Podle mě ještě do opravdového rybího salátu (takového toho kupovaného na váhu nebo ve vaničce) patří majonéza, nebo aspoň jogurt? Použila bych ty rybičky naložené podle prvního receptu, přidala bych k nim cibuli z toho nakládání plus nějakou lehce povařenou (nejlíp v osolené vodě s octem) zeleninu (mrkev, celer atp.); té zeleniny jen málo.
    Ještě k tomu nálevu na ryby – pamatuju si, že v Rybeně Bohumín (nebo jak se to jmenovalo), používali místo octa bílé víno, taky byl ten jejich salát nejlepší.

  7. Ještě jednou díky za tipy a recepty panu Lešetickému, Jednorožci i Aidě. Za dobu , kdy je možné koupit čersvé sledě (e-shop čerstvéryby.cz) už jsem vyzkoušela několik demoverzí marinovaných ryb. Včera to byly pečenáče, již dnes jsou velmi dobré. Sloupla jsem ze sleďů kůži, což dělám vždy při jejich nakládání.Nálev, který uvádí pan Jednorožec stačí bohatě na 750 g sleďů.
    Marináda podle pana Lešetického vyžaduje podle mého trochu více soli (3 lžičky místo 1), cukru ale může být zase o něco méně (asi o 25 %). Ocet používám bílý vinný. Sledě jsou velmi jemné, takže pokud je (sloupnuté) zalijeme horkým nálevem , jsou pak až příliš „rozpadací“. Ve další várce jsem zkoušela zalít studeným nálevem a bylo to lepší. Již druhý den se dají jíst. Výborné je, pokud je takto připravené (nenakrájené) vyjmeme z marinády (ideálně po 2 dnech), necháme okapat a smícháme s koprovým dresinkem (nakrájený čerstvý kopr jen krátce svařený s troškou soli, cukru a octa a kysanou smetanou nebo bílým jogurtem).

  8. Omlouvám se e-shop: http://www.cerstveryby.cz.

  9. Možná budu trochu mimo,ale já dělám salát z lahůdkových řezů od Varmuži, k tomu na kolečka červenou cibuli, nějaká aromatická jablka a kysanou červenou řepu. Trochu si tedy pomáhám tím polotovarem z ryb,ale domnívám se, že na našem trhu jsou tyhle nejlepší. Ale jak tak čtu tyhle postupy na klasický rybí salát tak to možná zkusím.Škoda, že jsem z Plzně , k nám Cerstveryby.cz nevozí. Na sleďe jsem nenarazil. Zajímalo by mě jak by to chutnalo ze sladkovodních ryb.Třeba ze pstruhů.
    Jinak po váncích dělám vždycky 25.12 pečenáče z kapřích řízků co zbudou…jsou úžasné (…si myslím…)

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.