Co strkáte do oleje? RSS

Štítky: , , , ,

27 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

 1. Jaká je vaše oblíbená finta na určení teploty oleje předtím, než tam mrsknete jídlo před smažením?

  Aneb kolik věcí do oleje strkáš, tolikrát jsi kuchtíkem??? :D

 2. Já na něj kouknu – a když jsou nad ním takový ty šedavý vobláčky, tak už je horkej akorát …
  A nebo tam hodím odřezek masa nebo trochu strouhanky.

 3. Větší drobek strouhanky – tak mi to naučila maminka :)

 4. Když si chci bejt jistej, použiju nějakej ten větší drobek, když na to nemám čas nebo chuť, odhaduju to dlaní nataženou naplocho nad pánví.

 5. drobeček. a když dělám čínu, tak se z woku musí kouřit. pak je ten správný čas. A proti přepalování sádla či oleje přidávám 2 – 3 kolečka mrkve. Spolehlivě zabere.

 6. drobek nebo odrezek toho, co tam ma prijit, jednoznacnym znamenim je spustenej protipozerni hlasic :)

 7. Plátky brambory/mrkve… a nechávám je i po celou dobu smažení. Olej se prý tolik nepřepaluje (babička a maminka) a myslím, že to funguje… A z brambor máte navíc křupavé lupínky ;)

 8. 6.: ;-)))

 9. tata delal na vojne kuchare a na panev plive (samozrejme ne hleny), jinak strouhanku nebo jen kontroluju klingonskym chvatem rukou

 10. thermospot

 11. ajo, ten mam vlastne taky, ze me to nenapadlo :)

 12. Takže jsme očividně dospěli k závěru…

 13. na druhou stranu, pokud neco micham na panvi nez zacne bublat a prskat tak je thermospot k nicemu, zeano :)

 14. – obláčky

  • plivance
  • thermospot
  • odřezek
  • strouhanka
  • větší drobek
  • klingonský chvat rukou

  heheh :D to se nám to pěkně sešlo!

  Pivli + Blanule:

  ty plátky slyším prvně, co je to za ptákovinu? :))) (myšleno v dobrém) na jakém principu to funguje?

 15. S bramborama jsem slyšel doporučení přidat půlky do lehce připáleného jídla, které člověk potřebuje zachránit – natáhnou spáleninu do sebe.Potom se vyndají a vyhodí. Tak třeba by to mohlo fungovat na podobném principu.

  pan C zapomněl na požární hlásič.

 16. 14. na jakém principu to funguje nevím, ale markev(brambora) na sebe asi naváží vše ošklivé a tuk se prostě nepřepaluje. mrkev je osmažená do zlatova, případně lehce začuzená, ale olej (sádlo) je OK a maso (zelenina,cokoliv co smažíme) je jak má být.
  Starý a osvědčený recept našich babiček, tak, tak…
  Ano brambora pomáhá na připaléné jídlo, tuším že i na přesolené. Nacucne to do sebe, pak se vyhodí.

 17. Moje máti vždy smažila s jedním nebo dvěma kolečky mrkve. Vědecké vysvětlení neznám.
  Brambora na přesolení jsem slyšel, zatím nemusel použít. Solíme judiciously. ;-)

 18. tak jeste kousek do mlyna, na pripaleny pokrm (prosim ne spaleny) nejlepe omacku nebo neco tekutejsiho docela funguje rozpalit takovou tu starou dvouzubou vidlicku nad sporakem do ruda a pak to vrazit do omacky…parkrat jsem to zkousel a docela to fungovalo. Poradil mi to jden starej kuchar uz pred lety…nastesti jsem to uz nemusel par let pouzit ;)

 19. Jooo princip taky neznám, ale funguje to asi jak říká pivli, natahuje to na sebe „hnusáky“ Olej se pak tolik nepřepaluje a zaručeně poznáč kdy začít ládovat na pánev…;) Jinak mám taky termospot, ale stejně pořád používám tu bramboru nebo mrkev… Jak brambora, tak mrkev… Párkrát se mi v začátcích povedlo přesolit třeba polívku, tak jsem přistrouhla bramboru, nebo se vloží celá a povaří…Natáhne do sebe sůl… Další „vychytávkou“, ale jen na řízky je, že se ihned po dosmažení na vteřinu ponoří do hrnce do vařící vody – jsou pak „lájt“ :-) Dělá to tak moje mamka, já řízky nedělala už asi sto let :-)

 20. zajímavé, děkuji za detaily :) absolutně netuším jak by to mohlo fungovat – na natahování hnusáků ani navazování toho ošklivého neveřím :) (což ale nevylučuje funkčnost) no a ta rozpálená vidle je taky docela haluz!!!

  pokusím se porešeršovat a poexperimentovat, díky ;o)

 21. Pane C. věřte našim maminkám, babičkám a prababičkám. Měly to ozkoušené! :-)

 22. Pivli:

  nevěřím, ale vždy rád odzkouším!!! :) kolik ptákovin už ty naše babičky a šéfkuchaři napovídali ;))

  empiricky odzkoušené ústně předané rady mají určitě svou hodnotu. často je tam ale úplně vyšinuté vysvětlení PROČ. to se vám pak může snadno stát, že něco provádíte a přitom to dělat vůbec nemusíte (mezitím se změnila surovina, metoda výroby, složení, kuchyňské spotřebiče etc.) anebo tím, že tomu nerozumíte, to můžete dělat dokonce uplně blbě ;)

 23. ještě bych k tomu rád přidal, že vaříme hlavně proto, aby nám (a našim blízkým) potom chutnalo :) to je asi to hlavní.

  ona ta sviňa senzorika je ale zrádná, hodně dělá psychika, zkušenost, odhad, zvyk, preference atp. takže se vám klidně může stát že uděláte na jídlem nějajý ten „čáryfuk“ a ono to pak opravdu chutná lépe, i když se nic nezlepšilo :)

  ale to je na samostatný článek :)

  občas se takhle sám zkouším nachytat (stačí jendoduchý slepý test) a uplně z toho koulim očima, co si tam ta hlava sama dosadí, domyslí, přidá, ubere, vylepší!!

  člověk si myslí, že mu něco chutná a něco nechutná, zavře oči a vono je to naopak – ZRADA!!! :o))))

 24. Jasně, máte pravdu.
  Ale tohle je zrovna mnohokráte ozkoušený trik. S tou bramborou na přesolené jídlo jsem to ještě nezkoušela, ale dost lidí v mém okolí ano a funguje to.
  :-)))

 25. ale to já si jen tak melu svou :) nene chtěljsem dodat, žejsem rád, když na takové tipy narazím, zařadím si je do portfolia :)

  ještě mě napadlo, kolečko tam mám hodit od začátku nebo až když je to zozpálené? hraje to roli?

 26. Házím až když si myslím, že je to rozpálené. A hned vím, jestli tam mrštir flákotu nebo ne. :-)

 27. také tak Pivli :-) A brabora, solnobrambora fakt funguje ;)

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.