Pangas RSS

Štítky: , ,

15 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Přišlo mailem, vadí mi přílišná agitace, ale jinak si o té rybě (stejně jako třeba o krevetách) iluze nedělám.

    Pangasius je chuťově velice dobrá ryba, jen je potřeba brát na zřetel v jakých podmínkách chov probíhá. Jako každá sumcovitá ryba trpí tzv. kožovcem – kožním parazitem, který způsobuje v prvním roce velké ztráty, proto se v odchovném prostředí přistupuje ke koupelím v malachitové zeleni, která je silně karcinogenní.

    Do některých evropských zemí je zákaz dovozu z těchto chovů, tak se to řeší přes třetí země. Každý by měl toto riziko zvážit, protože naše ryby jsou kvalitní a levné. Pangasius je sladkovodní ryba a chová se v deltě Mekongu, což znamená:

    1) Má méně jodu, protože je sladkovodní

    1. Mekong stahuje všechnu špínu z Thajska, Vietnamu a Laosu. To je přesně ta řeka, která sbírá všechny humusy, které do ní amíci naházeli ve válce s Vietnamem a taky do které tečou špíny z továren co jich ve Vietnamu je.
    2. Nikdy není čerstvý, vždy jenom dovezený přes půl planety. NEBRAT. Lidi proboha proberte se. Ve všech článcích se tato ryba velmi oslavuje jak nemá kosti, jak je strašně zdravá, jak je mořská. Prd a bobek.

    Pěstuje se ve sladkých vodách, okolo Mekongu, v teplé vodě hodně rychle dorůstá do „jateční velikosti“ – rybka to je nevídaně žravá, ovšem čím je krmena je vietnamským tajemstvím. Opravdu není cítit po rybách – není protože je napraná vodou (některé super levné filety v našich obchodech mají až 50% vody).

    Laboratorně jsou výsledky výživových hodnot také nevalné – ryba v sobě nemá vůbec nic, totálně prázdné kalorie. A vrchol všeho je, když se někde prodává jako čerstvá fileta – neexistuje, je to vyrobeno rozmražením – čerstvý pangas se sem vůbec nedodává.

    A poslední věc – už jste viděli kvalitu za takový mrský peníz? Z Vietnamu je cesta dlouhá. A proto vezměte rozum do hrsti a kupte si raději našeho kapra. Dobrou chuť.

    Lidi koukněte na tuto stránku:
    http://www.dietmindspirit.org/…h-gray-sole/

  2. Jde o tzv.hoax … vyjádření různých státních orgánů apod. je zde: http://www.hoax.cz/…-to-k-jidlu/

  3. Pangasius je chuťově velice dobrá ryba, jen je potřeba brát na zřetel v jakých podmínkách chov probíhá. Jako každá sumcovitá ryba trpí tzv. kožovcem – kožním parazitem, který způsobuje v prvním roce velké ztráty, proto se v odchovném prostředí přistupuje ke koupelím v malachitové zeleni, která je silně karcinogenní.

    muj nazor: Chutove teda moc dobry neni,at uz se jedna o mrazeneho nebo rozmrazeneho a prodavaneho jakozto chlazeneho. Pokazde z nej citim pach kompostu ci fekalii.
    Malachitová zelen uz za poslednich par let nebyla nikde prokazana, to je jen vyhrabani starych informaci ktere uz nejsou pravdive.

    Do některých evropských zemí je zákaz dovozu z těchto chovů, tak se to řeší přes třetí země. Každý by měl toto riziko zvážit, protože naše ryby jsou kvalitní a levné. Pangasius je sladkovodní ryba a chová se v deltě Mekongu, což znamená:

    1) Má méně jodu, protože je sladkovodní

    1. Mekong stahuje všechnu špínu z Thajska, Vietnamu a Laosu. To je přesně ta řeka, která sbírá všechny humusy, které do ní amíci naházeli ve válce s Vietnamem a taky do které tečou špíny z továren co jich ve Vietnamu je.
    2. Nikdy není čerstvý, vždy jenom dovezený přes půl planety. NEBRAT. Lidi proboha proberte se. Ve všech článcích se tato ryba velmi oslavuje jak nemá kosti, jak je strašně zdravá, jak je mořská. Prd a bobek.

    Muj nazor: Ano do nekterych zemi evropy na pangase bylo uvaleno exportni embargo, ale duvod byl z obav zrujnovani rybiho trhu. Ano jodu ma mene a ne jen jodu, pokud se jedna o hodnoty vitaminu a dalsich prospesnych latek,tak pangas nijak zvlaste prospesny neni. Cerstvy pangas skutecne neexistuje,skutecne se vzdy jedna o rozrazeny vyrobek ikdyz vam ho prodaji v chlazenem stavu. A mekong je skutecne jedna z nejvice znecistenych rek na svete,pokud se jedna o znecisteni z valky USA vs. VIETNAM to fakt netusim.

    Pěstuje se ve sladkých vodách, okolo Mekongu, v teplé vodě hodně rychle dorůstá do „jateční velikosti“ – rybka to je nevídaně žravá, ovšem čím je krmena je vietnamským tajemstvím. Opravdu není cítit po rybách – není protože je napraná vodou (některé super levné filety v našich obchodech mají až 50% vody).

    muj nazor: krmivo pro pangase je skutecne tak trochu tajemstvim. Ale vzhledem k cene urcite krmivo nebude nijak extra kvalitni.Od znameho co byl v thajsku a cine vim ze kdyz videl chytat rybare Pangase na udici, tak je chytali na chciple kocky a psi.A je dost mozne ze granule jsou vyrabeny z neceho podobneho.

    Laboratorně jsou výsledky výživových hodnot také nevalné – ryba v sobě nemá vůbec nic, totálně prázdné kalorie. A vrchol všeho je, když se někde prodává jako čerstvá fileta – neexistuje, je to vyrobeno rozmražením – čerstvý pangas se sem vůbec nedodává.

    Muj nazor: viz zmineno o par radku nahore:)

    A poslední věc – už jste viděli kvalitu za takový mrský peníz? Z Vietnamu je cesta dlouhá. A proto vezměte rozum do hrsti a kupte si raději našeho kapra. Dobrou chuť.

    Muj nazor: A co treba jinou morskou rybku? Proc zrovna kapra? Ze by za celou spinou na pangase stali cesti rybari?:)

  4. Můj názor: Za málo peněz, málo muziky.

    „krmivo pro pangase je skutecne tak trochu tajemstvim“
    Zde se shoduji s Leshou. Také beru na vědomí to staré české pořekadlo. Osobní závěr: Nedotknul bych se pangase ani příslovečným deseti stopovým bidlem (v originále „ten foot pole“, asi 3 metry).

  5. 3. Sranda je, že ve Freshi ho nedávno měli chlazeného (nebo „chlazeného“a za stejnou cenu, jako lososa. Já se pangasiovi vyhýbám, tak jsem to přešel, příště se možná ze zvědavosti zeptám, jak to s ním mají.
    4. zajímavé, jak mají délkové soustavy vliv na pořekadla. V češtině není v tomto délka ustálená, nejčastější varianty jsou 2m a 3m, ale už jsem slyšel i 4m (-:

  6. http://zdravi.centrum.cz/…o-jeho-mase/

  7. Dle mého je pangas krmen stejnými granulemi jako ostatní ryby z bazénového chovu. Stejně smrdí, stejně chutná.

    3.: „Muj nazor: A co treba jinou morskou rybku?“

    Pangas je mořská rybka?

  8. Ryby bychom měli jíst hlavně kvůli omega-3 nenasyceným mastným kyselinám (skoro v ničem jiném než v rybách nejsou).
    Pangas má na 100 g jen 29 mg omega-3, losos má od 2018 do 2506, makrela 2457, sleď 1729.
    Kvůli tomu , že krmivo pangase obsahuje polyfosfáty, drží více vody (větší výtěžnost), má nižší energetickou hodnotu (256 kJ/100g) než treska (343 kJ/100 g), ale za cenu nižšího obsahu bílkovin (12,6 g/100 g), ostaní ryby mají 18 –24g/100 g.
    (zdroj : http://www.nutritiondata.com, http://www.nutraqua.com)

  9. 7) Ne pangas neni mořská ryba, proto jsem psal proč ne jinou, mořskou rybku. Tím sem měl na mysli proč zrovna sladkovodního kapra. A pokud jde o krmivo, tak nevěřte tomu, že složení granulí vyráběných ve vietnamu, je stejne jako pro ryby chované v zajetí v EU. To by pak pangas nestal 60kč/kg .)

  10. Do těch „sádek“ jsou splašky z okolních vesnic ;-)
    Nemyslíte si snad, že tam mají kanalizaci!
    Pangas mi nesmí do domu.
    A to jsem ho ještě neochutnala.
    Nedávno mi francouzská kámoška vyprávěla, jak koupila krásné bílé filety, ani ne moc drahé, doma je upekla, ochutnala a vyhodila :- )))
    Nakonec jsem z ní dostala, že to byl pangas. Nikdy více, říkala ;-)

  11. 9. Ale tu čárku jste v prvním příspěvku nenapsal :-). Je rozdíl mezi jinou mořskou a jinou, mořskou.
    Jedna čárka a jsme namísto moře v řece.

    Nevím, čím krmí pangase ve Vietnamu, je možné, že to není nic hezkého, na druhou stranu, je bláhové si nějak iděalizovat ty „běžné“ granule pro výkrm ryb, respektive bazénový chov obecně, a to včetně Evropy. Chov a výkrm drůbeže je proti tomu selanka.

  12. Diskuze o pangasovi už je trochu pasé – ale protože jsem na ni narazila při hledání něčeho jiného, reaguji – ve Vietnamu jsem byla a ty „sádky“ viděla…nedělala jsem si iluzi o úrovni chovatelství, že to bude jako v Třeboni, jsem nečekala…ale když jsem viděla, v čem ty ryby chovají, přešla mě chuť na cokoliv, co by se pangasovi jen podobalo. Ostatně, kdybyste viděli rýžová políčka, po kterých pochodují místní zemědělci s kanystrem na zádech a všechno to pořádně kropí nějakou dobrotou proti plísním/škůdcům…shrnu to tak, že některé věci je lepší nevědět..

  13. 2× jsem kdysi dávno zakoupila. Jednou jsem jasně cítila plíseň, potruhé chutnal jako umělá hmota. Takže tato ryba má u nás doma „Never more“! Bohužel dnes má syn ve školce oběd – Pangas smažený, bramborová kaše:(

  14. Babička pangase dělává taky na řízky. Bratr to dlábe bez problémů. Já jsem jednou dala sousto do pusy a ač je to vrcholně neslušné, muselo jsem to jít vyplivnout, chutnal mi úplně zkaženě. Ostatním to asi nevadí. Když už, dám si pstruha nebo lososa, v nouzi i obyčejné filé. Pangase nikdy. Jenže babičce ryby nechutnají, tak si to vynahrazuje tímto:-(

  15. Pangasia jsme kupovali na začátku, když se sem začal dovážet, byli jsme nadšení z další z nemnoha ryb, které jsou bez kostí. Navíc ani nebyl taková „rybina“, takže ho bez problémů jedla i dcera. Po čase se ke mně samozřejmě také dostaly výše uvedené hoaxy a Pohlreich ho taky haněl, tak jsem ho nějak přestala kupovat. Ono si ale člověk nevybere, když se díváte na ČT2 na pořad o umělém odchovu tuňáků, lososů nebo jiných ryb, tak by člověk taky brečel… Spousta ryb na malém prostoru, spousta detritu, uhynulé kusy, krmení antibiotiky apod., není o co stát. Uzeného lososa už kupuji jen divokého, a dále kupuji české pstruhy (mám-li hodně peněz, tak candáta) a doufám, že žijí v lepších podmínkách…

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.