Paradoxy kanadskeho vinarstvi

Píšete vy…

Hned po prekroceni hranic na vas nova zeme dychne svymi tisici chutemi a vunemi, ktere s povdekem nasavate jako houba v nadeji, ze pak budete mit o cem doma vypravet. Dovolte mi tedy pozvat vas na ochutnavku kanadskeho vinarstvi.

Jeste pred 20 lety byste na kanadske pude marne hledali vinohrady produkujici vino urcene na vyrobu alkoholu. Pricina se skryva za dvema relativne jednoduchymi mistnimi specifiky. Relativne chladne podnebi Kanady spolecne s mrazivymi zimami, kdy se teploty mnohdy drzi po dlouhe tydny 20 stupnu pod nulou totiz znacne omezuje moznosti vyuzit rozlehle plane pro pestovani hroznu vine revy.

Dalsi jiz ponekud mene predvidatelna prekazka je zpusobena problemy s plisnemi likvidujicimi citlive hrozny odrud vitis vinifera, jez se tradicne vyuziva k vyrobe vina.

A tak jste mohli po dlouha leta spatrit ve dvou oblastech vhodnych pro vinarstvi pri hranici se Spojenymi staty pouze odolnejsi odrudu vitis labrusca, ktera pro svuj vysoky obsah sladce chutnajicicho methylantranilatu slouzi pro vyrobu hroznove stavy.

Jelikoz se ale diky vlivum globalizace prestalo vyplacet vypestovane hrozny vyvazet do sousednich Spojenych statu, rozhodli se Kanadane investovat do rozvoje vinarstvi, kultury podavani vina a biotechnologii snazicich se odstranit bonbony pripominajici sladkost methylantranilatu.

Jak se ve zkratce zminuje jiz mezinarodni encyklopedie vina Sotheby's, kanadske vinarske oblasti se sdruzuji do dvou jiznich kanadskych regionu, ktere se diky unikatnimu mikroklimatu znacne teplejsim podnebim nez zbytek zeme.

Prvni oblast lezi v Britske Kolumbii v okoli mesta Vancouver na jihozapadnim pobrezi, ktere diky bohatym destovym prehankam prichazejicim z Pacifiku vytvari mikroklima vhodne pro pestovani kvalitnich odrud vitis vinifera, ktere se zde ve vetsim mnozstvi pestuje od roku 1989. Mezi vina se slusnym standardem tady patri predevsim Pinot Noir a Auxerrois.

Druha, ponekud starsi a vice turisticky zamerena oblast se nachazi v uzine mezi jezery Ontario a Erie, jez tezi jednak z blizkosti velkych mest jako je Toronto, Buffalo nebo Detroit a take velice navstevovanych Niagarskych vodopadu.

Zdejsi relativne teple zimy diky vlivu jezer a tepla sluncem zalita leta nabizi veliky potencial pro dalsi rozvoj vinarske oblasti. Jako mistni specialitu muzeme povazovat ledova vina nebo treba Cabernet franc.

Neni se tedy cemu divit, ze se kanadska vlada snazi podporovat toto odvetvi a investuje prostrednictvim mistnich univerzit do otevirani programu specializujicich se na vinarstvi a sommelierstvi.

Paradoxem v tomto pripade je ovsem pritomnost regulovaneho obchodu s alkoholem s historii pocinajici v obdobi prohibice v sousednich Spojenych statech, kdy mnozi obyvatele z oblasti velkych jezer vydelali nemale jmeni pasovanim alkoholu na uzemi jizniho souseda. Kdyz pak byla nedlouho pote prohibice ve Spojenych statech zrusena, zavedli ji pro zmenu zase Kanadane.

Od tech dob se mnohe zmenilo, ale jedna charakteristika pretrvava. Alkohol je mozne koupit jen v specializovane siti obchodu Beer store s vsemoznymi druhy piva a LCBO s vinem a destilaty. Nastesti jiz nemusite vypisovat pozadavek na koupi alkoholu spolecne se svym jmenem a adresou jako pred ctyriceti lety, ale pripravte se na kontrolu dokladu prokazujici, ze vam jiz bylo 21.

Pro milovnika dobrych vin je obcas trochu narocne sehnat par novych kousku do sbirky, jelikoz zdejsi vyber je omezeny s patricnym akcentem na mistni vina nevalne kvality a dovoz lahvi ze zahranici bez obrovske danove prirazky je limitovan jednou lahvi.

Pokud ale o to ktere vino velice stojite a je v nabidce site LCBO, mate moznost si ho objednat.

Vetsina zahranicnich dobrych vin pro beznou konzumaci se sice pohybuje kolem 20$, ale je velice osemetne spolehat se na cenu jako ukazatel kvality, protoze mistni prirazuji zahranicnim vinum ceny pomerne nahodile a i vino za dvojnasobek ceny se muze ukazat jako velice spatna volba.

Zvlaste v mensich mestech pak byvaji nekdy problematicka i doporuceni „znalcu“ vina, kteri kvality nabizeneho vina doplnuji svym komentarem. Obcas zjistite, kdyz se zeptate na chutove vlastnosti doporucovaneho vina, ze tento odbornik vino vubec neochutnal. Jedna se tedy spise o reklamu nez o skutecne ohodnoceni podle standardu, na ktery jsme zvykli v Evrope.

Na druhou stranu ale mate prekvapive moznost jiz otevrenou lahev vratit s tim, ze vino chutna po korku, nebo vam jednoduse nechutna. Pokud jste jiz ale predtim polovinu nevypili.

A tak nezbyva nez doufat, ze se kanadske vinarstvi a kultura piti vina v pristich letech zkvalitni a ze vas nezkontroluji na hranicnim prechodu pri snaze dovezt vetsi nez povolene mnoztvi vina ze Spojenych statu.

Reklama

Komentáře

Diky za pohled outsajdra na kanadske vinarstvi. Ja nejsem znalec vin, ale dobre vino mi chutna. Muj pohled na kanadske spotrebitele vina je asi nasledujici.
Pro prumerneho kanadana nejoblibenejsi piti po kave (nevim jestli je vhodne tu cernou slabou, provokativne vonici tekutinu nazyvat kavou) je pivo (Molson nebo Labatts v malych tretinkovych flastickach). Vino je takova uncharted territory, moc se o vine povida, jak se ma spravne pit, v likerstoru maji tolik ruznych lahvi, ze je obtizne si nejakou vybrat, takze konzument je zmaten (v tom pripade mohu poucit, ze mame 6 druhu vin, cervene a bile, dobre a spatne, zadarmo a za penize) Koupit lahev za 15–20 dollaru (1CDN$ je asi 15–16CKR) se zda mnoha lidem drahe, stejnou lahev whiskey mohu dostat za 30 dolaru a poteseni je daleko vic.
Nekteri jedinci dokonce kupuji vine preparaty a delaji si z toho doma vino (fuj), vyjde to asi 2.50 na lahev, ale buh vas ochranuj, kdyz vas pozve nekdo na party a podava tohle praskove vino, to pak musim prohlasit, dneska nepiji, ridim.
Je tady skupina lidi jako vsude jinde pro ktere sto dolarova lahev vina neni problem, ale to je jina kategorie. A ti vetsinou vedi co piji.
Na podzim si muzete dat wine tour na pr. po niagarskem poloostrovu. Vezme se van naplni se 10ti lidmi, te chudak za volantem dostane sodovku a jede se od jedne winery k dalsi a ochutnava se a ochutnava, nekde zadarmo, jinde za par dolaru, ochutnava se a trochu se i zvraci pak uz jen zvraci, takze vylet se vydaril.
Eurotrash (Eurotrash = pristehovalci z Evropy patrim mezi ne i ja)z Italie a Portugalie, si nechaji dovezt hrozny v Kalifornie a delaji vino doma, obcas se to domanico necha pit. Vino dela vetsinou starsi generace mladsi uz degeneruje k piiivu.
Myslim, ze bude dobre pripomenout, jak se vino v Kande prodava. Da se koupit pouze v liquor stores (LCBO znamena Liquor Control Board of Ontario a je spojena s ontarijskou vladou a muze nakupovat a prodavat alkohol pro provincii Ontario), velke supermarkety maji svuj wine corner, kde se prodavaji vetsinou kanadska vina, vinny koutek je umisten mimo prodejni prostory supermarketu. Kdyz budete poradat svatbu a rentujete si halu a dovezete vlastni vino, musite si presto zakoupit liquor licence, zaplatite 200 dolaru liquor bordu za to, ze muzete nalejvat hostum svoje vino, nebo koupene na mistech pristupnych verejnosti. Tady by mela ceska vlada poslat par expertu na priuceni, jak lepe zdimat penize z lidu.
Radeji nez s vinem spojujte si Kanadu s hokejem a Niagarskymi vodopady.

Co vy na to?

nepovinný, ale díky němu máte obrázek (jak?)