1. Vzhledem k množství mladých kopřiv a medvědího česneku, které nám bují na zahradě, mám v plánu sekanou v bránici s velkým množstvím této zeleně. A jako moučník makovo-jáhlové muffiny.

  2. Dneska z lenosti jen cibulka dozlatova na panvi, pridat fazole(priznam se, ze konzerva), cervenou papriku na platky, chilli, sul, pepr, poradna porce rimskeho kminu, trochu jemne drceneho hrebicku a nakonec stava z limetky, ktera to nakopne o uroven vys. K tomu bile pecivo a je to. Za 20 minut sakumprask chutne a vydatne jidlo.

  3. Tak zásobu medvědího česneku jsem už spotřebovala, minulý týden jsem ho fakt cpala téměř do všeho (ale nikdo si nestěžoval :-)).

    U nás dnes k snídani děti s mužem dostaly kváskový pšenično-žitný chlév s domácí lučinou a já jsem si dala domácí pohankovou granolu s kokosem, hořkou čokoládou a brusinkami. K tomu půlku grepu, aby mě trošku nakopl, protože naše hyperaktivní batole stále vstává v nekřesťanských pět hodin ráno.
    K obědu jsem uvařila ozdravěnou bramboračku – s pohankovýma vločkama a vločkama řasy Nori. Ty jsou perfektní, stačí zamíchat lžíci Nori vloček do hotové polévky (směsi na karboše apod.), není cítit rybinou a vy můžete tvrdit, že je to majoránka, protože to úplně stejně vypadá. Jako druhý chod budou tvarohovo-čedarové gnocchi s tymiánem a sušenými rajčaty. jako dezert si pak lepku chtiví můžou dát čokoládovo-banánový muffin.
    A večer budou párky – telecí v přírodním střívku, jsem na ně moc zvědavá.

  4. Dnes i zitra(delal jsem plny pekac) kure tandoori masala, nechavam ulezet vzdy minimalne pres noc, maso krasne natahne koreni a diky jogurtu zkrehne. Pouzivam korenici smes co prodava pani v Hale 22, mel jsem i jine, ale tato mi vyhovuje, v Tescu apod. se koreni vali nekde rok ve skladech a na chuti to jde hodne znat. K tomu z mrazaku asijsky chleb dle tohoto receptu, ktery necham v troube chvili dodelat se zapnutou funkci crisp
    http://www.labuznik.cz/…obny-recept/
    Pokud zrovna doma mame(ted mame) pouzivam merunkove nebo mango catni jako doplnek uz tak vyborne chuti.

  5. Dnes po dlouhé době bun chá dle recepty pana Cuketky. Mám naloženou celou mísu, něco mi říká, že těch 600gr masa zvládnem hravě ve dvou.

  6. ↪ 3123 Madla81: Já bych se k Vám ihned stěhovala, když si čtu Vaše příspěvky…aneb práce za stravu, šlo by?:D

  7. Se zpožděním pro inspiraci dodávám víkendové pečené jehněčí na cibuli, česneku a majoránce s kapkou smetany. K snídani čedarovo jablečné „english muffins“, s míchanými vajíčky bezva combo:)

  8. Zelený chřest (asi jen tak podušený na másle a osolený). O víkendu v kotlíku vařenou „dršťkovou“ polévku z hlívy ústřičné (my jí říkáme „loupežnická“, protože Manka taky vařila Cipískovi a Rumcajsovi polívku v kotlíku na ohništi).

  9. ↪ 3127 Bari.mandle: Och, mňam! Tak nevím, kdo by se měl stěhovat ke komu :-) Musím nutně sehnat jehněčí, jako by mi právě zavonělo pod nos.
    U nás o víkendu grilování, pak rodinná oslava, a aby toho obžerství nebylo málo, uvařil můj drahý plný hrnec luxusního guláše podle Vaňka (původně chtěl jiný recept, ale překecala jsem ho).
    Muž v kuchyni je prostě sexy!

  10. Jehněčí jsme nakonec měli taky, byli jsme celý víkend venku na zahradě, tak jsem vytáhla z mrazáku kotletky a v neděli jsme si je hodili na gril (první letošní grilování). A pár dnů se teď budu živit topinamburama, včera jsme vykopali to co vyrostlo ze tří loni zasazených hlízek. Je toho plný košík a manžel a dítě to odmítají konzumovat.

  11. Ta koukám, že nejsem sama, kdo se zcela nedokáže ztotožnit s postním obdobím, sezóně přiměřeným…odleh­čovací snahy ale přece jen vyústily v pohanku s pánvičkovou zeleninou (cukety, papriky, řapíky, rajčata a kari), včera jsem měla hubník ještě ze zmrzlých hub a chystám se na koláč z tvarohového těsta se špenátem a tvarůžky…
    http://vilemina.blog.cz/…ro-volne-dny

  12. K mojí velké radosti jsem u místního Vietnamce v obchodě objevila skleničku s nakládaným bambusem s chilli a česnekem, jaký mívají na stolech v bistru v Sapě. Tak jsem dokoupila hovězí maso, ostatní suroviny byly doma, takže už na sporáku bublá obří hrnec a v něm pho bo. Ta spolehlivě zahřeje v tom nečasu, co panuje venku.

    ↪ 3130 Ala: Topinambury jsem nikdy nejedla. Chutná to podobně jak brambora nebo je to větší exotika? A co z nich vaříte?

  13. ↪ 3132 Siska: Topinambury: Nejsem Ala, ale t. jsem jedl i pěstoval. O mnoho jste nepřišla. Některé osoby po nich trpí větry. Některé zahrady se jich pak nemohou zbavit.
    Netřeba dodávat, že už topinambury mnoho let nepěstuji a ani nevyhledávám.

  14. ↪ 3132 Siska: Ale abych vám přiblížil jejich chuť, než si je sama dáte na talíř: je to hlíza slunečnicové rostliny. Daleko méně moučnatá než i ty málo moučnaté (salátové) brambory. Trochu (texturou) jako třeba vařený pastiňák, ale bez pastiňákové chuti. Má to jemnou, nevýraznou chuť, já tám cítím (slabě) to slunečnicové pozadí. Žádný van Gogh, jen vágní upomínka na semínka.
    Mnoho zdaru!

  15. ↪ 3132 Siska: Chuť moc výrazná není, ale když se zapečou, tak voní jako ryzec syrovinka – opravdu intenzivně, kvůli tomu je miluju, jelikož za syrovinky bych vraždila :)

  16. U nás dnes rychlé víkendové vaření a pečení – zeleninová polévka s pohankovými vločkami, kuřecí stehna s citronovou kůrou a rozmarýnem, lehce zastříknutá oliváčem a bílým vínem. K tomu bude jednoduché parmezánové risotto.
    A jako dezert si děti můžou dát jablečné muffiny s mandarinkovou polevou a happy Easter zdobením a manžel si může dát tentýž muffin s krémem ze slaného karamelu nebo s whiseky krémem. A já se „odbydu“ výbornou jogurtovou zmrzlinou s višněma.
    A teď se jdu vrhnout na další pečení, pudingová buchta se zakysanou smetanou už odpočívá u tchyně ve špajzu, teď ještě zbývá ořechovo-kakaový dortík se smetanou a ovocem. A zítra kynuté koláčky, ať to všechno není jen bez lebek :-)

  17. Rychla „cinska“ polevka ze zamrazeneho kureciho vyvaru, shiitake, papriky, bambusovych klicku, bileho zeli a porku + ryzove nudle, solamyl, chilli papricky, stava z citronu a zapeceny lilek s tahini pastou, cesnekem a syrem. Zkratka lehky jarni obed :)

  18. Když už se blíží ty velikonoce, které jsem si je letos naplánovala strávit v Dublinu, tak jsem zahájila „vajíčko-mánii“ již minulý týden a veliké finále (rozumějte, pro mě, coby maso-začátečníka, bylo veliké) padlo na právě uplynulý víkend. Rozhodla jsem se pokořit pečené kuře s kopřivovou nádivkou. A jelikož jsem holka, co „když už, tak pěkně od základu“, tak jsem v sobotu upekla vláčné jemné milk buns – ano, ty rychlovky z droždí viz. recept od p. Cuketky, abych z nich v neděli vytvořila onu super duper jarem nabouchanou nádivku. Pažitka, petrželka, medvědí česnek, kopřiva.....trochu alá pejsek a kočička, ale výsledné kombo chutnalo bezvadně. Kuře si v noci na neděli užilo koupel v nálevu (sůl, cukr, bobkový a tymián) a tak bylo šťavnaté i po 2 hodinách v troubě (pořádná křupavá kůrka musí být).

  19. ↪ 3134 Jednorožec: , ↪ 3135 kami: Moc děkuju oběma za odpověď, myslím, že si topinambury zatím nechám ujít :-)

  20. Já navařila pořádný kotel vegetariánské minestrone, včera byl pak jako hlavní chod kopřivový špenát s brambory a křepelčími vajíčky. Pro velký úspěch bude opakování jak velí tradice, na Zelený čtvrtek.
    A v pondělí jsem hlavně pekla – kakaovo-kávové muffiny pro pekařství, kakaového beránka pro naše mateřské centrum, kde jsme měli s dětmi tvořivé velikonoční dopoledne, do školky, kam chodí mládě, jsem pak pekla jalbkového beránka s perníkem a brusinkami. A krom toho čtyři plechy lineckého a dva plechy perníčků.
    Zítra pak bude krkovička naložená v pestu z medvědího česneku a v bílém víně. K tomu šťouchačky s pažitkou.

  21. na zahřátí v tom hnusném počasí kotel uzené polévky s kroupami a s hrstí čerstvé jarní pažitky. A masové závitky v kapustém listu, samá zimní jídla.

  22. Ano, počasí trochu „došeda“ takže bude mít premiéru Boeuf bourguignon v červeném litinovém Staub hrnci:) br.kaše, pečená mrkev, pastyňák a žampiony nesmí chybět. Moka-čokoládový dort doslova obsypaný praženými lískovými ořechy. To se to vaří, když má máma narozeniny.

  23. U nás včera i dnes nádherně, takže i jídlo tomu odpovídalo. Včera k obědu velký hrnec lehké česnečky, pak kotletka marinovaná s čerstvou saturejkou, trochou kmínu, zastříknutá Merlotem a oliváčem. K tomu vařené brambory a hromada čerstvého hlávkového salátu ze zahrádky od tchyně. K večeři pak tvarohové gnocchi s medvědím česnekem, zasypané horou parmezánu a čerstvé petrželky.
    Dneska pórkovo-bramborový krém a smažená mozzarella s celerovo-bramborovým pyré. A domácí zrzlina: maková s medem a mandlovými lupínky nebo višňovo-jogurtová. A dojídačka lineckého slepovaného domácí rybízovou marmeládou s karamelem a taky čokoládových perníčků slepovaných povidly.
    Na včerejší školkovou oslavu čarodějnic jsem pak pekla pavoučí cheesecake (s pavouky z marcipánu) a brusinkové a čokoládové muffiny s čokoládovo-rybízovou ganache, ozdobené docela realistickou oční bulvou. Bylo to moc prima.

  24. Kure marinovane v kari, k tomu hrasek na masle a trocha bileho peciva sypaneho sezamem.

  25. k obědu boloňské špagety a večer bude bez masa – slané palačinky se špenátem. A nestíháme upíjet kefír, který nám produkuje kefírová houba, tak s ním zadělávám chleba, peču z něho muffiny, perník a přemýšlím, kde ho ještě upotřebit. Poradíte?

  26. V nedeli jsme meli slovy klasika „ratatule“ a vubec nic se nam nezblemclo :) Dnes i zitra nesmrtelnou a vsemi milovanou klasiku burtgulas s madarskym chlebem a na svatek bude falafel s tahini omackou a pitou.

  27. Dnes úplně obyčejná pórková polévka a poté pečené papriky plněné balkánským sýrem a toust. Na těžká jídla není nějak chuť

  28. U nás dnes lehká brokolicová polévka zahuštěná pohankovými vločkami a upečen pekáč masových kuliček s parmezánem, doplněno mozzarellou a zalitých tou nejlepší smetanovou rajčatovou omáčkou. Recept je zde: http://crustycorner.blogspot.cz/…omatove.html
    Já jen vyměnila kuřecí za mix hovězího a vepřového a ochutila jsem tymiánem místo bazalkou.
    A jako dezert dětem upečeny mrkvové muffiny s mandarinkovou cukrovou polevou (protože mrkvový dort, co jsem v pondělí nesla dítku do školky na oslavu narozenin měl prý neskutečný úspěch).

  29. Dnes domácí tlačenka, která krásně voní naším vlastnoručně vypěstovaným česnekem a k tomu kefírový chleba.

  30. kmínová polívka a bramborové šišky s mákem. Po včerejší veselé návštěvě a konzumaci nadměrného množství vína mám takové zajímavé chutě, že jsem zatoužila připomenout si, co nám to kdysi cpali v jídelně na základní škole :-) Ale jinak – na oběd bylo jednoduché kuřecí rizotko se zeleninou :-)

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.