1. Koupili jsme půl jehněte. Většina porcí šla do mrazáku, ale játra a ledvinu jsem udělal dnes k večeři. Povedlo se to, na hodinu namočené do mléka a pak, scezené a pomoučené, velmi rychle na pánvi ukuchtěné. Nutno dodat, že na pánvi na játra a ledvinu už čekala na anglické slanině dokonale změklá cibule.

    • – -
    „Broad beans“, v americké angličtině „fava beans“ jsou, coby čerstvé boby, velmi chutné. Naprosto nenáročné na pěstování na zahrádce. Nejde mi tudíž do hlavy, proč nejsou v Čechách známější. Můj poznatek z naší minulé grilovačky bude mít tedy asi minimální užitek, ale přesto:-
    Celé čerstvé lusky naolejovat oliváčem, posolit. Mrsknout na grill. Použít selský rozum – boby vevnitř by se měly dusit. Nechat trochu vychladnout, jíst rukama. Olej a sůl olizovat z prstů dobývajících božské boby ze sametem vyložených a na vnějšku nyní ožahlých lusků. Senzační předkrm. Summer on a plate.
  2. ↪ 2491 Jednorožec: pane J., nějaký tip na zpracování suchých fava beans by prosím nebyl?

  3. ↪ 2492 yannka: Osobní zkušenost nemám, sorry.
    Řekové dělají podobné velké fazole v olejnaté rajčatové omáčce – Fasolia Gigantes. Egypťané, kteří s fava beans mají tisícileté zkušenosti, jim říkají ful, někdy se to píše foul. Na netu je spousta receptů, jak s fazolema cvičit.

  4. ↪ 2493 Jednorožec: ok, děkuji. Určitě je škoda, že se tu moc nepěstují. Zkusím nahlodat strýčka zahrádkáře:) Pro mě zatím fazolové „summer on a plate“ představují široké žluté fazolové lusky, s máslem a parmezánem a novými brambory.

  5. ↪ 2494 yannka: To zní též velmi dobře a letně!
    Já k podobnému účelu pěstuji French Beans; moje odrůda má černé lusky, při vaření ale naberou tmavě zelenou barvu. Buď jako příloha pouze s máslem a nebo na slanině či s uzeninou (chorizo) v pikantní tomatové omáčce. Nové brambory jsou v tuto dobu obligátní!

    PS.: Píši „moje odrůda“, neb každý podzim si uchovávám semena, stejně jako u hrachu, u zmiňovaných broad beans, atd. Časem si tak člověk vypěstuje vlastní „strain“ (česky nevím), zvyklý na místní půdu a podmínky.

  6. ↪ 2495 Jednorožec: kmen

  7. dnes zbytky z včerejšího oběda, ale něco už ani nezbylo :-( http://www.facebook.com/media/set/?…

  8. ↪ 2496 aida: u rostlin je to spíše odrůda, kmen je vhodnější pro mikroorganismy

  9. ↪ 2498 Moirain: Jde o to, že odrůda (cultivar), původně zakoupená, byla například Kelvedon Wonder. Nyní, po mnoha létech schovávání si semen, je to stále asi odrůda Kelvedon W, ale nyní můj vlastní „strain“.
    Nejsem přírodovědec a nechám se rád poučit.

  10. ↪ 2498 Moirain: máte pravdu, brala jsem to podle mikračky.

  11. Jelikož je venku podzimně, tak výborná svíčková od maminky :o)

  12. Dnes bude boršč, od včerejška pěkně rozleželý, se zakysanou smetanou a koprem od maminky. A tatarák…klasika, pouze místo obligátní svíčkové používám pěkně očištěný krk. Mám pro tenhle kus masa zvláštní zaujetí. Odřezy+ žebro použity na vývar do boršče. K tatáráčku pěkně mastné topinky s českým paličákem a pivo Lemon od Straropramenu.
    Ale ještě předtím Vincentku ve spreji do krku+hooodně čaje s medem (pro změnu od tatínkova kamaráda). Nějak mně to počasí dostalo :-/

  13. houbovku s knédlem od maminky a manžel teď našel pár lišek a bedlu, tak akorát na předkrm ;-)

  14. Dnes silný kuřecí vývar s masem a zeleninou, kuře pečené na nových bramborách, cibuli a cuketě se spoustou čerstvých bylinek (i můj anticuketově naladěný muž mě při premiéře tohoto jednoduchého jídla překvapil svou reakcí – „Dej se tu cuketu.“ :-)). K tomu salát „čajda“ a jako dezert nejspíš odmácí karamelová zmrzlina s rynglemi, mňam. Teď si budu užívat oteplení a konečně můžu začít mlsat zásoby domácí zmrzliny, prozatímně uchované v mrazáku – viz http://madlinakuchyne.blog.cz/…studena-vlna
    Natrefila jsem na krásný křehký český květák, takže zítra bude nejspíš k obědu zapečený s rajčaty dle tohtoo jednoduchého receptu: http://madlinakuchyne.blog.cz/…atovych-tipu
    A na večer asi spáchám smetanovo-jogurtovou panna cottu s levandulí, bo na levandulových chutích poslední dobou těžce ujíždím :-)

  15. Jehněčí kotletky s pečenou bramborou jsem nedělala sama, ale dala si je v restauraci Epocha, chutnaly epochálně.

  16. ↪ 2505 vilemina: Ty bláho, dala bych si hned. Jehněčí jsem ještě neměla tu čest ochutnat, protože u nás tu nikde nejde sehnat :-( a ani v širším okolí není žádné místo, kde by byla možnost jehněčí ochutnat. Ach jo.
    U nás dnes dojezen silný masový vývar s masem a zeleninou, vepřová kýta na hořčici s čerstvým rozmarýnem dle tohoto receptu: ttp://madlina­kuchyne.blog.cz/1008/ve­prova-kyta-s-horcici-a-rozmarynem
    K tomu šlikar. Včera uplácány překvapivě chutné chlebové dalamánky, které budou večer sloužit jako příloha k salátu Caprese. Momentálně do sebe hážu makový dortík dle tohoto receptu: http://madlinakuchyne.blog.cz/…chovy-dortik
    Jen valšáky byly nahrazeny nemletým mákem.Dortík byl proříznut a řádně promazán vynikající rybízovou marmeládou s bílou čokoládou, kterou jsem nejspíš v pominutí smyslů (bo už máme celekm plný sklep mých letošních zavařovacích experimentů) páchala včera.
    Dnes ještě upečen výborný chleba s mákem a mandlemi, poněvadž se mi fakt nechtělo do obchodu pro ty umělohmotné chleby, co tam mají. A protože se konečně trošku oteplila, ulevím večer nejspíš mrazáku a dáme si nějakou dobrou domácí zmrzlinu – viděla bych to buď na smetanovou levanudlovou zmrzlinu, nebo na sorbet z černého rybízu a máty nebo na zmrzlinu z bílé čokolády a červeného rybízu. Uvidíme, na co bude chuť.

  17. Kukuřičné klasy se švédským slaným máslem a uzenou solí. Primitivní, ale moc dobré (-:

  18. K obědu bramboračka, k večeři buřty na ohýnku, a někdy během dne v nově zakoupeném robotu se zmrzlinovačem první pokud o domácí vanilkovou zmrzlinu (dítě řve od včerejška, nechápe, že se musí miska 24 hodin mrazit).

  19. Též vařené kukuřice s máslem a mořskou solí. Výborné.

  20. Koprovku a kynuté knedlíky.

  21. Lečo, lečo a lečo. Nemůžu se ho nabažit. Pokaždé trochu jinak, ale vždy oloupaná rajčata a bez vajec. Někdy s pálivými paprikami, někdy s klobásou, někdy jen tak na opečeném chlebu, někdy s vepřovou kotletou, rýží a lžící zasysané smetany.
    Taky jablka James Grieve, nejlepší na světě (subjektivní názor).
    K pití višňák z trhů.

  22. ↪ 2491 Jednorožec: Geniální způsob přípravy bobů!!! Miluju edamame a tohle bude podobné. Díky.

  23. Dnes k obědu jen sýr, papriky a rajčata s domácím chlebem, večer zbytky z včerejší větší rodinné večeře: dobře upečená krkovice na červeném víně s brusinkami, žemlový knedlík a zbytek karamelového dortíku s broskvemi. Na blog se teprve připravuje…

  24. Zpracovávám nadúrodu cuket, kterou jsem si odvezla od maminky, takže k obědu vynikající cuketová polívka, zapečené vegetariánské brambroy s cuketou, k tomu rozpečený camember a spousta rajčatového salátu. Jako dezert zmrzlina s hořkou čokoládou a červeným rybízem – recept zde: http://madlinakuchyne.blog.cz/…vi-pokracuje
    Na večerní zchlazení čeká v lednici ještě tvarohovo-jogurtový dezert s červeným rybízem.
    Zítra nejspíš taky lehce a bezmase, budou asi špagety s čerstvými rajčaty, zelenými fazolkami, bazalkou a parmezánem.

  25. K obědu kuskus s rajčaty a jehněčím, k večeři jehněčí špízy na grilu s grilovanou paprikou.

  26. ↪ 2514 Madla81: K nadúrodě cuketek: Loni se mi osvědčilo zamrazit kolečka, předtím nikoli „blanched“ ve vroucí vodě, alébrž krátce na pánvi s trochou oleje ožahnutá po obou stranách. Letos opakuji.

    Paní J udělala Courgette Chutney, bude plně vyzrálé tak za dva, tři měsíce. Jednu skleničku jsme ale už zkušebně otevřeli a chutná to slibně.

    And last but not least: Ratatouille. Vařím to dvakrát, třikrát týdně, se spoustou extra panenského oliváče. Nejlepší je studené, druhý den! (Hint – nestydět se přidat k rajčatům trochu cukru. Švagrová žila několik let v Itálii a je to tam prý běžná praxe.)

  27. ↪ 2516 Jednorožec: Díky za tip jak zatočit s cuketkami :-) Rozhodně jich ale není zas taková nadúroda, abych je mrazila, prootže mrazákových prostor je omezené množství a chci je využít hlavně pro svou letošní letní vášeň – různé domácí zmrzliny a sorbety :-)
    Díky za připomenutí ratatouille, jakmile začala úroda domácích rajčat, byla jsem tohoto skvělého pokrmu za chvíli přejezena, ale teď už jsem si od něj dala pauzu, takže se na něj asi brzy vrhnu. Já svou verzi odlehčuji dobrým lehkým bílým vínem a už teď mi tečou slinky. Jo, a k rajčatům cukr taky přidávám, nejradši hnědý.

  28. ↪ 2517 Madla81: …k rajčatům cukr taky přidávám, nejradši hnědý.

    Jasně! Používám tmavohnědý nerafinovaný Natural Molasses Sugar. Nádherně kořenitě voní a má komplexní chuť, se slanými a karamelovými tóny.

  29. Vzhledem k rostoucímu počtu věcí zabalených na stěhování nemám moc šanci a někdy ani chuť vařit, tudíž v posledních dnech letí saláty všech barev a chutí. Dnes to ještě proložím makrelou se zeleninou, jelikož musím zlikvidovat i obsah mrazáku :o)

  30. Dnes k večeři orestovaný hermelín a k němu marinované lilky. Na oběd domácí krabička – hovězí burgříky s olivami a smetanovou omáčkou, žemlový knedlík.

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.