1. Jako vzpomínku na loňskou španělskou dovču uděláno gazpacho. No. Výjimečně je nedokonalost dána mixérem, nikoli kuchařem:-), protože ať jsem mixovala, jak dlouho jsem chtěla, polévka má spíš krupičkovou než hladkou konzistenci. Nicméně chuťově docela odpovídající. Bodejť – domácí rajčata, červené papriky a okurky a vinný ocet přímo z Jerezu (nicméně koupený u nás v supermarketu ve slevněném koutku:-)) udělaly své. Uvidíme, jak se rozleží do zítra.

  2. propasírovat?

  3. O víkendu v sobotu letos naposledy letní klasika meruňkové knedlíky (i se zásobou do mrazáku). V neděli letos poprvé letní klasika plněné papriky (i se zásobou do mrazáku).

  4. ↪ 2522 Bali: obávám se, že by to nepomohlo – syrová (=tvrdá) zelenina by zůstala v sítu a dostala bych jen šťávu. Ve Španělsku měli spíš konzistenci jablečné přesnídávky. A na wiki se píše „use mortar and pestle“ – tak ve své třecí misce bych to dělala dva dni.

    Dnes podle Cuketkova návodu rajčatová omáčka a milý opět pochrochtával. Kromě cibule jsem k vaření přidala 3 stroužky česneku a na konci přidala bazalku. Je to sladké jak něco a to jsem nepřidala ani špetku cukru + některá rajčata byla jen mírně zoranžovělá:-)

  5. Dnes v rámci příprav na posttěhotenské období uvařeny de facto čtyři pokrmy – silný kuřecí vývar se zleninou, masem a nudlemi, zapečené těstoviny se zeleninou, zbylými vepřovými žebírky, co jsme měli v pondělí a Nivou (kupodivu chutnalo i muži, který jinak těstovinové pokrmy skoro odmítá), kuřecí stehna pečená na domácím kysaném zelí s jablíčky a cibulí a zapečené brambory.
    Baštěna pouze polévka a těstoviny, k tomu rajčatový salát. Zbytek jídel bude putovat do mrazáku, kde si počká na svůj osud v časech poporodních.
    A ještě jsem teda pekla, hruškové muffiny a čokoládový cukínový chlebíček (též na mrazák, pro případné návštěvy v šestinedělí).
    Zítra je v plánu banánový chlebíček s čokoládou, na přání drahého sekaná (na víkend a do mrazáku) a na přání mé si chci konečně vyzkoušet výrobu domácích těstovin. Jen nevím, jestli dělat jen nudle, nebo se rovnou po hlavě pustit do nějakých plněných. Ale už se na ně těším, domácí těstoviny jsou pro mě výzvou.

  6. Tedy Madlo, to je velkovýrobna!

    Upekla jsem vepřové maso nejen pro návštěvu na červeném víně a s brusinkami, k tomu krupicový svítek. A lilek s čokoládou na zkoušku, časem popíšu. Hrušky taky byly uvařené v červeném víně s kořením, s kopečkem zakysané smetany to byl úžasný dezert.

  7. Včera večer jsem od tchyně dostala kýbl čerstvé petrželové natě, takže dnes byl den, kdy jsem se snažila ji upotřebit. Takže udělána smetanová petrželková omáčka (na způsob koprovky, naše dítko jí však zarytě říká salátková :-)) s bramborem a ztraceným vejcem, dále petrželkovo-mandlové „pesto“ a do směsi posekané petrželové natě, česneku, oliváče a citronové šťávy byla zabalena osolená a opepřená vepřová kýta.
    Zbytek natě bude zítra ve špagetách Aglio, olio, peperoncino a v krůtím vývaru.
    Krom snahy upotřebit spoustu zeleného byly dnes s velkým úspěchem dojezeny švestkové tartaletky s čokoládovým krémem a ze zbytku pěnové hmoty (o víkendu jsem páchala kakaové mini Pavlovy s kořeněnou švestkovou omáčkou) udělány trošku nezvhledné, ale velice chutné, pusinky. Zbyteček čokoládového krému chci ještě zpracovat do podoby čokoládové zmrzliny, protože hruškovo-jablečný sorbet se skořicí už pomalu dochází :-) a já jsem se stala na domácí zmrzlině skoro závislá.

  8. My máme teď králičí dny, po králíkovi na bílém víně s mrkví a bylinkami dneska králičí drůbrkovou bílou polívku a zítra bude králičí svíčková a kynutými knedlíky.

  9. Včera jsem u babičky dělala opět pečenou zeleninu, která minule mizela rychlostí blesku, a k tomu pohanku. Sama jsem se až lekla, jak je to zdravé… Nicméně, po dodání kostiček balkánského sýra a nasekaných bylinek v oleji vzniklo velmi chutné jídlo. Děda si dokonce dvakrát přidal a prohlásil, že když babička bude dělat tu pohanku takhle dobrou, že ji jíst bude. Až jsem se červenala. Takže dneska dojídám „zbytky“ :-)

  10. Pěstuju pučálku, popadly mě jarní chutě. Dneska jsem otestovala vzorek a provedla double zkoušku hozením opečené pučálky do salátu. Mňamka. Pro lepší výživnost jsem do salátu nakonec zamíchala i tuňáka. Foto zde: http://yfrog.com/h0ooc4j

  11. ↪ 2530 L.A.: Jelikož vždy se zájmem čtu všechny L.A. příspěvky, otevřel jsem si i foto a pátral po tuňákovi.
    „Safriš, ten je ale čerstvej, takovou barvu u nás nedostaneme“, říkal jsem si. Ale jde asi o rajčata, že?

  12. ↪ 2531 Jednorožec: :-) To víte, že to jsou rajčata. Tuňák byl jen z konzervy. http://yfrog.com/187lczj

  13. ↪ 2532 L.A.: Nic proti tuňákovi z konservy. V naší „vege + ryby“ fázi (asi 18 let), úspěšně suploval za mnohá masa teplokrevných tvorů! Šoulet, fried rice,
    různé nákypy. Pracovalo to vše OK.

    Čerstvý tuňák je tu nyní k mání, není ale laciný. Asi tím, že pouhým pohledem lze odhadnout kvalitu řízků. Ty s barvou vašich rajčat bych bral bez ohledu na peněženku! Ani bych je skoro nepustil na pánev.

  14. ↪ 2533 Jednorožec: S tím můžu jen souhlasit. Tak krásného tuňáka jsem viděla naposledy před dvěma lety v bývalé práci (jsem kuchařka). Tenkrát jsme s něj dělali tataráček. Zaplať pánbů jsem pokaždé „musela“ ochutnat. Vzpomínám na to ráda, stejně jako mé chuťové buňky.
    Já teď procházím fází low-carbo, takže nejím skoro žádné škroby ani cukry. Kupodivu mi chléb chybí víc než čokoláda. To jsem nečekala. Ani jsem nečekala, že to nebude tak těžké, jak jsem si zprvu myslela. Tak zatím je na trhu dostatek čerstvé zeleniny, zimy se trochu obávám.
    Na druhou stranu je to výzva. Už příští týden budu zkoušet kysanou zeleninu podle jednoho čínského receptu.
    Btw, šoulet s tuňákem??? To mně hodně zaujalo, díky za tip.

  15. ↪ 2534 L.A.: šoulet s tuňákem – však tuňák a husí maso si nejsou na míle vzdáleni. Chce to nešetřit na oliváči.

    Já jsem skoro permanentně na sea-food diet. When I see food, I eat. (Starý džouk).

  16. ↪ 2535 Jednorožec: good one

  17. U nás se poslední dobou vaří rychle a zběsile, dnes byly krásně čerství pstroužci upečení jen s čerstvou bazalkou a máslem, mírně podlití bílým vínem. K tomu trošku netradičně kuskus, ochucený taktéž bazalkou a česnekem. Silná polévka z vepřových žebírek by na nohy postavila i umrlce a na zmíněných žebírkách, které se marinují už druhý den v lednici si budeme pochutnávat snad zítra.
    Dezerty byly taky rychlé, ale sakra dobré – karamelová panna cotta se zkaramelizovanými mandlemi a zítra se chystám na double chocolate ricottovo-jogurtový krém :-)

  18. ↪ 2535 Jednorožec: Právě v pátek jsem zakoupila nový olive oil. Dávám přednost řeckému, tento konkrétní je z Kréty. Podle mně jsou chuťově jemnější než španělské nebo italské oleje.
    K sea-food/u mám jakožto kovaná češka poněkud ambivaletní vztah. Miluju krevety, svato-jakubky, humry, langusty (lépe řečeno langustu, jen jednu a kdysi dávno, bohužel)… Nechutnají mi všechny ostatní mušle, slávky ani vongole ani ústřice. Chobotnici jsem měla jednou na sushi, byla to makačka jí rozkousat – dávám jí ještě šanci. A kalamáry a olihně mně nechávají lhostejnou.
    Dnes jsem pro změnu měla českou skoro-klasiku: špenát a vepřovou kotletu. Skoro proto, že nebyl žádný knedlíček ani pivo. :-( No…tak špatný to zase nebylo. Český paličák si ve špenátu příjemně prosadil svou.

  19. ↪ 2535 Jednorožec: to mi připomíná jednu českou dietu, říká se jí bodová. Co vidím, to zbodnu. Tu držím snad celý život, ještě že se geny postarali o to, že to na mě není vidět.

  20. Dnes – perfektní příležitost načít Jamón tbérico de belotta! Dostala jsem nádherný pugét šťavnaté šalvěje a podařilo se mi sehnat úžasnou telecí kýtu. Víc nepotřebuji. Takže saltimbocca. Filátka masa naklepu, lehce osolím a opepřim, pokladu šalvějí a plátečky šunky. Přiklepnu, obalím v hladké mouce a opeču na másle. Zjistím, že v obýváku teče topeni. Manžel začne shánět instalatéry. Dám maso stranou, podliju vývarem ( telecím), seškrabuji výpečky a snažím se neklít nahlas. Zvoní instalatér. Podlévám výpek Müllerem a provařuji. Instalatér je neskutečně rychle s opravou hotov. Připravuji basmati. Dělník dlouze v rozmlouvá s mužem a pokukuje do kuchyně po láhvi a „vtipkuje“ o „hnátě“ (Jamónu). Jeho pivem a česnekem kořeněný dech se loudá kolem digestoře. Vrátím maso a zjemním máslem. Instalatér říká, že nechce zdržovat, když máme „žvanec“. Manžel ho chápe a urychleně se s ním rozloučí. Mistr hasáku naštvaně odchází. Nalévám víno. Muž větrá zápach po cigaretami nasáklých montérkách.
    Topení neteče. Saltimbocca byla dokonalá.

  21. kulajdu od mamky ;-)

  22. To 2540: Super popis, dobre som sa zasmial, hlavne na mlsnom instalaterovi. Jedna otazka – dal by sa miesto telacieho vyvaru pouzit hovadzi? Telacie kosti sa tu dost zle zhanaju.

  23. ↪ 2540 moly adams: skvěle napsáno! :)

  24. ↪ 2540 moly adams: Perfektní příběh!!! XD

  25. Díky za odezvu, jsem ráda, že jste se pobavili. :)
    K dotazu: pokud vám záleží na klasice, tak bych telecí vývar doporučovala, ale se silným hovězím škodu určitě neuděláte.

  26. Hi hi. Mně to připomnělo moje řemeslníky, kteří si šli znechuceně koupit maggi, když zjistili, že ho doma nemám, a pak si ho nalili do dýňový polívky, aby se prej dala jíst.

  27. S „dochucovadly“ mám také spoustu echtovních zážitků. V Kašperských horách jsem si loni v zimě objednala v dobré víře kuřecí steak na tymiánu připravovaný na lávovém grilu. Podotýkám, že to bylo v podniku, kde to vypadalo, že by to snad mohlo dopadnout dobře. Steiner (můj muž), který zná mou posedlost kulinářskou mě ubezpečoval, ať se nebojím, že na tomhle se snad nic zkazit nedá. No to nevim… pomyslela jsem si, stejně jako Helenka Součková z Hrdého Budžese a jala se doufat. Za chvíli bylo slyšet prapodivné šustění, praskání a skřípání (Steiner se dodnes dušuje, že i bzučení). Po chvíli se k našemu stolu blížil muž v černém s plnýma rukama. Položil přede mě talíř. Otočil se kolem nás skoro baletní figurou a nonšalantně přihrál košík s dochucovadly. Co vám budu povídat, bylo tam všechno, všecičko, po čem by české Vlasty před třiceti lety zajásaly!  Chyběla už jen sůl v muchomůrce. Eso i další podpultovky jsem odmítla a pohlédla na krmi. Pokud byste drželi dietu, tohle by vyhovovalo, neboť se to nedalo jíst. Bylo vskutku umění takhle zničit relativně neškodný kus masa. Celé kuřecí prso se všemi cáry a kouskem žebírka  bylo rebelsky připraveno medium. Zato větev tymiánu byla opálená víc než vymazlený číšník, kterému jsem jídlo vrátila. Nechápal. Prý si ho mám dochutit tím, co mi přinesl. Marně jsem se mu snažila vysvětlit, že kuchař by měl chemii používat pouze na špinavé nádobí a ne na vaření, ale to nemělo moc cenu. No dopadlo to dobře. Odešli jsme.
    Jo a Steiner mi slíbil,  že se sem vrátí jako duch a bude strašit kuchařovo mužství.

  28. ↪ 2547 moly adams: Zážitek v českém gastru bohužel běžný, ale vy ho dokážete tak nádherně, až staromilsky podat…

  29. Výtečný oběd v Medité- carbonara a ananasové raviolky na dezert. A jestli prý přežijí zimu, tak snad nezavřou. Proboha lidi choďte tam, neživte se jen knedlem s vepřovým, rizotem a šunkoflekama. Je to jediná restaurace v ML, které stojí za to přežít!

  30. ↪ 2549 Bali: Díky za skvělý tip, vyzkoušíme, neboť se v sobotu chystáme do Mariánek na dovolenou. :-)
    Naposledy jsme měli v nedalekém Závišíně (hotel Morris) vynikající pomalu dušený hovězí pupek s tymiánem a višňovým přelivem a grenaille baby ratte brambory. Lahůdka!
    Budeme tam skoro týden, doporučíte ještě nějaké další vychytávky? Díky.

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.