Co s arasidovym maslem - napady RSS

Štítky: , ,

30 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Zdravim. Jsem momentalne v Australii a aussies maji s amiky krome britonskeho puvodu a bezprostredni povahy spolecne i mnohe kulinarske zaliby. Vedle burgeru a grilovani je to i arasidove maslo. Musim se priznat, ze se ho nemohu nabazit – nevim jak u nas, ale zde se prodava produkt s 85–91%nim obsahem orechu vcetne perfektni „super crunchy“ varianty.

    Co jsem zatim zkusil:

    • trochu pridat do testa na nakyp – to se zas tak neprojevilo – chce to vychytat (nahradit tuk v teste, popr. pouzit tam, kde by se pouzil tuk A orechy, nicmene v tom zatim nemam moc zkusenosti).. Kazdopadne kompatibilita s pecivem je podle me znacna – viz. dalsi pripad
    • krupavou posypku na kolac s drcenych susenek s trochou normalniho masla a hafem arasidoveho. Nami
    • pudink ze skrobu bez prichute s arasidovym maslem (tak 2 polevkove lzice/ porce), rozmichanem ve vode a dzusu a zjemneny smetanou.
    • Inspirace indoneskou Satay omackou, coz je arasidova BOMBA – totalni namka – pripravuje se rozmixovanim arasidu, chilli, cibule a cesneku a asi se trochu redi. Celkem se mi osvedcila jednoducha varianta orestovat na drobno posekanou cibuli a cesnek, pridat chilli, pridat AM a nechat popustit a nakonec zredit vyvarem (ne vodou!).

    Jsem kuchar-amater, resp.se ucim a jen predstava moznosti, jak s touto vysoce proteinovou pochoutkou nalozit, me fascinuje. Nejake napady:)?

  2. Jen na okraj – arašídy (peanuts, podzemnice olejná) nejsou ořechy, ale luštěniny.
    Peanut butter používám čas od času místo másla k namazání toastu, na to marmalade a nebo jam plus cottage cheese a nebo ricotta. Solidní snídaně.

    Jinak arašídové máslo je osvědčená návnada na lapání škodné (vermin) jako jsou u nás v UK krysy a šedé veverky. Nemohou mu odolat.

  3. Mě tedy naprosto nechutná – ale díky za ten tip s nástrahou, to mi připadá jako jediný rozumný využití :D

  4. Používám také na omáčku satay, nebo do několika orientálních receptů, kde ho uvádějí. Na toastu mi nechutná (stejně jako třeba Nuttela), to spíš zalovím jen tak lžičkou – abych zahnala mlsnou. Dříve jsem nahrazovala arašídovým máslem tahini pastu, doporučovali to v arabské kuchařce – v dobách, kdy tu ještě tahini neprodávali. Arašídové máslo kupodivu ano.
    2. Ano, ano, víme že se jedná o podzemnici olejnou, o tom nás poučil už sám Rudolf II.(respektive Jan Werich). :-))))

  5. Burákové máslo mi taky nechutná, ale miluju čokoládové bonbóny s b.m., vozí mi je brácha z US.
    Ta drobenka na koláč ze sušenek a b.m. mě ale nesmírně zaujala, to vyzkouším.
    Údajně se může přidávat do grilovací marinády namísto medu – neodzkoušeno. Jinak žádný nápad nemám :-)

  6. Pivli: Jak delate Satay omacku vy?

    Mandarinka: Ok, napatlam to na maso a uvidime:).

    Jinak jak rikam, urcite by s tim sla vymyslet spousta veci pri peceni. Nebo treba do nadivky!

  7. AM přidávám do masových šťáv k zahuštění, moc mi to chutná a šťávu to zjemní. Taky ho dávám jako náplň do listového těsta. Na sladko s jamem a na slano s anglickou. AM miluju protože jde kombinovat jak se sladkým tak se slaným.

  8. 6. sorry, nevšimla jsem si komentáře…až teď.
    No, dělám satay asi nějak takhle:
    http://dadala.hyperlinx.cz/kur/kurh.html
    Střídám dle nálady a ingrediencí, vyskytujících se právě v naší ledničce. :-)))

  9. Arašídové máslo si dát na hlavu – ale pak nechodit na slunce!
    (V Austrálii začíná jaro, ne?).

  10. Doporučuju vyzkoušet arašídový cheescake: http://www.apetitonline.cz/…-maslem.html
    akorát změňte korpus, stačí nepečený ze sušenek a másla, tenhle ztvrdne na kost. Ale vršek je velmi jemný a dobrý. Použít jen plnotučný tvaroh, jinak to nebude tak hladké.

  11. Indonézská Satay (Saté) omáčka, jak ji dělají domorodci v Holandsku :-)) :

    • Arašídové máslo rozmícháme na velmi mírném ohni s mlékem na řidší omáčku (pozor, samovolně houstne)
    • Přidáme několik lžiček strouhaného kokosu a stále mícháme
    • Dochutíme pastou Sambal Oelek (nebo jinou chilli pastou) a jemnou sladkou sladkou sojovou omáčkou (nejlépe indonézskou Ketjap Manis, případně obyč. sojovkou a trochou cukru ), které vytvoří sladce pálivý chuťový akord – množství podle chuti, dávat po troškách a průběžně ochutnávat.
    • Evtl. přisolíme (nepřehánět)
    Kalorická bomba – výborně se hodí k masovým špízům a sójovému masu – někdo to má rád a někdo ne a vo tom to všechno je…
  12. 11: nebo varianta místo mléka a strouhaného kokosu dát kokosové mléko /já mám ráda všechno pěkně tučné, takže dávám kokosový krém/. A šoupnu tam trošku sladké chilli omáčky.

  13. Mě AM děsně chutná a doporučuji vyzkoušet arašídovou polévku- je to spíš tedy takové zimní jídlo na zahřátí, ale stojí to za to!
    Pokud by měl někdo zájem, ráda se podělím o recept:)

  14. Tak sem s tím receptem :)

  15. Oukejky, tady to je (pro 4 osoby):

    350g AM + 50g na základ
    1 velká cibule, nadrobno
    3 stonky řapíkatého celeru
    50g hl. mouky
    1,25l kuřecího vývaru
    120ml 12% smetany
    sůl, bílý pepř, trochu citrónové šťávy

    V kastrolu rozpustíš 50g másla, přidáš cibuli a celer, necháš 5–7min pod pokličkou.Přisypeš mouku, zamícháš a pomalu přiliješ vývar, uvedeš k varu, vaříš 20min a po vychladnutí rozmixuješ. Pak rozpustíš zbylé máslo a smícháš se základem, přileješ smetanu, dochutíš.

    Et voilá: teplá&hebká lábuž:)

  16. Rád čtu recepty a představuji si konečnou chuť, asi jako dirigenti umí číst noty a „slyší“ hudbu.
    Zde neshledávám chybu, recept je velmi přesně popsán.(Klobou­k dolů!)

    Jen tu chuť si nemohu vybavit. Tuku je tam tedy habaděj. Můj instinkt by byl tomu dát větší kopanec (a hřejivost) nějakou pálivou papričkou.
    Budu muset angažovat celý orchestr a přehrát si to v praksi!

  17. U mě je to tak, že tak dlouho ujídám po lžičkách, až je sklenice prázdná, o nějakém vaření nemůže být ani řeč.

  18. 17. Hihi, taky tak…

  19. Muj velmi oblibeny recept s arasidovym maslem:
    Rozmichas arasidove maslo s trochou citronove nebo limetkove stavy, pridas nasekany zazvor a cesnek a trochu sojove omacky, az ti vznikne redsi omacka. Zamichas do uvarenych spaget a pridas cerstvou rukolu a/nebo nakrajena rajcatka. mnam.

  20. 19: Hodně originální omáčka na špagety, hned prubnu.

    16: „trocha“ chilli pro pány určitě! inovacím se meze nekladou

    A když vás honí mlsná „nasladko“, tak to jistí utřený tvaroh s AM, moučkový cukr aby to neskřípalo, klidně s banánem a ozdobit kousky čokošky…taková amérika:)

  21. 10., 20. – nemůžu si pomoct, ale nějak mě děsí kombinace AM a tvarohu:-O…

  22. 21.: už jste to vyzkoušel? nebojte se toho, můžete to ještě nastavit vyšlehanou smetanou ať je to nadýchanější;)

  23. Zdravím – já jsem vyzkoušela s burákovým máslem toto: http://www.brydova.cz/…idova-omacka
    a mohu doporučit … kombinace nivy a AM je zajímavá…

  24. My ho tak lzici pridavame do uvareneho thajskeho curry s kokosovym mlekem, krasne zjemni chut.

    Jinak ty coko bonbony z US se zovou peanut butter cups – nejznamejsi jsou Reese's, ale mne jeste vice chutna verze od Trader Joe's, vypadaji jako mini cupcakes. Vsem navstevnikum USA doporucuji privezt si domu.

  25. s arasidovym maslem napriklad toto:

    http://uktv.co.uk/…e/aid/607182

    pect spis mene nez vice

  26. Chtěla jsem napsat ty blondies, ale Milos mě předěhl – u nás slaví tenhle recept od Rachel Allen velký úspěch, už si ho u mě opsalo několik kamarádek a zrovna o víkendu ho budu zase péct. Konzistence je mírně žvýkavá a je to spíš chuťovka, ale jinak bomba. Osvědčila se mi na ně crunchy verze arašídového másla z M&S.

  27. Dresink na salát: 3 lžíce AM, 1 lžíce majonézy, 1 lžička cukru, 2 lžičky rýžového octa, 2 lžičky sojové omáčky a sezamového oleje, malinko soli podle chuti, voda podle potřeby. Vše rozmixovat ponorným mixérem do hladké konzistence.
    Salát: Okurka a bílá ředkev na jullienne, předem namočené a vyždímané řasy wakame, na nudličky chobotnice nebo oliheň. Tuto směs smíchat, navršit do misek, polít dresinkem a ozdobit sezamem.
    Kdo nemá v lásce tvory s více jak čtyřmi končetinami, může ty potvory vynechat ;-)

  28. Já mám arašídové máslo velmi ráda, používám ho ale většionou na nějaké pečivo s banánem. Pak se taky dává do zapečených toustů, taková americká klasika je arašídové máslo+marmelá­da(jahodová nebo malinová) a banán. Zkoušela jsem taky kombinaci arašídového másla a nutelly nebo hořké čokolády (to zapéct v toustovači) a to mi teda chutnalo hodně. :)
    Taky jsem zkoušela sušenky z arašídového másla http://www.apetitonline.cz/…o-masla.html , ale ty mi vyšly takové sladkoslané, moc mi nechutnaly.
    Jinak mi přijde, že arašídové máslo jde kombinovat zcela s čímkoli, dá se s ním fakt vyhrát. :)

  29. 28: doporučuju tyhle sušenky
    http://www.bigoven.com/162968-Bill's-Peanut-Butter-Choc-Chip-Cookies-recipe.html
    vůbec nejsou slané a čokoláda udělá svoje :)

  30. 22.: s křížkem po funuse: oukej, zkoušel a je to super! Plnotučný tvaroh, armáslo a trocha jahodové marmelády… musel jsem si udělat druhou misku:).

    29: ten recept vypadá epesně, stejně jako ty blondies výše… Až zmizí cukroví, určitě zkusim.

    Jinak párkrát jsem zaexperimentoval, když jsem byl líný s něčím ala fúze orientální a arabské kuchyně. Je to fakt dávačka – kus-kus a k tomu rychlá variace na satay z arašídového másla, kokosového mléka a sweet chilli sauce + případně něco zeleného…

    Naopak na špagety funguje dobře kombinace armáslo+smetana.. Dneska jsem to obohatil základem z červené cibulky a přidal restované ořechy a nakonec čerstvý rozmarýn a litr olivového oleje. Tož dobré to bolo…

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.