Jednoduché chuťové extáze RSS

Štítky: Zatím bez štítků.

28 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Takový malý průzkum chutí. Pro mě existují jídla a ingredience které ať jakkoli jsou všední mě dokážou každodenně pořádně „rozsekat“ na pokraji chuťové extáze – dokonalé chuťové harmonie. Máte taky takové srdcovky? Jakkoli jsou zvláštní chtěl bych o nich vědět. A protože je to téma poměrně rozsáhlé a velmi individuální roztřídím do kategorií od 1 – 5 surovin a vykopnu:

    1 ingredience:

    Jednoznačně a jednomyslně to bude parmigiano reggiano neboli parmezán. Vím, že ho nikdy nebudu mít dost a pokaždé když ho jen tak samotný užírám na tajno v lednici tak jsem jak v nebi.

    2 ingredience:

    Chleba z máslem pokud možno všechno co nejčerstvější.

    3 ingredience:

    Trochu nudně rajče +mozzarella di buffala + bazalka

    4 ingredience:

    Spaghetti Aglio Olio e Peperoncino

    a 5 ingrediencí už je tak rozsáhlá škála, že si nejsem schopen vybrat. Svůj seznam jsem tvořil ad-hoc co mě první napadlo a koukám že je hodně do italska, což je adekvátní tomu kolik času jsem v Itálii strávil. Možná časem seznam změním nebo doplním.

    Hledám nové inspirace na nové a nevšední kombinace tak se podělte!

  2. Taky jsem fascinován jedním banálním receptem:

    1) Do hrnce nalít kokosové mléko

    1. Do kokosového mléka pokrájet banán a nechat chvíli vařit
    (estéti mohou na vrch přidat trošku zkaramelizovaného třtinového cukru a snítku máty)

    Ultrajednoduchý (příprava asi 4 minuty) a naprosto dokonalý dezert
    Ať žije Thajsko! :)

  3. 2 ingredience: Vzpomínka na dětství – v létě u vody: trochu gumovatý rohlík + od sluníčka teplá májka. K tomu pachy (4 ingredience): rybniční voda + trošku zatuchlá deka + opalovací krémy + posekaná a schnoucí tráva.

  4. ad 2 ingredience – čerstvý rohlík (ale ten jeden konkrétní, od Frydrycha z Říčan) + mléko – rohlík namočit do hrnku s nejlépe plnotučnou tekutinou a kousnout. Vzpomínka na dětství je tu.

    ↪ 1 jackpage: k 2 potřebuji ještě sůl, takže přesouvám do kategorie 3 ingredience :)

  5. 3 suroviny – zakysana smetana, bazalka, hrubozrnna morska sul … Namacim v tom Tortilla chipsy, nebo ke grilovanemu masiku… :)

    ↪ 3 Ala: jee, to mame stejnou vzpominku :) Mam chut sbalit deku, rohlik a majku a vyrazit k vode :)

  6. 1 ingredience – čerstvě utržené, od slunce ohřáté ovoce. (Nemýt!) Jahody, meruňky, třešně, blumy, angrešt…

  7. ↪ 6 Aranel: A já ještě dodávám od slunce ještě horká rajčata z tchánovy zahrádky :-)

  8. ↪ 7 Madla81: nebo čerstvě utržená křupavá okurka…

  9. 1 ingredience- sůl, jo už jako malá jsem jí chodila užírat stejně jako samotnou celou skořici.
    2 ingredience- čerstvý chléb a domácí špek, klasika jež nikdy neurazí.
    3 ingredience- čerstvě uvařený klas kukuřice, máslo, sůl
    4 ingredience- rib eye, olej , sůl a hrubě mletý pepř

  10. žloutek (tekuty, treba ze ztracenyho vajicka nebo vajicka namekko) a wasabi :)

  11. Joa balsamico … :)
    nebo taky naklíčené mungo…

  12. 4 ingredience:
    krevety, čínské rýžové víno, sojovka, smetana. (někdy přidávám ještě česnek či kari. Skvělé na toast)
    palačinky + mačkané jahody s cukrem a mlékem (či smetanou)
    3 ingredience:
    brambory na loupačku. Máslo, sůl (+ nezřídka pažitka či jarní cibulka)
    mazanec/vánočka, pár zrnek soli, máslo
    2 ingredience:
    banán + posypání kakaem (Granko)
    1 ingredience:
    maliny či lesní jahody, hrachové lusky.

  13. ↪ 12 Ívy: Jo, brambory na loupačku… ach.
    4 ingredience: tmavý rohlík + máslo + hermelín + jablko (lépe kyselejší).

  14. ↪ 6 Aranel: ano! A co teprv při návštěvě jižnějších krajů takové fíky:-)

    Já miluju bílý jogurt nebo kefír, hlavně pěkně vychlazené. Mražené ovoce – celé, bez cukru – jahody, maliny, borůvky (uááá!!!). Jakýkoli sýr jen tak na uzobávání.
    Dvouingredinen­covky – vítězní nasucho pečený chleba, potřený česnekem. Jó a karamelizované salko – aneb mléko + cukr:-)
    Pak už je to složitější, i takové volské oko jsou nejméně tři, u mě čtyři suroviny (vejce, máslo, sůl, čerstvě mletý pepř. To máslo je velmi důležité!).

  15. Můj poněkud nostalgický seznam poznamenaný prázdninami u babičky na venkově:

    4:
    Opečené bramborové knedlíky na domácím voňavém sádle, s vajíčkem, bohatě posypané libečkem.

    3:
    Dobrý chléb s domácím sádlem, posypaný cibulovou natí.
    (Kdysi dávno, hluboko za „totáče“, pekli v Mladé Vožici žitnopšeničný chléb – kulatý velikááánský bochník, jedna kůrka hodně tmavá, druhá kůrka hodně pomoučněná, těsto hodně kompaktní. Byl úžasný čerstvý i starý třeba týden. Marně hledám něco, co by se mu vyrovnalo. Pečou ho stále, ale je to jen „slabý odvar“.)

    2:
    Vařené brambory s domácí kyselou smetanou – babička chovala kravku a tak kromě mléka byla i „smetánka“ (v krásně starém, lehce otlučeném kameninovém hrnci).

    1:
    První třešně – takové ty z prastarých stromů u cesty. Světle červené, šťavnaté, nakyslé a mohutně vonící. Nejlépe trhané přímo do pusy. :-))
    Tak to je pro mne symbol nadcházejícího léta a prázdnin, žádné jiné se jim v mých očích nevyrovnají.

    -----
    A teď asi půjdu znásilnit ledničku… :-))

  16. 1 – uzený losos
    zralý ananas
    (a další druhy ovoce, zralé a šťavnaté)
    2 – žlutý meloun s pršutem
    3 – káva, mléko, cukr
    teplé škvarky, sůl, měkký chléb
    toust s máslem a pomeračovou marmeládou
    4 – lívanečky s jahodami a zakysanou smetanou, cukr je nutný
    5 – rajčata, cibulka, majonéza, sůl, pepř

  17. 1. jednoznačný favorit jsou babiččiny bramborové placky!!!!
    vyválela tenoučké poloprůsvitné placky, dopoledne je sušila na plachtě na posteli, pak nasucho opekla na litinové plotýnce, potřela husím sádlem, mázla domácím povidlím a posypala makem. srolovala na prst tenké ruličky a skládala do kameninovýho hrnce a udržovala v teple.
    2. kafe, zelený čaj, čokoláda
    3. čerstvě utržené rajče s bazalkou a olivovým olejem
    4. miska řeckého jogurtu + ovesné vločky a čerstvé ovoce
    5. ryba na másle s rozmarýnem
    6.- nekonečno…já tak ráda jím!!!!
    aha, zrovna mi došlo že nic z toho není 1 chuť

  18. 1 – čerstvě utržená okurka, ředkvička nebo čerstvá mrkev, hrachové lusky, od sluníčka ještě horké rajče, to stejné platí u ovoce.
     – kefír, podmáslí, acidofilní mléko, domácí bílý jogurt – jen tak, bez cukru
     – zkaramelizované Salko
    2 – brambory na loupačku (které neloupu) jen tak se solí
     – jemně opečený chléb potřený pečeným česnekem
    3 – čerstvý chleba s dobrým oliváčem a hrubozrnnou solí
     – rohlík s máslem a jahodovým či meruňkovým džemem od maminky
    4 – banán nebo ananas pečený v alobalu s troškou másla, třtinového cukru, zakápnutý whiskey nebo koňakem
     – křehké domácí těsto + ovoce + třtinový cukr + máslo = úžasný tarte tatin, na kterém momentálně ujíždím (a skvělý doprovod k němu je domácí skořicová nebo karamelová zmrzlina)
     – vajíčka, cukr (nebo sladící přísada s další chutí- např. domácí meduňkový sirup, dom. karamelová poleva), šlehačka = úžasná smetanová zmrzlina

    A dál ad libitum, jsem totiž mlsnoun :-)

  19. Křupavej rohlík s mortadellou!

  20. Žloutky s cukrem… od mala závislost a ještě mne to nepřešlo…

  21. Nedá se určit, co je úplně nej:
    1. z dětství – u prababičky na Moravě: bramboračka (všechna zelenina do ní přímo ze zahrádky, houby – čerstvé i sušené,ona dělala fakt nej bramboračku co jsem kdy jedla); k snídani býval čerstvý slaný rohlík s máslem, domácí zavařeninou a k tomu kakao (holanský kakao s mlékem přímo od sousedovic krávy); houby co připravovala na jakýkoliv způsob; čerství pstruzi z místní rybárny na másle s kmínem

    2. dnes – od mamky „brambory na paprice“ – polévka, se smetanou; od taťky kyselo, od babičky kynuté borůvkové knedlíky, případně její koláč; od přítele pečené kuře (vždy tam narve hromadu másla :-))

    3. celkově: brambory na loupačku+máslo+pa­žitka+sůl; kefíry, kozí mléko+sýr, cokoliv z čerstvých ryb, mušle na víně (v Chorvatsku mají takové speciální a říkají tomu mušle „na buzaru“ – tak po tom bych se umlátila); ze zahrádky: jahody, rajčata – a toho je víc.., bílej chleba s olivovým olejem, oreganem a solí.. já nevim, toho je tolik, akorát se mi sbíhaj sliny…

  22. 1. černé olivy – kdykoliv a kdekoliv
    2. Rajčata, mozzarela, bazalka
    3. dětská vzpomínka na maminčin boršč se zakysanou smetanou..
    4. úchylná láska k piknik mlíku:P
    5. Sýry – ementál, parmazán, gouda, massdam, kozí…utloukla bych za nimi:)
    6. svíčková
    7. pečená zelenina – česnek, cibule, papriky, cuketa, brokolice, brambory, sůl, pepř, garam masala
    8. jahody se šlehačkou

    a mnoho dalších:)

  23. Brambory s cibulkou a kefírem.
    Žloutek vyteklý v rajské/koprové omáčce.

  24. 1) Tak mne od dětství provází naprosto neutuchající vášeň k čerstvému chlebu s česnekem (tak mne to naučila babička) … pravda dnes přidávám rajčata (čerstvá i sušená – vlastní výroby :-)
    2) dědeček mne naučil milovat olivy :-) .

    1. Za další mohu říct že miluji výrazné sýry – parmezán, pecorino, ovčí sýry, brynzu – to ostatně dávám na grilované cuketky, žampiony, spolu s trochou smetany na zelené fazolky
    2. jo a křápance ( po česku bramboráky) ale sakra křupavé a k nim lžičkou nabírat kopečky studené zakysané smetany …mňam.
    3. bramborové placky pečené na sucho a domácí švestková povidla

    tohle jsou mé vztahy plné vášně na celý život :-)

    kdyby šlo o ochucovadla – naprosto se v mém životě neobejdu bez kvalitního vinného octa … od malinka ho chodím usrkávat i jen tak :-)

  25. 1 ingredience: pivo
    2 ingredience: cokoliv z udírny + chleba
    3 ingredience: špekáček na ohňu, chleba, hořtica
    na kolečka nakrájet rohlík, lehce potřít máslem, posolit a dat na plech do trouby, dokud kolečke nezezlátnou, parádní večer k televizi
    4 ingredience: cokoliv z udírny + chleba + křen + hořtica
    5 ingrediencí: chleba, sádlo, cibula, česnek, sůl

    + ke všemu pivo :)

  26. chleba se sádlem a cibulí

    cerstvej chleba, pokapaný ol. olejem a hodně soli

    zatočený kolečko šunky a sýru s jedním váhonkem jarní cibulky

    dobrý sýr a víno

    česnekový pomazánka na rohlíku + mandarinka

    a nepopsatelně strašně miluju bombajské kuře ze Sasazu

    benediktské vejce, fakt mi hoooodně chutná ta omáčka

  27. Jelikož se děsně těším na jaro (ano, už teď), přidám svojí neoblíbenější jarní trojkombinaci : Chřest, máslo, sůl.

  28. Uplne jednodusse – ted jsem dopekla dyni na polevku a ted nadsene ujidam opecenou slupku, je domekka a voni a chutna bajecne…

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.