Máslo - jaké kupujete? RSS

Štítky: , ,

77 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Koupil jsem vcera v nove Gran Moravia prodejne v Ostrave jejich maslo – Orrero. Hned, kdyz jsem ho prinesl domu, ochutnal jsem a byl velmi prekvapen jeho chuti a vuni. Pripominalo mi spise rostlinne tuky a maslo vonelo jako Hera, kterou jsme meli zrovna v lednici. Po ztuhnutí chutná lépe, přesto se nemůžu zbavit dojmu, ze ma v sobe snad nejake aroma. Myslite ze je mozne, aby tam neco pridavali, nebo uz jen nevim jak ma spravne maslo chutnat?

  2. ↪ 31 paleji: Já už kupuju jen to, sice v Brně, ale předpokládám, že se to neliší. Je to v podstatě „odpad“ při výrobě sýra. Já z něj tedy trochu cítím i tu sýrovou vůni. Ale opravdu minimálně, ne že by mi to vadilo. To máslo je čerstvé, takže mají i v prodejně uvedeno, že je určeno pro tepelnou úpravu. Já ho mažu na chleba už tak rok a nic mi to neudělalo:-) Takže jsem pro variantu b) – jsme všichni tak zdementnělí supermarketovou z Německa přivezenou a mrazem prošlou produkcí, že ochutnaje echt máslo, připadáme si jak v Jiříkově vidění.

  3. Slane President Fleur de sel (homole), normalni President (2 kg baleni) – vydrzi dele ale je super jak chutove tak vhodne na vareni. Nic lepsiho jsem tu nepotkal. Oboji k dostani v Makru.

  4. Buď domáce oravské alebo tatranské na trhu /to sa asi v Cesku nedostane/ alebo anglicke solene v Tescu /200 g blok/. Pripadne francuzske nesolene tamtez.

  5. Olu: Cerstve maslo je urcene len na tepelnu upravu? To ma celkom prekvapuje. Asi radsej zostanem zdegenerovany:-)

  6. Vlastní, doma vyšlehané, tedy vlastně přešlehané…

  7. V aktuálním čísle D-testu je nový test másel, na prvním místě je zde ve vláknu zmiňované jihočeské od Madety. Na dalších dobrých místech pak myslím „mb tradiční máslo z Moravy“, Dr.Halíř a Čerstvé máslo z Poděbrad (to kupuji nejčastěji). V testu je řada zajímavých informací zejména ohledně složení másla a platné legislativy u nás i v EU.

  8. Mám prosbu, nenakupovali jste někdo v průběhu sezóny „farmářských“ trhů vážené máslo u Metropole Zličín? Prodával ho tam chlapík co měl máslo (velkou kostku, několik kilo) a pak hlavně klobásy. To máslo je fakt super, jen jsem si blbec nepoznamenal jestli by se dalo sehnat klidně napřímo od výrobce (starší pán ze Šumavy). Vytvořil jsem si trochu na něm závislost a mám poslední kousíček.
    Díky
    Tom

  9. kupuju většinou české máslo (jč), vždy se snažím koupit „čerstvé máslo“, když není, tak raději počkat, až bude

    btw prodej z velké nezakryté kostky na trzích mě docela odrazuje — pokud by kvalita prodeje měla za něco stát, měli by to mít zakryté alespoň fólií nebo voskovým papírem, případně už naporcované a zabalené, ať to zbytečně nelapá pachy. ono to asi pěkně vypadá, ale mě to vždy spolehlivě odradí od nákupu ;) vrchol je třeba máslo už nakrájené na menší kusy ve společné vitríně s uzeninami (např. viděl jsem ve farm prodejně němcových na letné)

  10. Tohle mělo vlastní malou chladící vitrínu :) Stoukané v máselnici .. sakra Pavlovův efekt se dostavuje

  11. My kupujeme stejné máslo jako Olu (z Orrera v obchodě na Radnické) a jsme s ním spokojení. Navíc je záruka, že je opravdu čerstvé.

  12. ↪ 39 pan Cuketka: Jihočeské máslo (Madeta) ale není „čerstvé máslo“ (=maximalně dvacet dnů trvanlivosti), nebo jo?

  13. ↪ 42 yannka: asi ne, žil jsem v domnění že je to taky madeta, myslím ale totok:

    http://static.akcniceny.cz/…0/587021.jpg

  14. ↪ 43 pan Cuketka: tak to je právě to poděbradské (Polabské mlékárny Poděbrady, původem z mlékárny Olešnice), co jsem o něm mluvila, taky ho většinou beru, tady v Hradci Králové naštěstí bývá běžně.

  15. ↪ 39 pan Cuketka: tady na trzích to měli tuším zabalené do fólie, celou tu velkou hroudu, takže mi nechutné nepřipadalo:) ale omrknu to blíž.

  16. ↪ 37 yannka: Já můžu potvrdit, že máslo z M. Budějovic a jejich sesterských Jaroměřic i další jejich výrobky jsou obecně dobré a nešizené (ne, nejsem jejich zaměstnanec ani PR agentura :) )

  17. nejčastěji kupuju máslo z Olmy . ale nejlepší jsem zatím pořídila v prodejně Český grunt(konečně otvřená i v Olomouci), byla to taková dokonalá koule domácího másla zabalená v potravinářské fólii, tuším že z Hranic. mňááááám! jediná nevýhoda že koule není ideální tvar na krájení plátků …

  18. Při pohledu na máslo Kunín, jsem se dnes dočetla, že je vyrobeno ve Francii… to snad už fakt není pravda.

  19. Máslo u nás doma nesmí chybět. Kupuju zásadně české máslo bez přídavku čehokoli. Nejčastěji z Olešnice, Jaroměřic nebo Jihočeské.

  20. 48: Při pohledu na máslo Kunín asi před týdnem jsem zadala pubertálnímu dítku kvízovou otázku : „Co je špatně?“ Odhalil to hned. Špatně je „vyrobeno ve Francii“.
    Mám ráda opravdické máslo, ale úroveň prodeje na Farmářských trzích (Kulaťák) mě nenadchla a máslo jsem si tam nekoupila. Raději si koupím v supermarketu vysokoprocentní máslo Tatra (cca 84 %), které mi chutná.

  21. ↪ 48 kacka_zvykacka: A víte, co je na tom největší sranda? Že minulá šarže byla ještě česká. Zarazil mě ten divný tvar a říkala jsem si, že bych si toho při předchozím nákupu nevšimla… Kulové a s přehazovačkou. Minulá kostka, co není kostka, byla českých rozměrů a českého původu. Při tom obřím nápisu „Mlékárna Kunín“ mi přijde, že to skoro hraničí s klamáním spotřebitele.

  22. ↪ 51 Rivka: Ze jo? Ja totiz koukam na obal pokazde, kdyz maslo kupuju a taky jsem mela za to, ze jsem nedavno kupovala Kunin cesky. Jsou to fakt neradi!

  23. Mám podezření že žádné máslo už není jen máslo. Necháváme ho v máslence na stole, a téměř každé je velmi velmi měkké.

  24. ↪ 53 Vanda: jestli máte podezření na rostlinné tuky, tak nic takoveho v tom testu neodhalili, ani u jednoho vzorku. Složení všech másel je podle všeho natolik podobné, ze je s podivem, jak moc se mohou lišit chuťově.

  25. 54. Oni se můžou lišit chuťově, že do některých přimíchávají staré rozmražené zásoby (několikrát se stahovala, že bylo žluklé). Dříve měla másla nápis „čerstvé máslo“, do toho se nic přimíchávat nesmělo a „stolní máslo“ a to mohlo být rozmražené. Dnes mají všechna pro jistotu jen nápis „máslo“ a člověk neví, co do toho dali.

  26. Pro pobavení (nebo vyděšení?) – hledala jsem ještě něco k máslu a narazila na tuhle „smrt na špejli“ – smažené máslo v těstíčku:
    http://www.dailymail.co.uk/…te-Fair.html

  27. ↪ 54 yannka: Ani jsem nemyslela rostlinný tuk, jako spíš samotnou výrobu nebo základní zdroj. Nejdu na to odborně a ani bych odbornému výkladu nerozuměla, selským rozumem si říkám, že postup výroby másla se zřejmě změnil. Třeba se z mléka extrahuje něco pro další výrobu? Nebo tam něco přidávají kvůli trvanlivosti, skladování, transportu? Každopádně chut dobrá, ale máslo měkčí. A taky se mi zdá, že různá másla mají různý odstín žluté, některá jsou až bílá.
    Babička mívala místo lednice spuštěný koš ve studni. Máslo bylo jak kámen, a i když ho vytáhla večer, aby bylo k snídani měkké, nikdy nepovolilo a mazalo se ztuha. Když já naberu z máselničky, málem ho neodlepím z nože :-))

  28. Z českých mi připadá nejkvalitnější Jihočeské a Tatra, ale i tak je problém, když potřebuji omastit třeba buchty, rozpuštěné máslo se rozdělí na tuk a bílou tekutinu – používám pouze tuk, jinak se buchty spíš namočí než omastí;) V Prakulu používají máslo francouzské, ale pokud se tady vůbec sežene, tak asi nebude nejlevnější… V létě jsem občas kupovala na farmářských trzích, bylo fajn.

  29. No jestli ona spíš ta tuhost nebo měkkost másla nebude souviset s tím, jaká je v místnosti teplota. Protože my doma topíme jen na 20 stupňů v obýváku, v kuchyni je tak 18, a máslo opravdu nezměkne – změkne jen v tropickém létě, když necháme celé dny otevřené dveře na zahradu a kuchyně se vyhřeje. Takže spíš ty vzpomínky na máslo od babičky budou mít souvislost s tím, že žila v domě, kde prostě nebylo takové teplo jako je v dnešních bytech – pamatuju se, že ve starém baráku, kam jsme jezdili na prázdniny, jsme kolikrát i v létě museli zatopit, protože uvnitř byla zima. Dneska jsem musela nechat máslo povolit v mikrovlnce, když jsem ho potřebovala namazat na chlebíčky, a to bylo od rána venku z lednice.

  30. ↪ 57 Vanda:

    ↪ 59 Juana:
    ani tak to není místností, jasný, v teple máslo povoluje, ale hlavní je to, co přijde do mléka dříve, než z toho vůbec máslo je. Je extrémní rozdíl másla v zimě a v létě. Když jsou krávy krmené jen senem, máslo je silně drobivé, nekompaktní a velmi tuhé. Když jsou krmené jen zeleným – čerstvou trávou, máslo je žluté – v zeleném je hodně karotenu, je mazlavé a měkké. Od dob minulých se podle mě mnohem více změnila strava zvířat než zpracování másla, na kterém se mnoho měnit nedá. Krávy jsou celoročně na senáži a přídavných směsích.

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.