Plánujete si jídelníček? RSS

Štítky: ,

39 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Kami, zrovna jsem dočetla tuhle diskusi, na kterou jsem se proklikala díky Vašemu profilu od příspěvku s kohoutem od příbuzného, a úplně mě to zdrtilo. A to jsem se ze začátku nad Vašimi pěknými příspěvky o jídelníčku i chvilkama pousmála a v duchu si říkala, že to asi s tou těhotenskou opatrností i trochu přeháníte. Ach jo, přeju Vám ať to čas pokud možno zahojí aspoň do té míry, pokud je to v takové situaci možné.
    Zkusím se vrátit k tématu, protože mi připadá hodně zajímavé, mě dřív myšlenka jídelníčku připadala hrozně směšná a ujetá (samozřejmě jako asi každého první mě napadnou Pelíšky a chceš tam tu rajskou?). Ale zrovna asi před dvěma týdny jsem sama dospěla k tomu, že náš jídelníček taky vytvořím. Vedly mě k tomu rodinné důvody, mám malé dítě (něco přes rok) a přitom chodím do práce. Dokud byl dítěti méně než rok, jezdili jsme v pracovní dny mimo domov (do mojí práce) všichni (já, manžel, dítě) společně a jídlo řešili tak, že pro dítě se vařily ty neslaný blafy a my s manželem jsme jedli strašně, oběd přinesený z restaurace a večer co se doma našlo (takže většinou jen chleba a něco na něj), včetně mekáče apod., všechno kvůli nedostatku času.
    Teď je manžel s dítětem doma a do práce jezdím sama, takže je potřeba zajistit pro ně nějakou stravu a navíc nechci, aby bylo vaření jen na mě, ale potřebovala jsem do něj zapojit manžela. Udělala jsem tedy to, že jsem napsala jídelníček na 7 týdnů, ve kterém se snažím rovnoměrně vyváženě prostřídat různá jídla, samozřejmě s ohledem na to, aby to dítě jedlo (naštěstí „papá pěkně“). Takže pak každý den se uvaří jídlo, které je nadvakrát (oběd-večeře), buď ho uvařím večer po příchodu z práce na večeři a oběd druhý den, nebo ho uvaří manžel na oběd a večeři. Složitější jídlo uvařím v neděli ve větším množství, aby bylo i na pondělí. Takže týden vypadá přibližně takhle (od neděle): omáčka-hustá polévka-lehčí masité jídlo-zeleninové/luš­těninové jídlo-sladké jídlo. Zásobování řeším tak, že kouknu na rozpis na příští týden a nakoupím, mezitím dokoupím co chybí, ale vždycky přesně vím co potřebuju a díky tomu mi doma nic nechybí. Odpadá neustálé vymýšlení co budu vařit, prostě kouknu co tam máme na druhý den (tedy na nástěnce to zatím vyvěšené nemáme :), jen v šuplíku na papírech, ale rajská je tam taky). Když mi v obchodě padne do oka něco jiného nebo dostaneme chutě, není problém kdykoli uvařit něco jiného.
    Jídelníček jsem doplnila popisem přípravy jídel, aby je podle toho mohl vařit i manžel. Nejdřív brblal, ale musím říct už po dvou-třech týdnech, že se nám to velmi osvědčilo a i on vypadá s tím systémem dost spokojený.

  2. Myšlenka jídelníčku mi tak dlouho vrtala hlavou, až jsem si prošla zásoby a na jejich základě jsem vymyslela jídelníček na celý příští týden. Budu muset nakoupit jen minimum věcí a snažila jsem se šetřit čas i suroviny… jak říká Polreich, hrají v několika jídlech najednou a třeba v pondělí si udělám ragů, co půjde jednou do lasagní a jednou do bolognese…
    No plány jsou hezký, tak dám vědět jak to dopadlo…

  3. Musím se pochlubit, jak vypadá „akce jídelníček“. Už je celý naplánovaný, jednou v počítači, jednou visí na ledničce. Teď jsem se vrátila lehce zkoprnělá z nákupu nechala jsem tam cca 430 Kč, za nobědy a večeře na celý týden pro dvě velice nenažrané osoby :) , včetně pořízení masa…
    Myšlenka jídelníčku se mi začíná moc líbit a děkuji všem za inspiraci, především tomaswovi a kami…

  4. V nějaké diskuzi jsem četla, jak si paní dělá jídelníček na celý měsíc a díky tomuto plánování vydá za jídlo pro 4, slovy čtyři osoby (z toho minimálně dvě dospělé), tři tisíce korun měsíčně s tím, že mají i kvalitní maso a minutky. Mně se to nezdá naprosto reálné. Co myslíte vy?

  5. Jde o to, co je podle paní kvalitní maso a minutky si radši ani nebudu představovat :-) Ale my s přítelem dáme také tři tisíce za měsíc za jídlo, někdy i víc ve dvou takže ve třech myslím, že je to nereálné.

  6. 34: Záleží na tom, jak je to počítáno. Dovedl bych si to představit pokud vaří v týdnu jen večeře a chystá snídaně (oběd mají v práci/ve škole a do limitu ho nepočítá) a nechodí do restaurací a pokud mají maso jen výjimečně. Jinak kvalitní maso nemusí stát o mnoho víc, než to co je běžně dostupné. Myslím finančně. O hodně víc stojí co se týče námahy s nalezením dobrého řezníka a pokud člověk nemá to štěstí, že takového najde poblíž, tak i časově při cestách na nákup. Ale jinak mi to taky připadá spíše nereálné.

  7. taky v tom jedu, plánovala jsem si jídelníček už na vysoké, kdy jsem si musela do rozpočtu na týden psát i kdejakej lístek na šalinu a čtvrtku chleba. měla jsem tehdy v diáři seznam jídel seřazený podle ceny, od bramborových šlejšek za pár korun až po luxusnější kreace pro slavnostní příležitosti, a z něj jsem si vždycky po výplatě (podle aktuální finanční situace) sestavila jídelníček na celý měsíc. jednou týdně větší nákup, nejdražší byla zelenina (to jsem ještě, já tele, kupovala v únoru rajčata a okurky..). pak jsem asi dva roky nakupovala i vařila velmi nahodile, tak trochu jako Ala: psaní diplomky a disertace a do toho malý děcko, kterýmu jsem první rok stačila já a druhý rok bramborové pyré s masovým pyré a vice versa. muž a já jsme mívali chleba s něčím, těstoviny, brambory, maxiremosku něčeho zapečeného na celý víkend a podobné legrace, třikrát týdně společný oběd v menze. když dítko plynule přešlo na normální stravu, bylo na čase začít tu normální stravu konečně vařit. teď si tedy v neděli namyslím a sepíšu, co bych chtěla v týdnu vařit, co zrovna mají zelináři čerstvého a co je v Kaufecu ve slevě :) v pondělí sednu na kolo a udělám nákup na celý týden v supermarketu, v úterý nakoupím na trhu u Frau Manegold zeleninu a ovoce, přes týden se už jen dvakrát třikrát stavíme někde pro chleba nebo na trhu pro čerstvý salát. osvědčená menza třikrát týdně u nás pořád funguje, dítko má jídlo zadax, takže platíme jen my dva. doma vařím jednochody, ale salát dělám ke každému jídlu, jednou až dvakrát týdně je k tomu jako dezert i koláč, buchta, pudink, rýžová kaše.. maso se u nás moc nepěstuje, mlíko a jogurt nám dodává biofarma až domů, v biokvalitě kupujeme taky vejce, tvaroh a hodně zeleniny. od našich si dvakrát třikrát do roka přivezeme domácí kompoty, sušené houby a ovoce, rybku z potoka, králíka, kousek zvěřiny nebo domácí špek. bohužel máme neuvěřitelně mrňavou ledničku a místo mrazáku jen mrazicí foch tak na dvě kostky špenátu, špajzka, komora ani logisticky využitelný sklep u nás nebydlí a zahrádku taky nevedem, což náklady zase krapet zvyšuje. ale i tak dáme za jídlo pro dva a půl človíka (včetně obědů v menze a občasného rande v kavárně) 45–50 eur týdně. bez jídelníčku už ani ránu, bylo by to dražší, chaotičtější, únavnější, míň pestré a časově náročnější.

  8. Tady je pro inspiraci náš jídelníček pro tento týden… Ne vždy se všechno stihne, ale jsem radši když ano, v každém případě mi to ušetření přemýšlení, co uvařit a na nákup musím jen jednou týdně a pak jen pro pečivo…
    jak říká sjuuu bez jídelníčku už ani ránu :) :) :)

    Pondělí

    Oběd: polévka s macesovými knedlíčky
    Večere: pečené kuřecí stehno, brambory, salát

    Úterý:

    Oběd: zapečené brambory se špenátem
    Večeře: špagety carbonara

    Středa:

    Oběd: koprovka s vejcem
    Večeře: chilli con carne

    Čtvrtek:

    Oběd: krůtí na jablkách a česneku
    Večeře: lasagne

    Pátek:

    Oběd: palačinky se špenátem
    Večeře: rajská s hovězím a domácím knedlíkem

    Sobota:

    Oběd:zapečené tousty
    Večeře: fazolová polévka s tomaty a těstovinami

  9. Tak už zhruba necelého půl roku taky jídelníčkujeme. Samozřejmě, že se změnou se počítá, a když v obchodě náhodou narazím na něco, co se mi hodně líbí, tak se jídelák změní. Snažím se hodně využívat sezónních potravin a je fakt, že jídelníček mi ušetří dost přemýšlení a plánování, co dobréjho zase uvařit. Ale jak už jsem psala, je od své podstaty variabilní a já jako kuchař mám vždy hlavní slovo :-)
    Pro isnpiraci taky předkládám náš jídelníček na týden:
    sobota, oběd: masový vývar, hovězí po burgundsku
    večeře: vařený chřest s prosciuttem a parmazánem
    neděle, oběd: to stejné, co v sobotu :-)
    večeře: chřest zapečený s prosciuttem a mozarelou
    pondělí, oběd: to stejné, co v sobotu (a hovězí po burgundsku je fakt nejlepší třetí den a přejíst se ho tak snadno nedá :-))
    večeře: kukuřičná polenta s bylinkovo-ořechovým přelivem
    úterý, oběd: chřestová polévka se zastřeným vejcem, risotto s chřestem a čerstvým (vlastní produkce) špenátem
    večeře: quiche s chřestem a mozarelou
    středa, oběd – chřestová polévka, pizza margharita
    večeře- zbylá pizza
    čtvrtek, oběd – celerový krém s restovanými žampiony, koprová omáčka s vejcem, brambory
    večeře: pečivo, rybičková pomazánka
    pátek, oběd: celerový krém, ryba v balíčku
    večeře: zelný salát s jablky, pečivo

    Sobotou začínám, protože vždy v pátek uděláme velký nákup na celý týden.

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.